Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


  • 1

HC3 Opóźnienie w scenach jak ?


Lekter

Question

W związku z tym że jeszcze nie znam języka Lua to próbuje ustawić opóźnienie dla wywołania danej sceny z zastosowaniem  Dor Window sensor poprzez bloki.  Mianowicie próbuje uzyskać taki efekt by scena uruchomiła się/ dała powiadomienie dopiero po 5 minutach od otwarcia drzwi. Natomiast jeżeli w ciągu tych 5 minut drzwi się zamkną to ma niegenerowań powiadomienia W HC3 w blokach jest to chyba niemożliwe ponieważ bloki czasowe nie dają tej możliwości a opóźnienia nie da się ustawić w polu gdzie definiuje czy coś jest prawdą, w sensie gdzie ustawiam co wyzwala powiadomienie. Bez sensu. W HC2 taką prostą scenę bez problemu szło ustawić tutaj niestety nie.....

Może któryś z kolegów coś poradzi bo coraz bardziej wkurza mnie niedorobione HC3, czego się nie tknąć to albo nie działa albo działa połowicznie. 

Link to comment
Share on other sites

20 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

HC3 brakuje niektórych ważnych funkcji, takich jak os.time (i więcej). Jest zaimplementowany w wersji beta Fibaro mają wewnętrznie i beta testery, ale nie ogół społeczeństwa. Aktualizacja oprogramowania, które co tydzień się opóźnia. (Ten post jest tłumaczony przez Google Translate).

Edited by robw
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 0
W dniu 24.02.2020 o 09:19, Lekter napisał:

W związku z tym że jeszcze nie znam języka Lua to próbuje ustawić opóźnienie dla wywołania danej sceny z zastosowaniem  Dor Window sensor poprzez bloki.  Mianowicie próbuje uzyskać taki efekt by scena uruchomiła się/ dała powiadomienie dopiero po 5 minutach od otwarcia drzwi. Natomiast jeżeli w ciągu tych 5 minut drzwi się zamkną to ma niegenerowań powiadomienia W HC3 w blokach jest to chyba niemożliwe ponieważ bloki czasowe nie dają tej możliwości a opóźnienia nie da się ustawić w polu gdzie definiuje czy coś jest prawdą, w sensie gdzie ustawiam co wyzwala powiadomienie. Bez sensu. W HC2 taką prostą scenę bez problemu szło ustawić tutaj niestety nie.....

Może któryś z kolegów coś poradzi bo coraz bardziej wkurza mnie niedorobione HC3, czego się nie tknąć to albo nie działa albo działa połowicznie. 

 

Mam ten sam problem i też nie widzę możliwości zrobienia opóźnienia w ramach scen blokowych. Na naukę Lua też na razie nie mam czasu. Podobnie chciałbym mieć informację że okno czy drzwi jest otwarte co najmniej 10 minut. Natomiast ze scen blokowych udaje mi się jedynie uzyskać, informację, że ktoś otworzył okno 10 minut temu, a czy nadal jest otwarte czy już zamknięte to osobna historia :D . Nowa wersja oprogramowania też coś nie bardzo chce się pojawić. Mam nadzieję, że niebawem będzie i poprawi co nieco, ale coś czuję, że dalej będzie sporo błędów. Na tą chwilę trochę za szybki zakup. Za pół roku będzie może w końcu jakoś to działać i w dodatku będzie pewnie tańsze :D 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
  • Inquirer
  • Puki co jestem zawiedziony i to bardzo. Wydać takiego gniota Softwarowego !. Powinni teraz wszystkim którzy zakupili oddać pieniądze za niezgodność produktu z danymi handlowymi. Rozumiem małe niedociągnięcia ale tu zwyczajnie niema sensu nic ustawiać bo podstawowe rzeczy można realizować za 1/3 ceny w modelu Fibaro Lite. 
     

