Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


3 fazowy miernik energii DSB09104


fobos

Recommended Posts

Dziś w końcu dotarł do mnie 3 fazowy miernik energii DSB09104. Na forum znalazłem jedynie informację, że z HC2 działa miernik 1-fazowy DSB28 tej samej firmy. Zaryzykowałem, ale okazało się, że nie wywaliłem 350 zł w błoto.

Mogę potwierdzić, że 3 fazowy miernik energii DSB09104 współpracuje z centralą HC2.

Na ekranie po instalacji pojawiają się 4 urządzenia, dla każdej fazy osobno i suma zużycia dla 3 faz. Co najważniejsze, pomiary są przenoszone do panelu energii i można je w nim analizować. Z uwagi na prowizoryczność podłączenia, nie jestem w stanie określić dokładności pomiarów, ale wyglądają realnie.

Poniżej kilka zrzutów ekranu:

Please login or register to see this attachment.

Please login or register to see this attachment.

Please login or register to see this attachment.

Please login or register to see this attachment.

Please login or register to see this attachment.

Link to comment
Share on other sites

1 fazowy po ostatniej aktualizacji (3.544beta) nawet w dashboard ładnie pokazuje pobór prądu (poprzednio sumował z innych urządzeń oraz z miernika)

ps. masz niesymetrycznie obciążone fazy

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_icon_smile.gif" alt=":-)" />

Link to comment
Share on other sites

  • Topic Author
  • Sprawdzałem na ostatniej stabilnej wersji, czyli 3.517. Asymetria na fazach to dopiero wyskoczyła jak żona odpaliła płytę grzewczą w kuchni.

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_icon_mrgreen.gif" alt=":mrgreen:" />

    Niestety odpaliłem urządzenie tylko na próbę. Na testy nie mam czasu bo jutro montuje je u Klienta.

    Link to comment
    Share on other sites

    A jak często aktualizujecie odczyt? Miernik w trybie bateryjnym dokonuje odczytu raz na 15 minut, ale w trybie zasialania z sieci (po usb) może aktualizować odczyt nawet co sekunde.

    Problem tylko pojawia się przy aktualizacji co sekunde - do logu zdarzeń trafiają dzięsiątki tysięcy zdarzeń, a żeby zobaczyć wykresy w panelu energii trzeba się uzbroić w cierpliwość.

    Jakie są Wasze doświadczenia (albo ustawienia) w tym zakresie? Czy są jakieś rekomendacje/zalecenia ze strony Fibaro dot. częstotliwości odpytywania miernika przez HC2?

    Pozdrawiam,

    Piotr

    Link to comment
    Share on other sites

    A jak często aktualizujecie odczyt?
    przy ustawieniu dafaultowym (Interwał odpytywania (s):0) wygląda to tak:

    3267) 2013.04.09 23:07:24 || korytarz/parter/multi_level_sensor/Miernik energii na 138.523

    3264) 2013.04.09 23:05:24 || korytarz/parter/multi_level_sensor/Miernik energii na 138.509

    3260) 2013.04.09 23:03:24 || korytarz/parter/multi_level_sensor/Miernik energii na 138.495

    3255) 2013.04.09 23:01:24 || korytarz/parter/multi_level_sensor/Miernik energii na 138.481

    3249) 2013.04.09 22:59:24 || korytarz/parter/multi_level_sensor/Miernik energii na 138.467

    Miernik w trybie bateryjnym dokonuje odczytu raz na 15 minut, ale w trybie zasialania z sieci (po usb) może aktualizować odczyt nawet co sekunde.

    mój jest zasilany z 230 i nie ma możliwości ani bateryjnego ani z usb, co w przypadku tego urządzania jest bardzo korzystne - i tak podłącza się go w pobliżu zasilania, to po co wydawać na baterie

    pozdr Mariusz

    Link to comment
    Share on other sites

    Guest kstaniek

    Panowie, czy możecie zwymiarować klamry VT do tych mierników. Chodzi mi o to jakie mają rozmiary bo nie wiem czy uda mi się je upchnąć w miejscu w którym chciałbym je zamontować.

    Link to comment
    Share on other sites

  • Topic Author
  • Zwymiarować mogę jutro, bo miernik już zamontowałem u klienta, a jutro u niego będę. Generalnie klamry są duże ( a w zasadzie bardzo duże ). Moim zdaniem nie ma szans, by zapiąć je np. nad różnicówką, czy wyłącznikiem głównym. Musi być kilkanaście centymetrów przestrzeni, w której kable idą luzem, wtedy po ich rozchyleniu można zapiąć klamry.

    Link to comment
    Share on other sites

    .... Musi być kilkanaście centymetrów przestrzeni, w której kable idą luzem, wtedy po ich rozchyleniu można zapiąć klamry.

    przy 3 fazach podłączenie może być kłopotliwe, ale przy 1 problemu raczej nie ma

    Please login or register to see this attachment.

    Please login or register to see this attachment.

    Link to comment
    Share on other sites

    Guest kstaniek

    Dzięki!

    [ Dodano: 2013-04-27, 13:41 ]

    Zainstalowałem dzisiaj jednofazowy. Działa bez problemu. Przydałaby się tylko ładna ikonka.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 3 months later...

    Czy ktoś sprawdzał poprawność wskazań zużycia energii ?

    Moim zdaniem są zawyżone i to sporo.

