Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


Konfiguracja ogrzewania podłogowego + heat controller'y


Radziundzio

Recommended Posts

Witam Szanownych!

 

Zainstalowałem automatykę ogrzewania od Fibaro według poniższej konfiguracji:

 

Parter - ogrzewanie podłogowe sterowane następująco:

- motion sensor jako czujnik temperatury

- smart implant który steruje grzaniem kotła gazowego

- smart modul który steruje pompa obiegu ogrzewania podłogowego

 

Pietro - głowice heat controller do sterowania kaloryferami (3 sztuki w zestawie z czujnikiem temperatury, 2 w wersji bez czujnika). W sumie piec pomieszczeń

 

Na parterze stworzyłem wirtualny termostat który załącza zestaw motion sensor+smart implant+smart modul

 

Problem jest następujący. Jak skonfigurować system aby podłogówka i każdy z heat controlerów sterował włączeniem pieca w sposób zależny od reszty?

 

Próbowałem dwa rozwiązania.

1. Stworzyłem na piętrze termostat do heat controller. Jeżeli jest wymagane ogrzewanie na parterze (podlogówka) i na piętrze (heat controller) to piec zostaje włączony, ale gdy któreś z pomieszczeń pierwsze osiągnie temperaturę, wyłącza piec nie pozwalając na dogrzanie drugiego. Chciałbym aby piec został wyłączony dopiero gdy wszystkie pomieszczenia osiągną zadana temperaturę.

 

2. Próbowałem tez zainstalować heat activator do heat controller ale tutaj kończy się tak ze nie ma możliwości sterowania piecem na parterze (wirtulany termostat motion sensor+smart implant+smart modul). Po prostu smart implant przestaje reagować jakby heat activatror byl nadrzędny i blokował sterowanie piecem poprzez wirtualny termostat z parteru.

 

Bedę wdzięczny za pomysły!

 

Pozdrawiam, Radek.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

Witaj,

jak czasami mam problemy z działaniem urządzeń, to zaczynam stosować zmienne i działanie zaczynam opierać na logice używając właśnie nich. 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

A czy nie lepiej napisać scenę która będzie kontrolowała całym systemem?

 

Wymienione urządzenia mogą działać fajnie z dashboardem Klimat, który na podstawie harmonogramu zadba o odpowiednie ustawienia temperatur, ale logika to już LUA

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Cześć - podpinam się pod temat. Wygląda na to, że Fibaro Termostat (urządzenie wirtualne) działa niepoprawnie - to znaczy działa poprawnie, jeśli jest jedynym termostatem w systemie. U mnie w skrócie: 

  • są 4 termostaty (urządzenia wirtualne) - każdy ma osobny (fizyczny) czujnik temperatury
  • termostaty sterują smart switchem załączającym obieg grzewczy kotła.
  • do tego są harmonogramy grzania, ale one nie wpływają na problem
Gdy temperatura w strefie dla termostatu X spadnie poniżej zadanej, termostat X włącza kocioł - działanie jak najbardziej prawidłowe i pożądane.
Kocioł pracuje, w między czasie termostat Y dostaje odczyt temperatury ze swojego czujnika, która to temperatura jest wyższa niż zadana na termostacie, więc termostat Y wyłącza kocioł mimo, że termostat X podaje cały czas sygnał grzania. Wygląda na to, że poszczególne termostaty wirtualne w systemie Fibaro nie widzą się na wzajem i przez to cały system błędnie steruje urządzeniem grzewczym.
 
Dla termostatów fizycznych termostatów FGT-001 jest urządzenie wirtualne Fibaro Heat Activator, które chyba zapewnia koordynację poszczególnych termostatów, jednak dla termostatów wirtualnych nie znalazłem takiego odpowiednika.
 
Czy jest i jaka możliwość zapewnienia poprawnego współdziałania termostatów logicznych (wirtualnych) bez konieczności kupowania termostatów fizycznych albo pisania własnej logiki np w LUA, korzystając z wbudowanych w tym celu rozwiązań Fibaro? Na razie obserwuję że te rozwiązania działają poprawnie jedynie dla jednego termostatu wirtualnego w ramach jednej strefy grzewczej. Nie za bardzo chce mi się wierzyć, żeby to rozwiązanie było tak zaprojektowane.
Link to comment
Share on other sites

Hej,

 

Ja mam cały system oparty na 10 termostatach wirtualnych + czujniki temperatur z różnych urządzeń (np. dedykowany termometr, motion sensor, itd.) + pompa cyrkulacyjna. Dodatkowo termostaty sa podpięte po panel klimat, dzięki czemu mam harmonogram grzania dla każdego termostatu (pokoju). Całość sterują jedną sceną.

 

Cała idea jest dość prosta. Ważna by zidentyfikować poniższe urządzania i ich funkcje:

  • termostat + termometr - sprawdza jaka ma być temperatura a jaka jest w pokoju i w zależności od wyniku włącza lub wyłącza obieg grzania (elektrozawór)
  • elektrozawór, coś co zamyka lub otwiera obieg - w przypadku podłogówki może to być klasyczny elektrozawór, a w przypadku głowic Fibaro pewnie jakiś wbudowany switch (nie miałem z nim doczynienia więc się nie wypowiem)
  • pompa cyrkulacyjna która miesza wodę CO jeśli przynajmniej jeden z zaworów jest otwarty
  • (opcjonalnie) włączanie lub wyłaczanie grzania CO w piecu jeśli którykolwiek z obwodów wymaga grzania

 

Jeśli ktoś potrzebuje więcej wyjaśnienia, dajcie znać.

Link to comment
Share on other sites

Cześc, dzięki za informacje. Mam zrobione bardzo podobnie, tak samo identyfikuję funkcje wszystkich urządzeń i całość (prawie) działa poza tym, że jeśli:

- 4 termostaty są spięte z jednym przekaźnikiem włączającymi obieg grzewczy

- 3 z nich dają sygnał "grzej" i jeden nagle poda sygnał "nie grze" 

To kocił się wyłącza.

 

Nie mam żadnej sceny - korzystam z wirtualnych termostatów Fibaro. Tak więc mam 2 pytania - co robi ta scena i co jest jej wyzwalaczem?

 

Dzięki!

 

Link to comment
Share on other sites

Dodam ze nie mam żadnych asocjacji. 
 

Scena uruchamia się co 5 minut i sprawdza każdy termostat i temperatury  na termometrach i włącza lub wyłącza daną pętle - grzej lub nie.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki. Mnie się udało zrobić to nieco inaczej. Dodałem sobie 4 urządzenia wirtualne (Quick App - Binary Switch) po jednym do każdego termostatu. Przepiąłem termostaty na te wirtualne przełączniki. W tej sytuacji termostaty nie włączają/wyłączają kotła tylko swoje wirtualne przełączniki. Do tego dwie sceny wyzwalane zmianą stanu przełączników wirtualnych - tych podpiętych do termostatów na włącanie i wyłączanie pieca i chodzi jak złoto. 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...