Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


  • 0

Czujnik zalania ST-812


Question

Posted

Witam

Podłączyłem dzisiaj czujnik zalania do HC2, niestety jest z nim jakiś problem. Czujnik pojawił się w urządzeniach i co jakiś czas mrugnie sobie diodą na zielono lecz nie reaguje na pojawienie się wody na stykach czujki.

Czy ktoś z was używa tego czujnika ? Czy pracuje on poprawnie ? Może poza dodaniem do HC2 trzeba coś jeszcze ustawić ?

Prosze o pomoc.

  • Answers 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters For This Question

Recommended Posts

  • 0
Posted
musisz poczekac az znow minie interwal i na "suchych" stykach wysle info do centralki ze jest oki... innego pomyslu na to nie mam rozbroj w tym wypadku nie dziala

Wygląda na to, że wpółpraca czujki z centralą jest mało przewidywalna. Od wczoraj nic nie zmieniałem. Teraz zwarcie styków czujki powoduje jej reakcję (na moment zapala się czerwona dioda i czujka przez ok. 30 wydaje dźwięk), natomiast w panelu sterowania nie zmienia się stan czujki (wcześniej akutalizacja stanu odbywała się natychmiastowo). Jednocześnie widzę, że do jakiejś komunikacji na linii czujka - HC2 dochodzi, gdyż w momencie zwarcia styków, na centralce zapala się led informujący o komunikacji z siecią Z-Wave (czwarty led licząc od prawej strony)

  • 0
Guest Anonymous
Posted

bangla bangla...

choc interwal moge minimalny na 1 minute ustawic... a po minucie przy peknietym np dzownie od kompaktu to sa dziesiatki litrow wody :/

jutro czujka dymu na warsztat idzie... objaram sie fajek cos czuje

  • 0
Posted

U mnie interwał jest ustawiony na 4000 (s) i - jak pisałem wcześniej - nie można go zmienić, ale czujka reaguje natychmiast. Zauważyłem, że jednym z niewielu w miarę powtarzalnych zachowań pary czujka-HC2 jest to, że po zwarciu i rozwarciu styków, kolejne zwarcie nie powoduje reakcji (w takim przypadku trzeba odczekać kilkanaście sekund).

  • 0
Guest Anonymous
Posted

sprawdze to jeszcze taz ale u siebie musze dlugo czekac na reakcje...

  • 0
Posted

No i znów wróciłem do sytuacji opisanej w poście z godz. 18:58 - powoli wymiękam,..

Edit: pomimo, że prawdopodobnie dochodzi do jakieś komunikacji między czujką a HC2 (o czym może świadczyć LED na centralce), to w praktyce zwarcie styków nie wywołuje żadnej reakcji (brak zmiany stanu urządzenia, brak wywołania zdefiniowanej sceny). Biorąc po uwagę funkcję jaką ma pełnić czujka, to takie zachowanie jest dyskwalifikujące (nie wnikając, czy wina leży po stronie czujki, czy też HC2).

  • 0
Guest m.denysiewicz
Posted

Sprawdź baterie. Mi po wymianie zaczęła działać normalnie. Oczywiście wskaźnik w hc2 był zielony.

  • 0
Posted
Sprawdź baterie. Mi po wymianie zaczęła działać normalnie. Oczywiście wskaźnik w hc2 był zielony.

Właśnie ładuję komplet akumulatorków, aby ostatecznie potwierdzić (lub wykluczyć) że to one są winowajcą. Z drugiej strony: o ile problemy z asocjacją i interwałem, choć mogą wywoływać frustrację, nie wykluczają możliwości używania czujki, o tyle fakt, że w sposób nieprzewidywalny dochodzi do utraty połączenia na linii czujka - HC2 budzi mój spory niepokój. W końcu m.in. po to inwestuję (sporą) kasę w taki sprzęt, aby mieć spokojny sen - tu nie chodzi o to, że nie zapali mi się lampka nocna... Z coraz większym niepokojem czytam o możliwych problemach występujących przy próbie podłączenia innych urządzeń. Niby więc mamy standard Z-Wave, ale to, czy dane urządzenie zadziała, jest wielką niewiadomą.

  • 0
Posted

Przetestowałem czujkę z kompletem w pełni naładowanych baterii i na 100% to nie one są przyczyną problemów. Schemat powtórzył się: na początku stan czujki był poprawnie odczytywany przez HC2 (pomijając brak działającej asymilacji i brak możliwości zmianu interwału), ale po jakimś czasie (mniej niz 2 godziny) HC2 przestała reagować (chociaż sama czujka zachowuje się poprawnie, tzn. zwarcie czujników sondy powoduje zapalenie czerwonej diody i wyzwala sygnał dźwiękowy).

