Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


  • 2

HC3 - Pierwsze wrażenia


JeyWild

Question

Cześć

 

Tytułem wstępu, moja przygoda z Fibaro jest bardzo krótka. Zacząłem od zakupu HC Lite miesiąc temu, testowo jedynie do sterowania rolet. Na tyle złapałem zajawkę, że w ciągu miesiąca przybyło ponad 20 dodatkowych elementów, a samo HC Lite z racji stosunkowo słabego procka i małej ilości RAMu, zaczęło denerwować swoimi opóźnieniami w działaniu. Zapadła więc decyzja o wymianie na mocniejszą jednostkę sterującą, a skoro pojawiło się HC3 akurat, to wybór padł właśnie na nie (w sumie w ciemno).

 

HC3 mam od soboty, pierwsze wrażenie, to bardzo ładne wykonanie. Centralka jest też elegancko zapakowana, ważna rzecz praktyczna dla mnie, która pierwsza rzuciła mi się w oczy, to bardziej dyskretne diody sygnalizujące status działania. HC Lite pod tym względem był totalnie za jasny. Natomiast w HC3 można dodatkowo przyciemnić jeszcze diody przy konfigurowaniu. 

 

Niestety z informacje jakie znalazłem w sobotę nie ma opcji na prostą migrację z HCL na HC3, po prostu przenosząc całość na nową centralkę. Przenoszenie więc było dość mozolne, mając podpięte dwie centralki jednoczenie usuwałem kolejne elementy i dodawałem do HC3.

 

Co do aplikacji na telefon trzeba korzystać z tej nowszej, przy HCL jednak wolałem korzystać z tej starego typu  (mając obie). Samo menu dostępne na komputerze, też jest jak dla mnie mniej przejrzyste niż to w HCL. W porównaniu do HCL, brakuje mi np zakładki z informacją o zużyciu prądu, z wykresami co się dzieje w domu w poszczególnych godzinach, podobnie z temperaturą. Wykresy te przydają się próbując dobrze rozpisać sobie schemat pracy ogrzewania. 

 

Sposób tworzenia scen blokowych też jest całkiem inny i trzeba się przyzwyczaić. Nastawiałem się na większe możliwości z opcją pisania skryptów LUA, jednak nieco zmieniła się interpretacja języka dla HC3, więc trzeba będzie zaczekać, aż pojawią się jakieś podpowiedzi. Do tej pory nie miałem styczności z LUA więc będzie to dla mnie nowość.

 

Sama szybkość działania jest zdecydowanie na plus, aczkolwiek porównywać trzeba by do HC2, czy w tym przypadku  byłoby to odczuwalne? To nie wiem. Ogólnie pewnie trzeba będzie chwilę zaczekać, aż HC3 w pełni zostanie wdrożone, na razie mam wrażenie, że wymaga jeszcze dopieszczenia. 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0
  • Inquirer
  • 49 minut temu, Leszek_Fibaro napisał:

     

    Czy ktoś mający HC3 z aktualnym firmware może napisać jak obecnie (czyli 27.09.2020) działa interfejs HC3 w temacie odświeżania ekranu? Czy nadal jest jak jak to jest opisane powyżej "wskazanie, że jakieś światło jest zapalone, dopiero po odświeżeniu strony pokazuje właściwe wartości."?

    W HCL interfejs działał pod tym względem idealnie! W ramach testów czy obserwacji fajnie było patrzeć jak domownicy chodzą po domu, jak się na ekranie zapalają i gasną światła i otwierają się i zamykają drzwi.

     

     

    Na dzień dzisiejszy odświeżanie już działa na żywo. 

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    1 godzinę temu, JeyWild napisał:

     

     

    Na dzień dzisiejszy odświeżanie już działa na żywo. 

    Bardzo dziękuję za błyskawiczną reakcję na moje pytanie. To dla mnie bardzo ważne by WIDZIEĆ gdzie pali się światło, i gdzie są otwarte drzwi lub okna. Sprawia mi to po prostu frajdę - mam na wszystkie takie elementy porobione ikony w postaci zdjęć z realu na dane urządzenie, więc po prostu widzę jak żyje i działa cały dom :))

     

     

     

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    A jak na dzień dzisiejszy oceniacie centrale? Doczekała się aktualizacji eliminującej opisane błędy? Jest historia zużycia energii?

     

    Kompletuje system do budowanego domu i mam w szafie HC3 i tak teraz rozmyślam czy nie kupić HC2 ? 

    Edited by Qbi
    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    12 godzin temu, Qbi napisał:

    A jak na dzień dzisiejszy oceniacie centrale? Doczekała się aktualizacji eliminującej opisane błędy? Jest historia zużycia energii?

