Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


  • 2

HC3 - Pierwsze wrażenia


JeyWild

Question

Cześć

 

Tytułem wstępu, moja przygoda z Fibaro jest bardzo krótka. Zacząłem od zakupu HC Lite miesiąc temu, testowo jedynie do sterowania rolet. Na tyle złapałem zajawkę, że w ciągu miesiąca przybyło ponad 20 dodatkowych elementów, a samo HC Lite z racji stosunkowo słabego procka i małej ilości RAMu, zaczęło denerwować swoimi opóźnieniami w działaniu. Zapadła więc decyzja o wymianie na mocniejszą jednostkę sterującą, a skoro pojawiło się HC3 akurat, to wybór padł właśnie na nie (w sumie w ciemno).

 

HC3 mam od soboty, pierwsze wrażenie, to bardzo ładne wykonanie. Centralka jest też elegancko zapakowana, ważna rzecz praktyczna dla mnie, która pierwsza rzuciła mi się w oczy, to bardziej dyskretne diody sygnalizujące status działania. HC Lite pod tym względem był totalnie za jasny. Natomiast w HC3 można dodatkowo przyciemnić jeszcze diody przy konfigurowaniu. 

 

Niestety z informacje jakie znalazłem w sobotę nie ma opcji na prostą migrację z HCL na HC3, po prostu przenosząc całość na nową centralkę. Przenoszenie więc było dość mozolne, mając podpięte dwie centralki jednoczenie usuwałem kolejne elementy i dodawałem do HC3.

 

Co do aplikacji na telefon trzeba korzystać z tej nowszej, przy HCL jednak wolałem korzystać z tej starego typu  (mając obie). Samo menu dostępne na komputerze, też jest jak dla mnie mniej przejrzyste niż to w HCL. W porównaniu do HCL, brakuje mi np zakładki z informacją o zużyciu prądu, z wykresami co się dzieje w domu w poszczególnych godzinach, podobnie z temperaturą. Wykresy te przydają się próbując dobrze rozpisać sobie schemat pracy ogrzewania. 

 

Sposób tworzenia scen blokowych też jest całkiem inny i trzeba się przyzwyczaić. Nastawiałem się na większe możliwości z opcją pisania skryptów LUA, jednak nieco zmieniła się interpretacja języka dla HC3, więc trzeba będzie zaczekać, aż pojawią się jakieś podpowiedzi. Do tej pory nie miałem styczności z LUA więc będzie to dla mnie nowość.

 

Sama szybkość działania jest zdecydowanie na plus, aczkolwiek porównywać trzeba by do HC2, czy w tym przypadku  byłoby to odczuwalne? To nie wiem. Ogólnie pewnie trzeba będzie chwilę zaczekać, aż HC3 w pełni zostanie wdrożone, na razie mam wrażenie, że wymaga jeszcze dopieszczenia. 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Recommended Posts

  • 1

Czy ma ktoś może GerdaLock V3 i próbował dodać ten zamek do HC3? 

To moje pierwsze urządzenie, które chciałem zmigrować na HC3 i już problem. Nie dodaje się. Komuś się udało?

I czy ktoś wie coś odnośnie wsparcia Netatmo?

Link to comment
Share on other sites

  • 1
13 godzin temu, Leszek_Fibaro napisał:

Nie ma czegoś takiego jak HCL3 i nie ma również czegoś takiego jak HCL2.

I tyle w temacie.

Oczywiście miałem na myśli pełne wersje central Home Center w wersji 2 i 3.

 

Dzieki Leszek za merytoryczną odpowiedź, jesteś super! Tyle w temacie ?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Osobiście z tego co czytam i wnioskuje to taka HC3 beta.

Komponenty nie działają prócz Z-wave.

Nadal Mjpeg do kamer?

Brak migracji.

Interfejs w ciemnych okularach trzeba przeglądać.

Połowa pluginów niestety nie "teges".

Aplikacja mobilna tak jak kolega pisze tylko ta nowsza "gorsza"?

Rozumie że rozwój, że trzeba iść z postępem ale na tą chwilę otrzymuje nie skończone urządzenie.

Znowu jak przy HC2 wyjdą błędy a dodanie interfejsów może je pogłębić i zapętlać.

Czyli znowu jak na HC2 coś naprawione a coś inne zepsute.

Oczywiście wiem że nic nie jest idealne ale ten produkt może za rok będzie może spełniać wymagania rynku.

