Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


  • 0

Synchronizacja (Doubleswitch + Doubleswitch) and (Doubleswitch +RGBW controller 2)


Krzysztof SEMPRA - TECH

Question

Witam,

Potrzebuję wykonać włacznik schodowy lecz nie mam możliwości pociągnięcia przewodu. W tej chwili mam to rozwiązane za pomocą 4 scen wzajemnych zależnośći między stanami poszczególnych doubleswitchy. Czy jest na to jakiś prostrzy sposób? Na obiekcie mam kilka takich sytuacji, a sceny potrafią się zawiesić, 

Drugi temat jest bardziej problematyczny. Potrzebuję zsynchrnizować stan doubleswitcha z RGBW controllerem. Tzn mam przycisk chwilowy sterujący (S1) na doubleswitchu (Q1) niewykorzystywane fizycznie. Chciałbym aby przycisk mógł właczyć i wyłaczyć oświetlenie LED tak samo jak palec na ekranie aplikacji. Proszę o propozycje rozwiazania. 
Temat również zrobiony na 4 scenach w tej chwili, lecz czasami scena się zawiesza a led zaczyna mrugąc. (pomaga wtedy tylko zdjęcie zasilania)
Jeśli pominę parametr jasności to niestety każde załączenie LED zmienia nateżenie na niższe aż całkiem przestaje świecić. 

Próbowałem to też wykonać sceną wykorzystująca pilot doubleswitcha aktywowany 1x nacisnięciem przycisku i funkcją toggle dla RGBW lecz w takiej funkcji nie mam możliwści kontrolowania jasności która znow z każdym włączeniem opada. Dodatkowo sam 1x klik działa niestabilnie i wymaga wprawy by go prawidłowo uruchomić. Seria dotykowa livolo tutaj dodatkowo utrudnia rozpoznawalne dla centralki pojedyncze kliknięcie. 

Czy to aż takie trudne funkcje? Jaki sens mają sceny skoro włacznik schodowy lub synchronizacja stanu stanowi taki problem logiczny. Przeglądałem forum i nigdzie nie znalazłem czytelnej informacji jak mogę rozwiązać swój problem 


Pozdrawiam Krzysztof
 

Link to comment
Share on other sites

3 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

uzyj asocjacje, Doubleswitch + Doubleswitch napewno bedzie dzialac (stan DS1 na DS2 i z DS2 na DS1 spowrotem), Doubleswitch +RGBW controller 2 powinno tez dzialac (DS1 group 1 - czyli wlacanie, i DS2 group 2 - czyli sciemnianie -> RGBW2).

 

Jelsi asocjacje sa nie mozlie to mozna tez inaczej:

- Sceny tez dzialaja, ale trzeba troche byc ostroznym (opoznienie, logika nizawieszajaca sie...),

- grupowanie na HC2/HCL tez jest opcja,

- na HC3/HC3L/Yubii mozna tez, tyle ze lepiej jest zrobic mala QuickApp ktora mozna z apki wlaczac (no i ukrywa sie wtedy wszystkie DS2 zeby nie bylo zamieszania co/kto kiedy wlyczyl).

Edited by tinman
Link to comment
Share on other sites

  • 0
  • Inquirer
  • Godzinę temu, tinman napisał:

    uzyj asocjacje, Doubleswitch + Doubleswitch napewno bedzie dzialac (stan DS1 na DS2 i z DS2 na DS1 spowrotem), Doubleswitch +RGBW controller 2 powinno tez dzialac (DS1 group 1 - czyli wacanie, i DS2 group 2 - czyli sciemnianie -> RGBW2).

     

    Jelsi asocjacje sa nie mozlie to mozna tez inaczej:

    - Sceny tez dzialaja, ale trzeba troche byc ostroznym (opoznienie, logika nizawieszajaca sie...),

    - grupowanie na HC2/HCL tez jest opcja,

    - na HC3/HC3L/Yubii mozna tez, tyle ze lepiej jest zrobic mala QuickApp ktora mozna z apki wlaczac (no i ukrywa sie wtedy wszystkie DS2 zeby nie bylo zamieszania co/kto kiedy wlyczyl).

