Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


  • 0

Ogrzewanie podłogowe


wojtas810

Question

Witam 

Pewnie ten temat przewijał się wiele razy ale chciałbym jako podsumowanie aby mi ktoś z was dobrze doradził 

Mam domek na dole ogrzewanie podłogowe 

na pietrze łazienka podłogówka i 3 pokoje normalne grzejniki 

Czy jak instaluje danfosy i motion sensory czy jest sens jeszcze kupować termostat ? 

Może ktoś z was podzieli się swoimi doświadczeniami w praktyce 

Link to comment
Share on other sites

15 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

1. Danfosy i motion sensory nie łączą się ze sobą.

2. Do podłogówki to tylko termostat i czujniki temperatury (np. motion itd.)

3. Danfos nie nadaje się do podłogówki. Mam nadzieję, że jakiś instalator nie wpadł na tak "inteligentny" pomysł.

4.Jest około 40 wątków o ogrzewaniu. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce: ogrzewanie podłogowe.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest sztywniak

1. motion najczęściej nie nadaje się do mierzenia temp pod kątem ogrzewania, ponieważ najczęściej jest montowany wysoko, a temp mierzymy na wysokości 1-1,50m. Różnica może wynosić nawet 2-3 stopnie.

2. nie istnieje coś takiego jak sterowanie ogrzewaniem poprzez danfoss-a czymkolwiek. Można jedynie ustawić harmonogram temperatur , które będą wysyłane do Danfoss-a. Na dodatek nie mamy wpływu na to jak Danfoss realizuje włączanie/wyłączanie. Wszystko dzieje się wg "magicznego" algorytmu. 

Jeszcze jedna istotna informacja : Danfoss mierzy temperaturę wbudowanym termostatem czyli przy grzejniku

 

Moja propozycja rozwiązania :

 

Podłogówka :

wersja 1

dedykowany sterownik do ogrzewania z pogodynką + elektrozawory na rozdzielaczu

 

wersja 2

switche 2x1.5 + elektrozawory na rozdzielaczu + termostaty*

* termostaty np dallas podpięty pod UBS (umieszczone zgodnie z zasadami umieszczania termostatów) lub inne urządzenia z wbudowanym termostatem jeżeli spełniają warunek prawidłowego umiejscowienia (h=1-1,5m, daleko od źródeł ciepła, elektroniki itd..)

 

Grzejniki 

wersja 1

wykorzystanie tego samego sterownika co do podłogówki + elektrozawory na rozdzielaczu

 

wersja 2

switche 2x1.5 + elektrozawory na rozdzielaczu + termostaty*

* termostaty np dallas podpięty pod UBS (umieszczone zgodnie z zasadami umieszczania termostatów) lub inne urządzenia z wbudowanym termostatem jeżeli spełniają warunek prawidłowego umiejscowienia (h=1-1,5m, daleko od źródeł ciepła, elektroniki itd..)

 

EDIT: Jeżeli masz grzejniki na jednym zasilaniu to możesz założyć na grzejniki elektryczne elektrozawory przewodowe. Niestety trzeba doprowadzić prąd.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
  • Inquirer
  • Dobra to juz dla mnie jest bardziej logiczne 

    Trzymajmy sie wersji numer 1 

    czy elekrtozawory muszą mieć prąd ? 

    czy konieczne będzie przerobienie rozdzielni pod nie ?

    termostat danfos od dallas jaka róznica jest ?

    Grzejniki i ogrzewanie jest GAZOWE - a nie elektryczne 

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest sztywniak

    tak elektrozawory musza mieć prąd

    Najlepszym rozwiązaniem jest osobny elektrozawór dla każdej pętli podłogówki (pomieszczenia) i na każdy grzejnik. W tej chwili standardowo tak się robi ogrzewanie.

