Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


  • 0

Rolety zewnętrze SOMFY


zajac

Question

 

Witam,

 

czy ktoś z szanownych forumowiczów zechce pomóc i opowiedzieć jak sterować za pomocą Fibaro roletami SOMFY

Teraz sterowanie odbywa się tylko za pomocą pilota, który ma przyciski „ Up ”, „ Down ” i „ My ” (zapisana ulubiona pozycja) + przycisk do wyboru która roleta steruje w danej chwili - max można sterować tym pilotem 4 roletami

Konkretnie: mam dostęp tylko do kabla zasilającego i pilota, którym teraz można sterować roletami (nie ma żadnych innych przycisków sterujących)

chodzi o sterowanie 4 rolety a w przyszłości 7

 

pilot wyglada tak: 

Please login or register to see this link.

 

z góry dziękuję za pomoc,

Marcin

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
3 godziny temu, zajac napisał:

 

Witam,

 

czy ktoś z szanownych forumowiczów zechce pomóc i opowiedzieć jak sterować za pomocą Fibaro roletami SOMFY

Teraz sterowanie odbywa się tylko za pomocą pilota, który ma przyciski „ Up ”, „ Down ” i „ My ” (zapisana ulubiona pozycja) + przycisk do wyboru która roleta steruje w danej chwili - max można sterować tym pilotem 4 roletami

Konkretnie: mam dostęp tylko do kabla zasilającego i pilota, którym teraz można sterować roletami (nie ma żadnych innych przycisków sterujących)

chodzi o sterowanie 4 rolety a w przyszłości 7

 

pilot wyglada tak: 

Please login or register to see this link.

 

z góry dziękuję za pomoc,

Marcin

 

 

Nie ma cudów- musi być pod jakąś pokrywką wejście na dodatkowe podłączenia kabelków. Pewnie na płycie głównej (drukowanej płytce). Wydaje mi się, że sterowanie powinno być poprzez określanie czasu podawania sygnału sterującego czyli napięcia na jakiś styk/punkt sterowania.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
  • Inquirer
  • Godzinę temu, wodzislawski napisał:

    Nie ma cudów- musi być pod jakąś pokrywką wejście na dodatkowe podłączenia kabelków. Pewnie na płycie głównej (drukowanej płytce). Wydaje mi się, że sterowanie powinno być poprzez określanie czasu podawania sygnału sterującego czyli napięcia na jakiś styk/punkt sterowania.

     

    No tak, ale to już wyższa szkoła jazdy ;) ...no i gwarancję stracę na silniki!

     

    Nie ma jakiegoś urządzenia / modułu które by sklonowało poszczególny sygnał radiowy każdej rolety a w zasadzie dwa sygnały  (do góry i do dołu) i pózniej go odtwarzało za pomocą odpowiedniej sceny Fibaro?

    Coś słyszałem o RFXtrx433E ale nie wiem dokładnie czy to dokładnie zadziała tak jak pisze powyżej.

    Może ktoś już ma z tym doświadczenia?

     

     

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    @zajac Ja steruję u siebie roletami SIMU (ten sam system SOMFY) z powodzeniem od kilku lat za pomocą modułu USB RFXtrx433, który jest podłączony do Raspberry Pi / Domoticz + odpowiednie VD w Fibaro. Mam 11 rolet + 4 grupy, które grupują rolety w poszczególne pomieszczenia lub grupy pomieszczeń. Razem mam zdefiniowanych 15 kanałów (tyle obsługuje mój pilot) zmapowanych na 15 VD w Fibaro. W ramach każdego urządzenia mam możliwość sterowania Up / Down / Stop (lub zapamiętany stan) - tyle daje standard SOMFY (lub mój model tylko tyle daje). Nie ma informacji zwrotnej w postaci pozycji w której ustawiona jest roleta. Ja sobie w ramach VD dodałem funkcje np. "5%", "25%", "50%", co zasymulowałem przez sekwencję wywołań Down/Up/Stop: np. 5% otwarcia: [Down, sleep 21s, Up, sleep 6s, Stop].

     

    Please login or register to see this image.

    /monthly_2020_03/ShuttersVD.png.a1cd0801c1d3169981153d0069a45bd4.png" />

     

    Jak będzie zainteresowanie, to postaram się odszukać/przypomnieć/zebrać więcej szczegółów dot. konfiguracji - w szczególności konfiguracji RFXtrx433 i zmapowania kanałów SOMFY (co nie było takie oczywiste).

     

    BTW: "RFXtrx433" ma jeszcze wiele zastosowań jako most do urządzeń 433MHz; ja mam podłączone jeszcze:

    - bezprzewodowy dzwonek drzwiowy (jakiś najtańszy z marketu) - dopiero po roku zorientowałem się, że rozmawia po 433Mhz - więc zamapowałem na scenę powiadamiającą (push) na telefon.

    - ściemniacz "LIVOLO VL-C701DR-61".

    Edited by pawelczapski
    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Answer this question...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...