Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


  • 0

Ustawienie scen dla ogrzewania


hornas

Question

Cześć,

mieszkam w bloku i mam urządzenie HCL oraz 4 głowice z połączonymi czujkami temperatury. Czy da się ustawić tak ogrzewanie, żeby wyłączać grzanie w godzinach między 8 a 15, a w pozostałych godzinach żebym mógł ustawić sobie sceny np. jeżeli temperatura jest poniżej 21,5 stopni to włącz ogrzewanie na maksa a jeżeli więcej niż 23 stopnie to wyłącz grzanie?

Link to comment
Share on other sites

10 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Witaj, Wystarczy skorzystać z harmonogramu i ustawić zadaną temperaturę w odpowiednich godzinach.

 

Przykład:

Please login or register to see this attachment.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
  • Inquirer
  • Dzięki za odpowiedź, ale to tak nie działa. Jak jest ustawiony harmonogram to głowica ustawia się na podaną temperaturę w harmonogramie. Niestety nie jest to temperatura z czujnika.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Nie mam dostępu do HCL, ale to co chcesz uzyskać chyba najłatwiej będzie załatwić scenami. Np. wyłączenie pomiędzy 8:15 może wyglądać jak poniżej.

     

    {
      conditions = { {
          conditions = { {
              isTrigger = true,
              operator = "match>=",
              property = "cron",
              type = "date",
              value = { "00", "08", "*", "*", "*", "*" }
            }, {
              isTrigger = true,
              operator = "match<",
              property = "cron",
              type = "date",
              value = { "00", "15", "*", "*", "*", "*" }
            } },
          operator = "all"
        } },
      operator = "all"
    }


    fibaro.call(ID, 'setThermostatMode', "Off")

     

     

     

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • Mam ustawione tak, że np w salonie jeżeli temperatura spadnie poniżej 20 stopni to głowica grzeje na maksa, a w momencie kiedy osiągnie temperaturę 22 stopnie to wyłącza się.

    Chcę po prostu dorzucić opcje, żeby te sceny się nie włączały w godzinach od 8 do 15. Myślałem, że jak ustawię harmonogram gdzie to określę, ale sceny są ważniejsze niż harmonogram i tak czy inaczej włącza się grzanie. Czy ktoś jest mi w stanie pomóc jak to ustawić na blokach?

    Please login or register to see this attachment.

    Please login or register to see this attachment.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Musisz "powiedzieć" centralce o jakie pory dnia Ci chodzi. Trzeba dodać zmienne pory dnia i potem ja dodać do scen wł/wył ogrzewania. Na początek w panelu zmiennych dodać zmienną poraDnia z wartościami np 8-16, 16-21 itd według Twoich potrzeb. Potem zrób sceny jak niże i wskaż w na tą zmienną. Jak to zrobisz, to potem w Twoich scenach ogrzewania dodać warunek, że jeśli poraDania = 8-15, to wyłącz ogrzewanie = zamknij głowice

    Please login or register to see this attachment.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • Dziękuję. Przemyślałem i potrzebuje jednak zróżnicować zmienną "Pora_dnia" na cztery etapy:

    05-08 - grzanie w oparciu o sceny
    08-15 - OFF
    15-22 - grzanie w oparciu o sceny
    22-05 - OFF
     

    Please login or register to see this image.

    /monthly_2020_10/image.png.32173766af28530d7e3233eff28512cc.png" />

     

    Następnie stworzyłem sceny dla por dnia:

     

    obraz.png.9e274cbca8243c04f6275a8c0d90b38a.png

     

    Każda ze scen wygląda odpowiednio tak

     

    obraz.png.ba0e223f4a85ce40a047969cd32e1331.png

     

    Kiedy dochodzę do dodania zmiennej Pora_dnia w moich scenach mam pewną wątpliwość ponieważ sceny mają się załączać tylko w dwóch z czterech przedziałów godzinowych. Stworzyłem taką scenę ale nie wiem czy dobrze myślę. Głowica ma się wyłączyć jeżeli osiągnie temperaturę 22 stopnie i będzie pora dnia 05-08 lub 15-22. Nie wiem czy te lub tutaj zadziała. Proszę o pomoc.
     

    obraz.png.f47f7f65253ee20a00c08e552facc0e9.png

     

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • W dniu 16.10.2020 o 22:58, wnowicki napisał:

    Witaj, Wystarczy skorzystać z harmonogramu i ustawić zadaną temperaturę w odpowiednich godzinach.

     

    Przykład:

    Please login or register to see this attachment.

    Niestety nie wystarczy, bo harmonogram jest oparty tylko o konkretną nastawę głowicy w konkretnym przedziale godzinowym. Np.15-22 23 stopnie. Tyle tylko że to nie ma sensu bo będzie grzać tak samo jak będzie na zewnątrz -20 jak i +10 stopni. Efekt będzie taki że w mieszkaniu zawsze będzie różna temperatura. Dobrze by było żeby to jeszcze uzależniać o wskazać czujki w danym pomieszczeniu lub od danych temperatury na zewnątrz.  Np żeby dogrzewał do 23 stopni w określonym przedziale czasowym.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    W dniu 18.11.2020 o 09:20, hornas napisał:

    Niestety nie wystarczy, bo harmonogram jest oparty tylko o konkretną nastawę głowicy w konkretnym przedziale godzinowym. Np.15-22 23 stopnie. Tyle tylko że to nie ma sensu bo będzie grzać tak samo jak będzie na zewnątrz -20 jak i +10 stopni. Efekt będzie taki że w mieszkaniu zawsze będzie różna temperatura. Dobrze by było żeby to jeszcze uzależniać o wskazać czujki w danym pomieszczeniu lub od danych temperatury na zewnątrz.  Np żeby dogrzewał do 23 stopni w określonym przedziale czasowym.

     

    Ale w przypadku mojego harmonogramu to jest wskazanie temperatury w pomieszczeniu

    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Answer this question...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...