Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


  • 0

Pasek ledowy a kompatybilność z Fibaro


Patryk

Question

Dzień dobry,

 

Jestem zainteresowany kupnem paska ledowego z poniższej aukcji. 

Please login or register to see this link.

 

Pytanie czy mogę podpiąć go pod sterownik RGBW i czy wówczas będę mógł sterować nim z poziomu Fibaro bez konieczności używania innej aplikacji oraz czy będę mógł nim normalnie sterować głosowo przez google home bo podobno pasek daje taką możliwość?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

13 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Kup normalny pasek RGBW a nie jakiś inteligentny który ma swój sterownik.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 0
  • Inquirer
  • Pytanie dotyczy akurat tego paska. Czy się da czy nie? Ewentualnie jaki inny pasek spełniał by funkcje jakie posiada wymieniony przeze mnie pasek np. sterowanie głosowe? 

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Tego konkretnego nie da się podpiąć pod żaden sterownik rgbw. To ma już wbudowany, gdzie pewnie jest tylko złącze do zasilania.

    Ale wciąż ma połączenie przez WiFi, więc pewnie przez urządzenie wirtualne (HC2) lub QA (HC3) da się tym sterować... Co nie znaczy, że będzie to proste. Może wymagać złamania jakichś zabezpieczeń sieciowych, dodatkowego serwera itp... 

    Jeśli na forum nie znajdziesz gotowych rozwiązań konkretnie do tego paska, to będziesz potrzebował kogoś dość dobrze znającego się na IOT i Fibaro by to zrobił. Chyba że sam czujesz się na siłach by z tym kombinować.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • 2 godziny temu, pogo napisał:

    Tego konkretnego nie da się podpiąć pod żaden sterownik rgbw. To ma już wbudowany, gdzie pewnie jest tylko złącze do zasilania.

    Ale wciąż ma połączenie przez WiFi, więc pewnie przez urządzenie wirtualne (HC2) lub QA (HC3) da się tym sterować... Co nie znaczy, że będzie to proste. Może wymagać złamania jakichś zabezpieczeń sieciowych, dodatkowego serwera itp... 

    Jeśli na forum nie znajdziesz gotowych rozwiązań konkretnie do tego paska, to będziesz potrzebował kogoś dość dobrze znającego się na IOT i Fibaro by to zrobił. Chyba że sam czujesz się na siłach by z tym kombinować.

    I o taką odpowiedź mi chodziło. W takim razie nie będę kombinował bo nie jestem specjalistą, tylko zwykłym użytkownikiem. A czy jest może jakiś pasek LED na rynku, który spełniał by powyższe wymagania lub jakiś sposób by to ogarnąć ze zwykłym paskiem?

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    No właśnie moduł RGBW jest przystosowany do sterowania zupełnie zwykłymi paskami RGB/RGBW.

    Nie ma wtedy takich bajerów, jak w tym, który podlinkowałeś, tylko jeden kolor w danej chwili na całej długości paska. Oczywiście są wszelkie mrugania, zmiany kolorów itp, ale odbywa się to jednocześnie na całym pasku. I na pewno nie da się tego dobrze zsynchronizować z muzyką...

     

    Osobiście używam RGBW do sterowania samymi białymi ledami, 4 strefy z jednego modułu.

    Taki moduł nie ma pojęcia co jest do niego podłączone, to są dla niego zwykłe 4 wyjścia prądowe, nawet wentylatory podpiąłem pod to.

    Zajrzyj do instrukcji (dostępna w necie) tam jest opis jak można to podpinać w obrazkach, może będzie to dla Ciebie wystarczająco jasne.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Problem tych "wszystkich" chinskich (powiedzmy tanich wifi) paskow i lamp jest to, ze uzywaja chmure -> nie ma internetu -> nie ma sterowania.

    Moze je uwolnic od tego, uzywajac wlasne Firmware: 

    Please login or register to see this link.

    Please login or register to see this link.

     

    Oczywiscie to dla zaawansowanych, jesli chcesz "proste" to:
     

    rozwiazanie 1: pasek bez inteligencji i Fibaro RGBW2
    + proste
    - tylko kolory, a nie jakis przebieg effektow

     

    rozwiazanie 2: pasek inteligentny (ale bez sterownika, po prostu WS2812, SK6812 typ .. ) -> 

    Please login or register to see this link.

    i  do tego BleBox Pixelbox (chmura albo bez mozliwe, polska Firma - produkty, support, wszystko) -> 

    Please login or register to see this link.

    + proste, effekty

    - trzeba zrobic VD (HC2) albo QA (HC3), nie jest trudne bo jest otwarta API, ale cos tam trzeba zrobic

     

    BleBoxa QA do HC3 zrobilem co prawda, ale nie moge narazie publikowac (bo w czasie pracy dla firmy),
    dopiero za 2 tygodnie ^^ Ale w sumie jest proste, API jak od wlightbox tylko effekty inne.

