Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


Ogrzewanie podłogowe


Fonder

Recommended Posts

Na wstępie witam wszystkim, niestety dopiero zarejestrowałem się na forum.

Już na początku chciałbym poprosić o waszą opinię. Jestem w trakcie budowy domu. W tym momencie największą zagwostkę mam ze sterowaniem podłogówką. Chciałbym zapytać czy dobrze rozumuję. Posiadam około 10 pętli jeśli chodzi o podłogówkę. Zamiast jakiegoś gotowego zestawu do sterowania temperaturą poprzez kable lub radiowo chciałem wykorzystać fibaro. Czy jeśli w każdym pomieszczeniu zainstaluję motion sensor oraz elektrozawory z z-wave (będę wdzięczny za jakieś modele) w rozdzielni to się to sprawdzi? Zawsze dodatkowo wykorzystam jakoś motion sensory. Czy lepiej iść w termostaty gotowe z z-wave do puszki na ścianie? Nie posiadam na razie żadnych urządzeń smart ale nowo budowany dom chciałbym przygotować już pod to. Ponadto czy dobrym pomysłem jeśli chodzi o rolety jest zrobienie sobie rozdzielni pod nie gdzie będą się łączyły wszystkie kable i tam podłączenie roller shutter? Ponieważ elektryk mówił mi, że jeśli są różne wymiary okien to musiałbym normalnie dać przełącznik przy każdym oknie, nie za bardzo mi to pasuje jeśli i tak chciałbym sterować całymi sekcjami a nie pojedyńczymi roletami, będzie ich około 15. Przepraszam jeśli może piszę jak laik ale nim jestem :) O fibaro wiem tyle co wyczytałem lub obejrzałem na YT. Z góry dzięki za odpowiedzi i ewentualne pomysły.

Link to comment

Hej,

 

Ja mam podłogówkę w całym domu jako jedyne źródło ogrzewania (poza kozą, którą rozpalam tylko dla przyjemności  albo żeby posiedzieć w jesień przy lapie w cieple jak rodzine śpi już w chłodniejszym). Miałem ten sam dylemat i na moje szczęście nie zrobiłem z tym nic poza przygotowaniem rozdzielacza pętli pod zawory - po prostu firma mi zamontowała lekko droższy rozdzielacz z możliwościa wkręcenia do niego elektrozaworów. Do miejsca z takim rozdzielaczem doprowadź sobie AC i tyle. Powiem Ci teraz co wynika z mojego doświadczenia, co pewnie jak poczytasz internety to się potwierdzi:

Sterowanie podłogówką inne niż kotła to trochę jak z Zasadą Pareto - jak zainstalujesz sobie kocioł z obiegami do każdego z rozdzialczy (u mnie są dwa rozdzielacze po 11 pętli) i ustawisz na nim zadaną temperaturę (ja mam viessmana i możliwość ustawienia dla każdego obiegu haronogramu z histerezą) to będzie Ciebie to kosztowało 20% włożonego wysiłku i kosztów a osiągniesz 80% efektu. Czyli będziesz miał niemal zajebiste grzanie podłogówki bez super inteligencji. Ale jeśli chcesz super inteligencje do tego, czyli jakieś selektywne ogrzewanie pomieszczeń per pętla, tryb wakacji (który i tak jest w kotle), dostrajanie temperatury co do stopnia to przygotuj się na zawód bo będziesz musiał ponieść pozostałe 80% wysiłku i kosztów a efekt będziesz miał w postaci maks 20% oczekiwań. Podłogówka to super duża bezwładność. Jak odczytasz, że temperatura jest 19 stopni a będziesz chciał mieć 20 stopni to praktycznie każda super inteligentna automatyka nie zrobi nic więcej poza podtrzymaniem obecnego przepływu ciepła w pętli, zwiększenia go albo podkręcenia pieca. W praktyce cieplej o ten stopień będziesz miał po godzinie a po dwóch okaże się, że będziesz miał za ciepło. 

Gdybym się budował jeszcze raz - nie robiłbym nawet tego rozdzielacza z opcją na elektrozawory tylko zrobił tak jak mam podłogówkę a dodał sobie drugie źródło ciepła oparte o podgrzewanie powietrza. Takie źródło ciepła ma sens bo ma praktycznie minimalną bezwładność.

