Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


Czujnik zalania - raport z ekstremalnych testów


Guest sztywniak

Recommended Posts

Guest sztywniak

Na początek chciałbym napisać że to bardzo miło że Fibaro przesyła mi swoje urządzenia do testów.

Co testowałem i do czego udało mi się wykorzystać "czujnik zalania" :

1. Mycie podłóg

Dotychczas wykorzystywałem czujniki zalania podpięte do prymitywnego alarmu.

W momencie gdy była myta podłoga i osoba myjąca zwarła czujnik to wywoływał się alarm , który stawiał wszystkich na nogi. To bardzo przeszkadza w pracy bo w trakcie spotkania dzwoni Ci telefon oznajmiając że wystąpiło zalanie. Ty pędzisz na złamanie karku żeby zobaczyć co się stało. To jest naprawdę frustrujące. Ja naprawdę nie wiem jakim cudem ten alarm dotrwał w tak prymitywnej postaci do obecnych czasów.

Zacząłem się zastanawiać czy tylko u mnie się myje podłogi??

Położyłem czujnik zalania Fibaro pod szafką w łazience. Obserwowałem wyniki.

Wnioski były takie że jak czujnik dostaje szmatą to się przemieszcza.

Wprowadziłem więc że jeśli ktoś przemieści czujnik to na 2 minuty czujnik badający zalanie nie reaguje.

To spowodowało że w końcu będę miał święty spokój i nie będę musiał jeździć do fałszywych alarmów.

2. Suszarka do ubrań.

Suszarka ma niestety zbiornik na wodę który trzeba opróżniać. Powoduje to mega dużo problemów zajmujących czas. Suszarka przerywa program i po opróżnieniu zbiornika zaczyna od nowa (3 godziny) Umieściłem więc czujnik zalania w zbiorniku żeby wiedzieć kiedy trzeba wylać co mi oszczędziło jakieś 1.5 godziny dziennie.

Przy okazji testów okazało się że jedna z rolet ma źle zdefiniowane działanie po wykryciu alarmu zalania. Niepotrzebnie się zamykała

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_icon_wink.gif" alt=";-)" />

3. Kret na trawniku

W czasie jak przypalałem kolejny czujnik zalania, na trawniku pojawił się kret. Tego się nie spodziewałem. Pomyślałem że jakoś go wypędzę. Czyhałem na Niego z łopatą aż wystawi głowę. Niestety wciąż był szybszy. Postanowiłem więc użyć tego co nas odróżnia od zwierząt

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

Do tunelu można zapakować ładunek wybuchowy(dowolna petarda podpięta do elektronicznego zapalnika ) podłączony do switcha 2x1.5 i czujnik zalania.

Zdefiniowałem że jeżeli czujnik jest naruszony w zakresie przemieszczania to włącz switcha. Jak krecik ruszy czujnik to switch odpali za nim ładunek.

W tej chwili w miejscu dziur kiełkuje nowa trawka.

Bałem się trochę użyć samego czujnika zalania bo przy ruszeniu czujnikiem mógłbym stracić palce

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_icon_wink.gif" alt=";-)" />

Później dopiero pomyślałem że mogłem zastosować dłuższe przewody wyprowadzone z czujnika zalania i połączyć je złączką Wago w większej odległości.

4. Automatyczne nalewanie wody do wanny.

W końcu można to zrobić. Czujnik zalania można położyć na półce wanny i w zależności od odczytu system wie kiedy wanna jest pełna

Testowałem też co zrobi czujnik jak go wrzucę na głęboką wodę. Naprawdę ciężko go zatopić.

5. Czujniki wędrowały po moim domu gdzie tylko sie da. Trafiły w końcu pod prysznic żeby badać temperaturę płytek. Mimo długiego okresu testów jeden z czujników został tam na stałe. Polecam bo pilnuje temperatury podłogi pod prysznicem. Nikt nie chce wchodzić na zimne płytki.

6. Ogrzewanie podłogowe.

W końcu znalazłem sposób na badanie temperatury podłogi żeby skalibrować sterowanie podłogówką

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_icon_wink.gif" alt=";-)" />

Jak tylko zrobi się chłodniej to będzie okazja by to zrobić.

7. Kostkarka w lodówce

Zapakowałem odwrócony czujnik do pojemnika kostkarki żeby wiedzieć kiedy się zapełni. Potwierdziła się teoria że lód przewodzi

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_icon_wink.gif" alt=";-)" /> Okazało się też że lodówka o 1 stopień źle podaje temperaturę ale to ma małe znaczenie.

Przeprowadziłem też test alarmu zbyt niskiej temperatury.

8. Andrzej Socha podpuszczał mnie że tworzywo z którego zrobiony jest czujnik jest bardzo wytrzymałe na temperaturę. Długo zastanawiałem się jak przetestować alarmy zbyt wysokiej temperatury. Nie mam za bardzo miejsca żeby rozpalić ognisko więc zapakowałem czujnik do grila

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_icon_wink.gif" alt=";-)" />

Na aluminiowej podkładce obserwowałem jak się topi. Rano gdy wszystko wystygło, ze zdziwieniem stwierdziłem że nadal wysyła temperaturę , niestety funkcje zalania już nie zadziałają bo "trochę" się zdeformował.

W każdym bądź razie alarm zbyt wysokiej temperatury został przetestowany.

9. Testy zderzeniowe :

- schody

- upadek z 1.5 m

- krótka rozgrywka czujnikiem w piłkę nożną

to wszystko go nie ruszyło.

Przypomniał mi się test laptopa Toshiby którego podłożono pod koła samochodu terenowego ale ja niestety takiego nie posiadam

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_icon_wink.gif" alt=";-)" />

Został mi jeden nienaruszony czujnik więc gdyby ktoś miał pomysł na jakiś fajny test to chętnie sprawdzę.

