Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


  • 2

HC3 - Pierwsze wrażenia


JeyWild

Question

Cześć

 

Tytułem wstępu, moja przygoda z Fibaro jest bardzo krótka. Zacząłem od zakupu HC Lite miesiąc temu, testowo jedynie do sterowania rolet. Na tyle złapałem zajawkę, że w ciągu miesiąca przybyło ponad 20 dodatkowych elementów, a samo HC Lite z racji stosunkowo słabego procka i małej ilości RAMu, zaczęło denerwować swoimi opóźnieniami w działaniu. Zapadła więc decyzja o wymianie na mocniejszą jednostkę sterującą, a skoro pojawiło się HC3 akurat, to wybór padł właśnie na nie (w sumie w ciemno).

 

HC3 mam od soboty, pierwsze wrażenie, to bardzo ładne wykonanie. Centralka jest też elegancko zapakowana, ważna rzecz praktyczna dla mnie, która pierwsza rzuciła mi się w oczy, to bardziej dyskretne diody sygnalizujące status działania. HC Lite pod tym względem był totalnie za jasny. Natomiast w HC3 można dodatkowo przyciemnić jeszcze diody przy konfigurowaniu. 

 

Niestety z informacje jakie znalazłem w sobotę nie ma opcji na prostą migrację z HCL na HC3, po prostu przenosząc całość na nową centralkę. Przenoszenie więc było dość mozolne, mając podpięte dwie centralki jednoczenie usuwałem kolejne elementy i dodawałem do HC3.

 

Co do aplikacji na telefon trzeba korzystać z tej nowszej, przy HCL jednak wolałem korzystać z tej starego typu  (mając obie). Samo menu dostępne na komputerze, też jest jak dla mnie mniej przejrzyste niż to w HCL. W porównaniu do HCL, brakuje mi np zakładki z informacją o zużyciu prądu, z wykresami co się dzieje w domu w poszczególnych godzinach, podobnie z temperaturą. Wykresy te przydają się próbując dobrze rozpisać sobie schemat pracy ogrzewania. 

 

Sposób tworzenia scen blokowych też jest całkiem inny i trzeba się przyzwyczaić. Nastawiałem się na większe możliwości z opcją pisania skryptów LUA, jednak nieco zmieniła się interpretacja języka dla HC3, więc trzeba będzie zaczekać, aż pojawią się jakieś podpowiedzi. Do tej pory nie miałem styczności z LUA więc będzie to dla mnie nowość.

 

Sama szybkość działania jest zdecydowanie na plus, aczkolwiek porównywać trzeba by do HC2, czy w tym przypadku  byłoby to odczuwalne? To nie wiem. Ogólnie pewnie trzeba będzie chwilę zaczekać, aż HC3 w pełni zostanie wdrożone, na razie mam wrażenie, że wymaga jeszcze dopieszczenia. 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

sceny troche inaczej dzialaja na HC3, silnik sprawdza warunki i tylko odpala bloki/lua jesli sie zgadzaja. Twoja scena bedzie tylko dzialac dokladnie 5min po zachdzie slonca jesli podczas tej "minuty" otworzysz drzwi. Jasne, mozna zrobic scene ktora zmienna jakas tam ustawi, i scene ktora sprawdziy czy jest zmienna ustawiona i drzwi otwarte.

 

HC3 ma ale profile, wiec zrob dwa, "dzien" i "zamrocznie", jesli po zachodzie to zamrocznie, jesli 1h wschodzie to dzien, jak tobie odpowiada. Pozniej tylko Scene ktora sprawdza czy drzwi zostaly otwarte i pasujacy Profil (ale Profil juz nie jako wyzwalacz tylko dodatkowy warunek). W ten sposob, jesli bedziesz Profil urlop tez uywal, zlodziej nie bedzie mial swiatla jak drzwi otworzy, a na przyklad na swieta w profliu dodatkowo ustawisz zeby sie oswietlenie na zewnatrz zapalilo. Troche "bajerow" mozna tak poribic z profilami.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

a co do lokalizacji, to pokazuje u mnie i na HC3 i na ios 1.7 app

Link to comment
Share on other sites

  • 0
9 godzin temu, tinman napisał:

sceny troche inaczej dzialaja na HC3, silnik sprawdza warunki i tylko odpala bloki/lua jesli sie zgadzaja. Twoja scena bedzie tylko dzialac dokladnie 5min po zachdzie slonca jesli podczas tej "minuty" otworzysz drzwi. Jasne, mozna zrobic scene ktora zmienna jakas tam ustawi, i scene ktora sprawdziy czy jest zmienna ustawiona i drzwi otwarte.

