Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


Sklejanie przekaźników


Recommended Posts

Witam!

 

co Panowie powiecie na takie rozwiązanie problemu sklejających się przekaźników w modułach FIBARO?

Please login or register to see this image.

/monthly_2017_01/1.png.06e485024e60939757aefe2b7e7f274d.png" alt="1.png" />

Jak oceniacie skuteczność? Jakieś doświadczenia macie w tym temacie?

 

Dzięki i pozdrawiam!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest g6pl
19 godzin temu, [email protected] napisał:

Testowałem i u mnie nie działa. Ja dodaję na wyjściu dodatkowy przekaźnik półprzewodnikowy.

Pozdrawiam

Ale on nie nadaje się do żarówek LED ;( - ogólnie małego obciążenia oraz wprowadza ryzyko porażenia prądem...bo zawsze jest na potencjale...

Edited by g6pl
Link to comment
Share on other sites

Guest g6pl

To, że przekaźnik odłącza 230V i stanowi separacje galwaniczną, a jak się zastosuje mały przekaźnik elektroniczny SSR to niestety on nie stanowi separacji galwanicznej i istnieje ryzyko porażenia prądem podczas grzebania przy żarówkach, mimo wyłączonego przełącznika. Dlatego zapewne fibaro nie stosuje tego typu rozwiązań.

Link to comment
Share on other sites

No tak, może tak być. U mnie to przemysłówka więc inne zasady. A tak swoją drogą to temat sklejania przekaźników rozgryzłem też inaczej. Fibaro stosuje przekaźniki Relpol w swoich modułach, dla przykładu Qubino wkłada Omrona i ani jeden Qubino mi się nie skleił a mam ich ok. 60szt. (fibaro ok 120szt.), niestety Qubino maja inne problemy . Czasami jak już przekaźnik się sklei "totalnie" to rozbieram moduł fibaro i wymieniam relpola na omrona.

Pozdrawiam.

 

Link to comment
Share on other sites

Czy ktoś w tym samym celu stosuje może termistory NTC w obwodzie zasilacza LED i wie jak to się sprawdza?

Ich wadą jest to, że dopóki termistor się nie schłodzi to już nie chroni styków przekaźnika i nadal można je skleić np. szybkim włączaniem i wyłączeniem (kilka razy pod rząd w krótkim odstępie) naszego przekaźnika.

Zauważyłem, że niektóre zasilacze LED zawierają takie termistory już wbudowane.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Znalazłem rozwiązanie problemu sklejania się przekaźników przy załączaniu oświetlenia LED (duża pojemność kondensatorów w filtrach zasilaczy LED):

 

Please login or register to see this link.

 

Taki moduł można podłączyć bezpośrednio między zasilaniem a zasilaczem LED - więc nie trzeba robić dodatkowych przekaźników w puszce elektrycznej w której mamy moduł.

Montujemy go więc bezpośrednio przy zasilaczu LED (albo jakimkolwiek innym urządzeniu, które przy starcie generuje duży impuls prądowy sklejający styki).

Ma zabezpieczenie termiczne (gdy wielokrotnie włączamy i wyłączamy urządzenie w krótkich odstępach czasu rezystory mogą nie zdążyć się schłodzić i przy 80 st. układ odcina automatycznie zasilanie).

Używam już kilka miesięcy i ani jednego sklejonego switcha Fibaro :) Polecam :) 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 3/17/2021 at 11:18 AM, macieck said:

Please login or register to see this link.

Ten układ jest oparty właśnie na termistorze NTC. Testowałem podobne - niestety wadą jest to, że zadziała tylko przy pierwszym włączeniu i potem trzeba odczekać kilka/kilkanaście sekund aby mógł się schłodzić.

W większości zastosowań pewnie wystarczy, ale jeśli przypadkowo kilka razy w krótkim odstępie czasu włączymy i wyłączymy oświetlenie to termistor nieschłodzony zachowa się tak jakby go nie było i przekaźnik Fibaro Switcha i tak się sklei.

 

Ten układ który zaproponowałem powyżej nie ma tej wady - w takim wypadku zadziała zabezpieczenie termiczne i odetnie zasilanie chroniąc styki przekaźnika.

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, midi said:

Ten układ który zaproponowałem powyżej nie ma tej wady

 

ma wade, bo uzywa tanie przekazniki (dodatkowa elektronika wiec musi tez wlasne bledy korygowac), bez TV8 specyfikacji (ktore sa do takiej pracy przeznaczone, a jesli nie wystarczaja to trzeba SSR wziasc).

Do tego trzeba wziasc pod uwage ze aktualne Fibaro moduly wlaczaja podczas przejscia fazy przez zero, do tego inne relpo przekaniki nie pare lat temu, wiec praktycznie problem sie sam rozwiazal.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, tinman said:

 

ma wade, bo uzywa tanie przekazniki (dodatkowa elektronika wiec musi tez wlasne bledy korygowac), bez TV8 specyfikacji (ktore sa do takiej pracy przeznaczone, a jesli nie wystarczaja to trzeba SSR wziasc).

Do tego trzeba wziasc pod uwage ze aktualne Fibaro moduly wlaczaja podczas przejscia fazy przez zero, do tego inne relpo przekaniki nie pare lat temu, wiec praktycznie problem sie sam rozwiazal.

 

Ja ciągle mam jeszcze w instalacjach czasami moduły Fibaro sprzed kilku lat i miałem już dość ciągłej wymiany przekaźników w nich. Już wolę wymienić przekaźnik (co się jeszcze nie zdarzyło) w takim układzie SOFT START niż wyjmować moduł Fibaro z puszki (ryzykując połamanie przewodów) rozbierać go i lutować. Na pewno służy to również wydłużeniu żywotności przekaźników (z jakiego by metalu nie były w końcu iskra się przebije i sklei po jakimś czasie :). 

Oczywiście - jeśli ktoś nie ma takiego problemu ze sklejającymi się przekaźnikami w tych nowszych modułach Fibaro to nie ma sensu nic kombinować.

Link to comment
Share on other sites

absolutnie zgadzam sie z tym, za cene modulu zabezpieczenia elektryk nawet nie wyciagnie srubokreta.

Co do wlaczania przez przejscia przez zero, to napewno singleswitch2 i doubleswitch2 to potrafia (od fw 3.3 jak dobrze pamietam), smart module single i double sa mi w tym momecie obojetne i przydatne bardziej do innych zeczy. Ale wszystko pozostale warto zabezpieczyc (poza dimmer2 oczywiscie^^).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...