    Póki co nie doszedłem jak to zrobić w scenach blokowych i szczerze niemam ochoty się wkurzać i tracić mnóstwo czasu skoro samo Fibaro ma wywalone na klienta i terminy. Nic bardziej mnie nie irytuje jak takie podejście do klienta. W takim tempie może za miesiąc doczekamy się malutkiej poprawki.....

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Cytat

    Puki co jestem zawiedziony i to bardzo. Wydać takiego gniota Softwarowego !.

     

    Jestem tego samego zdania Lekter . Gniot to mało powiedziane Jak dobrze pamiętam  to na wersji lite dało rade opóźnienie ustawić  ? Polecieli z nami ostro ,większość użytkowników z forum wkur***. Ehhh . Takie czasy .. Płacimy nie małe pieniądze za sprzęt a dostajemy ładne czarne pudełko z softem jak w Zamel Exta Free ?

    Edited by DJSUCHAR
    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    21 godzin temu, Lekter napisał:

    Puki co jestem zawiedziony i to bardzo. Wydać takiego gniota Softwarowego !. Powinni teraz wszystkim którzy zakupili oddać pieniądze za niezgodność produktu z danymi handlowymi. Rozumiem małe niedociągnięcia ale tu zwyczajnie niema sensu nic ustawiać bo podstawowe rzeczy można realizować za 1/3 ceny w modelu Fibaro Lite. 
     

    Póki co nie doszedłem jak to zrobić w scenach blokowych i szczerze niemam ochoty się wkurzać i tracić mnóstwo czasu skoro samo Fibaro ma wywalone na klienta i terminy. Nic bardziej mnie nie irytuje jak takie podejście do klienta. W takim tempie może za miesiąc doczekamy się malutkiej poprawki.....

     

    W przypadku Fibaro Lite za pomocą scen blokowych można było realizować o wiele więcej rzeczy niż tutaj :D 

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    5 hours ago, marekneo said:

    Niewiarygodne, że do dziś nic nie zmieniło się w tym temacie...

     

    co masz na mysli? 

     

    Please login or register to see this link.

     

    Please login or register to see this image.

    /monthly_2021_09/image.png.4e153fbe83e9b65497ae044aad3ef897.png" />

    • Thanks 1
    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

     

    W dniu 4.09.2021 o 23:59, tinman napisał:

     

    co masz na mysli? 

     

    Please login or register to see this link.

     

    Please login or register to see this link.

    Miałem na myśli opóźnienia w uruchamianiu ale z Twojego linka wynika, że to również można już zrobić. Zaraz biorę się za testowanie tego.

    Czy może "zmienne" również już można tworzyć na HC3?

    Bardzo dziękuję za pomocny link.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    28 minutes ago, marekneo said:

    Czy może "zmienne" również już można tworzyć na HC3?

    Bardzo dziękuję za pomocny link.

     

    tworzyc w sensie ze wbijesz jakas nazwe i scena wygeneruje zmienna to nie. Tworzyc w sensie, ze zmienisz wartosc jakiejs zmiennej (ktora do tego wczesniej przygotujesz) na wartosc ktora ma byc nazwa i wartoscia (nazwa,wartosc) nowej zmiennej i odpalisz lua scene ktora na podstawie tej wartosci nowa zmienna utworzy to tak.

     

    pytanie jest ale "do czego potrzebujesz taka funkcje". 

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    34 minuty temu, tinman napisał:

     

    tworzyc w sensie ze wbijesz jakas nazwe i scena wygeneruje zmienna to nie. Tworzyc w sensie, ze zmienisz wartosc jakiejs zmiennej (ktora do tego wczesniej przygotujesz) na wartosc ktora ma byc nazwa i wartoscia (nazwa,wartosc) nowej zmiennej i odpalisz lua scene ktora na podstawie tej wartosci nowa zmienna utworzy to tak.

     

    pytanie jest ale "do czego potrzebujesz taka funkcje". 

