Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


  • 0

Zraszacze + FGS222 + zasilacz 24Vdc


Grzesiekmaster

Question

Tworzę podlewanie ogrodu - 8 sekcji niezależnie podlewanych. Mam 4 FGS 222 (Double Reley Switch), 8 elektrozaworów Hunter 24 V AC, zasilacz 24 Vdc - 100,8W. Pytanie jak zgrać wszystko, jak to połączyć? 

Dla pojedynczego elektrozaworu nie mam problemu. Podłączyłem 230V do FGS 222 (230 do wejścia "L" i "IN", później poprzez zasilacz 24V do elektrozaworu 24V i wszystko OK. Jednak jak podłączyć do poszczególnych zacisków przy pomocy 1 zasilacza, 4 szt. FGS222 i przekazać sygnał 24V do poszczególnych z 8 elektrozaworów. Gdzie i jak umieścić zasilacz?

Edited by Grzesiekmaster
Zmiana danych wyjściowych
Link to comment
Share on other sites

4 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Pytasz o schemat podłączenia czy o praktyczne wskazówki gdzie umieścić co? 

 

Porada pierwsza zamień zasilacz 24vdc na zwykłą zwojnicę 24vac. Powód jest takie że zawory Huntera na cewkę 24vac nie wytrzymają ci dłużej niż sezon z zasilaczem dc.

 

Ja mam dokładnie taka konfigurację jak ty chcesz. 5 zaworów, 5 stref, 3 double relaye, czyli jeszcze jedna strefę nawet mogę podpiac.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
  • Inquirer
  • Dziękuję za podpowiedź z Vac - na pewno zamienię.

     

    Chodzi mi o Praktyczne wskazówki i schemat, a zwłaszcza o miejsce umieszczenia zasilacza( w które zaciski FGS 222? tak aby 1 zasilacz obsłużył wszystko)

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Masz 230 VAC - L i N

    Podpinasz L i N do zasisków wszystkich czterech relay'ów. Podpinasz L i N także do transformatora. Polecam szybkozłączki vago.

    Podpinasz wielożyłowy kabel (np ethernetowy) do wyjścia L transformatora (to jest 24VAC). Robisz to tak by wszystkie żyły spiąć z L. Drugi koniec kabla rozpinasz na poszczególne żyły i każdą żyłe podpinasz pod IN każdego relay'a.

    Najtrudniejsza dla mnie część: Bierzesz wielożyłowy kabel ogrodniczy i 1-2 żyły podpinasz pod N transformatora (z tej strony 24VAC). Reszte żył wpinasz pod Q1,Q2 wszystkich relay'ów. W ten sposób a 1-2 żyłach masz N z transformatora a na pozostałych konkretne sterowanie L z transformatora poprzez relay'e. I ciągniesz ten kabel ogrodniczy gdzie tam chcesz mieć zawory. Przy zaworach kabel wpinasz tak, że każdy zawór dostaje L i N.

     

    Jak będziesz chciał to zrobię schemat.

     

    Z praktycznych porad: 

    1. Poszukaj czegoś takiego jak ethernet junction box. W morele jest za kilka złotych. Jest świetny do łączenia kabli sygnałowych jak jest ich sporo. Łączy 1 do 1.
    2. Zawory powinny być ulokowane możliwie blisko źródła wody i fakycznego podlewania a sterowanie czyli tranformator i relay'e gdzieś w szopie albo w domu. Trzeba uwzględnić nieistniejącą zimę :). Muszą widzieć centralkę relay'e.
    3. Kabel ogrodniczy wielożyłowy to podstawa - żaden tam zwykły tylko ogrodniczy. Musi być w żelu (jak rozetniesz go to będzie każda żyła umazana w czymś). Kabel wkopujesz na głębokość minimum łopaty. Nad kablem niebieska folia (w ogrodniczym bądź budowlanym będą wiedzieli).
    4. Transformator to nie jest zasilacz, że ma jakieś zabezpieczenia czy przegrzeje się czy rozłączy sam. Ratuje tylko sytuację to że to transformator 24vac i może nie zaboli mocno. Ale nadal iskrzy więc polecam dobrą puszkę IP 67 kupić. Są takie z częścią pleksi - jak zostawisz relaye z transformatorem w szopie to będziesz widział czy coś się złego dzieje.
    5. Transformator nie dostarczy wystarczającej mocy by otwierać więcej niż 1-2 zawory na raz. Nie odpalisz więc więcej niż 1-2 sekcji na raz. Jeśli masz dobre odejście wody z wystarczającą podażą wody to może trzeba będzie mieć dwa transformatory. Zasilacz raczej rozwali cewki zaworów. 
    • Like 1
    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Answer this question...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...