Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


  • 0

Ustawienie sterownika rolet


tom3sko

Question

Witam, Koledzy nie moge sobie poradzic z ustawieniem pozycji rolety.

Czy moglby mi ktos lopatologicznie po kolei opisac jak zapamietac wartosci koncowe (otwarcie, zamkniecie) tak aby roleta przy krancach sama sie wylanczala ?

Link to comment
Share on other sites

6 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
Witam, Koledzy nie moge sobie poradzic z ustawieniem pozycji rolety.

Czy moglby mi ktos lopatologicznie po kolei opisac jak zapamietac wartosci koncowe (otwarcie, zamkniecie) tak aby roleta przy krancach sama sie wylanczala ?

Za wyłączanie się rolety przy krańcach odpowiadają wyłączniki krańcowe, będące integralną częścią rolety. Sterownik po włączeniu ruchu ( nie ma znaczenia czy klawiszem, czy programowo ) podaje napięcie na wyjście odpowiadające kierunkowi ruchu. Napięcie z tego wyjścia jest zdejmowane po kilku minutach.

Jeśli chodzi o pozycjonowanie, to sterownik sam uczy się ile czasu roleta się otwiera i zamyka ( trzeba zamknąć i otworzyć roletę do końca ), ale muszą być w rolecie mechaniczne wyłączniki krańcowe ( jeśli są elektroniczne to nie zadziała, nie zadziała również, jeśli podpinasz sterownik zamiast zegara, do sterowania kilku rolet podłączonych przez przekaźniki )

Link to comment
Share on other sites

  • 0
  • Inquirer
  • Wiec wyjasnij mi skad sterownik wie ze suwak nastawiony na 50% otwiera rolete do polowy. Wiec jesli sterownik wie kiedy jest 100 % zamknieca oraz 100 % otwarcia to dlaczego nie da sie ustawic pozycji krancowych ?

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Wiec wyjasnij mi skad sterownik wie ze suwak nastawiony na 50% otwiera rolete do polowy. Wiec jesli sterownik wie kiedy jest 100 % zamknieca oraz 100 % otwarcia to dlaczego nie da sie ustawic pozycji krancowych ?

    Więc wyjaśniam.

    Podczas pracy, przez silnik w rolecie płynie prąd. W chwili, w której ruch rolety wyłącza krańcówka, prąd przestaje płynąć. Sterownik wykrywa przepływ prądu i czas w jakim płynął. Dlatego do kalibracji sterownika potrzebne jest pełne otworzenie i pełne zamknięcie rolety. Jeśli później suwakiem ustawisz roletę na 50%, to sterownik poda napięcie na wyjście przez 50% czasu potrzebnego do pełnego otwarcia lub zamknięcia rolety. Zapamięta również, że ostatnio "jechał" 50% i jeśli później ustawisz suwak na 70%, to pojedzie w tym samym kierunku o kolejne 20%.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    czyli idac tym tokiem myslenia, zamiast krancowki odlacze silniczek aby sterownik wykryl brak przeplywu pradu i powtorze ta sytuacje w przeciwna strone to system sobie zapamieta jak dlugo ma przesylac napiecie na sterownik ?

    W jaki sposob skonfigurowac na nowo ten sterownik ? Trzeba go odlaczyc od centralki ?

    a może jest mozliwosc zrobienie sceny w ktorej okreslony czas roleta bedzie sie zamykac lub otwierac ? (z tym ze nie wiem czy tutaj nie trzeba bylo by wykorzystac switcha 2x1,5)

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    czyli idac tym tokiem myslenia, zamiast krancowki odlacze silniczek aby sterownik wykryl brak przeplywu pradu i powtorze ta sytuacje w przeciwna strone to system sobie zapamieta jak dlugo ma przesylac napiecie na sterownik ?

    Tok myślenia dobry

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_icon_wink.gif" alt=";-)" />

    Niestety sterownik uaktualnia dane pozycjonowania przy każdym pełnym otworzeniu i zamknięciu rolety. Czyli idąc tym tokiem myślenia dalej, wystarczy przy każdym pełnym otworzeniu i zamknięciu rolety odłączać silnik.

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_icon_mrgreen.gif" alt=":mrgreen:" />

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    hehe kurcze myslalem ze sie uda bez dodatkowych krancowek.

    Ale sprawdze to rozwiazanie jeszcze na switchu i scenie.

    Rezultatem sie podziele.

    [ Dodano: 2013-04-19, 20:08 ]

    uporalem sie ze switchem 2x 1,5 kw i scenkami. Niestety nie dziala to tak dokladnie jak na krancowkach ale dziala.

    W związku z tym mam jeszcze jedno pytanie.

    Urzadzenie nadrzedne w switchu nazwalem "roleta w góre"

    natomiast podrzedne - "roleta w dol".

    W sciemniaczu (dimmer) do swiatel wykorzystuje tylko styk 1. Do sterowania zaluzja postanowilem uzyc styku 2.

    W asocjacji sciemniacza w gr. ID 2 mam widoczne tylko urzadzenie nadrzedne czyli "roleta w gore".

    Moze mi ktos wyjasnic dlaczego nie widac urzadzenia podrzednego ?

    Czy jest mozliwosc wykorzystania tego przelacznika bistabilnego aby przelaczony ku gorze wywolywal polecenie "roleta w gore" a przelaczony do dolu - polecenie "roleta do dołu" ?

    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Answer this question...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...