    Rozumiem, że można to zrobić tylko za pomocą LUA. W HCL jako zmienne wykorzystywałem pory dnia (o różnych porach dom funkcjonował inaczej) oraz geolokalizacje jako "obecny w domu" i "poza domem" (tu również dom funkcjonował inaczej). Podobało mi się to rozwiązanie bo mogłem mieszać obie zmienne. Bardzo podobnie można w HC3 wykorzystać profile ale nie można ich mieszać.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Ktoś mi to wyjaśni !? Niby czemu warunek jest spełniony po kliknięciu ikony PLAY czyli Uruchom ?

     

    Na blokach tez fajerwerki. Daje warunek i przedział czasowy 9-11 rano a i tak odpala urządzenie w akcji gdy klikam PLAY. 

     

    Please login or register to see this attachment.

    Please login or register to see this attachment.

     

     

     

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Play nie ma nic wspolnego z warunkami, play jest po to zeby n.p recznie z apki albo BUI wystartowac, albo zeby wystartowac z innej sceny albo profilu - bez sprawdzania warunkow, i dokladnie tak ma to dzialac (inachej nie ma sensu).

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Ok czyli rozumiem ze PLAY - uruchamia kod tylko w sekcji "Akcje" ?? 

     

    To w jaki sposób debugowac całą scene - zwłaszcza czy warunki zostały spełnione czy nie ? W HC2 uruchamiając START mogę sprawdzić cały kod (z warunkami). A tutaj ? 

    Edited by Fudalii
    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    8 hours ago, marekneo said:

    W HCL jako zmienne wykorzystywałem pory dnia (o różnych porach dom funkcjonował inaczej) oraz geolokalizacje jako "obecny w domu" i "poza domem" (tu również dom funkcjonował inaczej). Podobało mi się to rozwiązanie bo mogłem mieszać obie zmienne. 

     

    tak, nadal mozesz to robic na HC3, dodatkowo sa tez zdarzenia ktore mozesz odpalac i na nie reagowac. 

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    15 minutes ago, Fudalii said:

    Ok czyli rozumiem ze PLAY - uruchamia kod tylko w sekcji "Akcje" ?? 

     

    tak

     

    15 minutes ago, Fudalii said:

    To w jaki sposób debugowac całą scene - zwłaszcza czy warunki zostały spełnione czy nie ?

     

    akcje sa wazne a nie warunki :)

    Warunki, jesli je zasymulujesz, to nadal beda tylko symulowane a nie zeczywiste. Warunki mozesz tylko symulowac, jesli sa symulowalne, czyli czas przyspieszyc, event wyslac, zmienna zmienic, itp. Jesli masz warunek "pomiedzy 15:00 a 19:00" no to oczywiscie nie ma innej mozliwosci niz zmiienic na mniejszy odstep.

     

    15 minutes ago, Fudalii said:

    W HC2 uruchamiając START mogę sprawdzić cały kod (z warunkami). A tutaj ? 

     

    nie, takiej opcji nigdy nie bylo w HC2, przy recznym startowaniu sceny bloczkowe (ktore wewnetrznie byly na lua tlumaczone) zawsze sprawdzaly kto je startuje, jeslii warunek to odpowiedzio dzialaly albo nie, a jesli recznie to byl trigger typ "other" i akcje byly od razu odpalane,

     

    Please login or register to see this code.

     

    Edited by tinman
    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Ok. Trochę inna jest tu "filozofia" ale już powoli się przestawiłem :) 

     

    O bloczkowych nie mówmy - tylko LUA. W HC2 bardziej chodziło mi o to, że cały kod był  jednym bloku i np warunki czasu były w scenach w IF-ach. Mogłem wcięć debugować określone części kodu (If, else, elseif etc..) jeśli chodzi o warunki dla jakiegoś ON / OFF :) - upewniałem się, że ten i ten został spełniony a reszta nie. 

