Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


Sterowanie kotłem przy pomocy HC2


Guest coyote01

Recommended Posts

Guest coyote01

Witam,

Próbował ktoś sterować kotłem przy pomocy centralki HC2 zamiast sterownika pokojowego? Chodzi mi o proste włącz grzanie/wyłącz grzanie.

Chciałbym sterować kotłem Saunier Duval Thema Classic F 21 E.

W instrukcji kotła znajdują się jakieś informacje na temat podpięcia sterownika:

Please login or register to see this link.

str 29

w instrukcji sterownika pokojowego do kotła:

Please login or register to see this link.

str 40

też coś jest.

Dało by się zastąpić taki sterownik systemem Fibaro?

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli masz kaloryfery użyj danfosów.Na piecu ustaw stałą temperaturę, a na danfosach ustaw temperaturę taką jaką chcesz mieć w danym pomieszczeniu.

Link to comment
Share on other sites

Guest coyote01
  • Topic Author
  • Wiem, że można to zrobić na termostatach, ale nie o to pytam.

    Link to comment
    Share on other sites

    Guest simryc
  • Topic Author
  • podepnij on/offa w miejsce regulatora pokojowego i powinno śmigać.

    Ja u siebie do kotła detrich tak zrobiłem. U mnie regulator pokojowy to po prostru wyjście przekaźnikowe (czy tak samo jak w module fibaro)

    Link to comment
    Share on other sites

    Guest coyote01
  • Topic Author
  • O widzisz. Czyli powinienem On/Off-a zasilić jakimś napięciem stałym 24V? + tego napięcia podpiąć do L On/Off-a, - do N On/Off-a oraz do jednego ze złączy kotła. Zewrzeć L oraz I w On/Off-ie oraz O1 podpiąć do drugiego zacisku kotła?

    Link to comment
    Share on other sites

    napiecie dla ułatwienia podłącz 230. po co ci dodatkowe trafa. Wyjscie ze swicha jest separowe fizycznie (przekaznik) więc nie masz niebezpieczeństwa uszkodzenia pieca.

    Link to comment
    Share on other sites

    Guest coyote01
  • Topic Author
  • Nie znam się na tym dlatego pytam.

    W instrukcji od pieca jest napisane: Uwaga: przyłącze jest przeznaczone do podłączenia programatora 24 V ; w żadnym przypadku nie należy podłączać do niego zasilania z sieci 230 V.

    Link to comment
    Share on other sites

    Guest Robert K
  • Topic Author
  • Jest jakiś problem w zastosowaniu takiego rozwiązania w piecu dwufunkcyjnym , czy tz. obieg ciepłej wody jest niezależny ? Czy na 100 % można podłączyć 230 ?

    Link to comment
    Share on other sites

    Rozmawiamy tu o podłączeniu pod sterownik kotła/pieca kostki Switch zamiast sterownika pokojowego, który na swoim "wyjściu" daje zwarcie do masy, gdy osiągnie zadaną temperaturę.

    Kostka Switch na wyjściu ma zwykły przekażnik mechaniczny, którego styki nie mają żadnego potencjału (czt. prądu - napięcia). Zwierają się lub rozwierają w zależności od wysterowania przekaźnika.

    Dlatego zasilanie kostki napięciem 230V nie powoduje niebezpieczeństwa uszkodzenia kotła.

    Trzeba jednak zachować dokładność montażu, dobrze dokręcić kable do kostki, uważać by przewód zasilający 230V nie "dotknął" fizycznie do przewodu idącego do kotła.

    Zasilając kostkę napięciem 24V zwiększamy teoretycznie bezpieczeństwo, ale musimy stosować dodatkowy zasilacz.

    Wszystko sprowadza się do jakości i estetyki podłączeń.

    Link to comment
    Share on other sites

    Guest Robert K
  • Topic Author
  • Dzięki za wyjaśnienie problemu sterowania.

    Zastanawiam się tylko jakie plusy są w zamontowaniu wyłącznika do pieca. Jeśli posiadamy termostaty to chyba nie.Chyba , że mamy tylko czujnik temperatury i po osiągnięciu przez niego danej temperatury da sygnał o wyłączeniu pieca.Ale co z innymi pomieszczeniami które nagrzewają i wychładzają się w różnym czasie.Chyba że źle rozumuje o zastosowaniu wyłącznika w piecu.

    Link to comment
    Share on other sites

    Guest coyote01
  • Topic Author
  • Rozmawiamy tu o podłączeniu pod sterownik kotła/pieca kostki Switch zamiast sterownika pokojowego, który na swoim "wyjściu" daje zwarcie do masy, gdy osiągnie zadaną temperaturę.

    Kostka Switch na wyjściu ma zwykły przekażnik mechaniczny, którego styki nie mają żadnego potencjału (czt. prądu - napięcia). Zwierają się lub rozwierają w zależności od wysterowania przekaźnika.

    Dlatego zasilanie kostki napięciem 230V nie powoduje niebezpieczeństwa uszkodzenia kotła.

    Trzeba jednak zachować dokładność montażu, dobrze dokręcić kable do kostki, uważać by przewód zasilający 230V nie "dotknął" fizycznie do przewodu idącego do kotła.

    Zasilając kostkę napięciem 24V zwiększamy teoretycznie bezpieczeństwo, ale musimy stosować dodatkowy zasilacz.

    Wszystko sprowadza się do jakości i estetyki podłączeń.

    Dzięki za obszerne wyjaśnienia

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

    no właśnie też nie rozumiem zastosowania takiego włącznika.Może kolega wyjaśni co chce osiągnąć?

    Denerwuje mnie, jak piec włącza się co chwilę na 15 sekund żeby dogrzać wodę w układzie. Na dłużej się nie włączy, bo grzejniki i tak są przykręcone. Chcę zobaczyć jak by to funkcjonowało gdybym sam wskazywał mu kiedy ma grzać.

    Tak samo nie chcę żeby piec grzał gdy wyjeżdżam na weekend czy na święta, ale przed powrotem do domu chciałbym zdalnie włączyć grzanie żeby nie wracać do wyziębionego mieszkania.

    Link to comment
    Share on other sites

    Guest Robert K
  • Topic Author
  • W przypadku gdy nie posiadam np. termostatów na grzejnikach dokładając do wył. czujnik temperatury mam jakby normalną pokojówkę ale możliwość sterowania ogrzewaniem na odległość. Zadaje wł. się pieca przy np. 19 st. a wył. przy 22 st. Da się tak wysterować tymi dwoma urządzeniami ? Bo może to też jakieś rozwiązanie oszczędności energii .

    Link to comment
    Share on other sites

    Guest coyote01
  • Topic Author
  • Da się tak wysterować tymi dwoma urządzeniami ?

    Powinno się dać. Stworzysz scenę jeśli temp <= 19 st. włącz ogrzewanie (sygnał dla pieca) i drugą jeśli temp. >= 22 st. wyłącz ogrzewanie.

    Link to comment
    Share on other sites

    Guest Robert K
  • Topic Author
  • Idąc tym tropem mam pytanie. Na piecu mam dwa pokrętła .Jeden reguluje temp. wody w kranach a drugi temp. wody w kaloryferach.Dało by radę sterować temp. wody w kaloryferach dimmerem ?

    Link to comment
    Share on other sites

    Guest coyote01
  • Topic Author
  • Nie. Jeśli piec ma możliwość sterowania temperaturą wody w obiegu przez zewnętrzny sterownik, to na pewno jest to realizowane cyfrowo. Trzeba by znać sposób komunikacji.

    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Reply to this topic...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...