Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

 •     Start new topics and reply to others
 •     Follow topics and users to get email updates
 •     Get your own profile page and make new friends
 •     Send personal messages
 •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


Ręczne ustawienie kanału Zigbee


naporas

Recommended Posts

Wiele osób zgłasza problem losowego odłączania wszystkich urządzeń Zigbee, który jest spowodowany automatyczną zmianą kanału Zigbee. Nie wiadomo dokładnie na jakiej podstawie radio ZigBee analizuje pasmo i samo zmienia kanał. Zdarza mi się to co kilka miesięcy i niestety muszę ponownie dodać urządzenia Zigbee i zdefiniować je w Scenach. Dlatego sugeruję dodanie możliwości ręcznego wyboru kanału Zigbee do ustawień Zigbee, co rozwiąże problem utraty komunikacji pomiędzy urządzeniami Zigbee.

Link to comment
Share on other sites

Problemem nie jest automatyczna zmiana kanału z tego co zrozumiałem w rozmowie z deweloperem, aczkolwiek jeszcze się upewnię. 

Link to comment
Share on other sites

 • Topic Author
 • Moim zdaniem właśnie  mechanizm automatycznej zmiana kanału Zigbee, który teoretycznie bazuje na analizie pasma 2.4GHz prowadzi do całkowitej utraty łączności z połączonymi wcześniej urządzeniami Zigbee.

  W moim przypadku wszystkie urządzenia Zigbee pracowały poprawnie ok 3 miesięcy na kanale 25 po czym  jednego dnia bez zmian w otoczeniu centralki HC3 oraz bez zmian w ustawieniach radia WiFi 2,4GHz HC3 zminiło kanał Zigbee na 11 co spowodowało utratę łączności z całą siecią Zigbee. Od tej pory nie ma możliwości powrotu do kanału 25 pomimo wielokrotnych restartów HC3. Próbowałem też zmianę kanału Access Pointa WiFi w pobliżu  HC3 właśnie na kanał 11 aby wymusić ponowną zmianę na inny (może akurat powrót na 25) ale niestety teraz mechanizm analizy pasma nie działa. Wystarczyło by dodać feature w postaci dodatkowego przycisku lub pola wyboru kanału działania sieci Zigbee i problem byłby rozwiązany.

  Dodam, że zmiana kanału wystąpiła u mnie już poraz trzeci w ciągu 12 miesięcy a naprawa tego problemu łączy się z dodaniem wszystkich wcześniej używanych urządzeń od nowa i co gorsze wykasowaniem ich ze wszystkich scen w których brały udział.

  Link to comment
  Share on other sites

  • 4 weeks later...

  witam,

  moje HC3 i 29 urządzeń zigbee nagla po utracie/przywróceniu zasilania rozłączyło sie z centralką. Pomagało  ustawienie Hc3 w tryb dodawania nowego urządzenia zigbee i urządzenie ożywało i łączyło się (nazwy i sceny działały) problem w tym że raz przyciskam włącz a urządzenie nie reaguje i po np 15 sekundach włącza się. innym razem po minucie, a jeszcze innym razem pokazuje taimeout centralki lu wykona natychmiast   Wygląda tak jakby HC3 coś robiło ale w bardzo zwolnionym tempie. mam taki problem juz drugi raz i drugi po zaniku prądu.

  Link to comment
  Share on other sites

  Join the conversation

  You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

  Guest
  Reply to this topic...

  ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

    Only 75 emoji are allowed.

  ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

  ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

  ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  ×
  ×
  • Create New...