Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


  • 2

HC3 - Pierwsze wrażenia


JeyWild

Question

Cześć

 

Tytułem wstępu, moja przygoda z Fibaro jest bardzo krótka. Zacząłem od zakupu HC Lite miesiąc temu, testowo jedynie do sterowania rolet. Na tyle złapałem zajawkę, że w ciągu miesiąca przybyło ponad 20 dodatkowych elementów, a samo HC Lite z racji stosunkowo słabego procka i małej ilości RAMu, zaczęło denerwować swoimi opóźnieniami w działaniu. Zapadła więc decyzja o wymianie na mocniejszą jednostkę sterującą, a skoro pojawiło się HC3 akurat, to wybór padł właśnie na nie (w sumie w ciemno).

 

HC3 mam od soboty, pierwsze wrażenie, to bardzo ładne wykonanie. Centralka jest też elegancko zapakowana, ważna rzecz praktyczna dla mnie, która pierwsza rzuciła mi się w oczy, to bardziej dyskretne diody sygnalizujące status działania. HC Lite pod tym względem był totalnie za jasny. Natomiast w HC3 można dodatkowo przyciemnić jeszcze diody przy konfigurowaniu. 

 

Niestety z informacje jakie znalazłem w sobotę nie ma opcji na prostą migrację z HCL na HC3, po prostu przenosząc całość na nową centralkę. Przenoszenie więc było dość mozolne, mając podpięte dwie centralki jednoczenie usuwałem kolejne elementy i dodawałem do HC3.

 

Co do aplikacji na telefon trzeba korzystać z tej nowszej, przy HCL jednak wolałem korzystać z tej starego typu  (mając obie). Samo menu dostępne na komputerze, też jest jak dla mnie mniej przejrzyste niż to w HCL. W porównaniu do HCL, brakuje mi np zakładki z informacją o zużyciu prądu, z wykresami co się dzieje w domu w poszczególnych godzinach, podobnie z temperaturą. Wykresy te przydają się próbując dobrze rozpisać sobie schemat pracy ogrzewania. 

 

Sposób tworzenia scen blokowych też jest całkiem inny i trzeba się przyzwyczaić. Nastawiałem się na większe możliwości z opcją pisania skryptów LUA, jednak nieco zmieniła się interpretacja języka dla HC3, więc trzeba będzie zaczekać, aż pojawią się jakieś podpowiedzi. Do tej pory nie miałem styczności z LUA więc będzie to dla mnie nowość.

 

Sama szybkość działania jest zdecydowanie na plus, aczkolwiek porównywać trzeba by do HC2, czy w tym przypadku  byłoby to odczuwalne? To nie wiem. Ogólnie pewnie trzeba będzie chwilę zaczekać, aż HC3 w pełni zostanie wdrożone, na razie mam wrażenie, że wymaga jeszcze dopieszczenia. 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

Niby 20.02.20 Miała być 1 aktualizacja ? Takie info krąży na forum  ? Chyba FAKE ?

Edited by DJSUCHAR
Link to comment
Share on other sites

  • 0
Godzinę temu, DJSUCHAR napisał:

Niby 20.02.20 Miała być 1 aktualizacja ? Takie info krąży na forum  ? Chyba FAKE ?

 

Kolego takie info otrzymałem na infolinii Fibaro. Więc nie fake a jak widać Fibaro dalej leci w kulki......

Link to comment
Share on other sites

  • 0

jeszcze sie nie skanczyl 20.02, jesze Maja 15 godzin, wiec spoko, do 12 naszego czasu jutro beda nadal "na czas"

 

Please login or register to see this attachment.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Jak widać Fibaro ma gdzieś klienta,  może się wytłumaczy dlaczego konsultanci przekazują nieprawdziwe informacje ?.  ?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Fibaro nie pierwszy raz wydaje produkty które tak naprawdę są w fazie programowania :) trzeba się przyzwyczaić :) Ja juz z nimi wiele lat i nic się nie zmienia :):) tez kupiłem ale bardziej dla zabawy . Moją HC2 nie zamierzam nawet ruszać :)

Link to comment
Share on other sites

  • 0
  • Inquirer
  • Właśnie pojawiła się możliwość ściągnięcia aktualizacji:

    Poniżej info co zostało zmienione:

