Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


  • 0

Klikniecia i reakcje Double Switch 2


m_wolanski

Question

Witam, 

Posiadam w swoim domu wiele podwujnych wlacznikow ze sprzezynkami (bistabilnych) do sterowania swiatlem i chcialbym przypisac im dodatkowe funkcje sterowania innym oswietleniem. 

Do tego celu chcialem uzyc urzadzenia o nazwie Pilot, ktory dodal sie wraz z dodaniem Double Switch 2. 

Na tym urzadzeniu sa w prosty sposob do ustawienia reguly reakcji przy 2x wcisnieciu klawisza, 3 krotnym itd. 

Poniewaz jednokrotne wcisniesie S1 czy S2 wlacza lub wylacza swiatlo podlaczone bezposrednio to przelacznika, to oczywistym jest, ze chcialem skorzystac z funkcji podwujnego klikniecia do wywolania dodatkowej reakcji. Mimo uaktywnienia podwujnego klikniecia w opcji zaawansowanych, oraz poprawnych ustawien dzialania przelacznika jako bistabilny, guzik wyzwaja reakcje ustawiona jako 2 krotne wcisniecie juz przy pojedynczym wcisnieciu. 

Probowalem wszystkich kombinacji, probowalem asocjacji ktora miala by wyzwalac dodatkowe oswietlenie ale nie przy jednokrotnym wcisnieciu i nic... 

 

Gdzie robie blad? 

 

Przy okazji dodam, ze mam zamiar skonfigurowac 2 ktotne wcisniecie klawiasza do uruchmienia swiatla LED Philips HUE. (oczywiscie probowalem ustawien tej funcji na oswietleniu podlaczonego do innego przekaznika Double Switch 2 zeby nie bylo ze w HUE jest problem). 

Niestety system w przypadku checi dodania reguly reakcji przy 2x wcisnieciu klawisza nie widzi urzadzen z pluginow, wiec dodalem urzadzenie wirtualne ale ono tez nie jest widoczne, wiec dodalem urzadzenie recznie jako scene i w niej wpisalem polecenie uruchomienia z kodem fibaro:call(137, "turnOn") ktora to scena dziala przy recznym wywolaniu ale nie dziala wogole przy dodaniu funkcji w klawiszu przelacznika na scianie. 

 

Dziekuje z gory za pomoc i przepraszam jezeli rozwiazanie jest blache i wynika z mojej nie wiedzy. 

Link to comment
Share on other sites

9 answers to this question

Recommended Posts

  • 1

Pamiętej że i tak Ci przy podwójnym wciśnieciu na chwilę zadziała wewnętrzny przekaźnik przełącznika. Problem z interpretacją scen 2x jako 1x występuje od wersji 4.520 fw HC2. Szczególnie jeśli zostały przełączniki dodane pod nim, i dotyczy tylko przełączników Fibaro i to w nowszej wersji z wywoływaniem central scenes events. Mi przekazano że już nad tym pracują. We wcześniejszych wersjach problemu przynajmniej ja nie miałem. Uruchom prostą scenę w LUA która Ci pokaże co jest dekodawane przez sceny

 

np

Please login or register to see this code.

lub dla starszej wersji przełączników:

 

 

Please login or register to see this code.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1

Jeżeli masz włączniki ze sprężynkami, to one są monostabilne. Przestaw odpowiedni parametr w ustawieniach w Double Switch 2.
Dlatego 1 klik interpretuje jako 2 klik.

Link to comment
Share on other sites

  • 1

Odnośnie zapisywania, to opóźnienie jest normalne dla urządzeń bateryjnych. Dane zapisują się dopiero po jakimś czasie, gdy urządzenie bateryjne wybudzi się i pobierze nowe ustawienia parametrów. Natomiast przy Double Switchu raczej nie powinno być takiego opóźnienia. Może zrestartuj HC2.

 

Odnośnie uruchamiania scen - sprawdź parametry 28 i 29 dla Double Switcha.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
  • Inquirer
  • Hej, 

     

    drboss, dzieki za informacje, niestety mam HC2 od kilku dni i troche potrwa zanim dojde gdzie co jest i jak znalesc id scen i urzadzen zeby moc sprawdzic to na przeslanym przez Ciebie skrypcie debugowania. 

