Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


  • 0

Kilka głowic w jednym pokoju


voltagoo

Question

Witam,

 

Posiadam obecnie 2 głowice oraz 1 czujnik temperatury w tym samym pokoju. Konfiguracja w centralce wygląda następująco:

Please login or register to see this image.

/monthly_2019_11/image.png.a61bdfb3839ec5c4f27da926c929225a.png" />

 

Problem:

Mimo identycznych wersji oprogramowania w obu głowicach (4.4) i wspólnego sparowanego czujnika temperatury głowice nie są w stanie odkręcić obu kaloryferów w tym samym stopniu.

Głowica oznaczona "Salon Kanapa" wydaje się działać prawidłowo, szybko reaguje na zmianę temperatury. Głowica oznaczona "Salon Okno" jest w zasadzie non stop zakręcona. Dopiero ustawienie temperatury na poziomie 25-26 stopnie jest w stanie ją odkręcić.

 

Próbowałem:
1. resetować głowice z poziomu centralki

2. ponownie kalibrować głowice

3. odparować i sparować obie głowice ponownie z czujnikiem temperatury

4. ustawić ujemny offset na termometrze głowicy "Okno" np -3 stopnie (co widać na załączonym screenie)

 

Niestety bezskutecznie. Generalnie notorycznie powtarzającą się sytuacją jest maksymalnie rozgrzany kaloryfer "Kanapa" i zimny kaloryfer "Okno".

Czy komuś udało się wymusić synchroniczną pracę głowic kliku głowic w jednym pomieszczeniu? Jeśli tak to jak tego dokonać?

Link to comment
Share on other sites

11 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Bez zewnętrznego czujnika niema informacji o stanie baterii z tego co pamiętam.

Wydaje się że to są zewnętrzne czujniki/czujnik.

Dodatkowo kolega napisał " Posiadam obecnie 2 głowice oraz 1 czujnik temperatury w tym samym pokoju".

Mnie tylko troszkę dziwi sprawa temperatur.

Posiadam dwie głowice też podłączone pod jeden czujnik ale mam w obu okienkach z temp. ten sam odczyt.

Widzę tutaj rozbieżność i to mnie dziwi.

Jeden czujnik a dwa różne odczyty.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Dwa różne odczyty bo na jednym ma ustawiony ujemny offset jak zresztą napisał.☺️

Link to comment
Share on other sites

  • 0
  • Inquirer
  •  

    W dniu 5.11.2019 o 13:47, marczu83 napisał:

    Opcja wykrywanie otwartego okna włączona?

     

    wyłączona w obu głowicach

     

    Skoro już wszyscy wiemy, że głowice są dwie a czujnik temperatury jest zewnętrzny i jeden, to czy macie pomysł jak rozwiązać problem?

     

    Aktualnie podmieniłem głowice między kaloryferami aby wykluczyć to, że z miejscem jest coś nie tak (Okno -> Kanapa, Kanapa -> Okno)
    Efekt jest taki, że teraz kaloryfer "Okno" grzeje się 2~ stopnie mocniej.

     

    Spróbuję podmienić jeszcze między pokojami tam gdzie mam tylko jeden kaloryfer ale raz już tak podmieniałem (z identycznego powodu).
    Wtedy była to sprawa wersji oprogramowania głowicy (4.4 vs 4.3). Aktualnie w pomieszczeniu "Salon" obie głowice mają tę samą wersję.

     

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Ja sobie tylko przypominam efekt poluzowania u mnie nakrętek plastikowych od głowicy pod wpływem różnic temperatury i po jakimś czasie przestała głowica działać jak należy ale w tym przypadku bardzo dziwne zachowanie.

    Dziwi że tak drogie głowice mają plastikowe nakrętki a jedną mam tak obrobioną że głowica gdy jest deczko inaczej ustawiona przelatuje przez nakrętkę i odpada od grzejnika a nakrętka zostaje.

    Błąd konstrukcyjny moim zdaniem jak nic.

    Ja mam wersję softu z tego co patrzę 4.5 może da się aktualizować u ciebie i zacznie działać jak należy.

     

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • XTek, sprawdziłem nakrętki, obie są dokręcone na maksa więc to nie to. Analogiczna sytuacja z dzisiaj (po resecie głowic i czujników temperatury).

    Obie głowice ustawione na tę samą temperaturę, czujniki zgodne co do wykrywanej temperatury. Jeden kaloryfer rozgrzany na ~70%, drugi na 0.

     

    Please login or register to see this image.

    /monthly_2019_11/image.png.e775efbabdb71c74b39a077825db53c5.png" />

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Zawsze z tą samą głowicą jest problem? Może nie ma siły zakręcić. Ręcznie spradzałeś jak przekręcisz maksymalnie w lewo czy zakręci grzejnik?

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • viperlodz, ma siłę zakręcić. Ustawienie z poziomu aplikacji lub ręcznie na głowicy grzania na OFF lub MAX działa bez problemu. W zasadzie to jedyne ustawienia które działają bez problemu ;)

    Wymieniłem głowice między pokojami. Obecnie różnice nie są już tak duże ale wciąż występują (1-1.5 stopnia zamiast 3).

     

    Obawiam się, że każda głowica ma swoje wewnętrzne ustawienia oraz swój własny termometr i wedle własnego uznania interpretuje dane dotyczące aktualnej nastawy oraz temperatury.

    Ponawiam w związku z tym pytanie:

    Supporcie fibaro czy da się wymusić synchroniczną/jednoczesną/identyczną pracę dwóch lub więcej głowic spiętych z jednym czujnikiem temperatury?

    Czy też jakaś "sztuczna inteligencja" będąca po pokładzie głowicy na to nie pozwala?

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Minęły już prawie 2 lata, przeszło kilka aktualizacji, problem dalej występuje na wersji 4.7.

    Generalnie mimo sparowania z tym samym termostatem każda głowca żyje swoim życiem, sporadycznie zwraca uwagę na temperaturę pobraną z zewnętrznego termostatu. 

    Nie polecam.

    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Answer this question...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...