Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


Hello from Hungary


s8109csa

Recommended Posts

Hello! Today I start my journey in home automation with Fibaro System!

I hope it will be able to control all my devices. (Gree airconditoining IP control and Ikea Tradfri would be really nice!)

Link to comment

Helló Csaba!

 

Pont most játszottam az Ikea Tradfri-vel, forkoltam egy pár korábban készült node app-ot és azokat átírtam, hogy megfelelően működjön.

 

Please login or register to see this link.

 

Ha bővebb segítség kell akkor írj és írom a részleteket.

 

Please login or register to see this attachment.

Link to comment
  • 3 weeks later...

Sziasztok!

 

Okosotthon központ vásárlás előtt állok. A legesélyesebb nálam most a Fibaro Home Center 2. Próbálom összeszedni az információkat, hogy legalább a most meglévő eszközeim (redőny, garázskapu, tolókapu, riasztó, videó kaputelefon, stb.) vezérelhetőek-e valamilyen módon. Egyelőre jól áll az info gyűjtés.

Egy dolog van, amire nem találok pontos információt.

A garázskapu és tolókapu motorom kontaktust vár, viszont nem vagyok biztos abban, hogy a fibaro kapcsolók kontaktuskapcsolóként is működnek-e, vagy valamilyen más típus kell-e.

 

A hónap végén megvenném a központot, addig még ezeket az infókat össze akarom szedni, hogy nyugodtan vágjak bele.

 

Van ilyenben tapasztalatotok?

 

Köszi!

Link to comment
  • Topic Author
  • @GonZOO Szia! Péter vagyok, érdekel az IKEA téma, nagyon. Most a Philips Hue-mmal vannak párosítvan a LED lámpák, de ha van működő Tradfri plugin is Virtual Device, amit tudok LUA scriptből vezérelni, akkor visszarakom az IKEA Hubot.

    @krizso Szia! Pont ezekben nincs tapasztalatom. Teljesen kezdő vagyok Smarthome témában, az árammal kapcsolatos dolgok eddig mind elsőre működtek, most kínlódok a fűtéssel, de úgy tűnik a Heat Controllerek ilyen "tanulósak", kezd működni magától az egész. Annyit tudok mondani, hogy vannak a kapcsolók, meg a relé modulok. A kapcsoló arra van kitalálva, hogy a 230V-ot kirakja a kimenet(ek)re, a relé modul pedig úgy működik, hogy az IN lábat köti össze a Q (vagy Q1, és Q2) kivezetésekkel. Vagyis a két kapocsra azt raksz, amit akarsz, ha 230V-ot, akkor kapcsoló lesz. Nekem van mindkettő, tudom a különbséget, remélem segítettem.

    Link to comment

    @s8109csa Szia, a github repo-ban benne van minden. Virtual device is és a program is ami kell. 

     

    @krizso Nekem a kétszárnyú autóbálló úgy működik, hogy kiadom a jelet, hogy induljon a mozgás, mivel még nem találtam meg a kapun azt, hogy hol tudnék jelet venni az aktuállis állapotáról, így tényleg csak idítás jelet tudok kiadni ami vagy nyit vagy zár. Az indójel utánra beállítottam, hogy 5 sec múlva álljon vissza a smart implanton a kapcsoló alaphelyzetbe, azaz így ismét tudok adni neki indítójelet.

    Link to comment

    Nagyon köszi a válaszokat.

     

    Közben rájöttem, hogy a legegyszerűbbre nem gondoltam. a Fibaro FGS-2x3 típusú kapcsoló paramétereivel beállítható, hogy kontaktus/impulzus switch-ként (momentary) vagy váltó kapcsolóként (toggle switch) működjön. A 20-as paraméterben.

    Vagy a 10, 11, 12, 13, 15, 16, 17 paraméterekkel várakozási időt is lehet beállítani így az idő elteltével automatikusan kikapcsol (leveszi a feszt), kvázi impulzust ad.

    Még nem próbáltam ki, de szerintem ez az amit keresek.

    Link to comment

    De az FGS az a sima switch eszköz. Azzal a kapunak a 12/24 V-os kapcsolóját nem fogod tudni vezérelni szerintem. Vagy igen?

    Link to comment

    Értem, akkor Te nem a vezérlőegységen keresztül szeretnéd vezérelni, hanem direktbe fogsz adni jelet a motornak... Picit fura megoldás, de próbáld ki. 
    Nálam a 2 szárny miatt izgalmas lenne, mivel a késletetést is meg kellene oldanom.

     

    Kicsit tartok tőle, hogy vagy egyirányban fogod tudni csak vezérelni a kaput, azaz mondjuk csak nyitni, de zárni már nem.

    Link to comment

    Közben rájöttem, mert megnéztem az ábrát még egyszer én is. Úgy hogy nem befolyásol egy villanyszerelő.

     

    Vagy azt csinálom, hogy a dupla kapcsolóból az 1-ik kapcsoló a befelé a másik kapcsoló a kifelé irányt vezérli, és kimérem, hogy mennyi idő alatt csukódik be a kapu, vagy felteszek egy nyitás érzékelőt a kapun valahová, és a falra. Ha eléri lekapcsolja.