    Danfoss to głowica termostatyczna z możliwością programowania harmonogramu po Z-wave, Dallas to sam termostat , który mierzy temperaturę i musi być podłączony do jakiegoś urządzenia, które przekaże dane o temperaturze do sterownika lub centrali ID.

    W przypadku Fibaro urządzeniami do których możesz podłączyć Dallasa DS18B20 są UBS (wymaga zasilacza) i Door Window sensor (bateryjny).

    Dodatkowo w Fibaro możesz pobierać temperaturę z innych urządzeń tylko musisz pamiętać o zasadach umiejscowienia tych urządzeń żeby nie było przekłamań. Są to m.in. Motion sensor i Flood sensor, Najbardziej zalecaną metodą jest podłączenie Dallas-a DS18B20 do modułu UBS ponieważ ma stałe zasilanie.

     

    Jeżeli zdecydujesz się na sterowanie ogrzewaniem poprzez jakiś gotowy sterownik, to musisz zapewnić sobie termostaty w pomieszczeniach kompatybilne z tym sterownikiem.

    W zakresie przeróbek rozdzielni oraz wyborze sterownika polecałbym kontakt z dystrybutorem piec-a. Możliwe że jest gotowy moduł sterujący.

    Wiele piecy posiada możliwość podłączenie do ethernetu i sterowania.

    Nasz forumowy kolega @powertech opracował nawet sterowniczek ebus do Vailanta., którym można sterowac z poziomu Fibaro. Rozwiązań jest bardzo dużo.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • Mega dzięki za pomoc i głowę mam nabitą dzięki Tobie

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" /> 

    Wiedząc że są tacy ludzie na forum jak Ty wierze ze jak zakupie ten system zaraz nie zrobię tego na marne czyli jak sama firma dawać bedzie du... z jakimiś rzeczami wy pomożecie

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" /> 

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest sztywniak

    Tylko nas nie przeceń. Nikt z nas nie jest alfa i omegą

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_icon_wink.gif" alt=";-)" />

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • Panowie mam prośbę nie za bardzo rozumiem czym się różni jedno od drugiego:

    1. 

    Please login or register to see this link.

    2. 

    Please login or register to see this link.

     

    Przy moim układzie w rozdzielni co jest lepiej zastosować ?

    oczywiście że by grało z fibaro 

    Please login or register to see this attachment.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest jackrz

    Oba siłowniki spełniają podobną funkcję ale do instalacji z rozdzielaczem nadaje się pkt 1. Sprawdź tylko czy na dolnej belce jest gwint M30 bo z fotografii trudno rozeznać. Ja używam siłownik f-my OVENTROP z napięciem sterujacym 24V. Jakoś mi nie pasuje przy rozdzielaczu 230V.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Ja jestem za 230V. Przy 24V ryzykujemy uszkodzeniem zasilacza i brakiem sterowania.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest damian

    Przy 230V ryzykujemy uszkodzeniem czegokolwiek i śmiercią.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    A jednak standardowo się stosuje 230;) Jeśli ryzykujemy uszkodzeniem czegokolwiek to po co nam 230 w domu;)

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • Nie juz mam 230 V pociagnięte tam więc już to zostanie - jedyne co sie zastanawiam to czy jak zabraknie pradu to pkt. 1 mozna sterować recznie ?

    i czy jak kazdy siłownik zamontuje to podłanczam to do jednego modulu fibaro i do pradu czy jak ?

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Jak nie ma prądu to standardowo piec nie będzie działał czyli nie ma ogrzewania;) Można podpiąć pod UPSa piec itd.

    Po dwa siłowniki do jednego modułu 2x1,5kW.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • ok ale jak sie zepsuej fibaro a prad bedzie ?

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" /> 

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • No dobra a co myslicie o takim rozwiazaniu do podłogówki 

    zamiast jakiś czujników i motion sensorów to po prostu HC2 i takie coś 

    Please login or register to see this link.

    ??? na grzejniki danfossy i nic więcej do podłogówki ?

    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Answer this question...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...