Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

 •     Start new topics and reply to others
 •     Follow topics and users to get email updates
 •     Get your own profile page and make new friends
 •     Send personal messages
 •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


Alarm


barto
 Share

Recommended Posts

Zastanawiam się nad zainstalowaniem w biurze fibaro jako alarm. Router z SIM, UPS, kontaktrony itd.... Co doradzacie? Jak wygląda sprawa z panelem alarmu? Czy lepiej zrobić to scenami? Ma ktoś może doświadczenia z wykorzystaniem czujki dymu do uruchamiania syreny? Proszę o jakieś podpowiedzi

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

Link to comment
Share on other sites

Poczekaj na ostateczną wersje panelu Alrmu zanim podejmiesz decyzje. Oczywiście można zbudować na scenach ale to troche roboty.

Trzeba zapewnić UPS do HC o odpowiedniej pojemności, pobór niewielki od 10-20 W - przy założeniu że zastosujesz czujki bateryjne to wystarczy na wypadek braku prądu. Jak chcesz wysyłać powiadomienia to oczywiście router też na UPS.

Pozostaje kwestia niezawodności HC2 ale to już temat na oddzielną dyskusję

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_icon_wink.gif" alt=";-)" />

Link to comment
Share on other sites

Chyba lepszym sposobem jest wykorzystać Satel i rozbudować funkcjonalność przy pomocy Fibaro (jeżeli potrzebujesz). To nie tylko podtrzymanie dla HC2 ale również kontrolerów i czujek. No i zakłócenia dla systemu bezprzeowdowego (sprawdziłem - daje się zakłócić). Wszystko zależy do czego chcesz to wykorzystać.

[ Dodano: 2013-07-23, 11:24 ]

Przy braku prądu nie zawsze działaja sceny wykorzystujące elementy pod napięciem

Link to comment
Share on other sites

Guest sztywniak

Zastosowanie Satela PRZEWODOWEGO i integracja z HC2 jest bardzo dobrym pomysłem.

Gdybym miał wybierać pomiędzy bezprzewodowym Satelem (ABAX) a bezprzewodowym HC2 (z-wave) to wybrałbym zdecydowanie HC2.

Nad HC2 da się przynajmniej jakoś zapanować, jak traci zasięg to samo znajdzie inną drogę przez inne urządzenia. Da się sprawdzać czy urządzenia są w zasięgu i wymuszać zmianę drogi przesyłania jeśli samo tego nie zrobi.

Oba rozwiązania oparte są na 868 i oba można bez problemu zakłócić. (Sprawdziłem)

Link to comment
Share on other sites

Zakłócić można również GSM, ale nie o tym.

Jak nie chcesz wydać kasy na prawdziwy alarm to możesz czujki podpiąć do modułu GSM, a w odwód wpiąć przekaźnik do uzbrajania i rozbrajania sterowany ON/OFF Fibaro. Jak chcesz podgląd w logach to pimpek w szerek. Zasilacz buforowy zamiast UPS (szkoda prądu na 12V->230V i 230V->12V). Pytanie na ile chcesz tym sterować z HC2, jaki budżet i jaka niezawodność systemu.

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli chodzi o dobre zabezpieczenie (jakiekolwiek) to najlepszą zasadą jest jego podwojenie

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_icon_wink.gif" alt=";-)" />

Z tego m.in. powodu również uważam, że nawet prosty przewodowy Satel plus HC (powiązany z Satelem) jest najlepszym rozwiązaniem.

Link to comment
Share on other sites

 • Topic Author
 • THX Panowie za cenne informacje! Nie ukrywam, że zależy mi na wykorzystaniu częsci elementów alarmu do sterowania ogrzewaniem, oświetleniem itp co zadecydowało o wyborze Fibaro. System przewodowy na razie nie wchodzi w gre z uwagi na związany z tym wysoki koszt gdyż biuro jest ledwo po remoncie. Zależało by mi na wyciśnięciu 100% z możliwości Fibaro jako alarmu. Wiem, że z pimpkiem i LUA można zdziałać cuda

  Please login or register to see this image.

  /emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" /> Jeśli macie jakieś fajne pomysły podpowiedzi co jest absolutnym must have to będę bardzo wdzięczny.

  Link to comment
  Share on other sites

  • 10 months later...
  • 7 months later...

  Ap-ropo systemu ABAX od satela czy ktoś testował wspólną koegzystencję Z-Wave z czujkami ABAX? Chodzi mi o to czy się wzajemnie zakłócają, czy nie?

  Link to comment
  Share on other sites

  zrobilem juz kilka alarmow na Fibaro u klientow. Wkrotce podziele sie doswiadczeniem

  Napisz, napisz! Moj poziom zaufania do Fibaro jest mierny, jak dziala to fajnie, a jak czasem w jakiejs scenie cos sie nie odpali to trzeba przyjace ze "ten typ tak ma". Od alarmu oczekuje czegos wiecej niz czasami dead node'y, czasem koniecznosc rekonfiguracji, a czasem restart HC2. Satela nie musialem nigdy restartowac z innej okazji niz zmiany w konfiguracji, a czujek/kontraktronow rekonfigurowac.

  IMHO Fibaro to bardzo fajna zabawka do sterowania domem, ale osobiscie ani alarmu ani ogrzewania bym na tym nie oparl bo nigdy nie wiadomo ktory update firmware'u rozwali wszystko w drobny mak.

  Dodam jeszcze, ze polaczenie zalet Satela jako alarmu z Fibaro jako fajnej zabawki daje niezla frajde przy programowaniu i debagowaniu

  Please login or register to see this image.

  /emoticons/default_icon_smile.gif" alt=":-)" />

  Link to comment
  Share on other sites

  Join the conversation

  You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

  Guest
  Reply to this topic...

  ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

    Only 75 emoji are allowed.

  ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

  ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

  ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

   Share

  ×
  ×
  • Create New...