Wierzę że jednak wyjdzie jakaś sensowna centralka z tego i ktoś napisze coś co pozwoli choć w części przeportować ustawienia z HC2.

Jeżeli ktoś stworzył dobrze działające środowisko to raczej nie kupi HC3 tylko dla zabawy.

Obym się mylił... ;)

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
  • Inquirer
  • 1 godzinę temu, XTeK napisał:

    Osobiście z tego co czytam i wnioskuje to taka HC3 beta.

    Komponenty nie działają prócz Z-wave.

    Nadal Mjpeg do kamer?

    Brak migracji.

    Interfejs w ciemnych okularach trzeba przeglądać.

    Połowa pluginów niestety nie "teges".

    Aplikacja mobilna tak jak kolega pisze tylko ta nowsza "gorsza"?

    Rozumie że rozwój, że trzeba iść z postępem ale na tą chwilę otrzymuje nie skończone urządzenie.

    Znowu jak przy HC2 wyjdą błędy a dodanie interfejsów może je pogłębić i zapętlać.

    Czyli znowu jak na HC2 coś naprawione a coś inne zepsute.

    Oczywiście wiem że nic nie jest idealne ale ten produkt może za rok będzie może spełniać wymagania rynku.

    Wierzę że jednak wyjdzie jakaś sensowna centralka z tego i ktoś napisze coś co pozwoli choć w części przeportować ustawienia z HC2.

    Jeżeli ktoś stworzył dobrze działające środowisko to raczej nie kupi HC3 tylko dla zabawy.

    Obym się mylił... ;)

     

    Niestety nie miałem styczności z HC2, ale pewnie gdybym je posiadał to nie przesiadłbym się na HC3. Z HCL koniecznie już musiałem zmienić na coś mocniejszego skoro akurat nastąpiła premiera padło na HC3. Zostaje wierzyć, że z czasem będzie ono coraz lepsze, ale na razie tak jak piszesz jest to taka wersja beta. 

     

    Miałem jeszcze na tyle mało elementów i stworzonych scen, że mogłem się pokusić o przesiadkę w miarę bezboleśnie. Jednak przy większych i dobrze skalibrowanych systemach przenoszenie wszystkiego krok po kroku byłoby mega zniechęcające. Do większości rzeczy miałem w miarę łatwy dostęp, ale mam kilka takich elementów, że bez robienia ponownego bałaganu i rozkręcania kontaktów nie przeniosę switcha z jednej centralki do drugiej. 

     

    Lubię, gdy przy zmianie telefonu wszystko robi się niemal automatycznie. Tutaj przenosiny to nie tylko troszkę pracy, ale jest też wrażenie jakby był to system innego producenta. Działanie jest z goła odmienne do HCL. Tworzenie scen blokowych całkiem inne, scen magic nie ma w ogóle. Lua zmienione w stosunku do HC2. 

     

    Ciągle brakuje mi takich rzeczy jak podgląd dobowy czy tygodniowy zużycia prądu i ciepła. Mam centralkę zintegrowaną ze sterowaniem Pieca gazowego, podłogówki i kaloryferów więc takie wykresy mega pomagają dobrze do opisać. 

     

    Wygląd pomieszczeń na www, przy HCL też był dużo, ale to dużo bardziej przejrzysty. Plus to, że był realizowany na żywo. Przy HC3 widok na www potrafi być nie aktualny. Stara temperatura, wskazanie, że jakieś światło jest zapalone, dopiero po odświeżeniu strony pokazuje właściwe wartości. Wszystko do dopracowania softwerowo, aczkolwiek na razie nieco Beta i oby szybko było z systemem coraz lepiej. 

     

    Na razie to co miałem na HCL, w tej chwili zestaw z 3o elementów, działa bez zarzutu. 

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Póki co HC3 jest niedopracowane.  Niestety ale kilku punktach UI jest nieintuicyjne, (brak np. możliwości ustawienia rolet o ileś %, z głównego menu z pokoi nie przeniesie cię do urządzeń jakie się w nim znajdują, takich bugów jest wiele) jasny kolor strasznie przytłacza. Sceny z lokalizacją nadal nie działają :( Sceny blokowe przebudowane ale też pozbawione kilku funkcjonalności. Aplikacja Home center nie do końca współgra z tym co mamy w systemie np w apce ikona rolety zamknieta a w rzeczywistości roleta jest otwarta, Panowie z Fibaro słabo !. Brak możliwości migracji z hc2 na hc3 , 2 moim wypadku 2 dni programowania nie licząc scen bo tu zapewne kolejne 2 dni.  W przypadku urządzeń np. pluga coolcam tracimy możliwość podglądu parametrów sieci czyli napięcia i natężenia prądu co było przydatne, teraz centralka ich nierozpoznane, widzi tylko włącznik. Niby ten sam standard z-wave a jednak nie. 