     

    Kompletuje system do budowanego domu i mam w szafie HCL3 i tak teraz rozmyślam czy nie kupić HCL2 ? 

    Nie ma czegoś takiego jak HCL3 i nie ma również czegoś takiego jak HCL2.

    I tyle w temacie.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    9 godzin temu, Qbi napisał:

    Oczywiście miałem na myśli pełne wersje central Home Center w wersji 2 i 3.

     

    Dzieki Leszek za merytoryczną odpowiedź, jesteś super! Tyle w temacie ?

     

    Forum to nie śmietnik gdzie się pisze co się chce. Czy jak robi Pan płatność w sklepie kartą i trzeba podać pin, to wklepuje Pan "byle co"?

     

    A co do meritum sprawy. Jeżeli już Pan kupił HC3, to zupełnie bez sensu by było cofanie się do HC2 czyli już przestarzałej wiekowo centralki.

    Ci, co wieszają psy na HC3 mają zazwyczaj albo HCL albo HC2 i PORÓWNUJĄ urządzenia i oprogramowanie ze sobą. W dodatku mają silne nawyki związane z wieloletnią obsługą swoich starych urządzeń. A w HC3 jest "wszystko inaczej" i "nie ma tego co było w mojej centralce". I stąd wiele złości.

    Ja mam HC3 od tygodnia i też dostaję drgawek, gdy widzę ten "złom" przed sobą. Mam na myśli interfejs, wprowadzone zmiany, usunięcie tego co było.

    Ale czy bym wrócił do starej centralki i zwrócił do sklepu HC3??? Nie, zdecydowanie nie. TO JEST NA PEWNO ZNACZNIE LEPSZE URZĄDZENIE.

    Jeżeli nie ma Pan porównania z HCL i HC2 to będzie Pan na pewno zadowolony.

     

    (oczywiście pomijam tutaj temat ceny za to urządzenie, zastosowanie starego chipa Z-VAWE 500, obiecanek Fibaro, które zapewne nigdy nie będą zrelizowane odnośnie obsługi innego sprzętu)

     

    I tyle merytorycznie :))

     

    I proszę jeszcze raz przeczytać mój tekst i zobaczyć, ile razy użyłem HCL. HC2, HC3, i proszę sobie wyobrazić, że używam tam "HCL3" albo "HCL2". Wyglądało by to śmiesznie i niepoważnie, ale raczej po prostu głupio.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Jak na dzień dzisiejszy funkcjonuje HC3? Pomijam zmiany estetyczne a samo funkcjonowanie. Na dzień dzisiejszy posiadam HCL ale irytuje mnie ciągłe resetowanie danych energii by sceny normalnie funkcjonowały. Mam około 40 urządzeń i centralka chyba już nie daje rady. Jak wygląda proces migracji? Przyznam, że mam ok 40 scen i tworzenie wszystkiego od nowa nie wygląda zachęcająco. Z góry dziękuję za informację.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Jak funkcjonuje HC3????

    Myślę, że zachodzi jakiś paradoks w dzisiejszej elektronice. Urządzenia mają potencjał techniczny wprost nieskończony, ale działanie tych urządzeń w codziennym użytkowaniu może czasami doprowadzać do szału.

    I tak jest również z HC3.

    I dochodzi jeszcze inna okoliczność. CZAS. Jaki czas??? Ano czas jaki mi pozostał z Fibaro. Inaczej myśli człowiek mający 30 lat. Inaczej taki, który ma ponad 65. A ja tyle mam - i czasami myślę sobie, co zrobi moja biedna żona, gdy jej się jakiś czujnik zbuntuje albo popsuje, albo w ogóle centralka przestanie działać. Nagle się okaże, że w XXI wieku nie będzie miała światła w domu i będzie spędzała wieczory przy świecach - albo lampach naftowych!!!!

    I to wcale nie żarty. Jeżeli się przesadzi z tą fibarowością to tak może być!

     

    Mam HC3 od połowy lutego 2021. To już sporo. W tym czasie TRZY razy wyciągałem wtyczkę zasilania z HC3, bo urządzenie było albo prawie martwe albo całkowicie "zawieszone". Raz było tak, że takie prawie martwe urządzenie udało mi się zdiagnozować. Pierwszy rdzeń miał obciążenie STO PROCENT, a pozostałe po około 2 - 4 procent (co jest normalne i takie powinno być na każdym rdzeniu). I oczywiście centrala prawie nie działała. Wyjęcie wtyczki zasilania z centrali "naprawia" urządzenie. Pokazałem żonie jak się naprawia centralkę - będę umierał za kilka lat spokojniejszy..... Może sobie da radę beze mnie....

