Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


  • 0

HC3 LUA - Scena wschód/zachód słońca


Lekter

Question

Ponieważ możliwości tworzenia scen w oparciu o bloczki w HC3 zostały oskalpowane z funkcji wschód zachód słońca z możliwością uaktywnienia po wykryciu ruchu i załączenia tym samym oświetlenia na określony czas to zostawiam mój kod. Działa na 100%.

 

Scena ma za zadanie włączyć światło po wykryciu ruchu ale tylko o zachodzie słońca i wyłączyć tą funkcję o wschodzie słońca. światło zapala się i gaśnie na określony czas czyli w tym wypadku 9 minut w okresie nocy zawsze po wykryciu ruchu. Każde wykrycie ruchu przedłuża czas.  Zmieniając czas Sunrise i Sunset możemy dodatkowo uzyskać przesunięcia w uruchomieniu sceny o określony czas, czyli ile czasu po lub przed zachodem lub wschodem ma się zaczynać lub kończyć. Niestety tak prosta scena nie chciała działać w bloczkach, tzw. zmiana na leprze przez Fibaro......

 

 

 

 

WARUNKI/WYZWALACZE

{
    operator = "all",
    conditions = {
        {
            type = "device",
            id = 177,
            property = "value",
            operator = "==",
            value = true,
            isTrigger = true
        },
        {
            operator = "all",
            conditions = {
                {
                    type = "date",
                    property = "sunset",
                    operator = ">=",
                    value = 0
                },
                {
                    type = "date",
                    property = "sunrise",
                    operator = "<=",
                    value = 30
                }
            }
        }
    }
}
 
 
 
AKCJE
fibaro.call(29'turnOn')
fibaro.setTimeout(540000function()
fibaro.call(29'turnOff')
end)
Edited by Lekter
Link to comment
Share on other sites

13 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
  • Inquirer
  • Panowie proszę o pomoc. Niestety okazuje się że scena nie reaguje na próbę jej opóźnienia przed zachodem słońca. czy ktoś wie gdzie tkwi błąd ?

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    W dniu 31.03.2020 o 20:02, Lekter napisał:

    Panowie proszę o pomoc. Niestety okazuje się że scena nie reaguje na próbę jej opóźnienia przed zachodem słońca. czy ktoś wie gdzie tkwi błąd ?

     

     

    Hej, i co działa Ci ta scena ? Nie powinieneś mieć dwa razy "all", zamiast jednego "any"? Tak, aby oba były prawdą, czyli jest po zachodzie i jednocześnie przed wschodem. 

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • Godzinę temu, JeyWild napisał:

     

     

    Hej, i co działa Ci ta scena ? Nie powinieneś mieć dwa razy "all", zamiast jednego "any"? Tak, aby oba były prawdą, czyli jest po zachodzie i jednocześnie przed wschodem. 

    Niestety nadal nie poradziłem sobie z tym. Coraz bardziej przekonuje się do tego że jest błąd w oprogramowaniu bo przysiągłbym że wcześniej działało i mogłem regulować czasem. W tej chwili centrala nie reaguje na zmianę czasu. Dlatego napisałem ten post by ktoś kto lepiej ogarnia LUA mógł mnie wyprowadzić z błędu.

     

    Co do twojego pytania próbowałem tej zmiany i to nie działa. Sądzę że wynika to ze zmienionej logiki zapytań w stosunku do poprzednich wersji central i stosując "all" nakazuje by do działania sceny wymagane były wszystkie warunki, a w przypadku "any" wystarczy spełnienie któregokolwiek warunku. Już nie raz złapałem się na dziwnej logice oprogramowania tej centrali. Stąd tak wiele problemów choćby ze scenami blokowymi. 

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    @Lekter na razie mam tą Twoją scenę ustawioną testowo w warunkach za dnia i działa. Czekam co będzie po zachodzie... U mnie jest dwa razy all. Masz ją ustawioną na uruchamianą automatycznie czy manualnie ? 

