Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


  • 0

Sygnalizacja stanu bramy wjazdowej


Marcin

Question

Zadałem to pytanie na formu angielskim ale jakoś nik się nie kwapił, więc spróbuję czy ktoś mądry w ojczystym języku odpowie :-)

 

Podłączyłem Double Relay Switch do napędu Beninca i zarówno otwieranie jak i zamykanie działa OK. W tym celu wykorzystałem wyjście Q1.

 

Zastanawiam się również czy mogę wykorzystać kanał 2 switch-a do kontroli stanu bramy aby centralkadostawała informację czy brama jest zamknięta czy nie. Napęd ma zamonowane 2 kontakrony sygnalizujące położenia krańcowe bramy. Konaktron zamknięcia bramy podłączyłem do wejścia S2, ale na moim HCL nie widzę żadnej zmiany stanu niezależnie do tego czy kontaktro jest zwarty czy nie.

Czy Switch jest w stanie przesłać jakoś sygnał do centralki o stanie wejścia S2? Może jakoś przez asocjację?

A może jakieś inny pomysł na syganlizację stanu z wykorzystaniem kontaktorunu (inny niż smart implant)?

 

 

 

 

Hi,

I am pretty new here but I am learning quickly :-).

Today I have installed relay switch to control my Beninca gate. I used Q1 output and all is working fine.

At the same time I am wondering if it is possible to use second channel to get feedback if the gate is open or close.

I have door sensor installed at both side of the gate (close and open). I have connected close door sensor to S2 input.

Is it possible to force Switch to informed my HCL that gate was open?

For example using association Group 3 and create alarm on Home Center?

If yes I would really appreciate if anybody could advise me how.

 

If not is it possible to do it other way?

 

Thanks in advance

Link to comment
Share on other sites

6 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Zamieść fotę układu i schemat sterownika tej bennicy. 

 

Według mnie, ale mogę sie mylić bo choć mam relaye u siebie to nie używałem wejść nigdy - wejścia S1 i S2 są sterowane przez L (230VAC) a nie COMM ze sterownika. Inaczej: masz comm ze sterownika bramy podpięty pod IN i takim sygnałem sterujesz poprzez Q1 z powrotem do sterownika do wejścia sterowania bramą start-stop-start. Krańcówki też są sterowane sygnałem comm (niskim napięciowo sygnałem prądu stałego) i jak je podpinasz do S2 to relay tego nie zauważy bo to nie L.

 

Ale może to tylko teoria i do S1/S2 przykłada się comm taki sam jak do IN? Żeby to sprawdzić zewrzyj IN z S2 na krótko.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
  • Inquirer
  • dzięki za podpowiedzi,

    rzeczywiście jeśli wejścia S1/S2 mogą być sterowane tylko przez 230V to moje rozwiązanie nia zadziała.

    A czy przychodzi Ci do głowy jakiś inny pomysł na sygnalizację stanu bramy?

    Całość podłączyłem jak poniżej. 

    Please login or register to see this image.

    /monthly_2020_04/1586757165_podlaczeniebennica.jpg.096e2291627908efc7de490217999629.jpg" />

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    A to jest to 

    Please login or register to see this link.

     ?

     

    Pobadaj multimetrem jak się zachowuje COMM i SWA/SWC (to chyba tu podpięty jest fabrycznie kontraktron? ). Jakie i czy wogóle jakieś napięcie będzie widoczne?

     

    Ja bym relaya nie używał chyba do bramy tylko SmartImplant (do sterownia ) i UBS (do stanu kontaktronów). Oba można kupić poniżej 150 pln/sztuka. Relay użyłbym do nawodnienia, gdzie prąd sterowania zaworem jest ciut większy.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Popieram użycie smartimplant to sterowania bramy. Tylko wejście tam jest 10V DC an nie 24V.  Zamierzałem zrobić to samo ale producent mojego napędu (KingGate Elevo) twierdzi (a ja nie jestem na tyle sprawny elektronicznie by to zweryfikować) że żaden z dostępnych portów nie daje stanu przy pozycjach krawędziowych. Mam jednak plan na obejście tego aczkolwieke bedzie mnie to kosztować ok 180 PLN. Zamierzam zakupić na popularnym chińskim portalu :-)  2 czujniki otwarcia drzwi. Jeden bedzie stykać sie w pozycji zakniętej a drugi w pozycji otwartej. Następnie zbuduje użądzenie QuickApp zbierające stan obu urządzeń i będe sprawdzać stany urządzeń:

    a) Brama zamknięta  jeżeli czujnik 1 zamknięty

    b) Brama w  ruchu lub nie  w pełni otwarta gdy żaden z czujników nie jest zamknięty

    c) Brama w pełni otwarta jeżeli czujnik 2 zamknięty

     

    To nie jest genialne rozwiązanie ale boje się tesować napęd do bramy bo za słąbo się na tym znam.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • Wydaje mi się, ale nie mam pewności, że w mojej bramie (jak i w większośći innych) sterowanie zamknięcie/otwarcie jest bezpotencjałowe, działa po prostu na zasadzie zwarcia styku COM i PP. Jednocześnie o ile wiem smart implant na wyjściu podaje dokładenie takie napięcie jakim go zasilisz i nie może działać bezpotencjałowo.

    Dlatego w większości postów tu na forum do sterowania bramą sugerują FGS-222.

    Jeśli chodzi o Twoje rozwiązanie to wydaje mi się, że wystarczy zakup jakikolwiek kontaktronów alarmowych 2 przewodowych które mogą działać na zewnątrz. To są proste i tanie urządzenia. U mnie tak właśnie jest. 

    Kontaktrony możesz podłączyć do wejść SmartImplant jako czujki binarne i będzie Ci sygnalizował stan bramy. Ja właśnie tego chciałem uniknąć, czyli wykorzystać drugi kanał (S2) FGS-222 do wysłanie do centralki informacji ZAMKNIĘTE. Ale skoro wejście muszą być zasilane 230V to to nie zadziała :-(

     

    @Piotr

    Niby nazwa automatyki z linku który podałeś jest taka sama (Bull8) ale układ złącz na płycie nie zgadza się z tym co w linku. Na moim zdjęciu jest inaczej.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Marcin,

     

    Spójrz na screen z dokumentacji:

    Please login or register to see this image.

    /monthly_2020_04/2133933225_Screenshotfrom2020-04-2413_59_26.png.dd0a57c9a40b44d8467d96f19765543e.png" />

     

     

    Ja to sprawdziłem z 2 tygodnie temu na płytce stykowej. Ale w weekend lub przyszłym tygodniu mogę sprawdzić jeszcze raz. Dlatego właśnie OUT1/OUT2 mają po dwie zwory do podpięcia. Jeden to sygnał a drugi do kontrolowania.

     

    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Answer this question...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...