    Dlatego nie chowam centralki w jakieś mało widoczne miejsce, dlatego leży ona na wierzchu, musi być łatwo dostępna by ją zresetować co dwa-trzy miesiące. Tak po prostu jest i tak ona działa.

     

    40 urządzeń dla centrali HCL to stanowczo za dużo. Ale 40 urządzeń to bardzo niejasne określenie - bo jeden czujnik ruchu to już chyba 4 urządzenia fibarowskie. Więc pytanie - czy ma Pan 40 urządzeń w sensie fizycznym czy w sensie fibarowskim. Jeżeli ma Pan 40 urządzeń fizycznych to w ogóle cud, że HCL jeszcze działa.

    40 scen to również za dużo. W dodatku HCL nawet z jedną sceną działa jak krowa. Bo sekunda opóźnienia przy włączaniu w nocy światła to wieczność. A tak właśnie działają sceny na HCL - u mnie opóźnienie dochodziły do 5 sekund. Sceny do włączania światła w domu nie mają żadnego sensu. Do tego można wykorzystać tylko asocjacje - one działają doskonale i NATYCHMIAST.

    Sceny włączające światło można wykorzystać TYLKO do włączania światła przed domem, w scenie typu "włącz światło 5 minut przed zachodem słońca" - wtedy opóźnienia nie mają znaczenie.

    I teraz wracając do głównego Pana pytania o HC3 - tu jest rzeczywiście rewolucja. HC3 jest nieskończenie szybsza od HCL. Zrezygnowałem ze wszystkich asocjacji (one są straszliwie prostackie w sensie if ... else... endif - tak w ogóle czegoś takiego nie ma w asocjacjach). I przeszedłem całkowicie na sceny. Opóźnienia włączenie-wyłączenie światła po zadziałaniu czujnika są PRAWIE niedostrzegalne i akceptowalne. Jakieś opóźnienie jest, ale ono NIE WKURZA i jest naprawdę prawie niedostrzegalne.

    Zdecydowanie warto przejść na HC3.

    Urządzenia się przenoszą PRAWIE bez problemu. Ja niestety miałem problemy, i mam mieszane uczucia na ten temat Ale nie chcę o tym pisać. Za dużo pisania i za dużo jadu bym musiał wylać. Dla mnie było-minęło. Sceny trzeba rzeczywiście układać od nowa. Nie przenoszą się. Zupełnie inaczej robi się sceny. Oczywiście nowości i inności wkurzają, ale przy piątej scenie stwierdzi Pan, że to nowe rozwiązanie jest znacznie lepsze niż było w HCL.

     

    Powodzenia  :))))

     

    • Like 1
    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    14 minut temu, Leszek_F_New napisał:

    Jak funkcjonuje HC3????

    Myślę, że zachodzi jakiś paradoks w dzisiejszej elektronice. Urządzenia mają potencjał techniczny wprost nieskończony, ale działanie tych urządzeń w codziennym użytkowaniu może czasami doprowadzać do szału.

    I tak jest również z HC3.

    I dochodzi jeszcze inna okoliczność. CZAS. Jaki czas??? Ano czas jaki mi pozostał z Fibaro. Inaczej myśli człowiek mający 30 lat. Inaczej taki, który ma ponad 65. A ja tyle mam - i czasami myślę sobie, co zrobi moja biedna żona, gdy jej się jakiś czujnik zbuntuje albo popsuje, albo w ogóle centralka przestanie działać. Nagle się okaże, że w XXI wieku nie będzie miała światła w domu i będzie spędzała wieczory przy świecach - albo lampach naftowych!!!!

    I to wcale nie żarty. Jeżeli się przesadzi z tą fibarowością to tak może być!

     

    Mam HC3 od połowy lutego 2021. To już sporo. W tym czasie TRZY razy wyciągałem wtyczkę zasilania z HC3, bo urządzenie było albo prawie martwe albo całkowicie "zawieszone". Raz było tak, że takie prawie martwe urządzenie udało mi się zdiagnozować. Pierwszy rdzeń miał obciążenie STO PROCENT, a pozostałe po około 2 - 4 procent (co jest normalne i takie powinno być na każdym rdzeniu). I oczywiście centrala prawie nie działała. Wyjęcie wtyczki zasilania z centrali "naprawia" urządzenie. Pokazałem żonie jak się naprawia centralkę - będę umierał za kilka lat spokojniejszy..... Może sobie da radę beze mnie....

    Dlatego nie chowam centralki w jakieś mało widoczne miejsce, dlatego leży ona na wierzchu, musi być łatwo dostępna by ją zresetować co dwa-trzy miesiące. Tak po prostu jest i tak ona działa.