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • 21 minut temu, JeyWild napisał:

    @Lekter na razie mam tą Twoją scenę ustawioną testowo w warunkach za dnia i działa. Czekam co będzie po zachodzie... U mnie jest dwa razy all. Masz ją ustawioną na uruchamianą automatycznie czy manualnie ? 

    Ustawione automatycznie.

    Ale jak za dnia ?, domyślnie ta scena ma uruchamiać światła na podstawie wykrycia ruchu po zachodzie słońca z opóźnieniem czasowym lub bez i wyłączać ja po wschodzie tak by za dnia nie działała. Wiec nie wiem jakim cudem działa za dnia bo to wyklucza sens tej sceny. No chyba że to efekt zmiany any na all

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    @Lekter testuję ją trochę do czego innego i mam zamienioną kolejność sunset z sunrise, aby działała za dnia. Od wschodu do zachodu. 

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • W dniu 19.04.2020 o 15:57, JeyWild napisał:

    @Lekter testuję ją trochę do czego innego i mam zamienioną kolejność sunset z sunrise, aby działała za dnia. Od wschodu do zachodu. 

    Teraz to już wogóle tego nie ogarniam. Jak zasugerował kolega "

    Please login or register to see this link.

     

    Please login or register to see this link.

    " postanowiłem zmienić warunek na "All" i teraz poszło !. Gdzie wcześniej nie chciało. Ktoś coś rozumie ?. 

    Tak czy inaczej dziękuje za wskazówkę. Pierwotną scenę edytowałem zmieniając na dwa razy "All" jak kolega zasugerował.

     

    Dziwi mnie tylko fakt ze samo fibaro przedstawia tą scenę w swoich materiałach informacyjnych z jednym "All" co powoduje że centrala głupieje i uruchamia scenę na 3 godziny przed zachodem i wyłącza na 3 godziny po wschodzie słońca. To jest dziwne.....

    Please login or register to see this attachment.

     

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    No to fajnie, że działa. Zgodnie z założeniami logiki zdecydowanie dwa razy all będzie poprawne. Any oznacza dowolny warunek czyli akceptacje jednoczenie po zachodzie i przed wschodem. All buduje ryzy czasowe, że musi być po zachodzie, ale przed wschodem. 

    • Like 1
    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • Chyba przechwaliłem :(. Niestety powyższa scena działa ale nieprawidłowo. To znaczy jest opóźnienie dokładnie 1 godzina w stosunku do zachodu słońca. Teoretycznie zmiana w pozycji 

     value = 0,  powinna przynieść zmianę w postaci opóźnienia lub przyspieszenia działania sceny ale nic się nie dzieje.  Oczywiście zegar ustawiony prawidłowo w HC3 , strefa czasowa także. 
    Czy ktoś może podpowiedzieć gdzie jest błąd ?

     

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Witam,

    czy jest gdzieś na forum prawidłowo przygotowana pod HC3 scena pozwalająca załączać światło między zachodem a wschodem słońca? 

    Próbowałem powyższej, ale nie działa prawidłowo. Próbowałem ze zmienną isNight, ale nie mogę sobie poradzić z błędem "Assertion failed: Expected number"  odnoszącym się do linijki 

    local sunriseMinutes = toMinutes(fibaro:getValue(1'sunriseHour'))
    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    W dniu 3.04.2021 o 21:38, DarekS napisał:

    Witam,

    czy jest gdzieś na forum prawidłowo przygotowana pod HC3 scena pozwalająca załączać światło między zachodem a wschodem słońca? 

    Próbowałem powyższej, ale nie działa prawidłowo. Próbowałem ze zmienną isNight, ale nie mogę sobie poradzić z błędem "Assertion failed: Expected number"  odnoszącym się do linijki 

    local sunriseMinutes = toMinutes(fibaro:getValue(1'sunriseHour'))

    to co chcesz można ogarnąć sceną blokową 

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Jest blok, dotyczący wschodów i zachodów słońca. Możesz w nim opóźniać czy przyśpieszać.

    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Answer this question...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...