Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


  • 0

Czy Lili jeszcze żyje?


globart

Question

Dziś postanowiłem sobie, że pobawię się z Lili. Nie robiłem tego od jakiegoś roku. Może zapomniałem jak to się robi? W każdym razie próbowałem wpisać proste komendy przy switchu i scenie. Przeładowałem bazę i próbowałem uruchomić na IOS. Bez skutku. Podobnie na Andku. Czy o czymś nie wiem i to "znany" problem jest? 

Link to comment
Share on other sites

18 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Pracujemy nad poprawą działania Lili w ostatnich wersjach, niestety używanie Lili może być w chwili obecnej problematyczne.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Do wszystkich, którzy chcą kupić FIBARO i myślicie, że możecie głosem sterować, to nie dajcie się nabrać marketingowym sztuczkom, że to działa. Niby ikonki są, niby ma działać, ale nie działa. Wg mnie nie powinno być możliwości głosowego sterowania, jeżeli to nie działa i tyle.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Witam wszystkich. Jako nowy użytkownik Fibaro i od razu trafiłem tutaj mając nadzieję ,że coś nie tak robię z konfiguracją LILI , a tutaj okazuje się ,że po prostu wprowadzają w błąd i jedną z głównych funkcjonalności ,której używają w reklamie , folderach itp nazywają "problematyczną" zamiast po prostu napisać "nie działa i nie mamy czasu na takie głupoty a reklama przecież i  tak kłamie każda". Ciekawe co powiedzą z suporcie jutro jak zarządam naprawy zgodnie z art 560 KC.

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_tongue.png" alt=":P" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest damian

Witam wszystkich. Jako nowy użytkownik Fibaro i od razu trafiłem tutaj mając nadzieję ,że coś nie tak robię z konfiguracją LILI , a tutaj okazuje się ,że po prostu wprowadzają w błąd i jedną z głównych funkcjonalności ,której używają w reklamie , folderach itp nazywają "problematyczną" zamiast po prostu napisać "nie działa i nie mamy czasu na takie głupoty a reklama przecież i  tak kłamie każda". Ciekawe co powiedzą z suporcie jutro jak zarządam naprawy zgodnie z art 560 KC.

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_tongue.png" alt=":P" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

Którą wersję systemu miałeś jak kupiłeś? Zaakceptowałeś "warunki umowy" przy aktualizacji? Czytałeś? Napisali tam, że właściwie wszystko może nie działać i nie biorą za to odpowiedzialności (tak w skrócie...)

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Art. 560. § 1.  Jeżeli rzecz sprzedana ma wady, kupujący może od umowy odstąpić albo żądać obniżenia ceny. Jednakże kupujący nie może od umowy odstąpić, jeżeli sprzedawca niezwłocznie wymieni rzecz wadliwą na rzecz wolną od wad albo niezwłocznie wady usunie. Ograniczenie to nie ma zastosowania, jeżeli rzecz była już wymieniona przez sprzedawcę lub naprawiana, chyba że wady są nieistotne.


§ 2. Jeżeli kupujący odstępuje od umowy z powodu wady rzeczy sprzedanej, strony powinny sobie nawzajem zwrócić otrzymane świadczenia według przepisów o odstąpieniu od umowy wzajemnej.


§ 3.  Jeżeli kupujący żąda obniżenia ceny z powodu wady rzeczy sprzedanej, obniżenie powinno nastąpić w takim stosunku, w jakim wartość rzeczy wolnej od wad pozostaje do jej wartości obliczonej z uwzględnieniem istniejących wad.


§ 4.  Jeżeli sprzedawca dokonał wymiany, powinien pokryć także związane z tym koszty, jakie poniósł kupujący.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

 

Art. 560. § 1.  Jeżeli rzecz sprzedana ma wady, kupujący może od umowy odstąpić albo żądać obniżenia ceny. Jednakże kupujący nie może od umowy odstąpić, jeżeli sprzedawca niezwłocznie wymieni rzecz wadliwą na rzecz wolną od wad albo niezwłocznie wady usunie. Ograniczenie to nie ma zastosowania, jeżeli rzecz była już wymieniona przez sprzedawcę lub naprawiana, chyba że wady są nieistotne.