Przy okazji mam pytanie dotyczące samej czujki - czy po wykryciu zalania, czerwona dioda powinna pulsować non-stop? Bo u mnie zapala się tylko na początku (tzn. w momencie zwarcia), a następnie gaśnie (potem, przez ok. 30s słyszę tylko sygnał dźwiękowy)

  • 0
Posted

Pytanie do ekipy z Fibaro: czy wiecie, co jest przyczyną opisanych przeze mnie problemów?

  • 0
Posted

Ponawiam pytanie:

Pytanie do ekipy z Fibaro: czy wiecie, co jest przyczyną opisanych przeze mnie problemów?

I z innej beczki: przy okazji "zabawy" z czujką zauważyłem, że jej reakcja na zwarcie czujników sondy jest uzależniona od tego, czy przycisk serwisowy jest zasłonięty pokrywą (a tym samym pozostaje w położeniu "wciśnięty"), czy też znajduje się w położeniu "zwolniony". W pierwszym przypadku (przycisk "wciśnięty"), po zwarciu i rozwarciu styków sondy, kolejne zwarcie nie wywołuje żadnego efektu - aby kolejne zwarcie wyzwoliło reakcję czujki, trzeba trochę odczekać (mniej niż minutę). W drugim przypadku (przycisk "zwolniony"), czujka reaguje na zmiany w sposób ciągły (tzn. reaguje na każde zwarcie styków bez względu na czas, jaki mija między kolejnymi zwarciami). Czy jest to typowe zachowanie? Gwoli wyjaśnienia: chodzi o zachowanie samej czujki (HC2 pozostawiam teraz w spokoju).

  • 0
Guest Fidziu
Posted

Bobik,

Przeczytaj dokladnie instrukcje czujki, masz tam odpowiedzi ma Twoje pytania.

Ponad to zamknij obudowe czujki sabotaz wplywa na zachowanie urzadzenia.

Urzadzenia bateryjne budza sie co jakis czas i raportuja swoj stan.

Efekt migania wystepuje gdy wlaczony jest tryb reakcji na np: alaram zalania przez np: on/off'y - mozna to wylaczyc w ustawieniach urzadzenia.

Podobna sytuacja wystapi gdy uaktywniony zostanie sabotaz na czujniku (alarm ogolny z tego co pamietam).

  • 0
Posted
Przeczytaj dokladnie instrukcje czujki, masz tam odpowiedzi ma Twoje pytania.

Instrukcja jest w języku angielskim (mimo, że czujka została zakupiona u polskiego dystrybutora Fibaro); moja znajomość tego języka pozostawia trochę do życzenia, dlatego nie wszystko jest dla mnie jasne i klarowne.

Jako użytkownik systemu będę więc bardzo wdzięczny za wyjaśnienie dlaczego nie mogę zmienić interwału, dlaczego nie działa asocjacja i najważniejsze - dlaczego po jakimś czasie HC2 przestaje reagować na zmianę stanu czujki (a w konsekwencji nie uruchamia się scena wywoływana "naruszeniem" czujki)

Edit: po wielu resetach, usunięciach i podłączeniach czujki mogę wreszcie zmieniać interwał. Zadziałała też asocjacja. O ile jednak asocjacja działa zgodnie z oczekiwaniem - wzbudzenie czujki wywołuje natychmiastową reakcję zasocjowanego urządzenia, o tyle zmiana interwału nie powoduje żadnych widocznych zmian. Stan czujki nie jest aktualizowany przez HC2 (od kilkunastu minut mam zwarte styki sondy, a centralka nie odnotowała zmiany - gdyby więc naprawdę doszło do zalania, mogłbym liczyć wyłącznie na to, że zadziała asocjacja)

  • 0
Guest mariusz4567
Posted

Niestety czujnik zalania dziala u mnie podobnie jak u kol.Bobik, czyli od przypadku do przypadku, reakcja jakas tam jest ale z bardzo duzym opoznieniem albo jej wogole niema.Natomiast jak juz zadziala to mimo to ze sonda nie ma stycznosci z woda w hc2 nadal jest wyswietlany tryb alarmu.Moze ktos z grupy Fibaro pomoze, albo bedzie w stanie rozwiazac problem.

  • 0
Posted

Kolejne spostrzeżenie: od kilkudziesięciu minut mam zwarte styki czujki - asocjacja działa wyśmienicie, ale w HC2 nie widzę zmiany stanu. Wybieram konfigurację i zmieniam nazwę czujki, a następnie zapisuję zmiany. Odświeżam i... okazuje się, że przy okazji nastąpiła aktualizacja stanu czujki (HC2 pokazuje, że wykryto zalanie). Rozwieram styki i czekam... czekam... czekam... HC2 ciągle widzi "zalanie". Zmieniam więc nazwę czujki. Efekt: oprócz zmienionej nazwy, aktualizuje się stan czujki.