 

HC3 ma ale profile, wiec zrob dwa, "dzien" i "zamrocznie", jesli po zachodzie to zamrocznie, jesli 1h wschodzie to dzien, jak tobie odpowiada. Pozniej tylko Scene ktora sprawdza czy drzwi zostaly otwarte i pasujacy Profil (ale Profil juz nie jako wyzwalacz tylko dodatkowy warunek). W ten sposob, jesli bedziesz Profil urlop tez uywal, zlodziej nie bedzie mial swiatla jak drzwi otworzy, a na przyklad na swieta w profliu dodatkowo ustawisz zeby sie oswietlenie na zewnatrz zapalilo. Troche "bajerow" mozna tak poribic z profilami.

 

 

Dziękuje za tą sugestię, z pewnością sprawdzę czy to zafunkcjonuje z profilami.

 

W odniesieniu do warunków i bloczków to jednak uważam że taka zmiana funkcjonowania bloczków to porażka. Sama forma i opis bloków w scenach wskazuje na zupełnie inna logikę niż by się zdawało i wprowadza w błąd. Faktycznie coraz bardziej zrażam się do tego nowego UI, jest tak wiele niedociągnięć że brak mi słów. Wydawało by się że tak prostą logikę nie jestem w stanie zbudować bo muszę używać szeregu pośrednich scen czy profili, idzie się w tym pogubić, trochę to słabe w odniesieniu do konkurencji panowie z Fibaro......

W moim odczuciu HC3 wraz z jego oprogramowaniem to ogromny krok w tył. Poprostu zepsuliście coś co fajnie działało. 

 

Mimo zapewnień konsultanta z infolinii miało być naprawione przy aktualizacji HC3, jak widać poniżej nie jest. W HC3 stan pokazuje ok, w apce już nie, na starej apce jest ok. poniżej zrzut z najnowszej wersji apk. 1.7. sterowniki rolet z lini  Fibaro Walli . 

 

Please login or register to see this attachment.

Edited by Lekter
Link to comment
Share on other sites

  • 0
10 godzin temu, tinman napisał:

HC3 ma ale profile, wiec zrob dwa, "dzien" i "zamrocznie", jesli po zachodzie to zamrocznie, jesli 1h wschodzie to dzien, jak tobie odpowiada. Pozniej tylko Scene ktora sprawdza czy drzwi zostaly otwarte i pasujacy Profil (ale Profil juz nie jako wyzwalacz tylko dodatkowy warunek). 

 

Co do profili to raczej nie wypali ponieważ w profilach ustawiamy reakcje poszczególnych urządzeń  na aktywację,ustawieniu danego profilu. Czyli jeżeli ustawię aktywację określonych punktów świetlnych, a mam do wyboru włącz, wyłącz lub przełącz  to po aktywacji profilu sceną odpalą mi  światła, a nie funkcje oczekiwania na aktywację świateł po zachodzie słońca. Więc raczej to nie zadziała. Sam widzisz ile kombinacji dla ustawienia tak prostego warunku który bez problemu dało się ustawić w poprzednich centralkach. Słowem ograniczono logikę bloczka wschód zachód i opóźnienie czasowe.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
W dniu 1.03.2020 o 11:08, JeyWild napisał:

@Lekter Takie mam wrażenie patrząc na działanie nowych scen blokowych, też nie mogłem przenieść kilku z HCL. Właśnie ze względu na różnice w interpretacjach. Może się mylę, nie ja to pisałem nowe oprogramowanie  :). Podejrzewam, że będziesz to musiał napisać w LUA. Spróbuj sobie zrobić scenę z przedziałem czasowym od 17 do 8 rano przykładowo, przekształć ją w LUA i przekształć sobie też scenę opartą o czynność o zachodzi słońca i może uda się to zmiksować w jedno w LUA. 

 

Czyli w HC2 dało się dożo wy-klikać poprzez bloczki.

