Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


Fibaro jako termostaty przy ogrzewaniu panelami IR


Recommended Posts

Chciałem się podzielić moimi doświadczeniami, a może ktoś coś mi zasugeruje. Projekt powstaje i postaram się na bieżąco aktualizować postępy.

 

W związku z przejściem na ogrzewanie panelami IR pojawiła się potrzeba zrobienia termostatów w pokojach. Gotowe rozwiązania są ale raz, że drogie dwa zamierzam użyć „double switch” więc mam dodatkowo możliwość podłączenia np. światła. A poza tym jako partner Fibaro chciałbym się trzymać jednej firmy ?. Do pomiaru temp. planuje zastosować czujki  z motion sensor, smart implant z DS18B20 oraz flood sensor. Pomiar temperatury zaleca się na wysokości ok 1,5m co trochę komplikuje ukrycie czujników ds18b20. Wszystkie czujniki zasilane :po kablu” aby uniezależnić się od kapryśnych baterii.

Cześć 1

Motion sensor

Podstawowym problemem jest zasilanie bateryjne. Termostat powinien szybko reagować na zmianę temperatury i działać możliwie bezawaryjnie. Poszperałem po forach i doszukałem się, że motion sensor całkiem nieźle pracuje przy napięciu 3,3v. Trafiłem też gdzieś na banalny pomysł adaptera baterii. Pod ręką miałem zasilacz 12v do ledów i przetwornice step down regulowaną. Układ działa prawidłowo, ale potencjometrem przetwornicy ciężko uzyskać napięcie w okolicach 3,3 -3,6V. Docelowo planuję użyć np. zasilacz np. Hi-Link 220v – 3,3V.

Ucieszony pozbycia się baterii zmieniłem parametry raportowania temperatury oraz pomiaru światła na wartości minimalne (raportowanie 1s itd.). I tu pojawił się problem – czujka zaczęła zawyżać temperaturę ok 2-3 stopnie!! Postawiłem obok niej dwie inne (zdj   ) do porównania. Podejrzewam, że elektronika zaczęła wydzielać dodatkowe ciepło. Po zmianie parametrów raportowania na ok co 20 sekund pomiar temperatury wrócił do normy.  

 

 

Część 2

Smart implant

Pojawi się w miejscach gdzie ulokowanie motion sensora byłoby niemożliwe. Dodatkowo można obniżyć koszty (obsługa kilku Ds.-ów) – w większości pomieszczeń mam niewykorzystaną skrętkę, do której miały być podłączone czujniki ruchu z alarmu (10 lat temu więc pewnie nigdy ?). Pozostaje kwestia jakiegoś „ładnego” opakowania do czujnika temperatury. Idealne byłyby puste obudowy po czujniku temp z kompletu z głowicami termicznymi Fibaro ale nie da się pewnie kupić (popytam-poszukam ps. może ktoś z Fibaro przeczyta i zaproponuje sprzedaż ?)

 

pozdrawiam

Darek

 

Please login or register to see this attachment.

Please login or register to see this attachment.

Please login or register to see this attachment.

Please login or register to see this attachment.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...