Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


Gwarancja urządzeń FIBARO


Adiego

Recommended Posts

Mam pytanie do Fibaro odnośnie gwarancji. Otóż dzisiaj dopiero przeczytałem warunki gwarancji urządzenia FGS 221 w której jest oto napisane;

Producent ponosi odpowiedzialność za wadliwe działanie Urządzenia wynikające z wad fizycznych (materiałowych bądź produkcyjnych) tkwiące w Urządzeniu w okresie:

- 24 miesiące od daty sprzedaży dla klientów indywidualnych,

- 12 miesiący od daty sprzedaży dla klientów biznesowych.

Domyślam się że w przypadku reszty urządzeń jak i centrali jest podobnie. Pytanie brzmi; Jaki jest powód faktu, że klienci biznesowi mają 12 miesięcy gwarancji a indywidualni 24? Wiem że tego typu praktyki stosuje się w hipermarketach sprzedając tanie chińskie narzędzia. W tym przypadku jest to całkowicie zrozumiałe gdyż firma instalatorska kupując wiertarkę będzie jej używała kilkakrotnie częściej niż klient indywidualny a owe narzędzia sprzedaje się jako sprzęt "nieprofesionalny". Jest to kwestia dla mnie istotna gdyż jestem klientem biznesowym a właśnie w tej chwili robię instalację klientowi indywidualnemu któremu jako PRZEDSTAWICIEL Fibaro nie mogę udzielić gwarancji takiej jaką uzyskał by kupując sobie sprzęt samemu. Sprawa o tyle dla mnie niezrozumiała gdyż jako autoryzowany instalator teoretycznie zainstaluję sprzęt profesjonalnie, lepiej niż klient "z ulicy" zainstalował by go sobie sam. A co za tym idzie trwałość urządzeń instalowanych przez specjalistę powinna być większa a nie odwrotnie. To czy klient kupi ją sobie sam czy od instalatora nie ma też absolutnie żadnego wpływu na częstotliwość użytkowania sprzętu który de facto powinien być i w jednym i drugim przypadku załączony non stop. Czekam więc na logiczne wyjaśnienie dręczącego mnie problemu.

Link to comment
Share on other sites

Firmy nie są objęte właściwym dla wspomnianej sytuacji ustawodawstwem o ochronie konkurencji i konsumentów.

Czy to znaczy, że mamy kupić od Fibaro urządzenie na 12 miesięcznej gwarancji, a klientowi musimy dać na to samo urządzenie 24 m-ce gwarancji, czyli być gwarantem na własny koszt przez 12 kolejnych m-cy po upływie naszej gwarancji od Fibaro?

Link to comment
Share on other sites

Guest damian

Gwarancja to dobra wola producenta, może on jej w ogóle nie udzielić.

Może też sprecyzować dowolne warunki dla dowolnych klientów (tutaj indywidualny i biznesowy).

Co innego rękojmia i niezgodność towaru z umową.

Ale jeżeli jesteś dystrybutorem, to gwarancję otrzymuje Twój klient a nie Ty. Przecież dziwnym by było gdyby dystrybutorzy kupowali sprzęt z podbitą gwarancją której czas zaczyna się w momencie nabycia towaru przez nich... A co jeśli dystrybutor sprzeda towar dopiero po 6 miesiącach od czasu gdy go nabędzie? Klient straci te 6 miesięcy gwarancji?

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

Link to comment
Share on other sites

  • Topic Author
  • Klient nie traci tych 6 miesięcy bo my jako sprzedawcy musimy mu udzielić gwarancji od czasu jego zakupu. Z tym nie mamy problemu bo w biznesie instalacyjnym towar kupuje się raczej w chwili zapotrzebowania na niego. Gwarancja musi być zawsze. Są oczywiście wyjątki, niektóre towary nie muszą być objęte gwarancją ale elektronika z pewnością do nich nie należy, tutaj gwarancja musi być zawsze. Niepokoi mnie natomiast fakt że producent nie podchodzi do tego w sposób ludzki i nie udziela swoim instalatorom gwarancji takiej jaką oni muszą udzielić swoim klientom. Po 12 miesiącach mojemu klientowi padnie centralka i jestem w plecy i to nie mało. Jeśli klient sobie kupi u producenta to mu ją wymienią lub naprawią.