W HC3 albo nie działa, albo trzeba zlecać osoba, które znaj LUA

Link to comment
Share on other sites

  • 0
W dniu 8.03.2020 o 18:16, L.Grabowski napisał:

 

Czyli w HC2 dało się dożo wy-klikać poprzez bloczki.

W HC3 albo nie działa, albo trzeba zlecać osoba, które znaj LUA

 

Zgadza się, bloczki są inaczej definiowana (jak dla mnie nielogicznie o czym możesz poczytać w poprzednich postach). W języku LUA zapewne zrobisz wiele więcej, obecnie próbuje wskrzesić sceny bloczkowe z HC2 oparte na znaczniku czasowym wschód/zachód  pisząc je od podstaw w LUA inaczej się nie da, obecnie testuje więc jest szansa że moje wypociny zadziałają. Bloczki zostały uproszczone do bólu na zasadzie naruszenie urządzenia wyzwalającego co = aktywacja urządzenia wyzwalającego czyli włącz coś.  Dla nie ogarniających Lua odradzam HC3 bo będziecie zawiedzeni. W HCL i HC2 ten element nawet jak na laika dał sporo możliwości a tu niestety nie. Pomijam mnóstwo błędów. Mój zgłoszony problem z roletami widać nadal nie rozwiązano, nie wiem czy pracują nad tym czy nie, komunikacja z Fibaro słaba. Dziś przy dostępie zdalnym z poza domu np. połowa opisów była angielka a połowa polska......

Cóż teraz nie mam wyjścia i się męcze, zobaczymy ile Fibaro zajmie doprowadzenie tego do stanu względnej używalności. Bo dla laika rozwiązanie Fibaro z HC3 niczym się nie różni w stosunku do wiele tańszych rozwiązań konkurencji, oczywiście piszę o środowisku programowania.

Edited by Lekter
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Ja powiem szczerze trochę jestem zawiedziony, ponieważ również widzę sporo błędów. Podobnie do Was nie mogę sterować o wschodzie i zachodzie przy użyciu scen blokowych.

Próbowałem w różny sposób. Uruchomienie o konkretnej godzinie działa. Lokalizacja jest wprowadzona ale została przeze mnie wprowadzona ręcznie.

Są jakieś rozjazdy w ikonkach w kwestii otwartych/zamkniętych rolet. Dodatkowo nie wiem dlaczego do każdej rolety dodało mi jakieś piloty - to normalne?

 

Pyt. 1 : Ktoś ogarnął kwestię tych wschodów/zachodów? Chciałbym tak sterować roletami oraz oświetleniem zewnętrzym z dodanymi opóźnieniami/wyprzedzeniamic czasowymi.

 

 

Please login or register to see this attachment.

Please login or register to see this attachment.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Wszyscy którzy z pośpiechu kupili HC3 sądząc że będą mieli super centralę z obsługa wszystkich protokołów są zawiedzeni , dostaliśmy albo raczej kupiliśmy niedopracowanego gniota . Kiedy Kolejny Update ? Pewnie nie tak szybko :/

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Witam,

 

HC3 jest moją pierwszą centralką, więc nie mam porównania do innych. Do tej pory korzystałem tylko z kilku Google Home Hub bardziej jako asystentów, teraz realizuje swój pierwszy smart home. 

 

Zdecydowałem się na zakup Fibaro ponieważ wydawało się stabilniejsze i bardziej wspierane niż chińskie rozwiązania smart home oparte o WiFi które możemy znaleźć na Allegro. Oczywistym wyboerm było brać najnowszą centralkę, ponieważ powinna być najbardziej rozwojowa na przyszłość. Spodziewałem się produktu który może być lekko niedopracowany, mającego lekkie bug'i.

 

Niestety, ale jest gorzej niż zakładałem. Chociażby porównując starą i nową aplikację mobilną widać, że chociaż interface jest zdecydowanie nowocześniejszy, to sama aplikacja wydaje się jeszcze być mocno ograniczona. Podobnie jeśli chodzi o tworzenie scen i konfigurację pod swoje potrzeby. W przypadku LUA też tylko mogę się domyślać, że od poprzedniej wersji API się trochę zmieniło w związku z czym dokumentacja wydaje się być tylko częściowo zgodna z nowym standardem. Na szczęście jest to forum, mam klika otwartych tematów i powoli rozwiązuje problem po problemie.

