Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


  • 0

Hormann Promatic i FGS214


AndrewD

Question

Witam,

Chciałbym zintegrować bramę garażową Hormann Promatic S4 z Fibaro HC3.

Mam pod ręką Fibaro FGS 214 i próbowałem podłączyć go pod sterownik bramy ale bez skutku, nie mogę wejść nawet w tryb parowania Z-Wave.

Podłączałem wyjście 24V ze sterownika bramy (czerwony zacisk) do "IN" oraz powrót (czarny zacisk) do Q1 na module Fibaro.

FGS 214 może być zasilany 24V, pytanie czy można użyć wyjścia do przycisku z sterownika bramy (24V) do jego zasilenia? Czy trzeba podłączyć go pod inne źródło zasilania (230V lub 24V?) pod "L" oraz podłączyć neutralny do "N"?

Temat podobny do tego, ale tutaj na końcu nie wyjaśniono dokładnie czy potrzebne było dodatkowe zasilanie:

A w tym temacie podłączono zewnętrzne zasilanie 230V, ale ja bym wolał tego uniknąć i zostać przy 24V:

 

Więc pytanie czy ktoś może coś doradzić jak podłączyć te urządzenia?

Link to comment
Share on other sites

3 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Podłączenie jest relatywnie proste. Poniżej postaram się opisać krok po kroku co zrobić

 

Na początku małe uzupełnienie wiedzy: Każde urządzenie od Fibaro na wejściu musi być zasilane by była z nim jakakolwiek komunikacja sieciowa (tu akurat po sieci mesh). W związku z tym, że używasz Single Smart Module do wejść L i N dostarczasz napięcie - tu może być 230V lub 24V. Ważne by zawsze ono tam było, ponieważ w przeciwnym razie stracisz kontakt z urządzeniem (brak podania zasilania właśnie powodował, że nie mogłeś go dodać do HC3)

 

Jak już będzie zasilanie, możemy zająć się sterowaniem. Zakładam, że silnik bramy jest uruchamiany w analogiczny sposób jak włącznik dzwonkowy czyli krótkie zwarcie, co spowoduje wysłanie sygnału do silnika, a tym samym jego uruchomienie. Jeśli tak to dostarczasz na wejście IN jeden kabelek, a na Q drugi kabelek od bramy (na Twoim rysunku + i -).

 

Teraz ostatni krok do wykonania już na samej centrali HC3:

Na sekcji Główne należy ustawić:

  1. Rola: Otwieranie wideofurtki
  2. Kategoria: Bramy

ZAPISZ

 

Na sekcji Parametry (tu zobacz jak to wygląda u Ciebie, ponieważ ja mam tak na Double Smart Module):

  1. Parametr 1 (Pamiętaj stan przekaźników) ustawić na 1 (przywróć zapamiętany stan po przywróceniu zasilania)
  2. Parametr 150 (1. kanał - tryb pracy) ustawić na 2 (automatyczne wyłączenie)
  3. Parametr 154 (1. kanał - czas dla trybów opóźnionego / automatycznego wyłączenia) ustawić na 1s

ZAPISZ
 

Wszystko powinno działać! W razie jakichkolwiek pytań daj znać.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
  • Inquirer
  • @Tomasz Spaleniak dzięki za odpowiedź.

    Czyli wygląda na to że jednak muszę znaleźć zasilanie 24V lub 230V albo obok sterownika, alby przy włączniku dzwonkowym podłączyć do zasilania ten moduł Fibaro.

    Ale przynajmniej już wiem w czym był problem, więc wracam do garażu :)

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Ja mam napęd Hormann Supra Matic i on ma w sobie taki fajny schowek na kable - to świetne miejsce na schowanie sterownika Fibaro, a zasilanie możesz pociągnąć z gniazdka, gdzie zasilasz napęd bramy (czyli pewnie na suficie). W przycisku dzwonkowym, raczej nie znajdziesz zasilania, bo on działa na zasadzie zwarcia bezpotencjałowo.

    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Answer this question...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...