Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


  • 0

scena "blokowa" w HC3


Leszek_Fibaro

Question

Czy w HC3 w scenach "blokowych" mogę zrobić scenę podobną do tej, którą mam w HCL

Please login or register to see this image.

/monthly_2020_08/obraz.png.e7a9be5a969b2cdf764b387aef507f26.png" />

chodzi mi o możliwość opóźnienia włączenia lampy i możliwość opóźnienia wyłączenia lampy.

 

Oglądałem w googlach różne przykładowe sceny w HC3. Tam to wszystko jest robione inaczej (co mi nie przeszkadza), ale nigdzie nie widziałem przykładu na możliwość opóźnienia wykonanie pierwszej  pozycji wykonywanej (czyli w moim przypadku włącz po 540 sekundach) w scenie. Przykłady dotyczyły tylko opóźnienia drugiej pozycji (w moim przypadku wyłącz po 960 sekundach).

 

Problem dotyczy symulacji światłami w czasie nieobecności. I jest dla mnie bardzo istotne. Czytałem mnóstwo niepochlebnych opinii o HC3 i wolę się upewnić, że będzie dla mnie wystarczająco dobra.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

tak mozesz, zeby osiagnac to samo sa przynajmnie dwa sposoby (opoznienie z blokiem wlacz, pod nim opoznienie z blokiem wylacz, albo opznienie z blokiem wlacz i w nim nastepne opoznienie z blokiem wylazc). Ten pierwszy produkuje dokladnie ten sam kod lua jak twoja scena na HCL.

 

Please login or register to see this image.

/monthly_2020_08/image.png.c00b4185f33d682e224a6f6dc61b9a8c.png" />

 

 

 

Edited by tinman
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 0
  • Inquirer
  • Bardzo dziękuję za pomoc! Widziałem jakąś dziwną opinię, że to podobno jest niemożliwe. Super!!!

    Posiadam HCL, 28 urządzeń, ponad 80 scen. Więc całkiem sporo. I stoję przed dylematem - wymiana na HC2 za 1000zł czy na HC3 za 2000zł.

    Na dzień dzisiejszy HCL dobija mnie swoją powolnością działania (np odświeżenia ekranu przy przejściu z Urządzeń na Sceny lub na Panele) i powolnością wykonywania komend w scenach. Np włączenie 5 lamp w pięciu pokojach wg kolejności podanej w scenie trwa "wieczność". Chciałbym by to było (prawie) NATYCHMIAST i by wszystkie lampy zapalały się (prawie) JEDNOCZEŚNIE.

    Czy ma Pan jakąś radę co wybrać? 2000zł to jednak w Polsce sporo kasy jest :((

    Edited by Leszek_Fibaro
    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    w sumie i z HCL powinno byc natychmiast, oczywiscie mozna sie zaplatac w scenach i moga byc inne powody (np 80 scen = duzo pamieci zuzyte, a HCL nie ma duzo). Ciezko jest cokolwiek proponowac, HC2 spokojnie wystarczy - ale jest starsza i napewno nie bedzie wiecznie produkowana; HC3 jest nowa/szybka/swietna, ale jesli ktos nie potrzebuje nowych opcji integracji (na najblizsze lata) no to ciezko extra 1000zl wydac. Z regoly ceny przed swietami spadaja, ja bym pewnie poczekal do grudnia.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • >80 scen = duzo pamieci zuzyte,

    50 scen to tylko do symulacji obecności - 6 pokoi, 7 dni w tygodniu + 10 scen pomocniczych (określenie dnia tygodnia). 20 scen w zasadzie jest martwych. Aktywne 10 scen.. Więc to nie tak dużo.

    Jestem np bardzo rozczarowany taką sceną:

    1. Gaszę światło w kuchni

    2. Ma się zapalić światło na schodach.

    Ta scena wykonuje się 5 - 6 sekund. Tzn tyle czasu upływa po zgaszeniu światła w kuchni do zapalenia się światła na schodach. Przecież to jest "wieczność" gdy się czeka 6 sekund w ciemności!!!

    Please login or register to see this image.

    /monthly_2020_08/obraz.png.633798a67e5d8683a6c512cfe109c0bd.png" />

     

    Jako wyłącznik światła w kuchni jest użyte takie coś - włącznik dotykowy Keemple

     

    obraz.png.331acb4215366d0c2e83bc2e8d049efa.png

     

    Światło nad schodami zapala zwyczajny switch FGS-221.

     

    Jak widać wszystko jest bardzo proste. A jednak działa koszmarnie wolno.

     

    Switch jest dodatkowo wyzwalany wyłącznikiem dzwonkowym - i tu nie ma żadnych opóźnień - działa to fantastycznie szybko.

    Ale gdy zapalam światło przez opisaną scenę 6 sekund opóźnienia jest naprawdę niezrozumiałe. 

     

    Urządzenia Keemple działa na swoich "jakichś" podstawowych ustawieniach - Fibaro go nie obsługuje, nic nie można w nim ustawić. Być może można tam coś ustawić "ręcznie" - ale tego nie robiłem.

    Dodałem go tylko do centralki i działa bez problemów - włącza i wyłącza światło w kuchni bezproblemowo. Problem jest tylko działanie sceny.

     

    Czy to wina "mułowatości" HCL? Czy HC2 jest wyraźnie szybsze? Czy HC3 jest jeszcze szybsze???

     

    Wieem że dużo pytań :)))

     

     

     

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    6 sekund to wiecznosc, tak jak mowilem, moze byc problem z siacia zwave (jakies zaklocenia, nie optymalnie zainstalowane, itd.), przypuszczam jednak ze sie HCL muli z braku pamieci (przy 98% jesli prawidlowo pamietam zaczynaja sie opuznienia). Moja, prawie pusta, wyglada tak

     

    Please login or register to see this image.

    /monthly_2020_08/image.png.c29e907341bf8b770ee9fa36a6606a6b.png" />

     

    nie mam tam zadnych scen, wszystko robi HC2, HCL jest tylko "przedluzeniem" dla modulow w piwnicy i pralni.

     

    2 hours ago, Leszek_Fibaro said:

    Czy HC2 jest wyraźnie szybsze?

     

    tak

     

    2 hours ago, Leszek_Fibaro said:

    Czy HC3 jest jeszcze szybsze???

     

    tak

     

     

     

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • u mnie RAM pokazuje tak:

    Please login or register to see this image.

    /monthly_2020_08/obraz.png.77da6c0ae924717c6f43b84ca552d926.png" />

    i wskazania się niewiele zmieniają czy ta scena jest aktywna czy nie.

     

    Trochę się pobawiłem włączając i wyłączając lampę w kuchni ze smartfona i patrząc na laptopie na obciążenie RAM.

    Jak napisałem - obciążenie RAM jest prawie stałe. Ale o dziwo - czasami włączenie lampy nad schodami było po sekundzie, ale czasami po 6 sekundach.

    Ta sekunda opóźnienia to prawie CUD. Korzystając z wyłącznika Keemple opóźnienie jest ZAWSZE 5 - 6 sekund. Używam tego od około 6 miesięcy każdego dnia, więc już przywykłem do ciemności

    (tak szczerze, to wściekły na te 6 sekund zainstalowalem w kuchni czujnik ruchu i ciemności za 15 zł na 4 aku AA),  który rozświetla mi ciemności - wiem że to koszmarny prymityw, ale działa :)) )

     

    Edited by Leszek_Fibaro
    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Answer this question...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...