§ 2. Jeżeli kupujący odstępuje od umowy z powodu wady rzeczy sprzedanej, strony powinny sobie nawzajem zwrócić otrzymane świadczenia według przepisów o odstąpieniu od umowy wzajemnej.

§ 3.  Jeżeli kupujący żąda obniżenia ceny z powodu wady rzeczy sprzedanej, obniżenie powinno nastąpić w takim stosunku, w jakim wartość rzeczy wolnej od wad pozostaje do jej wartości obliczonej z uwzględnieniem istniejących wad.

§ 4.  Jeżeli sprzedawca dokonał wymiany, powinien pokryć także związane z tym koszty, jakie poniósł kupujący.

 

 

Niżej informacja, jaką dostałem z Supportu Fibaro gdy poprosiłem o zwrot pieniędzy lub wymianę sprzętu na nowy powołując się na kilka nierozwiązanych problemów zgłoszonych do Supportu:

 

"Zgodnie z regulminem który Pan zaakceptował miał Pan świadomość tego, że funkcjonalność może przestać działać, poniżej wyciąg:

Producent “nie jest w stanie zagwarantować, iż funkcjonalność oprogramowania w wersji XXX odpowiadać będzie w pełni funkcjonalności oprogramowania w wersji uprzednio zainstalowanej.”

 

Ponadto dalej możemy przeczytać:

W MAKSYMALNYM ZAKRESIE DOPUSZCZALNYM PRZEZ STOSOWNE PRZEPISY PRAWNE, OPROGRAMOWANIE I JAKIEKOLWIEK USŁUGI SĄ DOSTARCZANE “TAKIE JAKIE SĄ” ORAZ “JAKO DOSTĘPNE”, ZE WSZYSTKIMI WADAMI I BEZ JAKIEJKOLWIEK GWARANCJI. POZA GWARANCJAMI WYRAŹNIE UDZIELONYMI PRZY SPRZEDAŻY CENTRALI, PRODUCENT NIE UDZIELA ŻADNEJ INNEJ GWARANCJI JAKOŚCI OPROGRAMOWANIA. NIE GWARANTUJE W SZCZEGÓLNOŚCI, INYWANE LUB DOSTARCZANE PRZEZ OPROGRAMOWANIE, SPEŁNIĄ WYMAGANIA UŻYTKOWNIKA, ŻE DZIAŁANIE OPROGRAMOWANIA LUB USŁUG BĘDĄ NIEPRZERWANE LUB WOLNE OD BŁĘDÓW ORAZ, ŻE WADY OPROGRAMOWANIA LUB USŁUG BĘDĄ USUNIĘTE, A TAKŻE OPROGRAMOWANIE BĘDZIE ZGODNE LUB BĘDZIE WSPÓŁDZIAŁAŁO Z KAŻDYM OPROGRAMOWANIEM, PROGRAMEM, URZĄDZENIEM PERYFERYJNYM LUB USŁUGĄ FIRM TRZECICH.

Przepraszamy za niedogodności."

 

Jeszcze jakieś pytania? Może dla niektórych ostatnie zdanie załatwia cały problem - pewnie można by tak pomyśleć gdyby nie fakt, iż problemy dotyczą niejednokrotnie podstawowej funkcjonalności sprzętu a ich rozwiązywanie trwa długie miesiące, czasami lata.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

To zgodnie z artykułem Art. 560. § 1 "powinni mieć starsze oprogramowanie bez wad które gwarantuje działanie ".

 

To napisz od Fibaro jakie masz problemy czas do usunięcia i w tedy zgodnie z artykułem  Art. 560. § 1

oddaj sprawę do UOKiK to zobaczysz ich postęp.

Nie wypuścili oprogramowania w pełni sprawnego czyli bubel.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

To zgodnie z artykułem Art. 560. § 1 "powinni mieć starsze oprogramowanie bez wad które gwarantuje działanie ".

 

To napisz od Fibaro jakie masz problemy czas do usunięcia i w tedy zgodnie z artykułem  Art. 560. § 1

oddaj sprawę do UOKiK to zobaczysz ich postęp.

Nie wypuścili oprogramowania w pełni sprawnego czyli bubel.

