Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


  • 0

Nieusuwalne urządzenia


qnstie

Question

Od kilku lat mam HC2  z kilkudziesięcioma skonfugurowanymi urządzeniami. Przez te lata przeszedłem wiele update'ów centalki, z których kilka (szczególnie w II połowie 2018) było kłopotliwych i skutkowało dziwnymi problemami z urządzeniami, część z nim trzeba było usuwać i dodawać na nowo itp.

Po którymś z ostatnich update w 2019 znów miałem problemy z paroma urządzeniami, które przestały reagować i przy okazji robienia porządku okazało się, że część ze skonfigurowanych urządzeń jest niemożliwa do usunięcia - ani "klasycznie" (przez wprowadzenie centraliki w tryb uczenia/kasowania i uruchomienie urządzenia), ani nawet za pomocą "Force delete". GUI Fibaro wprawdzie wyświetla komunikat, że urządzenie zostało usunięte, ale NIE znika ono z listy urządzeń, nawet po restarcie centralki. Można tak kasować je wielokrotnie, nic to nie daje. 

Na razie sobie radzę przez zaznaczenie ich jako "disabled" i "hidden", ale ewidentnie nie jest to sytuacji normalna. Nie mam również pewności, że te urządzenia nie psują jakoś sieci z-wave (np. przez próby ich pollingu  przez sieć). Chętnie bym się ich pozbył, ale nie mam pomysłu jak, poza całkowitym resetem sieci, czego bardzo chcę uniknąć, bo mam bardzo dużo scen, które trzeba by rekonfigurować...

 

Podejrzewam, że problemy z 2018 spowodowały jakieś niekonsystencje w bazie urządzeń w Fibaro, leci pewnie jakiś wyjątek w kodzie i w efekcie urządzenie nie jest usuwane. Jeśli to tylko problem kosmetyki, to mogę z tym żyć. Ale obawiam się "gnicia" systemu. 

 

Jakieś pomysły?

 

Z góry dziękuję!

 

Paweł

Link to comment
Share on other sites

2 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

może być tak że jeśli są to urządzenia które zostały potem dodane na nowo to na czas usuwania ich starej (tej martwej) wersji muszą być wyłączone. HC2 nie chce usunąć urządzeń które są w sieci i wysyłają stosowną ramkę informacyjną że żyją ;-)

druga meteda to spróbuj je usunąć przez REST API np przez http://iphc2/docs usuwając tez urządzenia root (to niewidoczne z założenia) danego sprzętu.

Jak nie pomoże to wyślij email  numerami urządzeń root do support'u Fibaro i ustal sesję zdalną to usuną je z bazy sql i przeładują pamięć z-wave.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
13 godzin temu, drboss napisał:

HC2 nie chce usunąć urządzeń które są w sieci i wysyłają stosowną ramkę informacyjną że żyją ;-)

Jeśli to jest problem to wystarczy odciąć HC2 od dostępu do swoich urządzeń na czas usuwania tych zbędnych.

Można na przykład wyłączyć bezpiecznik od światła, potem od innego obwodu, w którym te urządzenia są... i tak po kolei. Byle samo HC2 i podłączenie do neta miały prąd.

Edited by pogo
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...