Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


  • 0

Elektrozawór


gkow

Question

Witam serdecznie,

 

Jestem początkującym użytkownikiem systemu Fibaro.

Chciałem do tego systemu dołożyć zabezpieczenie przed zalaniem kupując czujkę Fibaro + elektrozawór.

Wstępnie doradzono mi taki elektrozawór

Please login or register to see this link.

Czy będzie on odpowiedni ?

Pytanie drugie i prośba - czy mógłby mnie ktoś poinstruować jak krok po kroku skonfigurować taki elektrozawór z Fibaro ? (co z czym połączyć i jaki przełącznik wybrać -zwykły switch ? )

Z góry bardzo dziękuję.

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

8 answers to this question

Recommended Posts

  • 1

Mozna uzyc RGBW Controller (ma 4 sterowalne wyjscia DC) zamist Double Relay. Nie potrzebujesz wowczas dodatkowego zasilania AC.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Zawór wydaje się odpowiedni. 

Sterować nim możesz poprzez Fibaro Switch. 

Zwróć uwagę na zasilanie jakie jest potrzebne do sterowania zaworem. Switche są zasilane 230V AC , a zawór 12V DC więc tak na prawdę switch będzie sterował zasilaczem, który włączy/wyłączy elektrozawór. 

 

Zawór każdorazowo powinien być zasilany przez min. 4s. Możesz do tego wykorzystać możliwości konfiguracyjne Switcha bez pisania dodatkowych skryptów. 

Ustawiamy tryb pracy na "automatyczne wyłączanie" i parametr czasowy dla trybów opóźnionego/automatycznego włączenia/wyłączenia na np. 5 sekund. Dzięki temu zasilanie zawsze będzie odłączane po tych 5 sekundach. 

 

Reakcję Switcha na wykrycie zalania możesz spokojnie przygotować jako scenę blokową (JEŚLI czujnik wody naruszony TO włącz elektrozawór + ewentualnie wyślij powiadomienie). Jest to na prawdę intuicyjne. Spróbuj sam i daj znać jeśli będziesz miał problemy. 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Proponuję raczej zastosować zawór membranowy. Jest szybki, co może być istotne w przypadku konieczności odcięcia wody w przypadku zalania.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Elektrozawór zamykający się w 3 sekundy (dane z linku) myślę, że jest wystarczający, to nadal szybciej niż dobiegnięcie i zamknięcie zaworu ręcznie. A do sterowania chyba można użyć switcha qubino, o ile pamiętam może działać również na 12V.

Co prawda scen nim nie uruchomisz, ale z tego co rozumiem, to nie temu ma służyć :)

U mnie taki switch działa poprawnie z HC2, choć akurat jest podłączony na 230V i pilnuje lodówki.

 

Jest jeszcze opcja smart implant / universal binary sensor, ale będzie potrzebował wzmacniacza na wyjściu. Nie wiem jak to zmontować, ale na pewno się da.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
  • Inquirer
  • Kupiłem elektrozawór i zasilacz do niego :) (

    Please login or register to see this link.

    )

    Czy mógłbyś powiedzieć jako go podłączyć do switcha (single czy double ?). Elektrozawór ma 3 kable. Pierwsza para przewodów otwiera zawór (kreci w lewo), druga para zamyka (kreci w lewo). Czy muszę mieć dwa zasilacze i nimi sterować switchem ? - raz załączać jeden (otwierający),  a raz drugi (zamykający) ? Czy da się to jakoś ogarnąć jednym zasilaczem ? Poproszę o schemat (instrukcję) jak to podłączyć do switcha.

    Please login or register to see this attachment.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Z tego co wyczytałem z instrukcji to nowy Switch 2 nie ma zacisku wejściowego zasilania odbiornika, ale Relay już tak (wejście IN). 

    Potrzebujesz Double Relay. 

     

    Please login or register to see this attachment.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Witam

    odświeżam temat. Mam elektrozawór podłączony do double relay switch wg. powyższego schematu . Jak podłączyć podwójny przełącznik klawiszowy tak aby jeden klawisz otwierał (Q1) elektrozawór , a drugi klawisz zamykał (Q2)?Czy mogę zastosować typowe ścienne klawisze np Hager? 

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Co powstrzyma Cię przed tym aby puścić napięcie dla zamykania i otwierania jednocześnie. Wydaje mi się że włącznik dla rolet nadałby się idealnie. Mam na myśli coś takiego - 

    Please login or register to see this link.

    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Answer this question...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...