Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


Sterowanie bramą z zależności od stanu (otwarta/zamknieta)


mwsz

Recommended Posts

Witam.
Zwracam się z prośbą o pomoc w zbudowaniu prostej sceny opartej na blokach. Posiadam centralę HC2 zintegrowaną z systemem alarmowym Satel integra 64 do którego m.in. podłączone są 2 bramy garażowe (napędy somfy Dexxo Optimo 5057375A) + kontaktrony oraz brama wjazdowa na posesję (napęd Nice Hopp). Zbudowałem scenę uruchamianą manualnie, widoczną na załączonej fotografii, która ma otworzyć bramę tylko w przypadku, gdy jej stan jest nienaruszony. Niestety podczas uruchomienia w/w sceny brama się otwiera niezależnie czy jej stan jest naruszony, czy też nie. Podobna sytuacja jest z bramami garażowymi. Zwracam się z prośbą o pomoc w rozwiązaniu tematu. Pozdrawiam

Please login or register to see this attachment.

Link to comment

Jak samoczynnie się uruchomi scena to otwiera się brama? czy jak ręcznie klikniesz na scenę?

Link to comment
  • Topic Author
  • scenę uruchamiam ręcznie, brama zawsze się otwiera i zamyka niezależnie od ustawionego w scenie stanu (naruszony lub nienaruszony)

    Link to comment

    Będzie się otwierała brama niezależnie od stanu, bo wyzwalając scenę ręcznie- pomijasz warunki logiczne. Musisz mieć sygnał, który wyzwala scenę i sprawdza warunki logiczne do jej uruchomienia.  Musiałbyć dać więcej szczegółów, jakie aktory posiadasz, jak można zbudować układ. Myślę, że musisz wprowadzić zmienne i jeszcze jakieś urządzenie, które będzie wyzwalało scenę. Np czujnik ruchu. W tej chwili jest tak, że twoja brama wjazdowa wyzwala scenę, ale musi zaistnieć zmiana jej stania by ta scena się odpaliła. Czyli jak stan jest nienaruszony (zmienia się ze stanu naruszonego), wówczas odpala się ta scena. Może czujnik ruchu dodaj?

     

    Może zrób tak:

    Zmienna: Stan_bramy_ON/OFF

    I teraz coś, co wyzwoli sprawdzenie, czy brama jest w stanie ON czy OFF. Np czujnik ruchu w garażu. . Jeśli czujnik jest naruszony i brama jest ON, to zrób ...A , jeśli OFF, to zrób B.

     

    Link to comment
  • Topic Author
  • Uprzejmie dziękuję za pomoc :) "Scena wyzwalana ręcznie pomija warunki logiczne" to fakt scena nie mogła działać poprawnie. Wystarczyło dodać urządzenie wyzwalające (np. czujnik ruchu zdjęcie w załączniku) żeby scena zadziałała poprawnie. Pytanie: co mogę zrobić, żeby scenę uruchamiać ręcznie w taki sposób aby nie był pomijany warunek logiczny stanu bramy?

    Przykład zastosowania: wracając do domu chcę otworzyć bramę, w związku z czym wyzwalam ręcznie scenę: "otwórz bramę" jeśli jest zamknięta brama się otworzy i będzie ok natomiast jeśli jest otwarta wówczas się zamknie. Chcę uniknąć takich błędów. Można zbudować scenę sprawdzającą stan bramy? Czy może jakieś inne rozwiązanie?

     

    Please login or register to see this attachment.

    Edited by mwsz
    Link to comment

    Zrób scenę, która zmienia zmienna. No zmienna zmiana-stanu. Ta zmienna wówczas musi być w warunku logicznym sceny otwierania bramy.m oraz jako element ją wyzwalający (postawiony ptaszek przy urządzeniu wyzwalającym). Zatem odpalasz scenę i zmieniasz zmienną. Zmiana zmiennej uruchamia scenę otwierania bramy. Wówczas zachodzi sprawdzenie zmiennych i stanów logicznych dla sceny odpowiedzialnej za otwieranie bramy. 

    Link to comment
  • Topic Author
  • a można prosić o opisanie krok po kroku jak zbudować taką scenę?

    np:

    1. ....

    2. .... itd.

    Link to comment

    Napisz jakie masz aktory i jakie masz czujniki. Postaram się coś podpowiedzieć. Ale napisz czy chcesz jakiś czujnik ruchu w to włączyć ? No czy chcesz wykrywać czyjaś obecność w garażu zanim się otworzy brama ?

    czy twoje podłączenie wykrywa czy brama jest otwarta lub zamknięta?  
    to ułatwi. 
     