    Spodziewałem się dopracowanego urządzenia a nie tylko ładnego wyglądu. Wiem że z czasem to poprawią ale to irytuje że kupujesz coś za sporą kasę co ma być super i podobno 10 lat doświadczenia. Przykro mi nie widzę tych lat. Nie wspomnę o wykastrowaniu z obsługi innych systemów o których tak ładnie mówicie na targach i w spotach. Póki co zapomnijcie o integracji z innymi systemami. 

    Z zalet, szybka centralka, brak powiadomień o instancjach w scenach blokowych. Pewne jeszcze się coś znajdzie, jak będę miał chwilę na większe testy zobaczę. 

     

     

    Ps.

    Małe info 20-02-2020 powinna być większa aktualizacja HC3 , podobno ma naprawić ten i wiele innych problemów. Cóż czekamy.......

    Edited by Lekter
    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Chodziło o szatę graficzną a nie całe oprogramowanie.

    Jak zwykle jedna firma kilka styli. 

    PROSZĘ O OPINIE CO DO SZATY GRAFICZNEJ LEPSZ CZY GORSZA OD HC2. 

     

     

    Edited by elektron
    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Dokładnie jak napisałeś, chodzi o szatę graficzną.

    Z tego co widać kolory i reszta interfejsu nie są dla oczu zbyt dobre w HC3.

    Wszystko jest białe i mało czytelne.

    W HC2 jednak ktoś pomyślał i zrobił to dość ciemne przez co wygląda to dość miło dla oka.

    Możliwe że w HC3 zrobią coś podobnego co ma aplikacja mobilna czyli tematy graficzne i to by bardziej pasowało.

    Zaś HC2 na tą chwilę ma interfejs dopracowany więc oby nie popsuli.;)

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Czy ktoś wie gdzie w HC3 podziała się zakładka z analizą zużycia prądu ?. 
    Jeżeli została usunięta to duża strata. Teraz analiza co i ile zużywa prądu jest zwyczajnie niemożliwa. Fakt info co aktualnie zużywa prąd jest ok , ale  brak pozostałej części to duża strata. 
     

    Panowie z  fibaro chyba macie Buga w scenach. Gdyż wyłącze scenę to po zmianie czegoś w scenie nie mogę zapisać zmian ????. Dopiero wprowadzane zmiany na aktywnej scenie dają się zapisać . 

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Fibaro co jest grane. Dziś cały dzień próbuje zapisać scenę i nic. opcja zapisz jest nieaktywna ;(. Restartuje, odświeżam i nic.......

    Dzieje się tak gdy chcę dodać bloczek wschód lub zachód słońca. Nagle opcja zapisu jest niemożliwa.

     

    Edited by Lekter
    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    6 godzin temu, Lekter napisał:

    Fakt generalnie widzę że HC3 pracuje sprawniej, jest szybsza. 

     

    Wielkie odkrycie, HC2 ma z 7 - 8 lat. Jeśli HC3 miałoby pracować tak samo lub wolniej to dramat. 

     

    Dla mnie to jest bardzo kiepska sytuacja. Jestem po zakupie centrali ponad tydzień. Moja wrażenia:

    1. Satel - nie działa

    2. Sterowanie ogrzewaniem (zadana temperatura na czujniku w określonych godzinach + temperatura podłogi nie mniejsza niż X) nie działa

    3. Aktualizacja urządzeń - nie działa

    4. Przeniesienie urządzeń - nie możliwe (wyprułem już rolety, podlewanie, ogrzewanie - ok 9 godzin roboty)

    5. Netatmo - brak 

    Wszystko zgłoszone do supportu, wszystko potwierdzone. Odpowiedz zawsze ta sama - będzie aktualizacja będzie działało. 

    Wy oceniacie szatę graficzną a w tle macie centrale która nie robi połowy rzeczy które opisał producent, druga połowa nie funkcjonuje. 

     

    W zasadzie za co się człowiek nie zabierze to nie działa poprawnie. To nie jest gotowy produkt. Wiedzieli co wydają, ktoś podjął decyzję. 

     

    HC3 na chwilę obecną to jedno wielkie nie działające g... 