     

    40 urządzeń dla centrali HCL to stanowczo za dużo. Ale 40 urządzeń to bardzo niejasne określenie - bo jeden czujnik ruchu to już chyba 4 urządzenia fibarowskie. Więc pytanie - czy ma Pan 40 urządzeń w sensie fizycznym czy w sensie fibarowskim. Jeżeli ma Pan 40 urządzeń fizycznych to w ogóle cud, że HCL jeszcze działa.

    40 scen to również za dużo. W dodatku HCL nawet z jedną sceną działa jak krowa. Bo sekunda opóźnienia przy włączaniu w nocy światła to wieczność. A tak właśnie działają sceny na HCL - u mnie opóźnienie dochodziły do 5 sekund. Sceny do włączania światła w domu nie mają żadnego sensu. Do tego można wykorzystać tylko asocjacje - one działają doskonale i NATYCHMIAST.

    Sceny włączające światło można wykorzystać TYLKO do włączania światła przed domem, w scenie typu "włącz światło 5 minut przed zachodem słońca" - wtedy opóźnienia nie mają znaczenie.

    I teraz wracając do głównego Pana pytania o HC3 - tu jest rzeczywiście rewolucja. HC3 jest nieskończenie szybsza od HCL. Zrezygnowałem ze wszystkich asocjacji (one są straszliwie prostackie w sensie if ... else... endif - tak w ogóle czegoś takiego nie ma w asocjacjach). I przeszedłem całkowicie na sceny. Opóźnienia włączenie-wyłączenie światła po zadziałaniu czujnika są PRAWIE niedostrzegalne i akceptowalne. Jakieś opóźnienie jest, ale ono NIE WKURZA i jest naprawdę prawie niedostrzegalne.

    Zdecydowanie warto przejść na HC3.

    Urządzenia się przenoszą PRAWIE bez problemu. Ja niestety miałem problemy, i mam mieszane uczucia na ten temat Ale nie chcę o tym pisać. Za dużo pisania i za dużo jadu bym musiał wylać. Dla mnie było-minęło. Sceny trzeba rzeczywiście układać od nowa. Nie przenoszą się. Zupełnie inaczej robi się sceny. Oczywiście nowości i inności wkurzają, ale przy piątej scenie stwierdzi Pan, że to nowe rozwiązanie jest znacznie lepsze niż było w HCL.

     

    Powodzenia  :))))

     

    Bardzo dziękuję za odpowiedź. Mam pod HCL 40 urządzeń fizycznych i 40 scen, powiem szczerze, że nawet to funkcjonuje. Co jakiś czas sceny przestają działać bo zapycha się centrala i trzeba ręcznie resetować pomiary energii co mnie bardzo denerwuje ostatnio.  Ogólnie chciałem przejść na HC3 ale ciężko jest znaleźć o niej dobre opinie. Byłem pewien że to z powodu za dużych obietnic marketingowych fibaro ale z nimi jest tak w każdym przypadku więc byłem w stanie przymknąć na to oko. Teraz przy tylu urządzeniach i scenach chciałem też w miarę bezboleśnie zmigrować na nowe urządzenie. Znalazłem informację od fibaro, że automatycznie można zmigrować na HC2 i teraz zastanawiam się nad tą centralą. O niej jest dużo dobrych opinii i w prędkości działania pomiędzy HC2 a HC3 nie powinno być widocznej różnicy. Czy migracja urządzeń i pomieszczeń na HCL3 też jest automatyczna?

    Co do stabilności funkcjonowania to powiem Panu, że używam HCL od około 6 lat i tylko raz musiałem ją odłączać od prądu. Znam również problem który Pan opisuje dotyczący domowników. Moja żona nie używa aplikacji i ogólnie z automatyzacji jest zadowolona. Problem pojawia się gdy otrzymuje od niej telefon, żebym uruchomił jakieś gniazdka bo nie ma w nich prądu, scena włączająca nie zadziałała. Wtedy z pracy uruchamiam co trzeba, nie wiem co to by było gdyby mnie zabrakło. Musze ją chyba zmusić do wdrożenia się w system.

    Wracając do tematu to w tym momencie skłaniałem się już po zakup HC2 ale Pana post znów namieszał mi w głowie ;) Jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    >Ogólnie chciałem przejść na HC3 ale ciężko jest znaleźć o niej dobre opinie

    To prawda. Za dużo naobiecywano w reklamach, wyskoczono na rynek ze zbyt wysoką ceną i efekt jest jaki jest.