     
    Dziękujemy za korzystanie z FIBARO Home Center 3! Zaktualizuj oprogramowanie do najnowszej wersji, aby cieszyć się nowymi funkcjonalnościami i usprawnieniami. Co nowego: Dashboard Sterowanie urządzeniami typu binarySwitch, multilevelSwitch i rollerShutter z prawego sidebara. Wyświetlanie aktualnej nastawy na ikonie termostatu. Zwijanie/rozwijanie bocznego menu pomieszczeń. Kamery Przeniesienie do konfiguracji kamery po jej dodaniu. Możliwość ustawienia własnej ikony dla kamery. Klimat Oznaczenie aktywnego trybu harmonogramu klimatu. Migracja z HC2/HCL Przycisk na ekranie powitalnym przywracający backup po transferze z HC2/HCL. Ogólne Pobieranie aktualnej lokalizacji centrali w trybie połączenia https. Pluginy Poprawki i usprawnienia dot. pluginu Satel. Integracja partycji alarmowych Satel z alarmem systemu FIBARO. Pokoje Oznaczenie domyślnego pokoju na liście pomieszczeń. Pozostałe Krótszy czas wczytywania list urządzeń i pomieszczeń. Dodano loadery na czas wczytywania list w ustawieniach. Uspójnienie wyświetlania wpisów w debuggerze (Lua, Quick Apps) oraz konsoli Z-Wave. Zwijanie/rozwijanie bocznego menu ustawień. Dodano język czeski. Profile Wyświetlanie i sterowanie strefami klimatu. Wyświetlanie i sterowanie strefami alarmu. Dodanie ikon związanych z pogodą i temperaturą. Quick Apps Dodanie nowych typów urządzeń: com.fibaro.genericDevice i com.fibaro.weather. Wartości pobierane z api są typowane. Sceny Blokowe Akcje na pierścieniu LED dla urządzeń z serii FIBARO Walli. Akcje dla termostatów Z-Wave. Sceny Lua Możliwość pobrania wyzwalacza sceny za pomocą obiektu sourceTrigger, który wywołał scenę. Wartości pobierane z api są typowane. Funkcje os.time, os.date i fibaro.sleep. Sieć Wyłączono możliwość dezaktywacji Wi-Fi podczas pierwszej konfiguracji systemu. Tryb Recovery Wyświetlanie wersji nieaktywnego systemu. Pasek postępu podczas przesyłania pliku lokalnego. Wyświetlanie czasu pozostałego do automatycznego ponownego uruchomienia centrali. Urządzenia Uruchamianie trybu usuwania urządzeń Z-Wave z poziomu listy wszystkich urządzeń. Wyświetlanie poziomu baterii urządzenia pod ikoną baterii na liście urządzeń. Zmiana domyślnego przedziału wilgotności dla nawilżacza na 40-50%. Uspójnienie przebiegu konfiguracji różnych typów urządzeń połączonych. Obsługa asocjacji oczekujących oraz dodanych niepomyślnie. Obsługa czarnej skrzynki dla FIBARO Heat Controller (FGT-001). Wsparcie dla FIBARO RGBW Controller 2 (FGRGBW-442). Wsparcie dla zamków Z-Wave. Wsparcie dla termostatów Z-Wave. Wsparcie dla czujników wiatru i deszczu. VoIP Dodano opis funkcjonalności. Poprawione błędy: Aktualizacja Próba ponownego pobrania aktualizacji zwraca błąd. Backup Opcja "przywróć z wersją" nie pobiera właściwej wersji oprogramowania. Zamiast wybranego backupu lokalnego zawsze przywracany jest najnowszy backup lokalny. Liczba scen w backupie jest zawsze równa 0. Dashboard Wyszukiwarka działa nieprawidłowo jeżeli w polu wyszukiwania wpisano kropkę. Diagnostyka Brak możliwości pobrania szablonu urządzenia. Dostęp Brak przeładowania listy po synchronizacji użytkowników. Zdalne wsparcie niedostępne do aktywacji z poziomu dostępu zdalnego. Kamery Brak możliwości wyświetlenia zakładki Zaawansowane. Ścieżka