 

Podstawowe działanie jest ok, ale nie po to zainwestowałem w ten system. Mogłe sobie kupić zwykłe włączniki światła ;) Mam nadzieję, że sytuacja się rozwinie pozytywnie.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Przed chwilą wyszedł update 5.030.45. 

Niestety, jak przyzwyczaiło mnie Fibaro swoim produktem - HC3 - nie odbywa się bez problemów :

Update wisi na 85% od 45 min, tak więc wstrzymajcię się bo mam złe przeczucia ...

 

EDIT: Odłączyłem zasilanie i okazało się, że udpate się wgrał i jest OK.

 

 

Please login or register to see this attachment.

Edited by rafaell68
Link to comment
Share on other sites

  • 0
  • Inquirer
  • W dniu 9.04.2020 o 23:45, rafaell68 napisał:

    Przed chwilą wyszedł update 5.030.45. 

    Niestety, jak przyzwyczaiło mnie Fibaro swoim produktem - HC3 - nie odbywa się bez problemów :

    Update wisi na 85% od 45 min, tak więc wstrzymajcię się bo mam złe przeczucia ...

     

    EDIT: Odłączyłem zasilanie i okazało się, że udpate się wgrał i jest OK.

     

     

    Please login or register to see this attachment.

     

     

    U mnie Update poszedł gładko, ale jednak niewiele zmienił w moim życiu z HC3 :D Chyba naprawdę nie będzie wyjścia i trzeba będzie się pouczyć LUA. 

     

    Mi w blokowych bardzo brakuje scen typu jeżeli przez 2 minuty okno jest otwarte to: ... Niestety w HC3 da się zrobić tylko 2 minuty po otworzeniu okna zrobię to ... (bez względu na to jak było długo otwarte).

     

    Jedyne co po dłuższym okresie posiadania można powiedzieć , to że jest szybsze i stabilniejsze od HCL (ale pewnie HC2 jednak bardziej by mnie satysfakcjonowało :D ). 

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Ja cały czas nie mogę ogarnąć na HC3 kwesti wschód/zachód słońca. Chciałem tak sterować oświetleniem zewnętrznym oraz roletami. Dać odpowiedni delay ale w odniesieni do wschodów/zachodów. Może ktoś pomóc bo wyczerpałem już inicjatywy własne w schematach blokowych.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    W dniu 17.04.2020 o 12:49, rafaell68 napisał:

    Ja cały czas nie mogę ogarnąć na HC3 kwesti wschód/zachód słońca. Chciałem tak sterować oświetleniem zewnętrznym oraz roletami. Dać odpowiedni delay ale w odniesieni do wschodów/zachodów. Może ktoś pomóc bo wyczerpałem już inicjatywy własne w schematach blokowych.

     

    Próbuje to ogarnąć w LUA w tym wątku 

    Może coś Ci pomoże. Scena działa częściowo ale to może problem z moją centralą. Jeżeli u Ciebie dałoby się zmieniać czas to znaczy że u nie coś jest nie tak. Jeżeli nie to wina oprogramowania centrali która ma mnóstwo błędów w logice automatyki blokoczkowej i nie tylko. Do szału mnie doprowadza ta centrala. Na domiar tego Fibaro dobrze wie jakiego gniota wypuściło.....

     

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    7 minut temu, Lekter napisał:

     

    Próbuje to ogarnąć w LUA w tym wątku 

    Może coś Ci pomoże. Scena działa częściowo ale to może problem z moją centralą. Jeżeli u Ciebie dałoby się zmieniać czas to znaczy że u nie coś jest nie tak. Jeżeli nie to wina oprogramowania centrali która ma mnóstwo błędów w logice automatyki blokoczkowej i nie tylko. Do szału mnie doprowadza ta centrala. Na domiar tego Fibaro dobrze wie jakiego gniota wypuściło.....

