Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


  • 0

Dezaktywacja Roller Shutter 3 gdy okno otwarte


arkadiusz.lipok

Question

Witam,

 

Walczę ze sterowaniem rolet. 4 okna, 4 rolety materiałowe wewnętrzne, 4 napędy sterowane Roller Shutter 3 i do tego 4 door/windows sensory.

Sensory miały chronić roletę przed uszkodzeniem w przypadku gdy otwarte okno stanie na drodze rolety... Jednak nie potrafię osiągnąć tego ani asocjacją, ani sceną.

Asocjacją jedyne co wymusiła, to np. zamknięcie rolety, gdy okno otwarte lub na odwrót. 

W scenach mogę użyć door/sensora jako wyzwalacza. Wtedy np. w scenie która zamyka rolety o zachodzie słońca, może sprawdzić stan otwarcia okna i uniknąć uruchomienia takiej sceny, nadal jednak kiedy spróbuję zamknąć rolety poza sceną, roleta nie zatrzyma się. 

 

Potrzebuję takiej sceny lub rozwiązania, która od otwarcia okna dezaktywowałoby roller shutter aż do momentu zamknięcia. Kiedy zamknę okno dopiero po zachodzie, mogą się wtedy uruchamiać sceny dla rolet i może być możliwe ręczne sterowanie rolet. Niby banalne a jednak trudne. 

Działam z HC3.

 

Pomożecie?

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Aktywowanie ze sceny funkcji Local oraz Remote protection załatwi sprawę - na tą chwilę potrzebne jest Lua.
Stworzę zadanie na dodanie tej opcji do bloczków.
 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
  • Inquirer
  • @m.roszak, dzięki za odpowiedź. nie będę ściemniał, średnio zrozumiałem. Nie rozpracowałem jeszcze Lua. 

    Czy byłbyś w stanie poinstruować mnie jak to osiągnąć w Lua?

    Chętnie zaangażuję się i zrobię coś samodzielnie, lecz chyba będę wymagał dokładnych instrukcji na ten moment. No i może poradnika dla początkujących z Lua. 

     

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    mnie to tez bardzo interesuje z dwóch powodów. Jeden to opisany przez kolegę a drugi to taki, że scena zachód  słońca dział i rolety bardzo ładnie opadają. Kiedy otworzę okno i roleta podniesie sie automatycznie dając dostęp do okna powstaje problem opisany przez Kolegę oraz drugi. zamknięci eokna niestety nie uruchamia ponownie sceny co ozancza, ze roleta nie opuście się. Tak to miałem rozwiązane w x-comfort, który na prawdę był juz dosyć oldskullowym systemem.

     

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    18 hours ago, arkadiusz.lipok said:

    Czy byłbyś w stanie poinstruować mnie jak to osiągnąć w Lua?

     

    nie jestem co prawda @m.roszak ale moge odpowiedziec.

     

    LUA jest z reguly prosta, ale sa dwie male pulapki. Tak wyglada RollerShutter3 u mnie, nazwa glownego urzedzenia to "Rollo Links 2" a ID 771.

     

    Pierwsza - jakie ID uzyc:

    Rozkaz do zabezpieczenia musi byc wysylany nie do glownego modulu, tylko do podmodulu, pierwszego child w wypadku RollerShutter3, parent jest 768 (obrazek ponizej ...),

    pierwszy child ma nazwe 768.0 a ID jego to 769 - i to ID uzywa ponizsza scena.

     

     

    Please login or register to see this image.

    /monthly_2022_02/image.png.95ef28b95516f414ad86782f7aaa22f6.png" />

     

     

    Scena do aktywowanie zabezpieczenia wyglada tak (trigger)

     

    Please login or register to see this code.

     

    (do)
     

    Please login or register to see this code.

     

     

    a do deaktywowania tak (trigger)

     

    Please login or register to see this code.

     

    (do)

     

    Please login or register to see this code.

     

     

    Druga pulapka,  dziwnie wygladajacy paramert, pierwszy w "" - wiec text, drugi natomiast bez, wiec liczba.

     

    Parameter "2",1 wylacza lokalnie i zdalnie, natomiast "0",0 wlacza obydwa spowrotem. Mozna tez inaczej kombinowac, z reguly ale ma sens wylaczyc i lokalne i zdalne. 

     

     

    Edited by tinman
    • Thanks 1
    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Answer this question...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...