 

Nie mam ani siły, ani ochoty, ani czasu na walkę z nimi. Wystarczająco dużo czasu tracę na puste dyskusje z suportem. Najpierw mamią reklamami, człowiek inwestuje kasę a później nie ma jak się z tego bagna wycofać. Trzeba przeczekać, ale coś czuję, że kiedyś korki może mi wywalić.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Zamiast wprowadzać urządzenia co są potrzebne do funkcjonowania np:

Please login or register to see this link.

- brak szablonów

Please login or register to see this link.

   - tanie urządzenie na częstotliwości z-wave 

Zawór termostatyczny Danfoss-a potrafili wstawić ale inne elementy tej linii już nie

 

Ich tłumaczenie to tablety i smartfony.

 

Ja nie posiadam żadnych tabletów i sartfonów.

 

O tym już nie pomyśleli.

 

Bardzo i to bardzo są ograniczeni myślowo. Programiści to chyba początkujący. Bo zamiast zatrudnić jadanego a lepszego. 

 

Na moje to oprogramowanie tworzy kilka grup.

 

Bo bety działają raz lepiej raz gorzej

 

Przykład czujnik światła wskazuje raz 0lux a przy innej becie wskazuje 5lux przy ustawieniu w parametrach 1lux o raportowaniu 10sek

Link to comment
Share on other sites

  • 0
  • Inquirer
  • Panowie, problem jest o wiele głębszy. Takich przykładów jak z Lili jest kilka (sygnalizacja naruszeń Satel, pluginy własne, backup, ikony itp). Jeśli większość błędów powstaje przy wdrażaniu nowych funkcjonalności, to chyba już dawno wszyscy (tak naprawdę to wszyscy oprócz zespołu Fibaro już się zorientowali) powinni się zorientować, że system wprowadzania nowych wersji oprogramowania jest zły. Dawno jakiś manager powinien zrobić z tym porządek. Do tego dochodzi uparty brak reakcji na głos użytkowników, którzy tak naprawdę powinni decydować o kierunku rozwoju, bo to oni głosują portfelami i decydują o wyborze tego, czy innego dostawcy. I znowu to odbywa się kosztem poprawiania błędów, bo ktoś tam ma wizję wprowadzania nikomu niepotrzebnych fjuczerów. Zobaczcie: bugzilla pęka w szfach, tych kilku programistów nie ma nawet u siebie systemu, bo niektóre błędy są porażające. Niestety wg mnie zmierza to do finału, gdzie Fibaro zrezygnuje ze swojego sterownika (centrali) i skupi się na niezwykle dochodowych, nie stwarzających tylu problemów i nie wymagających dodatkowych zasobów elementach wykonawczych. Krytyka spadnie do zera, bo wydadzą kostki i niech producent sterownika się martwi. To forum istnieje tylko z jednego powodu: potrzebują użytkowników, którzy będą instalować bety i zgłaszać błędy. Widać to szczególnie ostatnio, gdzie Fibaro zabiera głos tylko w wątkach związanych z wypuszczanymi betami. Reszta leży. Smutne to.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest damian

    Tak było od początku i do końca zostanie.

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Czy coś wiadomo, kiedy Lili będzie użyteczna?

     

    Tak na marginesie, jest jakiś sposób by obejść Lili i sterować Fibaro za pomocą Siri z iOs'a?

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Polecam - Siri przez RPI i homebridge działa rewelacyjnie - tylko po angielsku ale jestem pod wielkim wrażaniem - 

    Please login or register to see this link.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • Aktualnie najlepszym rozwiązaniem jest aplikacja Voice Control (na IOS i Android), bo w przeciwieństwie do Lili działa. Dodatkowo otrzymujesz możliwość wykorzystania technologii 3D touch (iPhone 6s i plus 6s), co niesamowicie przyśpiesza korzystanie z najczęściej używanych przycisków, funkcji. Kolejnym dodatkiem jest rozpoznawanie mowy na zegarku Apple Watch (oczywiście w naszym ojczystym języku), lub skróty do najczęściej używanych przycisków z poziomu zegarka. Jak widać nawet jednoosobowy developer może zaprojektować aplikację o takich funkcjonalnościach, które zawstydzają zespół Fibaro, który to niedawno dopiero "odkrył" widgety na ekranie powiadomień w iOS, które miały swoją premierę półtora roku temu. W tym tempie można spodziewać się 3D touch i Apple Watcha za......... bardzo długo.