     

     

    Nic mi nie mów. Ja praktycznie nic nie mogę ustawić. Nawet najprostsze urządzenie Wall Plug, gdzie nie ma żadnych kwestii podłączeń itp nie mogę bloczkowo ustawić żeby działało w przedziale czasu np. 6.00-23.00! NAJPROSTSZA CZASÓWKA za 25 zł to ogarniała wczesniej. Nie wiem czy to ze mną jest coś nie tak czy co. Flood sensor jeden jest w fw v.3.3 i wyskoczyło, że jest update do v.3.4 i nie może się zaktualizować. Nie lubie biadolić ale serio tutaj NIC NIE DZIAŁA.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    2 godziny temu, rafaell68 napisał:

     

    Nic mi nie mów. Ja praktycznie nic nie mogę ustawić. Nawet najprostsze urządzenie Wall Plug, gdzie nie ma żadnych kwestii podłączeń itp nie mogę bloczkowo ustawić żeby działało w przedziale czasu np. 6.00-23.00! NAJPROSTSZA CZASÓWKA za 25 zł to ogarniała wczesniej. Nie wiem czy to ze mną jest coś nie tak czy co. Flood sensor jeden jest w fw v.3.3 i wyskoczyło, że jest update do v.3.4 i nie może się zaktualizować. Nie lubie biadolić ale serio tutaj NIC NIE DZIAŁA.

    To zrób 2 sceny bloczków. Jedna niech włącza światło o określonej godzinie a droga niech je wyłącza . Trochę partyzantka ale tak u mnie działa oświetlenie podjazdu. Taka to cudowna automatyka fibaro tfuu....

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Please login or register to see this link.

     

    Please login or register to see this link.

     Sprawdź "uruchomienie sceny" w konfiguracji podstawowej - powinno być automatyczne. U mnie sceny wschód/Zachód działają, miałem problem taki że przy kopiowaniu sceny ustawiło uruchamianie na manualne. Po zmianie na Automat jest ok. 

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    W dniu 13.02.2020 o 14:31, motyk123 napisał:

    Czy ma ktoś może GerdaLock V3 i próbował dodać ten zamek do HC3? 

    To moje pierwsze urządzenie, które chciałem zmigrować na HC3 i już problem. Nie dodaje się. Komuś się udało?

    I czy ktoś wie coś odnośnie wsparcia Netatmo?

    Netatmo oczywiście nie widzi, komunikat że wymaga kontrolera, oczywiście siedzi w gniazdku, kamery widzi ale tak jak wszystkie inne dodajemy scieżke  więc nic nowego. Nie dziła większiść funkcji z zajawki reklamowej. W innym kraju pewnie byłoby to karalne naciągactwo. Nie dziwi więc że cena juz zjechała do 1900.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    @motyk123, walczylem caly wieczor z ustawieniami termostatu i Twoja rada wylaczenia/ wlaczenia okazala sie skuteczna i teraz moge isc spac. Zgadzam sie z Twoimi uwagami i takie niedorobki moga byc bardzo denerwujace i nie powinny sie przytrafiac.

    A przy okazji... jak aktywowac tryb wakacyjny w strefie grzania? Czy jest to mozliwe tylko przez ustawienia i wybranie odpowiedniego Profilu wakacyjnego? A jak go ustawic ewentualnie na okreslony czas?

    Edited by DariuszP72
    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    W dniu 10.02.2020 o 21:14, JeyWild napisał:

    Wygląd pomieszczeń na www, przy HCL też był dużo, ale to dużo bardziej przejrzysty. Plus to, że był realizowany na żywo. Przy HC3 widok na www potrafi być nie aktualny. Stara temperatura, wskazanie, że jakieś światło jest zapalone, dopiero po odświeżeniu strony pokazuje właściwe wartości. Wszystko do dopracowania softwerowo, aczkolwiek na razie nieco Beta i oby szybko było z systemem coraz lepiej.

     

    Czy ktoś mający HC3 z aktualnym firmware może napisać jak obecnie (czyli 27.09.2020) działa interfejs HC3 w temacie odświeżania ekranu? Czy nadal jest jak jak to jest opisane powyżej "wskazanie, że jakieś światło jest zapalone, dopiero po odświeżeniu strony pokazuje właściwe wartości."?

    W HCL interfejs działał pod tym względem idealnie! W ramach testów czy obserwacji fajnie było patrzeć jak domownicy chodzą po domu, jak się na ekranie zapalają i gasną światła i otwierają się i zamykają drzwi.

    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Answer this question...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...