     

    > automatycznie można zmigrować na HC2

    >O niej jest dużo dobrych opinii

    >skłaniałem się już po zakup HC2

    Wg mnie NIGDY nie można się cofać w zakupie urządzeń elektronicznych typu aparat foto, komputer, smartfon, pralka, lodówka, a nawet samochód. Jeżeli tylko pozwalają na to fundusze trzeba iść do przodu. Czy chciałby Pan dziś używać NAJLEPSZY smarfton sprzed 10 lat? Przecież to '"złom". A może topowy laptop sprzed 10 lat? To też złom. Myślę, że podobnie trzeba osądzić HC2. Być może dostanę za tę opinię górę pomyj na głowę. Ale takie jest moje zdanie. To, że ktoś używa 10-cio letni laptop to ok, tak samo można używać 10-cio letni smartfon i sobie go chwalić. Ale jeżeli decyduje się ktoś na zakup, to na pewno nie polecę kupować staroci!.

     

    Oczywiście z dużym dystansem podchodzić do cen - np takie morele.pl wystawia takie radosne oferty

    Please login or register to see this link.

    3 115,99 zł

    Please login or register to see this image.

    lub kup za
    2 699 zł
    Nie wiem co to jest to max, ale raczej nic dobrego (sądząc po cenie). Cena 2700 jest też dość dziwna. Ja w lutym 2021 kupiłem za 1800zł też na morele.pl. To też było znacznie za dużo (wg mojej oceny). Ale skoro są ludzie co płacą 5000zł za telefonik do gier, może mogą zapłacić 1800zł za HC3. Ja zapłaciłem. Nie żałuję.
    Aha - i też MOCNO rozważałem zakup HC2. Ze względu na cenę. Ale jak zobaczyłem jak to jest wielgachne urządzenie, i sobie wyobraziłem tego potwora u mnie w domu to mi się odechciało. I jeszcze jedna uwaga - Stare urządzenie NIGDY nie będzie rozwijane. To taka maszyna parowa - fajnie wygląda w muzeum. A HC3 ciągle się rozwija.
    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    5 godzin temu, Leszek_F_New napisał:

    >Ogólnie chciałem przejść na HC3 ale ciężko jest znaleźć o niej dobre opinie

    To prawda. Za dużo naobiecywano w reklamach, wyskoczono na rynek ze zbyt wysoką ceną i efekt jest jaki jest.

     

    > automatycznie można zmigrować na HC2

    >O niej jest dużo dobrych opinii

    >skłaniałem się już po zakup HC2

    Wg mnie NIGDY nie można się cofać w zakupie urządzeń elektronicznych typu aparat foto, komputer, smartfon, pralka, lodówka, a nawet samochód. Jeżeli tylko pozwalają na to fundusze trzeba iść do przodu. Czy chciałby Pan dziś używać NAJLEPSZY smarfton sprzed 10 lat? Przecież to '"złom". A może topowy laptop sprzed 10 lat? To też złom. Myślę, że podobnie trzeba osądzić HC2. Być może dostanę za tę opinię górę pomyj na głowę. Ale takie jest moje zdanie. To, że ktoś używa 10-cio letni laptop to ok, tak samo można używać 10-cio letni smartfon i sobie go chwalić. Ale jeżeli decyduje się ktoś na zakup, to na pewno nie polecę kupować staroci!.

     

    Oczywiście z dużym dystansem podchodzić do cen - np takie morele.pl wystawia takie radosne oferty

    Please login or register to see this link.

    3 115,99 zł

    Please login or register to see this link.

    lub kup za
    2 699 zł
    Nie wiem co to jest to max, ale raczej nic dobrego (sądząc po cenie). Cena 2700 jest też dość dziwna. Ja w lutym 2021 kupiłem za 1800zł też na morele.pl. To też było znacznie za dużo (wg mojej oceny). Ale skoro są ludzie co płacą 5000zł za telefonik do gier, może mogą zapłacić 1800zł za HC3. Ja zapłaciłem. Nie żałuję.
    Aha - i też MOCNO rozważałem zakup HC2. Ze względu na cenę. Ale jak zobaczyłem jak to jest wielgachne urządzenie, i sobie wyobraziłem tego potwora u mnie w domu to mi się odechciało. I jeszcze jedna uwaga - Stare urządzenie NIGDY nie będzie rozwijane. To taka maszyna parowa - fajnie wygląda w muzeum. A HC3 ciągle się rozwija.

    Jeszcze raz dziękuję za opinie. W moim przypadku przeskok z HCL na HC2 pewnie i tak wyglądał by na przesiadkę z malucha na Skode Octavie, odczuł by i tak różnicę. 