     

    W HC3 mi tego brakuje bo nie mogę sprawdzić,  który pierwszy z warunków dla "any" (a np mam ich np 10)  został spełniony jako pierwszy. Jak i dla "ALL" który nie jest spełniony (a oczekuję, że wszystkie będą). W HC2 wiedziałem to po sekundzie :) które są niespełnione a które spełnione i ew szybko mogłem korygować swój błąd :)

     

    Może jednak jest jakiś sposób na to - dopiero wdrażam się w HC3 :)

     

     

     

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    14 hours ago, Fudalii said:

    W HC3 mi tego brakuje bo nie mogę sprawdzić,  który pierwszy z warunków dla "any" (a np mam ich np 10)  został spełniony jako pierwszy. Jak i dla "ALL" który nie jest spełniony (a oczekuję, że wszystkie będą). W HC2 wiedziałem to po sekundzie :) które są niespełnione a które spełnione i ew szybko mogłem korygować swój błąd :)

     

     

    wszystkie scey leca w jednam watku, silnik odpytuje na okraglo wszystkie i te ktore spelnione odpala, jak gotwy jest to odpytuje znowu (wiec trzeba byc otroznym z odpytywaniami blokujacymi)

     

    14 hours ago, Fudalii said:

    Może jednak jest jakiś sposób na to - dopiero wdrażam się w HC3 :)

     

    mozesz sourceTrigger odpytac, jak masz duzo warunkow z jednego modulu, to anyValue a z prawej strony mozesz sourceTrigger albo modul jeszcze raz, i wiesz co sie przydazylo (czylu podobnie do tego jak na HC2 bylo). Raczej ale radze zmienic tok myslenia, i pisac konkretne warunki z lewej, bo wtedy jesli nie sa spelnione, silnik lua sie wogole nimi nie zajmuje i centralka zuzywa stanowczo mniej pamieci i czasu. To Fibaro bardzo fajnie ulepszylo, ale niestety widze czesto ze klienci na sile probuja stare sceny z HC2 uzyc, i zamiast w warunkach, to w akcjach odpytuja w ta i spowrotem - i placza ze wolna jest albo duzo pamieci zuzyte. 

     

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

     

    Masz jak najbardziej rację i jak oczywiście piszę teraz warunki z prawej. Jest to faktycznie wygodne .. chodziło mi o to, że tej strony nie można debatować (naleciałość i przyzwyczajenie z HC2)  :)  .. po 2 dniach wszystko już przepisałem i jest cacy. Ale i tak brakuje mi jakiegoś debagowania warunków w konsoli :D

     

    Plus dla HC3 - nareszcie wszystko odziała i zapisuje w mig.. bez tego ciągłego mielenia aż zapisze, przeładuje stronę, odświeży :D

     

    Fibaro - Ps. jak się pisze w LUA (więc zapewne też jak edytuje sceny) - .. nie odświeża czasu w nagłówku (ikona zegara). Ja tu wczoraj scenę testuje i testuje na różnicy 1min i ciągle zoonk.... bo złą godzinę wpisuję :D :D :D 

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    1 hour ago, Fudalii said:

    Plus dla HC3 - nareszcie wszystko odziała i zapisuje w mig.. bez tego ciągłego mielenia aż zapisze, przeładuje stronę, odświeży :D

     

    wiem wiem, ja juz sie przyzwyczailem ze "dziala", pierwsze miesiace, tak jak na HC2, pare razy sprawdzalem czy napewno wszystko zapisane^^ 

     

    1 hour ago, Fudalii said:

    Fibaro - Ps. jak się pisze w LUA (więc zapewne też jak edytuje sceny) - .. nie odświeża czasu w nagłówku (ikona zegara). Ja tu wczoraj scenę testuje i testuje na różnicy 1min i ciągle zoonk.... bo złą godzinę wpisuję :D :D :D 

     

    tak wiedza o tym ze czas sie nie aktualizuje

    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Answer this question...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...