     

     

     

    Edited by tinman
    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    10 minut temu, tinman napisał:

    Problem tych "wszystkich" chinskich (powiedzmy tanich wifi) paskow i lamp jest to, ze uzywaja chmure -> nie ma internetu -> nie ma sterowania.

    To brzmi jak połowa problemu. Jeśli wymaga chmury to podam coś gorszego: firma się wypnie na wsparcie dla starego produktu (może nawet za rok czy 2) i już nie ma sterowania.

     

    Otwarte API chodzące po lokalnym wifi brzmi znacznie lepiej. W najgorszym wypadku trzeba będzie zaktualizować IP w VD/QA. No i przy polskiej formie jest mniejsza szansa, ze sam sprzęt szybko padnie, tak fizycznie.

    Jak kiedyś będę miał dzieci, to może pomyślę o takich bajerach :D

    Edited by pogo
    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    1 minute ago, pogo said:

    Nadal uważam, że to zabawka tylko dla fanatyków bajerów... i może dla dzieci

     

    Jak kiedyś będę miał dzieci, to może pomyślę o takich bajerach :D

     

    podam pare przykladow:

     

    - BleBox pixelbox steruje paski tak jak Fibaro RGB(tylko bez W), czyli zapalasz sobie swiatlo na paskach. Jest impreza -> effekty, zona w poblizu domu a ty z sekretarka -> effekty i syrena po cichu, przyjezdza tesciowa -> effekty i syrena na glos :) Albo bardziej realny -> pozar, CO Alarm -> Effekt czerwonego swiatla, przebieg w kierunku wyjscia.

     

    - przy sterowaniu wieloma i bardzo szybko RGBW/RGBW2 (ogolnie z-wave) modulami moga byc przerwy, mam aktualnie klienta z sala do imprez. Musialem wywalic RGBW2, bo jego klienci biegaja podczas imprez z tabletami i zmienaija co pare sekund swiatla jak by ich jeb… Uzywajac BleBox wlightbox problem rozwiazalem (co prawda dwie sieci wifi, a potem VD na HC2 zeby on swoje effekty/swiatla mogl wlaczac). Dziala bez problemow, teraz jak pixelbox wyszedl pokazalem co potrafi i chce jeszcze je dodatkowo z dodatkowymi paskami. 

     

    Jasne, jesli nie warjuje sie ze zmianami, to RGBW/RGBW2 wystarcza nawet do duzych budynkow. Ale to tylko wlacz, wylacz, mrugaj. Jesli als ma swiatlo "biegnac przed/za toba, albo kierunek pokazac, albo tylko "szalec", to tylko inteligentne paski pomoga. Nie ma narazie zadnych z z-wave, a pixelbox juz jest i proste zeby podpiac przez zwykle http (nawet z HCL odpalisz bez porblemu).

     

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Różni ludzie, różne potrzeby. 

    Takich imprez w domu nie urządzam.

    Za alarm wystarczy mruganie/program.

    Kolorowe paski miałem wcześniej, przed z-wave. Po 2 miesiącach przestałem używać kolorów. Tylko jak przychodzili goście to coś tam kliknąłem by go zmienić, przez resztę czasu było tylko on/off.

     

    Jak już mówiłem, ludzie mają różne potrzeby i różne zastosowania będą dla nich optymalne. Dlatego przeedytowałem swój poprzedni post, by nie brzmiał jakbym negował czyjeś podejście. Niestety, ale dobrałeś się do oryginału i go pokazałeś :P

     

    Obecnie mam system optymalizujący jasność, lokalizację i temperaturę światła zależnie od aktualnych potrzeb, czy pory dnia i uważam to za dużo bardziej przydatne przy moim trybie życia.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • 25 minut temu, tinman napisał:

     

    podam pare przykladow:

     

    - BleBox pixelbox steruje paski tak jak Fibaro RGB(tylko bez W), czyli zapalasz sobie swiatlo na paskach. Jest impreza -> effekty, zona w poblizu domu a ty z sekretarka -> effekty i syrena po cichu, przyjezdza tesciowa -> effekty i syrena na glos :) Albo bardziej realny -> pozar, CO Alarm -> Effekt czerwonego swiatla, przebieg w kierunku wyjscia.

     

    - przy sterowaniu wieloma i bardzo szybko RGBW/RGBW2 (ogolnie z-wave) modulami moga byc przerwy, mam aktualnie klienta z sala do imprez. Musialem wywalic RGBW2, bo jego klienci biegaja podczas imprez z tabletami i zmienaija co pare sekund swiatla jak by ich jeb… Uzywajac BleBox wlightbox problem rozwiazalem (co prawda dwie sieci wifi, a potem VD na HC2 zeby on swoje effekty/swiatla mogl wlaczac). Dziala bez problemow, teraz jak pixelbox wyszedl pokazalem co potrafi i chce jeszcze je dodatkowo z dodatkowymi paskami. 