    Nie napisał Pan tylko czy migracja z HCL na HC3 jest jakaś zautomatyzowaną czy wszystko trzeba ręcznie robić?

    Pozdrawiam.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    >Nie napisał Pan tylko czy migracja z HCL na HC3 jest jakaś zautomatyzowaną czy wszystko trzeba ręcznie robić?

    Napisałem :))))

    "Urządzenia się przenoszą PRAWIE bez problemu. Ja niestety miałem problemy, i mam mieszane uczucia na ten temat Ale nie chcę o tym pisać. Za dużo pisania i za dużo jadu bym musiał wylać. Dla mnie było-minęło. Sceny trzeba rzeczywiście układać od nowa. Nie przenoszą się. Zupełnie inaczej robi się sceny. Oczywiście nowości i inności wkurzają, ale przy piątej scenie stwierdzi Pan, że to nowe rozwiązanie jest znacznie lepsze niż było w HCL. "

     

    Chciałem przy okazji napisać o czymś innym. Wczoraj żona powiedziała, że nie zapala się światło w Pomieszczeniu Gospodarczym. To jest taki ciemny (bez okien) łącznik między domem i garażem. Są dwa wejścia - od strony domy i od strony garażu. Na drzwiach są czujniki, które uruchamiają sceny "drzwi otwarte >> włącz światło" i drzwi zamknięte >> wyłącz światło." Sceny banalne, działają niezawodnie od lutego 2021. Włączaniem światła steruje jednodotykowy wyłącznik Keemple. Mam takie 4 wyłączniki w domu i działają dobrze i są dość ładne. Całość działa niezawodnie od lutego 2021, gdy zrobiłem migrację na HC3.

    Więc gdy żona powiedziała o tym świetle pomyślałem, że znów siadła bateryjka w czujniku w drzwiach. To się zdarza i centrala Fibaro POWINNA wykryć, że jest niski stan baterii. I zdarza się, że tego nie robi. Już na ten problem machnąłem ręką. Więc pomyślałem sobie, że znów jest podobnie. Sprawdziłem baterię - HC3 pokazuje, że bateria ma 100% i miernik (woltomierz) też pokazuje dobre napięcie na baterii. Więc "co się stało, że się zesr...ło"???

    No i teraz odpowiedź. Nie może się zapalać światło, którego NIE MA. Po prostu centralka HC3 USUNĘŁA wyłącznik Keemple ze swojego systemu. NIE MA GO. NIE ISTNIEJE. Był i NIE MA. Wczoraj rano był, a po południu go NIE MA. Czary, mary, hokus-pokus. A skoro urządzenie zostało usunięte z Pokoju, to urządzenie również zniknęło ze scen. Nie ma urządzenia w Pokoju, nie ma w scenach. I oczywiście, nie ma żadnej informacji od centralki HC3, że SAMA usunęła urządzenie ze swojego systemu. Tyle dobrego, że urządzenia działa, można je zasterować ręcznie dotykając wyłącznika. Oczywiście włączy i wyłączy światło, bo przecież wyłącznik nadal jest, nadal ma podłączone przewody, steruje prądem i włącza żarówki. Więc niby nie ma wielkiego problemu. Ale tym ma sterować Fibaro i dwa czujniki na dwóch drzwiach i cztery sceny. No, ale oczywiście nie steruje, bo centralka urządzenie wykasowała.

    Panowie inżynierowie z Fibaro - jeżeli to przeczytacie to proszę o Waszą odpowiedź i opinię.

    To tak przy okazji tematu "pierwsze wrażenia z HC3". 

    Teraz zapewne najprościej będzie odzyskać urządzenie przywracając stan centralki z ostatniego backupu. Ale o tym napiszę jak się uda to zrobić.

     

    Na zdjęciu widać, że w Pokoju są przypisane dwa czujniki na drzwiach typu sensor 2 i NIE MA wyłącznika od światła

    Please login or register to see this attachment.

     

    A tak wyglądają sceny do obsługi światła

    Please login or register to see this attachment.

     

    I przykładowo - jak wygląda jedna ze scen "w środku". Widać, że scena NIC nie obsługuje, wygląda jakby była nie dokończona. No i to jest słuszne - bo skoro NIE MA wyłącznika w pomieszczeniu gospodarczym to scena nie może sterować czymś czego nie ma.

    Please login or register to see this image.

    /monthly_2021_08/obraz.png.e89f3c75af4eb912f5c0e25c4963338c.png" />

     

    Teraz, przy próbie dodania nieistniejącego wyłącznika ekran wygląda tak:

    Pole Wybierz urządzenie jest martwe (nie aktywne) do urządzenia w Pokoju nie ma.... tak przynajmniej twierdzi centrala HC3.