     

    A másik lehetőség, hogy egy rollershutter-t kötök be.

     

    A másik esetben talán megoldható, hogy a Fibaro is működtesse, meg a saját távirányítója is.

     

    Már megéri beszélgetni, az ember közben is tanul/rájön egy újabb megoldási irányra, mint amiben eddig kattogott, és nem talált kiutat. :)

     

    Nemsokára küldök egy rajzot az elképzelésről.

    Link to comment

    Készítettem két bekötési ábrát.

    1. FGRM-222

    Please login or register to see this attachment.

     

    2. FGS-222

     

    Please login or register to see this attachment.

     

    Mi a véleményetek? Működőképesek lehetnek?

     

    Azt tudja pontosan valaki, mi a különbség az FGS-222 és az FGS-223 közt?

    Link to comment

    Ha jól tudom, a 223 az újabb kiadás csak, de nagy különbség nincs.

     

    Quote

    But the short answer is that the manufacturer intends the 223 to replace the 222. The 223 is a newer version and is zwave plus. But there are some features on the older 222 which are desirable for some kinds of projects, so you will still see posts about people using the 222 as well.

     

    Amúgy nekem jónak tűnik a bekötés tervezet, de nem vagyok szaki ebben és nem is ismerem ennyire ezeket a switch-eket. 

    Milyen márkájú, típusú a kapu vezérlőd? 

    Link to comment

     

    2 hours ago, GonZOO said:

    Ha jól tudom, a 223 az újabb kiadás csak, de nagy különbség nincs.

     

     

    Amúgy nekem jónak tűnik a bekötés tervezet, de nem vagyok szaki ebben és nem is ismerem ennyire ezeket a switch-eket. 

    Milyen márkájú, típusú a kapu vezérlőd? 

    Egy Roger motorom van, beépített vezérlővel.

    Link to comment

    Most nézem a manual-t, abban írnak ilyet:

    Quote

    27 AP, open input button (contact N.A.)
    28 CH, close input button (contact N.A.)

    Manual: 

    Please login or register to see this link.

    16 oldalon a bekötési rajz, 17. oldalon amit találtam.

     

    Igaz ebből még nem tudod meg az aktuális állapotát a kapunak, vagyis nem tudod lekérdezni.

    Nekem hasonló módon van bekötve, csak nekem szerencsétlenebb a vezérlés, nekem ilyen input-ból csak 1 db van és az annyit teszt, hogy Start. (vagy nyit ha zárva volt, vagy zár ha nyitva volt)

    Link to comment
  • Topic Author
  • @krizso @GonZOO Az FGS-222 a relé modul, az FGS-223 a kapcsoló modul. Az egyiknél van IN láb, a másiknál nincs. Ez az amit az elején írtam, hogy a 223-nál nem Te döntöd el, hogy a relé mit kapcsoljon, mindig 230V-ot for, míg a 222-nél azt, amit az IN lábra kötsz.

    Nekem nincs kapum, de hogy őszinte legyek nem tetszik a kapcsolási rajzod. Én villamosmérnök vagyok, de nem tervezőmérnök, hanem inkább gyártó. Én biztos digitális bemeneteket kapcsolnék, nem raknék semmit a motor meghajtására.

    A kapuk végállásához vagy mechanikai kapcsolót, vagy úgynevezett reed relét használnék, ami mágnese tér hatására záródik, így meglehet a végállás kapcsolód.

    A kapu aktuállis állapotát úgy próbálnám megoldani, hogy létrehoznék 2 változót, az egyik lenne a nyitás a másik a zárás, és értékük nulla lenne ha teljesen zárva, vagy teljesen nyitva vannak, és 1 lenne, ha megnyomtam a nyitó vagy zárógombot és azt jeleznék, hogy nyitás, illetve zárás folyamatban. Már ha egyáltalán ez szükséges. 

    Bárcsak tudnék jobban segíteni.

    Egyébként ha használtok Fibraro fűtésvezérlést, vevő lennék tapasztalatokra, nálam sajnos nem tökéletes. Messze nem.

    Link to comment

    Köszi az infót a 222 és 223-ra vonatkozóan.

     

    Quote

    A kapu aktuállis állapotát úgy próbálnám megoldani, hogy létrehoznék 2 változót, az egyik lenne a nyitás a másik a zárás, és értékük nulla lenne ha teljesen zárva, vagy teljesen nyitva vannak, és 1 lenne, ha megnyomtam a nyitó vagy zárógombot és azt jeleznék, hogy nyitás, illetve zárás folyamatban. Már ha egyáltalán ez szükséges. 

    Nekem ezzel csak egy bajom van, hogy ez akkor működik ha csak okosan vezérelem, de ha valaki fogja és a normál távirányítót használja nyitásra akkor nincs meg nekem az aktuális állapot az okoskában. :/

    Link to comment

    Nagyon köszönöm a 222 223-as infót! Ez most sokat segített nekem a további gondolkodásban.