     

    szmyk: tu mnie masz! Tak myslalem ze pomylilem pojecia. Od samego poczatku jak instalowalem przelaczniki w scianach myslalem ze to monostabilne, a pozniej jak odpalilem fibaro i widzialem ze dziala wlaczanie swiatla prawidlowo to stwierdzilem ze ma domyslne ustawienie monostabilne, jednak okazalo sie ze fibaro jako domyslne ma ustawienie przelacznikow na bistabilne ale mimo to swiatlo wlacza sie prawidlowo i pozostaje wlaczone przy jednokrotnym przelaczeniu. 

    Specjalnie kupilem brzydkie wlaczniki schnidera zeby miec sprezynki aby moc uzywac scen przy wielokrotnym kliknieciu ale dalej nie moge tego ogarnac. 

     

    Po zmianie przelacznika na parametrze 20 na 1 czyli monostabilny, sceny wogole sie nie zalaczaja. 

    Wiec zglupialem. Kolejny wieczor siedze przed kompem i irytuje lokatorow ciaglym wlaczaniem i wylaczaniem swiatel... 

    Chyba poszukam odplatnej pomocy. Moze ktos doswiadczony szybko znajdzie blad w konfiguracji. 

     

    Po za tym mam wrazenie ze dostalem "bana" od mojego HC2 bo juz nie zapisuje moich wprowadzonych zmian. Dodaje reguly do poszczegolnych klikniec i one sie wogole nie zapisuja, dokonuje zmian w konfiguracji parametrow i one dopiero po 3-4 wcisnieciu "zapisz" sie zapisuja... chyba mnie moje HC2 juz nie lubi :P

     

    Dziekuje za pomoc

    Edited by m_wolanski
    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • Ile ja nerwow zjadlem przez ten problem z zapisywaniem i za kazdym razem myslalem ze to system nie zezwala na zapisanie danego ustawienia czy rutyny ze wzgledu na bledne ustawienia. 

    Zrobilem restart HC2 i wszystko dziala jak trzeba! Nawet przelaczniki zaczely reagowac poprawnie!

    Byl jeszcze jeden problem z brakiem mozliwosci usuniecia przypisanych reakcji dla poszczegolnych guzikow przelacznika. Okazalo sie ze musialem skasowac cale sceny bo nie dalo sie ich skasowac z pozycji urzadzenia, ale sobie juz z tym poradzilem. 

     

    Wielka radosc nastala w domu gdy glosno krzyknalem Eureka! dziala! :) 

     

    Czyli dla osob posiadajajacych przelaczniki swiatla typu "dzwonkowego" ze sprezynka: 

    - nalezy ustawic w parametrze 20 wartosc 1 - monostabilne

    - nastepnie trzeba wprowadzic dla jakich klikniec ma reagowac na przypisane reakcje

     

    Jest jeszcze duzo do nauczenia sie na mojej drodze, i chcialbym skonsultowac sie z kims kto mi podpowie czy dobra droga ide. 

    Mozna sterowac oswietleniem w roznoraki sposob, przypisywanie reakcji, ustawienia asocjacji, parowanie urzadzen, tworzenie scen itp itd. 

    Zastanawiam sie co bedzie jak juz skonfiguruje poprawnie caly dom (ponad 20 roznych przelacznikow) i dojde do wniosku ze jednak lepiej bylo to zrobic na scenach albo asocjacjach?

     

    Jezeli nie bedzie to off topic to szybko napisze w czym rzecz: 

     

    mam w domu w wiekszosci podwojne przelaczniki i do nich double switch 2, ale na kablu jest podbiete tylko glowne oswietlenie, wiec jak chce wlaczyc lampeczki w oknach to ustawiam sobie reakcje np podwojne klikniecie steruje oswietleniem w oknie wlaczajac jego przeciwny stan. Dzieki temu moge wlaczac i wylaczac lampki. Jak chce zeby lampki wlaczaly sie w roznych miejscach to moge dodac kolejne pod tym samym podwojnym kliknieciem i tu nie wiem czy nie zrobic zamiast tego poprostu sceny jakiejs? 

    Tak sobie logicznie mysle ze sceny jest latwiej modyfikowac, mozna je zamienic latwo na kod i przeprogramowac dowolnie, a dodajac pojedyncze urzadzenia malo jest mozliwosci modyfikacji pozniejszej. 

    Parowanie urzadzen zabiera mozliwosc sterowania indywidualnego wiec to wg mnie nie sprawdzi sie u mnie. Nie wiem w czym moga pomoc mi asocjacje. Z tego co sie domyslam to przypisanie funkcji w asocjacji dziala bezposrednio na samym przekazniku? 