    Edited by wojciechS
    • Like 3
    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Czytam i czytam i można stwierdzić że produkt nie zgodny z tym co reklamują.:)

    Cieszy mnie fakt że pochopnie nie zmieniłem na HC3 i chyba przez min. rok nie zmienię bo więcej problemów niż radości z użytkowania.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • 5 godzin temu, XTeK napisał:

    Czytam i czytam i można stwierdzić że produkt nie zgodny z tym co reklamują.:)

    Cieszy mnie fakt że pochopnie nie zmieniłem na HC3 i chyba przez min. rok nie zmienię bo więcej problemów niż radości z użytkowania.

     

    Z racji zmiany z HCL, ogólnie nie żałuję, ale z HC2 na dzień dzisiejszy bym nie zmienił. 

     

    Mam nadzieję, że oprogramowanie zostanie w końcu dopracowane. Sprzętowo, stabilność i szybkość pracy póki co bez zarzutu. 

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Wszystko się zgadza tylko czemu testowane jest to na użytkownikach?

    To jakby program do obróbki grafiki za 2k kupić i połowa by nie działała lub jakąś grę choć za tę kwotę się nie dostanie.

    Program który w reklamie opisują że odczytuje wszystkie formaty grafiki a on tylko PNG odczytuje i piszą że będzie kiedyś tam obsługiwał itd.

    Jak już pisałem oby szybko to poprawiono.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Generalnie należy zauważyć że to nie są sprawy które ktoś mógł przegapić. To była świadoma decyzja Fibaro. Doskonale wiedzieli że wydają sprzęt który nie jest dokończony. 

    Sytuacja z dziś: 

    Double switch podłączony do elektrozaworu, czujnik temperatury podłączony do Fibaro UBS, dodane urządzenie "termostat" gdzie wskazałem miernik temperatury oraz aktor do uruchomienia ogrzewania (wspomniany switch). 

    Następnie utworzono strefę i określono temperatury w godzinach, tryb = grzanie. Czy to działa? Oczywiście nie. Fajna graficzna konfiguracja ale brak brackendu - urządzenie grzewcze ani się nie uruchamia automatycznie ani nie wyłącza po manualnym uruchomieniu (przy spełnieniu warunków). Ktoś mi powie że można takie coś przegapić w trakcie testów? 

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Mam nadzieję że pierwsza aktualizacja wniesie trochę i zacznie to działać jak należy . Na inne protokoły nawet nie ma co liczyć . Na razie to HC3 nie dorasta HC2 do pięt ,przynajmniej funkcjonalnością. Czy nie lepiej było poczekać z premierą chociaż miesiąc i dać użytkownikom porządną centralkę ??  Ale ta dzisiejsza pogoń za kasą ;/ Byle puścić w obieg i niech się sprzedaje . FIBARO Pokaż w końcu kto jest liderem bo konkurencja nie śpi !!!

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Używam centralki od tygodnia i mogę odpisać kilka moich spostrzeżeń.

     

    Ciężko to nawet nazwać wersją beta. To taka wczesna wersja alpha tej centralki. Setki bugów i problemów z działaniem. 

    Jeśli ktoś myśli o przesiadce z HC2 na HC3 to lepiej niech się wstrzyma na długi czas aż zostanie wszystko naprawione.

     

    Brakuje sporej liczby funkcjonalności jakie były w HC2 a nie znalazłem zupełnie nic nowego. Napewno działa szybciej i jest większy zasięg sieci z-wave. Więcej plusów na tę chwilę nie widzę.

     

    Co się udało:

    - Udało się uruchomić ogrzewanie za pomocą Motion Sensor i Relay Switch podpiętych pod zawory. Nie wiedzieć czemu dopiero panel ogrzewania zaczął poprawnie funkcjonować po restarcie centralki.

    - Zraszacze podpięte i działają

    - Dodanych kilkanaście Motion Sensor oraz Double Switch

    - Kilkanaście prostych scen

     

    Czego nie ma:

    - Wsparcia dla Netatmo (było w HC2)

    - Panelu zużycia energii, historii temperatur

    - Fibaro KeyFob się jakos koszmarnie konfiguruje - w HC2 bylo to logiczne i wizualnie przejrzyste

    - Interfejs www nie odświeża się. Należy odświeżyć stronę aby zobaczyć zmianę stanu urządzeń. W HC2 było to "online"

    - brak pluginów, gotowych rozwiązań, których pełno było pod HC2

    • Like 1
    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Answer this question...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...