Panowie z Fibaro: proszę o wprowadzenie odpowiednich poprawek, bo wygląda na to, że problem leży po stronie centralki.

(edit: poprawione literowki)

  • 0
Posted
asocjacja działa wyśmienicie

Niestety, powyższe stwierdzenie jest już nieaktualne - wzbudzenie czujki nie wywołuje żadnej reakcji zasocjowanego z nią urządzenia (a konkretnie dimmer'a). Żeby było jasne: niczego nie zmieniałem..

Powoli zaczyna mnie to frustrować.

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_icon_evil.gif" alt=":evil:" />

  • 0
Guest Sensotronica
Posted

Nie dam sobie nic uciąć ale zdaje sie, że czujnik zalania dzieła tak, że po wzbudzeniu info o zalaniu jest wyświetlana aż do następnego wybudzenia z uspienia. Ponadto jeśli wystąpiło zalanie sondy to info o tym jest przesyłane raz. Jeśli sondę wyciągniemy z wody i za moment wrzucimy do niej ponownie to czujnik nie zasygnalizuje ponownie zalania. Musi minąć jakiś czas zanim zdarzenie ponownie zostaniewykryte.

  • 0
Posted
Nie dam sobie nic uciąć ale zdaje sie, że czujnik zalania dzieła tak, że po wzbudzeniu info o zalaniu jest wyświetlana aż do następnego wybudzenia z uspienia. Ponadto jeśli wystąpiło zalanie sondy to info o tym jest przesyłane raz. Jeśli sondę wyciągniemy z wody i za moment wrzucimy do niej ponownie to czujnik nie zasygnalizuje ponownie zalania. Musi minąć jakiś czas zanim zdarzenie ponownie zostaniewykryte.

OK. Ale ile to wybudzenie z uśpienia może trwać? Jeśli następuje zalanie, a stan czujki nie jest aktualizowany w ciągu kilkudziesięciu minut, to po co mi takie zabezpieczenie? I co z asocjacją - dlaczego działa w tak nieprzewidywalny sposób (przez kilkanaście godzin reakcja zasocjowanego urządzenia na zmianę stanu czujki jest natychmiastowa, aż nagle dochodzi do "zawieszenia" współpracy). Instalując czujkę zalania chcę mieć poczucie bezpieczeństwa, a nie pozostawać w niepewności czy system w krytycznym momencie przypadkiem nie odmówi posłuszeństwa.

  • 0
Posted

Zastanawiam się, jak mam interpretować ciszę w temacie, ze strony osób reprezentujących Fibaro?

Wygląda na to, że opisane problemy nie są odosobnione, a zatem jest kilka możliwych wariantów:

- są one wynikiem wadliwych czujek /i wówczas wiadomo, że należy je reklamować/,

- są spowodowane błędami w systemie /trzeba więc uzbroić się w cierpliwość i czekać na kolejne aktualizacje - jeśli tak, to chciałbym przynajmniej wiedzieć, czy przyczyna została zdiagnozowana/,

- wynikają z lamerstwa userów /dopuszczam taką możliwość i chętnie dowiem się, gdzie popełniam(y) błąd... Jestem nawet skłonny pofatygować się z centralką i czujką do wskazanego przez Was przedstawiciela/.

Proszę mnie dobrze zrozumieć: tu nie chodzi nawet o to, że że coś tam nie działa tak, jakbym tego oczekiwał. Brakuje mi natomiast Państwa stanowiska w opisywanej sprawie.

  • 0
Guest Anonymous
Posted

chłopaki z archeo i moze nawet dziewczyny tez o ile sa maja urwanie glowy... daj troche czasu a na bank ktos ruszy temat

  • 0
Posted
chłopaki z archeo i moze nawet dziewczyny tez o ile sa maja urwanie glowy...

Zdaję sobie z tego sprawę

... daj troche czasu a na bank ktos ruszy temat

I właśnie chodziło mi o taką prostą informację zwrotną: np. "wiemy, zdiagnozowaliśmy problem i weźmiemy się za to w najbliższym czasie...", albo "przyjrzymy się temu bliżej za jakiś czas..." A tak nie wiem: czy rozpakowywać i testować kolejne czujki (kupiłem ich kilka i możliwe, że ta jedna jest wadliwa), czekać, czy może zwrócić wszystkie bez rozpakowywania?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...