Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


  • 0

pilot NodOn i asocjacja ze switchem i gniazdem


Leszek_Fibaro

Question

Do tej pory używałem pilota NodOn Soft Remote do sterowania światłem (switch Fibaro FGS-221 w puszce w ścianie) i gniazdem Fibaro FGWPEF-102 do sterowania dodatkowej lampy w pokoju. Przycisk nr1 obsługiwał switch, przycisk nr 3 obsługiwał gniazdo.

Sterowanie działało przez sceny i działało to doskonale, ale dość wolno. Szczerze mówiąc opóźnienie było koszmarne. Postanowiłem zrobić sterowanie przez asocjacje. Działa to ZNACZNIE sprawniej czyli szybciej.

Ale mam pewien problem, którego nie do końca rozumiem.

Otóż gdy steruję switchem i gniazdem tylko z pilota wszystko działa idealnie. Przyciski są skonfigurowane jako monostabilne (dzwonkowe) i każde naciśnięcie przycisku włącza i wyłącza switch lub gniazdo. Wszystko działa idealnie. Problem się pojawia, gdy zaburzę włączanie i wyłączanie z pilota i wyłączone światło przez pilota  (obojętnie czy to switch czy gniazdo) włączę ręcznie na urządzeniu. 

W ten sposób załączonego światła już nie wyłączę z pilota jednym klikiem. Muszę kliknąć RAZ (jakby włączyć włączone światło) i potem DRUGI raz - dopiero wtedy światło gaśnie.

Tak jest dla switcha i dla gniazda.

Jest to mocno denerwujące to dwukrotne klikanie, gdy użyje się włączania światła na urządzeniach.

To jest normalne? Można to jakoś usprawnić?

Please login or register to see this image.

/monthly_2020_02/image.png.3fc9b95e5a5e0a2a269b1cc33936bc34.png" />

Edited by Leszek_Fibaro
Link to comment
Share on other sites

2 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Pilot steruje bezpośrednio przez asocjację obama urządzeniami a te mu nie raportują stanu (nie jest dla nich kontolerem). Ustaw odpowiednią asocjacjację w drugą stronę z grup raportujacych stan choć mam wątpliwość aby Nodon to obsłużył w trybie korzytania z jednego przycisku a nie osobnych dla On i Off. Rozumiem że masz ustawiony dla przycisków parametr MONO w nodeon?

 

Jeśli nie masz problemu z zasięgiem to proponuję zrobić to przez sceny na HCL (wybierając zmiana stanu na przemian) i wtedy będzie działać jak należy.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
  • Inquirer
  • > Ustaw odpowiednią asocjację w drugą stronę

    Próbowałem to robić. Działało to bardzo dziwnie i długo. W switchu i gniazdku jest do wykorzystania grupa asocjacji 1, i do niej przypisywałem pilot. I ten pilot to nawet odbierał, ale nie zawsze. A może i zawsze, ale nie miałem cierpliwości czekać.

    > proponuję zrobić to przez sceny

    to mam zrobione, działa doskonale, ale WOLNO!.

    Oczywiście pojęcie "wolno" jest względne. Ja przez kilka lat miałem system ZAMELa i to działało z szybkością światła. Dosłownie nie zdążyłem "pomyśleć" by dotknąć pilota, a światło już się włączało albo wyłączało :))

    Więc teraz to działanie Fibaro jest dla mnie strasznie wolne. Pewnie się przyzwyczaję, ale na razie trudno.

     

    Z asocjacją działa dużo szybciej niż ze sceną. Tylko to podwójne klikanie wkurza żonę. Bo ona nie może pojąć , że przez dwie godziny wszystko działa idealnie (bo tylko z pilota sterowanie), a potem nagle coś się zacina, bo ruszyłem wyłącznik na ścianie...

     

    > Rozumiem że masz ustawiony dla przycisków parametr MONO w nodeon?

    Tak, oczywiście:

    Please login or register to see this attachment.

    Edited by Leszek_Fibaro
    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Answer this question...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...