Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


  • 0

Roller Shutter - problem z kalibracją - po chwili się zatrzymuje


Marcin Noga

Question

Cześć,

 

nie mogę skalibrować rolety. Działa tylko przy ustawieniu roleta bez pozycjonowania. Przy próbie kalibracji rolety z pozycjonowaniem zależnie od ustawień parametrów 17 i 18 albo przez chwilę (1-2 sekundy) idzie w górę i się zatrzymuje albo przez chwile idzie w górę a później w dół. Poryłem już trochę na tym forum i próbowałem różne ustawienia parametru 18 ale nic to nie daję. Nie pokazuje mi też nigdzie aktualnego poboru mocy cały czas jest wszędzie 0 na wykresach też 0, czy puszczę ręcznie czy z aplikacji (w trybie bez pozycjonowania) Oczywiście nie interesuje mnie tryb bez pozycjonowania. Roller shutter 2 fgr222 v2,5. Miał ktoś taki problem, da się to jakoś rozwiązać?

Link to comment
Share on other sites

3 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

U mnie to samo w FGR-223 i karniszami Mio Decor. Również zasłony co chwilę się zatrzymują, niezależnie czy robię to z aplikacji, czy z włącznika na ścianie. To już kolejne urządzenie z fibaro, które doprowadza mnie do szału. Udało się znaleźć rozwiązanie?

Edited by stansfield68
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Pierwsze podstawowe pytanie: czy roller shutter steruje bezpośrednio silnikiem, czy tylko daje sygnał do jakiegoś sterownika pośredniego?

Kalibracja polega na tym, że roller shutter widzi pobór prądu przez silnik i na tej podstawie wykrywa krańcówki (bo gdy roleta się zatrzyma to pobór prądu spada do zera).

Na tej podstawie mierzy czas otwarcia i zamknięcia i dzięki temu może też obliczyć dowolne otwarcie procentowe.

 

Jeśli roller shutter będzie jedynie podawał sygnał sterujący, co może być w tym przypadku, ponieważ nie wykrywa poboru mocy, wówczas musicie zmierzyć czas opuszczania i podnoszenia się rolet ręcznie i wpisać go ręcznie w parametry kalibracji. Wszystko powinno działać, jedyny minus to brak pomiaru mocy.

Sugerowałbym wstrzymanie się z zrzucaniem winy na sprzęt w sytuacji gdy się nie rozumie jak on działa...

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Dzięki za błyskawiczną odpowiedź.
Zasłony sterowane są 3-pozycyjnym włącznikiem na ścianie (3 przewody). Przy silniku MioDecor są kolejne przewody zasilające, które wraz z tymi z włącznika, są podpięte do silnika poprzez Roller Shutter 3 (FGR-223, nie zmieścił się w puszce, poza tym nie miałem w niej 5 przewodów, a tyle ma silnik). Nie posiadam już innego sterownika pomiędzy nimi. Zakładam więc, że roller shutter/włączniki na ścianie - bezpośrednio sterują silnikiem. Niezależnie czy używam aplikacji czy włącznika na ścianie, zasłony, które powinny otwierać/zamykać się w ok 10-12s, mają po drodze kilka/kilkanaście przystanków, które muszę za każdym razem "popychać" aplikacją lub włącznikiem na ścianie. Czasem stoją nieruchomo i nie da się ich uruchomić ani aplikacją, ani włącznikiem na ścianie, tylko poprzez pociągnięcie. Niejednokrotnie włącza się wówczas kalibracja. Jednocześnie wydaje się, że jedna z zasłon (na innym oknie), podłączona identycznie, czasem działa prawidłowo, bo zarówno z aplikacji jak i z włącznika na ścianie, otwiera i zamyka zasłony bez "przystanków". Roller shutter 3 w centrali (HC3) ustawiony jest jako roleta z pozycjonowaniem, z wykorzystaniem włącznika monostabilnego. 
Próbowałem zmieniać parametr 152 ustawiając odpowiednio 11 s dla jednej z zasłon i 8 dla drugiej (mniej więcej tyle czasu potrzebowały do pełnego otwarcia/zamknięcia, gdy nie było jeszcze sterowników fibaro), ale bezskutecznie.

Nie chcę zrzucać winy na sprzęt, bo oczywiście możliwe jest, że robię coś nie tak, ale niedawne doświadczenia z lagującym Motion sensor (FGMS-001) nastroiły mnie negatywnie zwłaszcza, że mam sporo świateł i czujników od Philips Hue, które od lat działają bez problemów. Brak poboru mocy jest dla mnie nieistotny, ale byłoby wspaniale, by wszystkie 3 karnisze działały z urządzeniami fibaro tak dobrze jak bez nich.
Byłbym więc wdzięczny za wszelkie sugestie, co jeszcze mogę zrobić ze sterowaniem zasłon, by żona któregoś dnia, gdy nie będzie miała już cierpliwości z odsłanianiem zasłony nie zdecydowała, abym usunął wszystkie udogodnienia :))

EDIT:

Po wielu próbach, chyba udało mi się opanować sytuację. Zasłony otwierają i zamykają się do pełnych stanów zarówno z przełączników roletowych na ścianie, jak i z aplikacji. Jak zauważył @Ganz_Conrad Roller Shutter 3 współpracuje u mnie z silnikiem od MioDecor bez sterownika pośredniego. Wobec powyższego zmieniłem parametry 152, 156 i 157 wpisując czas pełnego otwarcia/zamknięcia zasłon (u mnie 17 sekund), a w parametrze 155 odpowiadającym za detekcję silnika zaznaczyłem, że osiągnięcie krańcówki nie zostanie wykryte. 
Mam nadzieję, że kalibracja samoistnie się już nie włączy i z automatyzacji zasłon będę mógł korzystać bezproblemowo.

Edited by stansfield68
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...