jest składana nieprawidłowo i obraz z kamery się nie wyświetla. Nieprawidłowy domyślny czas odświeżania obrazu. Klimat Nieprawidłowe limity minimalnej i maksymalnej temperatury Nastawa temperatury nie wyświetla się gdy strefa jest w trybie manualnym. Restart centrali gdy dowolna strefa jest w trybie Hold powoduje błąd systemu. Ogród Nastawa w dni, których harmonogram nie dotyczy jest wyświetlana nieprawidłowo. Nieprawidłowa praca zraszaczy w sekwencji. Pluginy Po wyłączeniu i włączeniu Philips Hue ustawiane są domyślne wartości poziomów oświetlenia. Brak wyświetlenia parametrów pogodowych na karcie podglądu pluginu YR Weather. Pokoje Nazwa sekcji nie zmienia się przy zamknięciu okna bez odkliknięcia. Powiadomienia Brak wizualnego oznaczenia filtracji po typie/priorytecie. Notyfikacje dla urządzeń połączonych nie działają. Pozostałe Checkboxy nie wyświetlają się prawidłowo przy przeglądaniu na tablecie. Brak spójności ikon i przycisków na oknach z ostrzeżeniami. Quick Apps Nowe urządzenie jest zawsze przypisywane do pokoju domyślnego. ID istniejącego elementu zmienia się przy dodawaniu nowego elementu. Widok urządzenia nie aktualizuje się. Brak możliwości przewijania kodu rolką myszki. Import urządzenia bez przypisania do pokoju skutkuje błędem. Poprawki wizualne. Sceny Blokowe Nie można wpisać czasu w bloczku opóźnienia. Brak ładowania w bloczkach list pokojów i sekcji. Aktywny przycisk uruchomienia sceny mimo niezapisanych zmian. Warunek uruchomienia sceny znika po przeładowaniu strony. Brak odpowiednich opcji dla typu com.fibaro.barrier. Nadmiarowe pola w bloczkach dla urządzeń typu RGBW. Brak wyświetlania wartości w warunku dla kontrolerów Central Scene. Wymuszenia nawadniania z poziomu sceny powoduje błąd systemu. Brakujące tłumaczenia. Sceny Lua Niepoprawne ładowanie widoku edytora scen. Błędy w wyświetlaniu debuggera. Sieć Zmiana adresu IP lub trybu adresacji nie zawsze działa prawidłowo. Access Point centrali nie jest aktywny po wykonaniu procedury recovery. Tryb Recovery Dla akcji przywróć, napraw i przełącz nie wyświetlają się statusy. Poprawki wizualne. Urządzenia Brak przycisku pollingu urządzenia jeżeli polling jest globalnie włączony. Podwójny komunikat o niezapisanych zmianach w parametrach urządzenia. Błędy w wyświetlaniu zużycia energii przez urządzenie. Brak sekcji ustawień zaawansowanych dla zamków Z-Wave obsługujących kody pin. Zmiana roli urządzenia RGBW wymaga odświeżenia strony do prawidłowego wyświetlenia. Brak ikon dla kilku typów czujników podłączanych do FIBARO Smart Implant. Nie można ustawić minimalnej i maksymalnej wartości suwaków RGBW. Nie można zresetować parametrów zaawansowanych do wartości domyślnych. Nieprawidłowe przekierowanie do urządzenia zasocjowanego. Brak wyświetlenia zakładki Zaawansowane przy dodaniu sceny wykorzystującej Central Scene. Urządzenie zasilane z USB jest oznaczone jako urządzenie bateryjne. Ikona dodana przez użytkownika ma nieprawidłową ścieżkę. Zmiana nazwy urządzenia nie jest uwzględniana w powiadomieniach. Braki we wsparciu urządzenia FIBARO Smart Implant. Niepoprawna obsługa urządzenia Danfoss RS. Z-Wave Brak możliwości zamknięcia okna dodawania kontrolera. Rekonfiguracja siatki mesh dla urządzenia Z-Wave nie działa.
     