Link to comment
Share on other sites

1. Mycie podłóg

mogłeś wyłączyć tamper przesunięcia w parametrze 74

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20">

Link to comment
Share on other sites

Guest sztywniak
  • Topic Author
  • Nie chciałem bo dzięki niemu mogę usypiać czujnik zalania

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_icon_wink.gif" alt=";-)" />

    zapomniałem jeszcze dodać że pozłacane nóżki od czujnika można wykorzystać jako kolczyki i zawieszkę dla teściowej

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_icon_wink.gif" alt=";-)" />

    Link to comment
    Share on other sites

    Sztywniak a jak wygląda sytuacja jeśli chodzi o zasięg czujki? Czy nie ma problemów z komunikacją z HC2? Jakie odległości bezpośrednie z HC2 jesteśmy w stanie uzyskać?

    Link to comment
    Share on other sites

    Guest sztywniak
  • Topic Author
  • Bezpośrednio trudno u mnie zmierzyć bo mam wszędzie pełno modułów a nie mam tak długiego przedłużacza żeby odejść tak daleko z centralą żeby nie łapało przez moduły.

    właśnie wyniosłem go na ogród ok 40m od centrali i działa.

    Domyślam się że przechodzi po drodze przez 2 moduły.

    Link to comment
    Share on other sites

    sztywniak, masz tester zasięgu w niej więc mozesz widzieć dokąd idzie bezpośrednio a od kiedy routuje

    Link to comment
    Share on other sites

    Super test;) To się nazywa konkretne testowanie czujnika. Ja raptem sprawdziłem czy działa na zalanie;)

    Link to comment
    Share on other sites

    Guest sztywniak
  • Topic Author
  • Tak. Wiem o tym, tylko ciężko jest znaleźć to max miejsce;-)

    chociaż ... poczekajcie chwilkę bo mam pomysł ...

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_icon_wink.gif" alt=";-)" />

    [ Dodano: 2013-08-22, 16:36 ]

    Trochę to trwało ale mam już pomiary zrobione:

    57 kroków na wschód

    49 na zachód

    18 na północ (przez budynek)

    w środku łapie mi w każdym pomieszczeniu. (Piętrówka ok 140m)

    W sumie ma lepszy zasięg niż wi-fi na Galaxy S4 bo wi-fi na północ ledwo mi łapie za budynkiem.

    HC2 jest umieszczona w metalowej skrzynce instalacyjnej.

    [ Dodano: 2013-08-23, 19:06 ]

    jeszcze taka mała ciekawostka która wyszła przy testowaniu połączenia pomiędzy centralkami.

    Usuwałem czujnik zalania z jednej centrali i dodawałem do drugiej, robiłem to daleko od centrali za co najmniej 2 ścianami nośnymi (centralki są w metalowej skrzynce w ścianie). Zapomniałem że muszę być blisko centrali a i tak poszło.

    Link to comment
    Share on other sites

    A czy można się dowiedzieć co jest w komplecie z czujnikiem?Czy jest dodawany zasilacz,czy można w Fibaro dokupić sondę zalania?Jak wygląda sprawa robienia "dziur"aby podłączyć zasilania,sondę albo system alarmowy?

    Link to comment
    Share on other sites

    Automatyczne nalewanie wody do wanny

    Możesz powiedzieć jak to rozwiązałeś ?

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

    Link to comment
    Share on other sites

    Guest sztywniak
  • Topic Author
  • Automatyczne nalewanie wody do wanny

    Możesz powiedzieć jak to rozwiązałeś ?

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

    robisz scenę która wysyła wiadomość push do teściowej żeby nalała wody.

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_icon_wink.gif" alt=";-)" />

    a tak serio to wszystko zależy od wanny czy jest automatyczna czy tradycyjna.

    W przypadku tradycyjnej montujesz elektrozawory i mieszacz

    w automatycznej wpinasz się w sterowanie.

    Link to comment
    Share on other sites

    tak coś myślałem

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

    a jak już o tym mowa. Są może baterie łazienkowe które można włączyć za pomocą np włącznika ( i nie chodzi o te na podczerwień) jak i tradycyjnie? ?

    tak że można by podłączyć pod jedną kostkę Włącz/wyłącz ?

    Gratuluję pomysłów na testy:)

    Link to comment
    Share on other sites

    Guest sztywniak
  • Topic Author
  • tak coś myślałem

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

    a jak już o tym mowa. Są może baterie łazienkowe które można włączyć za pomocą np włącznika ( i nie chodzi o te na podczerwień) jak i tradycyjnie? ?

    tak że można by podłączyć pod jedną kostkę Włącz/wyłącz ?

    nie widziałem ale chyba prościej zastosować po jednej kostce i elektrozaworze na każdą rurkę. Wyjdzie zdecydowanie taniej bo baterie (szczególnie te udziwnione) potrafią kosztować krocie.

    Gratuluję pomysłów na testy:)

    dziekuje, postaram się by kolejne były jeszcze lepsze

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

    Link to comment
    Share on other sites

    Załączam schemat mojej instalacji. Ponieważ bateria wannowa i wylewka są u mnie oddzielnymi elementami, mogę sterować wodą zarówno w sposób tradycyjny, jak i poprzez system Fibaro - w łazience mam zainstalowany przycisk włącznikowy, który uruchamia elektrozawór, a doświadczalnie wyznaczyłem czas, po którym wanna jest napełniona i następuję automatyczne zamknięcie elektrozaworu.

    Please login or register to see this attachment.

    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Reply to this topic...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...