     

    Jasne, jesli nie warjuje sie ze zmianami, to RGBW/RGBW2 wystarcza nawet do duzych budynkow. Ale to tylko wlacz, wylacz, mrugaj. Jesli als ma swiatlo "biegnac przed/za toba, albo kierunek pokazac, albo tylko "szalec", to tylko inteligentne paski pomoga. Nie ma narazie zadnych z z-wave, a pixelbox juz jest i proste zeby podpiac przez zwykle http (nawet z HCL odpalisz bez porblemu).

     

    Jeśli dobrze zrozumiałem pixelboxa da się zintegrować z fibaro? sterujesz wtedy w całości z poziomu fibaro czy aplikacja do pixelbox? Zależy mi między innymi na efektach o których pisałeś (może poza sekretarką ;)  )  ale np. pożar , włamianie- ledy na czerwono, zalanie - ledy na niebiesko itp. Fajnie by było również tym sterować przez google home ;) Czy jest to do ogarnięcia?

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    tak, najprosciej ogarniesz to w ten sposob:

     

    - effekty przygotowujesz w apce blebox

    - Google home steruje apke blebox (albo sceny Fibaro)

    - musisz zrobic sceny w Fibaro (albo VD, QA, w zaleznosci jaka centralka i co/ile tego chcesz miec ogarnietego)

    - przyklad sterowania zwyklym rozkazem http jest tutaj (pixelbox zachowuje sie jak wlightbox)

     

    Please login or register to see this link.

    Please login or register to see this link.

     

    Czyli jesli twoj pixelbox ma IP 192.168.100.111 to odpalasz http://192.168.100.111/s/x/1 zeby wlaczyc Effekt 1, zeby wylaczyc http://192.168.100.111/s/x/0

     

    Ja zrobilem zaawansowana wersje, ktora "tlumaczy" kolory z Fibaro Apki na blebox i ustawia, i odczytuje bleboxa (w razie gdyby ktos apka blebox, albo przelacznikiem lokalnie cos przestawil) i pokazuje jako QA na HC3 (i na Home Center apce). Ale tak jak mowie, jesli chcesz tylko proste zeczy wlaczac, wylaczac czy glosem strowac, to te przyklady co podalem wystarcza.

     

     

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • 23 godziny temu, tinman napisał:

    tak, najprosciej ogarniesz to w ten sposob:

     

    - effekty przygotowujesz w apce blebox

    - Google home steruje apke blebox (albo sceny Fibaro)

    - musisz zrobic sceny w Fibaro (albo VD, QA, w zaleznosci jaka centralka i co/ile tego chcesz miec ogarnietego)

    - przyklad sterowania zwyklym rozkazem http jest tutaj (pixelbox zachowuje sie jak wlightbox)

     

    Please login or register to see this link.

    Please login or register to see this link.

     

    Czyli jesli twoj pixelbox ma IP 192.168.100.111 to odpalasz http://192.168.100.111/s/x/1 zeby wlaczyc Effekt 1, zeby wylaczyc http://192.168.100.111/s/x/0

     

    Ja zrobilem zaawansowana wersje, ktora "tlumaczy" kolory z Fibaro Apki na blebox i ustawia, i odczytuje bleboxa (w razie gdyby ktos apka blebox, albo przelacznikiem lokalnie cos przestawil) i pokazuje jako QA na HC3 (i na Home Center apce). Ale tak jak mowie, jesli chcesz tylko proste zeczy wlaczac, wylaczac czy glosem strowac, to te przyklady co podalem wystarcza.

     

     

    Bardzo dziękuję za podpowiedź. Niestety to wszystko to trochę czarna magia dla mnie.. ;)  

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    W dniu 28.05.2020 o 21:24, tinman napisał:

    BleBoxa QA do HC3 zrobilem co prawda, ale nie moge narazie publikowac (bo w czasie pracy dla firmy),

    dopiero za 2 tygodnie ^^ Ale w sumie jest proste, API jak od wlightbox tylko effekty inne."

    Witam czy jest szansa by kolega opublikował swój kod do sterowania, chcę sterować switchbox'em, ale moja wiedza nie jest tak szeroka w tym temacie, by samemu napisać skrypt. Mógłbym się wzorować na gotowym. Potrzebuje sterować tym switchbox'em z centralki HC2 i być może niedługo HC3 jeśli Fibaro mi "nie zbrzydnie"

    Dopiszę tylko że takim prostym kodem włączam i wyłączam ten switch, ale chciałbym odbierać też informacje o statusie tych akcji i statusie danych o przełączniku

    przykładowy kod:

    do włączania, oczywiście wstawiamy swoje IP

    HC2 = Net.FHttp("192.168.88.28",80);
    HC2:GET("/s/1");

    do wyłączania

    HC2 = Net.FHttp("192.168.88.28",80);
    HC2:GET("/s/0");

     

    Pozdrawiam

    Marek

    Edited by Marek2014
    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Answer this question...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...