    Sorki za sarkazm, ale nie mogłem się powstrzymać.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Aktualnie najlepszym rozwiązaniem jest aplikacja Voice Control (na IOS i Android), bo w przeciwieństwie do Lili działa.

    Szukajac tej aplikacji, wyskakuje mnostwo wynikow. Jakas podpowiedz, ktora to?

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Jeśli chodzi o aplikację  Voice Control Oleg Chelbaev  to rewelacja - 

     

    Zalety:

    1) głosowe komendy po polsku - super,

    2) "polski" głos potwierdzający wykonanie poleceń ma swój urok,

    3) skróty do szybkiego uruchamiania poleceń (favorite)

     

    Please login or register to see this link.

     

    Wady:

    1) działa tylko w sieci domowej, dotyczy osób ze zmiennym ip (neostrada,) chyba że odpowiednio skonfigurujemy router wystawiając jeden z portów na zewnątrz sieci.

    2) bezpieczeństwo - komendy do poleceń zawierają login, hasło oraz ip centralki fibaro w razie podsłuchania sieci tracimy kontrolę nad domem

    3) w Apple Watchu aplikacja nie jest jednym ze skrótów więc jej wywołanie wymaga:

    - wzbudzenia zegarka

    - przejścia do wszystkich zainstalowanych na zegraku aplikacji  

    - wybranie aplikacji voice control

    - wybranie polecenia z listy (favorite) lub naciśnięcie ikonki mikrofonu

    - wypowiedzenie polecenia

    - akceptację polecenia

     

    Niestety chwilę to trwa.

     

    Przy wykorzystaniu homebridge 

    Please login or register to see this link.

     

    Po instalacji serwera  homebridge na  RPI (raspberry pi) które podpinamy do routera w sieci domowej jest on rozpoznawany jako urządzenie zgodne z HomeKit 

    Przy pomocy istniejącej wtyczki do serwera homebrige mamy dostęp do wszystkich urządzeń i urządzeń wirtulanych z Fibaro, a także Philips Hue, Sonosa, Nest, poleceń http - wszystko za pomocą Siri

    Na urządzeniu z IOS (ipad, iphone) instalujemy aplikację np. elgato eve 

    Please login or register to see this link.

     dzięki której dodajemy sceny których nazwa będzie rozponawana przez Siri

    Dzięki termu parujemy polecenia dla Siri z konkretnymi działaniami w fibaro

    np. Polecenie "gate" dla Siri - otworzy bramę garażową, polecenie - "front doors" - otworzy elektrozaczep, 

    polecenie "going out" - otworzy elektrozaczep i bramę garażową, ustawi termostat Nest w tryb poza domem (Away)  

    polecenie "securiuty on" - zazbroi Satela. 

     

    Interjefs elgato eve jest bardzo prosty  - tak jak ustawianie scen blokowych w Fibaro.

     

    Do uruchomienia poleceń wystarczy podnieść apple watch i wypowiedzieć frazę "Hej Siri + going out" tak samo działa z poziomu Iphona.

     

    Zalety:

    1) dostęp do poleceń głosowych za pomocą Siri - wypowiadamy frazę i Siri wykonuje polecenie.

    2) działa także poza siecią domową nawet przy  zmiennym ip - pod warunkiem posiadania Apple tv (3 i 4 generacja) całość komunikacji z Fibaro odbywa się poprzez HomeKit - poprzez pęk kluczy z iclouda.

    3) działa na Apple Watchu - wystarczy wybudzić zegarek i wypowiedzień polecenie

     

    Wady:

    1) polecenia tylko w językach wspieranych przez Siri - np.po angielsku

    2) wymaga zewnętrznego serwera homebridge instalowanego na RPI (raspberry pi) 

     

    Postaram się przez weekend wrzucić filmik jak to wygląda - testuję homebridge od tygodnia i musze powiedzieć, że mój dom w końcu jest trochę bardziej inteligentny.  

    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Answer this question...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...