    Edited by krizso
    Link to comment
    17 hours ago, GonZOO said:

    Most nézem a manual-t, abban írnak ilyet:

    Manual: 

    Please login or register to see this link.

    16 oldalon a bekötési rajz, 17. oldalon amit találtam.

     

    Igaz ebből még nem tudod meg az aktuális állapotát a kapunak, vagyis nem tudod lekérdezni.

    Nekem hasonló módon van bekötve, csak nekem szerencsétlenebb a vezérlés, nekem ilyen input-ból csak 1 db van és az annyit teszt, hogy Start. (vagy nyit ha zárva volt, vagy zár ha nyitva volt)

     

    Igen én is ezt találtam.

     

    31-es pontot kell összekapcsolnom a 27-tel vagy a 28-cal attól függően, hogy nyitni vagy zárni akarom.

    Úgy gondolom, hogy a 31-es pontról rákötök az FGR-222 (kontatkus módban, azaz AUTO OFF 5 ms múlva) S1 és S2 pontjára, majd a Q1-ről a 27-re kötök, a Q2-ről a 28-ra. Az FGR-222 is megkapja az 1-es és 2-es pontra kötött L és N pontot. Az "In"-be nem kötök semmit.

    Vagy az S1 és S2-re nem kötök rá, hanem az "In"-be rákötök a 32-es pontból 24 Vac-t. Szerintem az ábrán a 31-esből is 24 Vac jön ki, amit egy kézi kapcsoló kapcsolna rá a 27 v. 28-as pontra. Nem?

     

    A kapu állapotát le tudom kérdezni két féleképpen. a 34 és 35-ös pont közé be tudok rakni egy binary sensort pl. A leírásban egy lámpa van odakötve, azzal a címszóval, hogy nyitási lámpa (gondolom, ha nyitva van világít)

    Vagy ráteszek a kapura egy nyitás érzékelőt. Bezárt kapunál ugye mutatja, hogy zárva, ha meg nyitva van egy kicsit is, akkor nyitott állapotot jelez.

    A kapun mechanikus végállás kapcsoló van. Tehát ha teljesen nyitva vagy zárva van, akkor nem fog rosszul "megindulni" a kapu.

     

    Link to comment

    Ha már minderől szó van, akkor írom nektek, hogy ma végre sikerült a paradox sp5500 riasztót bekötni.

    Smart Implant-ot használom 2db PGM out-ra. Túl sok sceen nincs még hozzá, de alapvetően az ARM és ARM_STAY be illetve kikapcsolását figyeli, erre kötök majd rá világítást.

    Továbbá sikerült végre a homebridgen keresztül

    Please login or register to see this link.

    segítségével ios-en a homekitből vezérelni a riasztót.

     

     

    Valamelyikőtök használ Walli dimmer-t?

    Én vettem egyet, de nekem nagyon fura a viselkedése (lehet nem jól kötöttem be, bár működik)

    - Nem bírja 7W-t fölé kapcsolni az 1 db led-es égőt (dimmelni tudja, de 7W felett drop voltage)

    - Ha nincs bekötve égő akkor nem működik a walli - mintha nem kapna áramot

    (Hozom majd a bekötést, csak most rohanok be az irodába)

    Please login or register to see this attachment.

    Please login or register to see this attachment.

    Link to comment
    15 hours ago, krizso said:

    Úgy gondolom, hogy a 31-es pontról rákötök az FGR-222 (kontatkus módban, azaz AUTO OFF 5 ms múlva) S1 és S2 pontjára, majd a Q1-ről a 27-re kötök, a Q2-ről a 28-ra. Az FGR-222 is megkapja az 1-es és 2-es pontra kötött L és N pontot. Az "In"-be nem kötök semmit.

    Vagy az S1 és S2-re nem kötök rá, hanem az "In"-be rákötök a 32-es pontból 24 Vac-t. Szerintem az ábrán a 31-esből is 24 Vac jön ki, amit egy kézi kapcsoló kapcsolna rá a 27 v. 28-as pontra. Nem?

     

    Szerintem az alap probléma, hogy az FGR-222-ben 220V kering és amikor te kapcsolsz valamit akkor azon 200V fog kimenni a 24V helyett.

    Szerintem a legjobban a Smart Implanttal jársz, most veszek még párat belőle, mert most jó áron van 12e az átlag 19e helyett --> 

    Please login or register to see this link.

     

    Én is amúgy az 5sec-es automat off-al játszok, de nekem csak 1 inputom van az irányításra, nekem csak START parancs van a proteco kapuvezérlőn :/ 

    Nézd meg, hogy neked a vezérlő hogyan kezeli a világítást - ha folyamatosan tud világítani a jelzőfény amit rá lehet kötni a kapuvezérlőre akkor abból ki tudod nyerni az állapotot.

    Nekem sajnos úgy működik, hogy amíg mozog a kapu addig villog, aztán lekapcsol a világítás. (Megpróbálom ezt figyelteteni és ezt egy változóban tárolni, de sokkal kényelmesebb lenne, ha folyamatosan jönne egy jel, hogy éppen nyitva a kapu)

    Link to comment

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Reply to this topic...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...