    Link to comment
    Share on other sites

    Czy ktoś sprawdzał poprawność wskazań zużycia energii ?

    Moim zdaniem są zawyżone i to sporo.

    u mnie są zaniżone, np. za ostatni okres:

    miernik energii DSB28 (1C,60A) -194kWh

    licznik od dostawcy prądu - 216kWh

    na to że zaniża wskazuje też sprawdzenie miernikiem cęgowym i porównanie wyników, spójrz w tym wątku:

    Please login or register to see this link.

    masz tam wykonany przeze mnie kiedyś pomiar

    Link to comment
    Share on other sites

    Guest GrZeCh
    Czy ktoś sprawdzał poprawność wskazań zużycia energii ?

    Moim zdaniem są zawyżone i to sporo.

    W moim przypadku wystepuja przeklamania (duze) zwiazane z praca pompy ciepla i jej przesuniecia fazowego. Miernik AeonLabs wskazuje w stanie spoczynku pompy okolo 1kW zuzycia gdy w tym samym czasie licznik elektroniczny z energetyki wskazuje okolo 100W (licznik ma taki fajny pasek, ktory orientacyjnie wskazuje aktualne zuzycie pradu). W zwiazku z tym tak naprawde musze zrewidowac cale swoje podejscie do mierzenia pradu w domu.

    Link to comment
    Share on other sites

    Nie wiem czy to wina czujnika czy ......

    Kalibrowałem ustawienia z WallPlugiem, który pokazuje zużycie w miarę dokładnie i po ustawieniu parametru 1 na 128 pomiary były najbardziej zbliżone przy poborze około 70W.

    Niestety gdy odpaliłem ekspres do kawy, który pobierał w czasie pracy 1290W HEM w tym czasie raportował 800W.

    Link to comment
    Share on other sites

    Guest GrZeCh

    Orientuje sie ktos czy Wallplug mierzy rowniez napiecie w celu dokladniejszego pomiaru zuzycia pradu? W przypadku miernika AeonLabs napiecie jest podawane jako jedna ze zmiennych co w niektorych przypadkach wlasnie wplywa na jakosc pomiaru.

    Link to comment
    Share on other sites

    Guest Fidziu
    Orientuje sie ktos czy Wallplug mierzy rowniez napiecie w celu dokladniejszego pomiaru zuzycia pradu? W przypadku miernika AeonLabs napiecie jest podawane jako jedna ze zmiennych co w niektorych przypadkach wlasnie wplywa na jakosc pomiaru.

    Pomiar napiecia jest jednym z podstawowych parametrow przy pomiarze mocy. Licznik aeonlabsa nie jest w stanie podac wiarygodnych wynikow bo napiecie wprowadza sie na stale jako wartosc zblizona.

    WallPlug Fibaro dokladnie mierzy napiecie, prąd i dzieki odpowieniej konstrukcji ukladu potrafi nawet zmierzyc sam siebie:)

    Jesli chodzi o dokladnosc to na wyniki pomiaru maja tez dodatkowe czynniki takie jak temperatura, oczywiscie rodzaj obciazenia, itd.

    Rozdzielczosc wallpluga jest 3 cyfrowa po przecinku (w interfejsie zaokraglamy), dodatkowo czulosc jest opracowana tak ze mierzy dokladnie obciażenia nawet ponizej 1W. Prosze sprawdzic np:

    LEDa czy świetlowke energooszczedna - wyniki beda zmienialy sie live w trakcie rozgrzewania sie obciazenia.

    Jakosc pomiaru wallpluga jest zblizona do najnowszych licznikow cyfrowych montowanych przez dostawcow energii. A stare modele nawet przewyzsza:)))

    Link to comment
    Share on other sites

    Guest GrZeCh

    Tak wlasnie myslalem. W sumie ta odpowiedz chyba wszystku tlumaczy jesli chodzi o dokladnosc pomiarow. Czy Fibaro bierze pod uwage produkcje licznikow na trzy fazy, ktore by mogly sluzyc jako pomiar pradu dla calego domu (oczywiscie by musialy byc wpinane w kable a nie jak AeonLabs korzystac z klamer)?

    Link to comment
    Share on other sites

    Tak wlasnie myslalem. W sumie ta odpowiedz chyba wszystku tlumaczy jesli chodzi o dokladnosc pomiarow. Czy Fibaro bierze pod uwage produkcje licznikow na trzy fazy, ktore by mogly sluzyc jako pomiar pradu dla calego domu?

    dotąd jestem za, tylko poproszę jedną sztukę na jedną fazę

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_icon_smile.gif" alt=":-)" />

    (oczywiscie by musialy byc wpinane w kable a nie jak AeonLabs korzystac z klamer)?

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_icon_neutral.gif" alt=":-|" />

    a odtąd zaczyna być niebezpiecznie

    Link to comment
    Share on other sites

    Klamry jesli dobrze zrobione to dokladnosc beda mialy do jednego miejsca po przecinku. Napewno wygodniejsze w montazu, bezpieczniejsze.

    Link to comment
    Share on other sites

    Guest simryc

    WallPlug Fibaro dokladnie mierzy napiecie, prąd i dzieki odpowieniej konstrukcji ukladu potrafi nawet zmierzyc sam siebie:)

    A ile energii pobiera WallPlug w stanie czuwania/pracy ?

    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Reply to this topic...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...