    Tak, rzeczywiście - to wszystko jest takie "smart", że czasami rzygać się chce od tego....

    obraz.png.7803489ef64633eecc97f05ec4338663.png

     

     

     

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Kilkanaście minut później po odzyskaniu centralki z backupu.

    Please login or register to see this attachment.

    Widać, że urządzenie w Pomieszczeniu Gospodarczym się pojawiło. Co prawda jego stan jest "brak połączenia" z centralką. Ale urządzenie JEST!

    A wcześniej go nie było. Być może wyłącznik się uszkodził, być może nie działa prawidłowo. Może się zresetował i nie ma połączenia z centralką?

    OK, to się może zdarzyć. Ale jakim prawem centralka go usunęła z systemu, w dodatku nie powiadamiając mnie o tym! To jest wg mnie bardzo poważny błąd.

    No to teraz czeka mnie wyprucie urządzenia ze ściany, podłączenie go na biurku do prowizorycznie zmontowanych kabelków 230V i prowizoryczne podłączenie żarówki i próba powtórnego podłączenia (sparowania) wyłącznika z centralką.

     

    Oczywiście w scenie blokowej również pojawiło się urządzenie:

    Please login or register to see this image.

    /monthly_2021_08/obraz.png.dc1f74472a1dd6ebd205b43d0777e410.png" />

     

    I teraz trochę filozoficznie :)))

    I co - mam teraz nauczyć żonę jak to się robi z tymi kabelkami??????????? Może od razu lepiej ten durny wyłącznik zamienić za zwyczajny pstryczek-elektryczek i mieć święty spokój na resztę swojego i jej życia??????

     

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    W dniu 27.08.2021 o 11:29, Leszek_F_New napisał:

    Kilkanaście minut później po odzyskaniu centralki z backupu.

    Please login or register to see this attachment.

    Widać, że urządzenie w Pomieszczeniu Gospodarczym się pojawiło. Co prawda jego stan jest "brak połączenia" z centralką. Ale urządzenie JEST!

    A wcześniej go nie było. Być może wyłącznik się uszkodził, być może nie działa prawidłowo. Może się zresetował i nie ma połączenia z centralką?

    OK, to się może zdarzyć. Ale jakim prawem centralka go usunęła z systemu, w dodatku nie powiadamiając mnie o tym! To jest wg mnie bardzo poważny błąd.

    No to teraz czeka mnie wyprucie urządzenia ze ściany, podłączenie go na biurku do prowizorycznie zmontowanych kabelków 230V i prowizoryczne podłączenie żarówki i próba powtórnego podłączenia (sparowania) wyłącznika z centralką.

     

    Oczywiście w scenie blokowej również pojawiło się urządzenie:

    Please login or register to see this link.

     

    I teraz trochę filozoficznie :)))

    I co - mam teraz nauczyć żonę jak to się robi z tymi kabelkami??????????? Może od razu lepiej ten durny wyłącznik zamienić za zwyczajny pstryczek-elektryczek i mieć święty spokój na resztę swojego i jej życia??????

     

    Zdarzyło mi się raz, że urządzenie zniknęło z systemu. Nie było to urządzenie fibaro tylko odpowiednik neo cam. Jak się okazało urządzenie miało awarie i podejrzewam, że to była jego wina. Jednak cetralka zamiast usunąć urządzenie powinna powiadomić o jego awarii. Może to wina braku szablonów...

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Kończąc temat mojej centrali HC3 i wyłącznika Keemple.
    Musiałem wyciągnąć wyłącznik ze ściany, odłączyć 3 przewody. Zrobić prowizoryczny stół laboratoryjny na biurku, podłączyć do wyłącznika 230V, podłączyć do niego żarówkę. Sprawa dla ludzi nie obeznanych z prądem trochę niebezpieczna - ma się "na wierzchu" przewody z napięciem zagrażającym życiu.No, ale zakładam, że ktoś kto samodzielnie decyduje się na instalację Fibaro w domku to na prądzie się trochę zna. Ale np moja żona się nie zna. I taka sytuacja dla niej to jest tragedia i szukanie pomocy u zawodowego elektryka, który się nie musi znać na Fibaro! Chyba, że z dużego miasta ściągnie pomoc jakiegoś instalatora od Fibaro. Koszty będą znaczne.... 