    Edited by wodzislawski
    Link to comment
  • Topic Author
  • Z urządzeń Fibaro posiadam Single & Double Switch (steruje oświetleniem ogrodu i domu), The Heat Controller oraz Temperature Sensor. Natomiast poprzez integrację z alarmem Satel Interga do tworzenia scen można wykorzystać czujniki ruchu w pomieszczeniach, stan bram garażowych (zamontowane kontaktrony) oraz stan bramy wjazdowej na posesję.

    Potrzebuję zbudować scenę uruchamianą ręcznie:

    uruchom bramę wjazdową (gdy jej stan jest nienaruszony) i uruchom bramę garażową (gdy jej stan jest nienaruszony) nie chcę wykorzystywać do działania sceny innych czujników (np. ruchu). 

    Link to comment

    Myślę, że samo działanie na STANIE nienaruszonym to za mało. Dlatego, że brama Ci się będzie otwierała lub zamykała jak tylko będzie w "spoczynku".

    Ja podobne rozwiązanie zrobiłem z roletami okiennymi w domu. Wprowadziłem kilka zmiennych oraz wyzwalanie scen. Jakoś trzeba scenę wyzwolić, stąd potrzebujemy jakiś wyzwalacz.

    Możesz wziąć pod uwagę np Fibaro button lub pilot. Ja z roletami wykorzystałem wyzwalanie czujnikiem ruchu.

     

    Zmienna Stan_bramy oraz Zmienna Stan_garazu

    Obie mogą przyjąć łącznie 4 stany:

    00

    01

    10

    11

    I w zasadzie jeden z tych warunków ma powodować jakieś działanie.

    Skoro brama i garaż jest otwarty, czyli np Stan_bramy=1 oraz Stan_garazu=1, to....zamknij brame i garaz

    Jeśli brama i garaż jest zamknięta, czyli Stan_Bramy=0 oraz Stan_garazu=0, to otwórz

    Powyższe zmienne musza przyjmować stan w zależności od tego, jak są faktycznie otwarte czy zamknięte.

    Pozostałe dwa stany 01 oraz 10 nie interesują nas.

    Stad zrobiłbym dwie sceny: jedna do zamykania, gdy stan jest 11 oraz otwierania, gdy stan jest 00

    Pytanie, jak wyzwolić, aby nastąpiło sprawdzenie warunku.

    I tutaj ja bym dał czujnik ruchu.

    Jak wchodzisz do garażu,to czujnik się aktywuje, ale za chwile się reaktywuje. I np zmiana stanu czujnika ruchu niech wyzwala scenę:

    Jeśli czujnik nienaruszony/naruszony oraz zmienna Stan_garazu=1 oraz Stan_bramy =1, to otwórz brame.

    Możesz też zrobić scenę odpalana ręcznie i do tego zrób zmienna "Odpalam"

    Wówczas 

    Jeśli Odpalam=1 oraz Stan_bramy=1 oraz Stan_garazu =1 to

    zamknij

    Odpalam=0

    Czyli ta sztuczna zmienna wróci do stanu spoczynkowego =0

    Wyzwolenie powyższej sceny będzie tylko przy zmianie zmiennej Odpalam

    Czyli:

    Odpalam=1 oraz Stan_garazu i Stan Bramy=XXX to

    A scena ręczna na odpalanie może być dowolna, bo warunek logiczny nie jest sprawdzany.

    Np zrób scenę jak w załączeniu zdjęcie ale za zmienna Jasno podstaw Odpalam. Przy czym WYŁACZ te scenę z automatu, bo o zadanej porze będzie się aktywowała.

    Ręczne odpalenie sceny zmieni stan zmiennej ODPALAM, czyli wyzwoli sceny, które się aktywują na zmienna ODPALAM. Sprawdzi stany logiczne i zrobi co ma zrobić.

     

    Ogólnie podsumowujac

    musisz pracować na zmiennych. Ich kombinacja ma dać efekt. Nie pracuj na stanach urządzeń jako elementach wyzwalających. 

    Ja mam u siebie zmienna JASNO

    Jak wstaje słonce, to zmienna JASNO=1. I teraz sceny sprawdzają, czy jest JASNO. Jeśli jest JASNO =1 oraz ...kolejne warunki, to wykonaj

     

    Please login or register to see this attachment.

    Edited by wodzislawski
    Link to comment

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Reply to this topic...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...