Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

 •     Start new topics and reply to others
 •     Follow topics and users to get email updates
 •     Get your own profile page and make new friends
 •     Send personal messages
 •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


 • 0

Heat Controler v4.6 BUG


fr3sh

Question

Witam 

 

Posiadam 4 termostaty trzy z nich są nówki sztuki z wersją oprogramowania 4.6. Wszystkie trzy mają wydaje mi się błąd w oprogramowaniu ponieważ jak bateria jest już na wyczerpaniu otwiera się zawór 

i grzejnik zaczyna grzać. Testowane na 3 wiec to raczej nie przypadek za każdym razem przy wyczerpaniu już głowicy ten sam efekt. Głowice dobrze są skalibrowane itd. 

 

Please login or register to see this attachment.

Link to comment
Share on other sites

5 answers to this question

Recommended Posts

 • 0

no a co oczekujesz, ze przy pustych bateriach zamarzna uzytkownicy, czy ze glowica magicznie wykryje jaka temperature by chcial dany uzytkownik miec przy wyczerpanych bateriach? Otwarcie zaworu nie zabje nikogo, nie zniszczy nic, i "da sie zauwazyc" w razie jesli ktos nie zwrocil uwage na powiadomienia o pustej baterii.

 

Ta metode uzywaja takze inne firmy produkujace glowice, np. Danfoss, Honeywell, Eurotronic, Homematic, Eve, itd.

Edited by tinman
 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 • 0
 • Inquirer
 • Oczekuje że pozostanie w tym samym miejscu co był. Wyobraź sobie że wyjechałeś na wakacje i się wszystko otworzyło. Jakby to był przepływ wody to by ci zalało wszystko.

  Pewnie powiesz alarmy sobie ustaw. Wyobraź sobie taką sytuacje nagle otwiera zawór i pada bo np z baterią coś jest nie tak. Już do urządzenia się nie dobijesz bo padło a licznik chodzi. 

  Coś co ma zaoszczędzić ci pieniądze bo jest smart może cały plan rozwalić. Ja tak miałem wstaje rano wchodzę do pokoju a tam sauna. 

  We wcześniejszych wersjach oprogramowania nie było tego. Mam jeszcze jeden zawór v4.5 zobaczymy jak się zachowa

   

  Jestem tego zdania że powinien zostawić w tym samym położeniu. Tym bardziej że ze stanu OFF się włącza na full ON. 

  Link to comment
  Share on other sites

  • 0

  No, this is not bug, but a feature. All FIBARO TRVs doing that. Atleast those i work with. And as @tinman wrote, others do it too. Beter sauna than ice cave.

   

  If battery is drain too fast, then RMA them. If not, then set up proper notification about battery and set your HC in mail, that its not a spam.

  Link to comment
  Share on other sites

  • 0
 • Inquirer
 • @jakub.jezek as I already mention above it's not a feature its a bug becouse it can turn it on from off state. 

  If user deliberitly turn it off mode it should stay off no mater what. I agree if it was the case from manual mode or on.

   

  Guys try to be more open on that matter.

   

   

   

  Link to comment
  Share on other sites

  • 0
 • Inquirer
 • After half year of sending mail through support nobody even think about this stupidity what they did. If you are on vacation and you realized that batery is about to be drain you cant do anything. The radiator will open to the full. You cant stop it. Your room will be like a souna and you will have a huge costs. The device should help you but insted is going to be your nightmare. And you cant do anything remotly (there is no funcionality to stop). Very sad and disapointing. Shame on you FIBARO. You are not listening your clients. Sad.

   

  Brakuje po prostu słów. Pół roku udowadniania i pisania na support i nic to nie daje rezultatów. Jak można inaczej nazwać działanie tego produktu jak inaczej niż nie przemyślany. 

  Jak ktoś jest na Wakacjach (np. Na Nartach) w tym czasie dostajesz powiadomienie że za 1dzien wyładuje się Heat kontroler. Nie jesteście w stanie tego nawet zatrzymać zastopować zdalnie (nie ma takiej funkcjonalności). Otworzy ci się cały kaloryfer czy tego chcesz czy nie i będzie grzał na full. 

   

  Zasłanianie się że to pomaga przez zamarzaniem jest słabe. Podam nawet przykład instaluje nowy wyrobnik naładowany skręcam go wychodzę póki jest bateria będzie trzymał a kaloryfery i tak zamarzną (chyba że z zimmna padnie bateria też w kontrolerze). Taka to zaawansowana logika. 

   

  Powodzenia w rachunkach. Wyładowania przytrafiły mi się zbyt wiele razy by tego nie skomentować. 

  Link to comment
  Share on other sites

  Join the conversation

  You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

  Guest
  Answer this question...

  ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

    Only 75 emoji are allowed.

  ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

  ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

  ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  ×
  ×
  • Create New...