    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Cóż nadal źle pokazuje stan żaluzji w aplikacji, zamiast otwarte pokazuje zamknięte.

    Nadal sceny oparte o zachód lub wschód słońca nie działają.

    Nadal nie można ustawić w scenach blokowych jako wyzwalacza opóźnienia dla uruchomienia danego powiadomienia.

    Słabo ......

    Edited by Lekter
    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • Tak, jest sporo poprawek, ale dalej też sporo braków, tak jak ciągle nie widzę opcji analizy zużycia energii. 

     

    Na plus możliwość użycia zmiany temperatury na heat controlerze do wyzwalania sceny (np uruchomienie pieca). Do sprawdzenia mam jeszcze opcje wykorzystania kolorowych ledów od Walli.

     

    Co do scen uzależnionych od wschodu czy zachodu słońca, to akurat z tym nie mam problemu. Mam zamykanie rolety w Kuchni uzależnioną od zachodu słońca i działa bez problemu.

     

    W aplikacji ciągle źle się wyświetlają rolety, ale to raczej kwestia aktualizacji aplikacji na telefon.

     

    Jutro może pobawię się więcej, na razie oceniam stabilność :D

     

     

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    5 minut temu, JeyWild napisał:

    Co do scen uzależnionych od wschodu czy zachodu słońca, to akurat z tym nie mam problemu. Mam zamykanie rolety w Kuchni uzależnioną od zachodu słońca i działa bez problemu.

    Kolego czy mogę prosić o zrzut blokowy tej sceny opartej o zachód słońca ?.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    4 godziny temu, JeyWild napisał:

     

    Dziękuje. U mnie w takiej konfiguracji jak niżej nie działa....

     

    Please login or register to see this attachment.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • 1 godzinę temu, Lekter napisał:

    Dziękuje. U mnie w takiej konfiguracji jak niżej nie działa....

     

    Please login or register to see this attachment.

     

    Takie rozpisanie przy obecnych scenach blokowych spowoduje, że światło zapali się tylko jak będziesz miał otwarte drzwi 5 minut po zachodzie słońca, a nie później niż zachód słońca. 

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Czyli mam rozumieć że,  jeżeli chcę uzyskać efekt taki by światło załączało się po zachodzie lub po wschodzie słońca ale po otwarciu drzwi to nie jestem w stanie tego zrobić ?. w tej sytuacji tak to interpretuje czytając co napisałeś. W HC2 (patrz poniżej) tak ustawiona scena powodowała to co chcę uzyskać a nie efekt o którym piszesz.  

     

     

    Please login or register to see this attachment.

    Edited by Lekter
    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • @Lekter Takie mam wrażenie patrząc na działanie nowych scen blokowych, też nie mogłem przenieść kilku z HCL. Właśnie ze względu na różnice w interpretacjach. Może się mylę, nie ja to pisałem nowe oprogramowanie  :). Podejrzewam, że będziesz to musiał napisać w LUA. Spróbuj sobie zrobić scenę z przedziałem czasowym od 17 do 8 rano przykładowo, przekształć ją w LUA i przekształć sobie też scenę opartą o czynność o zachodzi słońca i może uda się to zmiksować w jedno w LUA. 

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Mi również sceny z zachodem słońca nie działają ... mam zrobione tak jak 

    Please login or register to see this link.

     tylko zamiast żaluzji mam sterowania światłem ... i zero reakcji ...

     

    mam pytanie czy w aplikacji na telefon ( home center ) pokazuje wam jakas lokalizacje ? u mnie jest brak lokalizacji ... pomimo że w HC3 lokalizacja jest ustawiona .... 

    może tu jest problem ze HC3 nie zna lokalizacji swojej i dlatego nie działa scena z zachodem słońca ...

     

    w Home Center (Android) - Menu - Ustawienia - i to jest nazwa mojej centralki i pod spodem brak lokalizacji

     

    potem dalej w USTAWIENIA HOME CENTER i tu również lokalizacja - Brak Lokalizacji ...

     

    Możecie sprawdzić jak jest u Was ?

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    lokalizacja u mnie dziala, pokazuje gzdie jestem prawidlowo (ale ios 1.7 app, nie mam androida).

     

    Jednak prosta scena lua

     

    Please login or register to see this code.

     

     

    Please login or register to see this image.

    /monthly_2020_03/image.png.4472e4dd19d9a47115ccc7a7d0545a82.png" />
     

    pokazuje czas wschodu slonca w Poznaniu, wiec jesli to nadal aktualny sposob odpytywania to cos nie tak.

     

    EDIT: przepraszam, ale glupoty opwiadam, print(fibaro.getValue(1, "sunriseHour")) pokazuje prawidlowy czas,

    po prostu nie zmienilem strefy czasu po ostanim skasowaniu mojej testowej HC3.

     

    Prosta scena, 9 godzin przed wschodem slonca odpalia sie wlasnie (push i rolo do gory), wiec dziala

     

    image.png.5c97eee7128ace60c66f03c4aba3f305.png

     

    Please login or register to see this attachment.

     

    Edited by tinman
    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    „Tinman”  W HC3 lokalizacja dział ale nie pokazuje lokalizacji w aplikacji na iOS. Proszę sprawdź działanie sceny na blokach ale w takiej konfiguracji jak moja. Taka scena jak opisałeś widzę ze działa ale dodanie następnego warunku czyli otwarcia drzwi czy wykrycia ruchu z warunkiem zachodu lub wschodu już nie działa.  

    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Answer this question...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...