    Link to comment
    Share on other sites

    Jeżeli system został zainstalowany u klienta indywidualnego w domu , przez instalatora to gwarancja jest na 24- miesiące bo system jest używany przez klienta indywidualnego.

    Link to comment
    Share on other sites

  • Topic Author
  • To by wiele wyjaśniało. Czyli rozumiem że jako instalator dostanę od was te 24 miesiące instalując u kogoś w domu? Natomiast instalując system u kogoś w firmie 12? Swoją drogą ciężko wam to będzie sprawdzić u kogo jest zainstalowany zestaw dlatego dla świętego spokoju dał bym dla wszystkich 24 ale dzięki za info.

    Link to comment
    Share on other sites

    Guest damian

    Sprawdzić można chociażby dowodem zakupu. Jeżeli jest to faktura wystawiona na firmę XYZ, to znaczy że klientem końcowym jest firma. Jeśli będzie to faktura na klienta Jan Kowalski, to jest to konsument. Prowadząc działalność instalatorską/handlową/jakąkolwiek powinieneś to wiedzieć.

    Link to comment
    Share on other sites

    Gwarancja roczna występuje również w innych urządzeniach kupionych na firmę - np. tv, komputery, drukarki. Częściowo wynika to z faktu, że sprzęt używany w firmie jest mocniej eksploatowany - drukarki więcej drukują, komputery dłużej pracują itd. W przypadku HC2 urządzenie pracuje tak samo - 24h/dobę, kostki - ciężko stwierdzić.

    Zasilacz - tu jak coś się stanie to koszt poniżej 100zł więc nie ma co panikować. Najbardziej obawiał bym się HC2 i jego chłodzenia. Funkcji przybywa, a jak dojdzie wykorzystanie HDMI (portu DVI) to ciepła będzie więcej.

    Przydał by się podgląd temp. procka i mostka w zakładce konfiguracja i zbierane logach. W razie problemów można będzie szukać przyczyny.

    Link to comment
    Share on other sites

  • Topic Author
  • Sprawdzić można chociażby dowodem zakupu. Jeżeli jest to faktura wystawiona na firmę XYZ, to znaczy że klientem końcowym jest firma. Jeśli będzie to faktura na klienta Jan Kowalski, to jest to konsument. Prowadząc działalność instalatorską/handlową/jakąkolwiek powinieneś to wiedzieć.

    Wiem to doskonale. Tyle że producent nie ma wglądu do moich dokumentów więc nie wie też czy ja sprzedaję to klientowi indywidualnemu czy biznesowemu. A jeśli dobrze zrozumiałem pana z Fibaro to jeśli ja zainstaluję ich sprzęt klientowi indywidualnemu to mogę mu też udzielić gw. 12 m. którą dostanę od producenta.

    Częściowo wynika to z faktu, że sprzęt używany w firmie jest mocniej eksploatowany

    No niby tak, też tę kwestię wcześniej poruszyłem. Ale centralka i tak będzie chodzić non stop czy to u kogoś w domu czy to w firmie

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_icon_wink.gif" alt=";-)" />

    Link to comment
    Share on other sites

    Guest damian
    Sprawdzić można chociażby dowodem zakupu. Jeżeli jest to faktura wystawiona na firmę XYZ, to znaczy że klientem końcowym jest firma. Jeśli będzie to faktura na klienta Jan Kowalski, to jest to konsument. Prowadząc działalność instalatorską/handlową/jakąkolwiek powinieneś to wiedzieć.

    Wiem to doskonale. Tyle że producent nie ma wglądu do moich dokumentów więc nie wie też czy ja sprzedaję to klientowi indywidualnemu czy biznesowemu. A jeśli dobrze zrozumiałem pana z Fibaro to jeśli ja zainstaluję ich sprzęt klientowi indywidualnemu to mogę mu też udzielić gw. 12 m. którą dostanę od producenta.

    Nie, nie, nie. Z gwarancją do producenta zgłasza się klient końcowy, przedstawiając swój dowód zakupu urządzenia. I czy robi to przez Ciebie, czy od razu wysyła do Fibaro, to już nie ma znaczenia. Zawsze to on, klient końcowy, przedstawia dokument na podstawie którego zakupił urządzenie.

    No ja Ciebie bardzo proszę... Ty prowadzisz działalność? Handlujesz czymś? Wystawiasz faktury?

    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Reply to this topic...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...