    Ale wracając do tematu. Po pierwsze sprawdziłem, że odzyskane z backupu urządzenie w centralce nie chce sterować urządzeniem fizycznym. Pomimo tego, że urządzenie było 50 cm od centralki. Usunąłem więc "na chama" urządzenie z centralki. I dodałem urządzenie fizyczne do centralki w sposób standardowy, jakby ten wyłącznik nigdy do centralki nie był dodany. I proces przebiegł prawidłowo dosłownie w 5 sekund. Centralka przejęła władzę na wyłącznikiem i bez żadnego problemu włączałem i wyłączałem żarówkę z centralki. Pozostało teraz przypisać nowe urządzenie do właściwego Pokoju, nadać urządzeniu właściwą nazwę i wstawić do odpowiednich scen. Po zakończeniu tego zdemontowałem moje "laboratorium", odłączyłem wszystkie przewody od urządzenia, przeniosłem urządzenie do ściany, podłączyłem przewody i przykręciłem urządzenie do puszki w ścianie. Skończone. Dwie godziny roboty zmarnowane, by zrobić to co było.

    Urządzenie drugi dzień działa prawidłowo. Żadnych problemów. Więc tym bardziej nie rozumiem powodów, dla których centralka samowolnie usunęła urządzenie ze swojej konfiguracji.

    No, ale to już wiedza tajemna i magiczna.

     

    Pomimo przeróżnych problemów, zachęcam do zakupu HC3. HCL to raczej zabawka do mieszkania dwupokojowego w bloku. HC2 to już urządzenie technicznie stare i nie ma sensu się cofać. HC3 jest z kolei stanowczo za drogie. Chyba ktoś z Fibaro zdał sobie z tego sprawę i wypuszczono na rynek "mutanta" w postaci HC3 Lite czyli HC3L.

    Ni to pies, ni to wydra - jak mawia znane przysłowie. Nie wiem po co to zrobiono - ale zrobiono. Więc wiele osób ma dodatkowy problem co kupić. Taka możliwość wyboru raczej zniechęca do zakupu. Po prostu chciało by się kupić jedno, dobre urządzenie w sensownej cenie. No i tyle ode mnie. Chyba wyrobiłem normę na użycie forum na cały rok :)))

     

    Edited by Leszek_F_New
    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    38 minutes ago, Leszek_F_New said:

    Kończąc temat mojej centrali HC3 i wyłącznika Keemple.

     

    ten wylacznik mozna bardzo latwo usunac, nie wiedzac o tym nawet

     

    Please login or register to see this image.

    /monthly_2021_08/image.png.e7f000a0620ac8ce542608841f85dbd8.png" />

     

    20 sekund palca na nim trzymac mozna nawet niechcacy, czasami nawet "tluste" przelaczniki same sie kasuja. To jest wada produktu, nie ma nic wspolnego z HC3 tylko z Z-Wave funkcja "locally reset device" i kims kto w sterylnym laboratorium testowal ten przelacznik^^.

     

    Edited by tinman
    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Wracając do tematu przesiadłem się na HC3 i nadal jej się uczę. Każdej porażce daje szanse ale niepokoi mnie fakt, że po przeniesieniu urządzeń i ok 30 scen, przewijanie okien w centralce zaczęło się ciąć. To w HCL nie zdarzały się takie rzeczy. Będę używał, obserwował ale jest to niepokojące.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Absolutnie nic takiego się nie dzieje. Korzystam z Firefoxa. Oglądam strony www generowane przez centralkę na dwóch komputerach, na  ekranie 1920x1080 na ekranie 60 cali z powiększeniem 125% oraz na monitorze 27 cali w rozdzielczości > niż FHD, ale < niż 4K - jakiś taki nietypowy DELL i powiększenie 150%. Na  każdym z tych komputerów przesuwanie ekranu działa doskonale płynnie.

    Proszę sprawdzić w centralce Diagnostykę - obciążenie rdzeni procesora  (powinne być 2-4 %) i zajętą pamięć RAM - mam 47%.

    Pamięć wewnętrzną mam użyte 11%

    Edited by Leszek_F_New
    Link to comment
    Share on other sites

    • -1

    pare bledow jest, bede juz niedlugo poprawione (sa zgloszone, potwierdzone do zmian).

    A co do szaty graficznej, ja bialego nie lubie, i najwyrazniej pare innych osob tez - ale na szczescie bedzie tez ciemny kolor, podobnie jak w apce ios/android.

     

    Dla mnie najlepsza wiadomosc jest, ze oporne urzadzenia ktore zawsze HC2 po max 2-3 dnia zaciely, na HC3 tydzien leca bez problemu (dla HC3, bo same urzadzenia sa wadliwe albo po prostu zawsze problematyczne, np. DüWi, Mertens). Czyli albo dziala naprawde lepiej, albo potrafi sie lepiej obchodzic z "niespodziankami" z-wave. 

    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Answer this question...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...