Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


  • 0

System nawadniania ogrodu + fibaro


alarec

Question

Witam wszystkich, 

 

Zabieram się za organizacje systemu do nawadniania ogrodu. Piszę tutaj bo chciałbym oprzeć wszystko na fibaro.

Potrzebuje 4 sekcje, więc będą 4 elektrozawory.

1. Wybrałem elektrozawory rain bird 100-hv 24VAC (obecnie mam 1szt)

2. Posiadam transformator 230V > 24VAC

3. Mam fibaro double switche (wersja 1 - wolne, ale też mam 2 w gniazdkach)

 

Oczywiście sceny i całą konfiguracje w systemie mogę sobie sam zrobić, nie będzie z tym problemu.
bardziej chodzi mi o złożenie całości do kupy.

Jak byście to widzieli?

 

PS. Przeglądałem niektóre tematy z wypowiedziami użytkowników, którzy posiadają już podobną konfiguracje - i teraz ogromna prośba odemnie:

Czy moglibyście się podzielić zdjęciami, schematami i wiedzą jak to wszystko przygotować do prawidłowego działania?

Link to comment
Share on other sites

10 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Cześć,

 

Masz Double Switche (FGS-223) czy Double RELAY Switche (FGS-222)? Pierwsze podają na wyjście to samo zasilanie jakim są zasilane - czyli 230V. Drugie nadają się właśnie do takiego zastosowania jak piszesz. Zasilasz 230V; włączasz/wyłączasz dowolne inne (maja styki bezpotencjałowe). Chodzi o to żebyś mógł włączać/Wyłączać napięcie 24V za transformatorem.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Witam. Tez by interesowal mnie schemat. 

 

Mam 3 elektro zawory hunter 24vac

Mam centrale huntera do ktorej jest zasilacz 230->24vac

Fibaro double switche fgs-222.

Czujnik deszczu hunter

 

Pytanie jak to podlaczyc zeby smigalo?

Edited by DziDu
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Jako, że kończę własnie taki system podzielę się swoim rozwiązaniem.

 

2 x FGS-222

4 x elektrozawór RAINBIRD 24VAC

1 x czujnik deszczu ORBIT RX-1.5

 

czujnik deszczu jest podłączony do  FGBS-001 jako urządzenie binarne. Do FGS-222 podpiąłem zasilacz 24VAC tak ze steruje wszystkimi elektrozaworami (na razie na pajączka bo muszę się zmobilizować do położenia rurek i zamontowania szafki z modułami) . Pozostało mi skonfigurować odpowiednie sceny, ale to już zona musi mi łaskawie powiedzieć kiedy chce mieć podlewanie włączone. Postaram się to rozrysować w szczegółach.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 0

U siebie zrobiłem podobnie ale rozbudowałem o sterowanie zaworami do zasilania wodą z wodociągu i ze zbiornika poprzez hydrofor, poziom w zbiorniku mam monitorowany pływakiem.

Pełna "automatyka": jak jest woda w zbiorniku działa hydrofor, jak się opróżni przełącza się na wodociąg.

Zrobiłem jeszcze zabezpieczenie dla sąsiadów: w godz. 22-06 podlewanie tylko z wodociągu.

Ustawiłem program w Fibaro i za pomocą zmiennych (i czujnika opadu Hunter) steruję całością. Pierwszy rok na "pajęczynkę", od dwóch lat mam skrzynkę z dodatkowymi wyłącznikami i sygnalizacją LED.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
W dniu 30.05.2019 o 14:49, Akronaut napisał:

Ustawiłem program w Fibaro i za pomocą zmiennych (i czujnika opadu Hunter) steruję całością. Pierwszy rok na "pajęczynkę", od dwóch lat mam skrzynkę z dodatkowymi wyłącznikami i sygnalizacją LED.

 

A możesz podpowiedzieć jak ustawiłeś żeby widzieć czujnik opadu w sekcji zraszaczy ?

Samo urządzenie działa i pokazuje czy deszcz pada czy nie, ale nie bardzo wiem jak wymusić przerwę w podlewaniu jeśli deszcz pada.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Czujnik nie jest widoczny w panelu zraszaczy.

Panel zraszaczy steruje otwarciem zaworów poszczególnych sekcji. Czujnik opadu steruje zasilaniem przez zawór na wodociągu lub hydroforem. Panel nakaże podlewanie ale zmienna zależna od czujnika opadu po prostu nie poda wody. 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Widzę, że macie to pięknie ogarnięte, więc mam małe pytanko. Jak dobrać zasilacz? Albo chociaż jakie Wy macie?

Mam 7 zaworów RainBirda, myślę, że będą max chodzić 2 sekcje razem. Chcę dorzucić FGS222.

Z góry dzięki

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Zasilacze dają VDC. Strzelam, że jak chcecie zasilać zawory to raczej większość nie jest na prąd stały ale na zmienny, najczęściej 24VAC.

Więc to nie zasilaczy powinniście szukać.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
W dniu 4.05.2019 o 23:22, DziDu napisał:

Witam. Tez by interesowal mnie schemat. 

 

Mam 3 elektro zawory hunter 24vac

Mam centrale huntera do ktorej jest zasilacz 230->24vac

Fibaro double switche fgs-222.

Czujnik deszczu hunter

 

Pytanie jak to podlaczyc zeby smigalo?

Witaj czy udalo cie sie podlaczyc ten zestaw? Tez mysle o zakupie programatora orbit i chcialem sie zapyatac jak sie sprawuje i czy jestes zadowlony?

Dzieki

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...