Osobiście Ci proponuje, żebyś znalazł sobie tylko kocioł/piec który się rozsądnie integruje z automatyką, którą sobie wybierzesz.

Reasumując: podłogówka ma dużą bezwładność i w praktyce niewiele osiągniesz automatyką i sterowaniem pętlami. Dodatkowo jak nie zamykasz pomieszczeń na szczelne drzwi to pamiętaj, że sąsiadujące pomieszczenia z reguły mają różnicę temperatur maks 2-3 stopnie bo powietrze się miesza więc...

 

W zakresie rolet chodzi o zewnętrzne rolety? Czy mają to być rolety antywłamaniowe? Jak tak to sam tu nic nie wymyślisz i musisz dostosować się do wymagań dobrej firmy instalatorskiej, którą będziesz chciał nająć do ich instalacji. W przeciwnym wypadku będziesz miał fajnie działajace rolety antywłamaniowe, które stracą funkcję antywłamaniową albo co gorsze (bo same rolety antywłamaniowe to dla złodzieja z wiertarką troszkę lipa) słaby efekt estetyczny. Pamiętaj, że jak sterowanie roletami ma być rzeczywiście w jakiejś rozdzielni to... po co fibaro? Są rozwiazania jak Loxone czy KNX, które jak zdecydujesz się na kompleksowe podejście mogą być tańsze i bardziej pewne (bo zamiast radia masz komunikację kablową).

 

To są moje przemyślenia z mojego doświadczenia, więc nie hejtujcie mnie za reklamę albo antyreklamę Fibaro albo wogóle automatyki :)

 

Pozdrowienia,

P 

Link to comment
  • Topic Author
  • Jeśli chodzi o rolety to będą zewnętrzne zwykłe lub żaluzje, jeszcze nie zdecydowaliśmy. Chodzi o to, że nie chcę mieć kilku aplikacji czy sterowników, np. jedna od pieca, druga od rolet (a tym bardziej kilkunastu pilotów), oddzielna do alarmu i np do sterowania światłami, wszystko do czegoś innego, dlatego chciałem to rozwiązać poprzez fibaro.

    Ogólnie będziemy mieli powietrzną pompę ciepła, która sama ustawia wydajność względem, że tak powiem, poboru ciepła przez instalację. Właśnie wiem, że podłogówka ma dużą inercję, ale myślałem pod tym kątem, że np na fibaro ustawiam scenę wyjście do pracy (ok. 10 godzin) i obniża mi temperaturę o kilka stopni, to samo na noc jeśli nikt nie przebywa na parterze. Dodatkowo zamyka rolety, załącza motion sensory, alarm na parterze itp itd. Chyba, że poniosła mnie wyobraźnia to mówcie od razu :) 

    Link to comment

    Ok,

     

    Rekomenduje zintegrować piec z automatyką - jak wychodzisz to piec dostaje info a nie sterowanie pętlami. Ja mam teraz statyczny harmonogram, lekko różni się dla piętra i parteru - bezpośrednio na piecu. Moje doświadczenie pokazuje, że to wystarcza - podłoga grzeje i nie wchodzę do kotłowni żeby cokolwiek włączać czy regulować, just saying. 

     

    Alarm, rolety, itp - to bez względu na automatykę, czy loxone, czy fibaro, czy openhab - uda Ci się. 

    Link to comment

    Ja mam wiekszość domu z ogrzewniem podłogowym. Na rodzielaczu elektrozawory sterowane przez Fibaro.

     

    W każdym pomieszczeniu czujnik temperatury powietrza. Dodatkowe czujniki w podłodze do monitorowania.

     

    Jeżeli któegos z domowników nie ma, to jego pokój ma obniżoną oczekiwaną temperature (tryb wakacyjny), to samo jeżeli jest otwarte okno.

     

    Np. w pokoju goscinnym, jezeli nie ma gosci mam ustawiona temperature nizsza niz w pozostalych pomieszczeniach (o ile pamietam 17 C).

     

    U mnie zdaje egzamin.

     

    Oczywiście są różne koncepcje sterowania ogrzewaniem. Nie upeiram się, że moja jest jedyniesłuszna.

     

    Dodatkowo sterowanie piecem Buderus z poziomu HC2 - ale to juz nie jest trywialne.

    Link to comment

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Reply to this topic...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...