    Asocjacje wszędzie mi do tej pory odradzano, że mało stabilne.
    W jaki sposób wykonać tą asocjacje z RGBW skoro jeden przycisk nie może pełnić funkcji rozjaśnienia i ściemnienia. 
    Widziałem niejedna aplikację z pilotem dedykowanym do LED i cuda można zrobic z jednym przyciskiem... 

    dodam, że centrala HC3

     

    Edited by Krzysztof SEMPRA - TECH
    dodanie informacji
    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    4 minutes ago, Krzysztof SEMPRA - TECH said:

    Asocjacje wszędzie mi do tej pory odradzano, 

     

    co znaczy wszedzie? 

     

    4 minutes ago, Krzysztof SEMPRA - TECH said:

    Asocjacje ... mało stabilne.

     

    No to zobaczmy plusy i minusy:

    + asocjacja to komunikacja bezposrednia, w twoim przypadku DS2->RGBW2, albo DS2->DS2

    - jedyna "niestabilnosc" moze tylko wtedy powstac jesli moduly sa za daleko od siebie oddalone

    + jesli sie HC3 zatnie, ale nadal jest wlaczona do pradu, to nawet nie zauwazysz ze jakis problem jest,
       bo z-wave SoC na HC3 bedzie nadal odpowiadal i asocjacja dziala bez opoznienia
    + jesli HC3 bedzie z pradu wylaczona, to beda 1-3sek. opoznienia miedzy nacisnieciem przycisku a reakcja modulu docelowego,
        bo nacisniety modul bedzie probowal wyslac tez informacje do wylaczonej HC3, no i czeka na odpowiedz/szuka HC3.

    ++ asocjacja wysyla "startuj zmieniac poziom" i "przestan zmieniac poziom", wie nie trzeba zadnej logiki i timerow w scenach. Przy wielu aktualnych modulach stan aktualny jest wysylany z malym opoznieniem, zeby nie zasmiecac zwave, wiec trzeba to odczeka, wiec cizko superstabilne sceny budowac. 

    +- asocjacja dziala tylko przy akcji wywolanej przyciskiem, wysylanie przez RF/apke "wlacz" nie powoduj wyslania rozkazu do zasocjowanych modulow docelowych (wyjatek, uzywasz moduly z distributed / proxy z-wave, np Logic Home albo Heatit Z-Scene). 

     

    Ostatni punkt nie jest w sumie problemem, bo chowa sie po prostu wszystkie moduly ktore steruja/wysylaja ascocjacje, i pozostawia widoczne tylko te ktore zeczywiscie cos wlaczaja/steruja, wtedy jak wlaczysz w apce to jest wlaczone, i nie ma zamieszania. Czasami dodaje sceny, ktore dodatkowo (jesli apka wlaczylo sie lampe/LED docelowy) z malym opoznieniem wszystkie moduly sterujace (czyl te ktore wysylaja asocjacje) ustawiaja na ten sam stan (wlaczony/wyloczony), niektorzy klienci sa wrazliwi i chca zeby kazdy przycisk mial ten sam stan, zeby nie bylo sytuacji ze trzeba cos czasami dwa razy nacisnac.

     

    Jeden punkt jest jeszcze wazny przy pracy z asocjaciami, moduly sterujace i sterowane musza uzywac tan sam rodzaj poziomu security, czyli wszystkie "Brak", albo wszystkie "S0", albo wszystkie "S2". Fibaro Double Switch2 potrafi S0/Brak, RGBW2 potrafi S2/S0/Brak, wiem ze soba moga tylko komunikowac z Brak albo S0. Poziom S0 jednak bym nie radzil wlaczac, bo S0 tak naprawde zasmieca zwave, to jest tylko swiatlo, mozna spokojnie uzyc "Brak" przy dodawaniu tych modolow. 

     

    4 minutes ago, Krzysztof SEMPRA - TECH said:

    W jaki sposób wykonać tą asocjacje z RGBW skoro jeden przycisk nie może pełnić funkcji rozjaśnienia i ściemnienia. 

     

    no moze, dodaj grp3 z DS2 zeby wysylal do RGBW2 i zobaczysz. 1x click -> on, 1x click -> off, hold -> sciemnianie, release -> stop, hold -> rozjasnianie, 2x click -> RGBW2 na 100% ustawiony.

     

     

    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Answer this question...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...