     

    Wracajac jeszcze do monostabilnych przelacznikow: czy da sie kliknac 2 razy lub 3 razy nie wlaczajac swiatla? pierwsze klikniecie zawsze wlacza swiatlo... ale moze da sie ustawic jakies sekundowe opoznienie na urzadzeniu i w przypadku podwojnego klikniecia nie zalaczy sie swiatlo a przypisana scena?

     

    Dziekuje za pomoc

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Jeżeli chcesz użyć prostego włączania/wyłączania dodatkowych urządzeń, to asocjacje są najlepsze do tego celu, bo komunikacja jest szybsza i bez udziału HC2 (urządzenia komunikują się bezpośrednio ze sobą). Nie używałem przypisywania reakcji, parowania urządzeń, ale domyślam się, że to nic innego jak ładnie opakowane wydanie asocjacji lub sceny.

     

    Natomiast sceny przydają się, gdy chcesz zawrzeć większą logikę, np. wyłącz światła za 10 s.

     

    Odnośnie 2- lub 3-klików bez włączania/wyłączania światła, to niestety na Double Switchu nie da się tego osiągnąć. Temat był poruszany np.

    Please login or register to see this link.

    .

     

    Możliwe rozwiązania:
    a) użycie Dimmera
         Potrafi zareagować na 2 lub 3-klik bez włączania/wyłączania światła. Ma wejścia na 2 przyciski, więc sceny można uruchamiać dwoma przyciskami, ale może sterować tylko 1 obwodem elektrycznym w przeciwieństwie do Double Switch 2, który potrafi sterować dwoma obwodami. Poza tym jest problem z większością żarówek, które nie są ściemnialne - migają, gdy są wyłączone. Na moim starym Dimmerze 1 migały nawet po zastosowaniu Bypass. Może nowszy Dimmer 2 lepiej sobie z tym radzi.

    b) użycie dwóch modułów Double Switch 2

        Pierwszy moduł wywołuje sceny, a scena włącza/wyłącza drugiego Switcha

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • W wiekszosci przelacznikow ogarnalem juz opcje wyzwalania innego urzadzenia przy 2x kliknieciu, jednak w 2 miejsach nie dziala. To sa miejsca z ktorymi dzialalem od samego poczatku i kombinowalem z roznymi ustawieniami. Podejrzewam ze nie dziala to ze wzledu na to ze wykasowalem wszystkie grupy w asocjacjach Endpoint 0. Jezeli to nie to to w jaki latwy szybki sposob moge przywrocic ustawienia urzadzenia do stanu fabrycznego? 

    Mam uzyc opcji rekonfiguracji?

     

    ----------

    EDYTOWANY: 

     

    Znalazlem rozwiazanie. W asocjacji musi byc HC2 dodany do urzadzen wielokanalowych. Porownalem konfiguracje z innymi przelacznikami i utworzylem grupe 1 i dodalem HC1 do wielokanalowych i wszystko zaczelo dzialac tak jak trzeba. 

    Edited by m_wolanski
    Znalezione rozwiazanie
    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Witam czy na Reley 2x1,5 FGS-222 zadziała patent na drugie kliknięcie aby włączyło drugie urządzenie pod S2?

    mam problem jak  już tutaj pisałem

    Please login or register to see this link.

    Chciałem "zmotać" to klikając na parametr 6 i " 2 - Wyłączenie urządzenia powoduje wyłączenie urządzeń z asocjowanych. Włączenie urządzenia nie powoduje wysłania żadnych poleceń do urządzeń zasocjowanych. Podwójne kliknięcie powoduje włączenie urządzeń z asocjowanych a ściemniacze są ustawiane na poziom 100%. "

    tylko jak dodać drugie urządzenie podłączone do tego releya do asocjacji nie mam zielonego pojęcia. ;/

    Świeży jestem w temacie i szukam prostego rozwiązania.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Użyłem tego kodu wyżej i mój DS2 zachowuje się bardzo dziwnie. Reaguje tylko na 1-klik i HoldDown, ale! przy 1-klik pokazuje, że to 2-klik, a przy HoldDown pokazuje, że to 1-klik. Magia. 2-klik i 3-klik w ogóle nie reaguje. Macie jakieś pomysły dlaczego tak się dzieje?

    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Answer this question...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...