Jump to content
 • Announcements

  • T.Konopka

   DOWNLOADS - new way of sharing solutions!   01/17/18

   Dear users, We want you to have a great time here on the Forum, therefore, we are introducing a new tool for sharing solutions! DOWNLOADS - a system of file sharing for all of you. DOWNLOADS - support topics - this is a new category for support topics. Check the short guide for Downloads on how to add a solution (all files have to be approved).   Crowd's Solutions will be closed for new submissions, but still open for replies in remaining topics. We ask the authors of the solutions to add their solutions to Downloads with the link to the topic at the top of the description. We will merge the support topic with the one from Crowd's Solutions.   If you have any questions, feel free to ask our administrators - @T.Konopka and @I.Srodka!
  • T.Konopka

   DOWNLOADS - nowy sposób dzielenia się rozwiązaniami!   01/17/18

   Szanowni użytkownicy, Chcemy, abyście świetnie spędzali czas na Forum, dlatego przedstawiamy wam nowe narzędzie do dzielenia się rozwiązaniami! DOWNLOADS - system dodawania i pobierania plików. DOWNLOADS - support topics - to jest nowa kategoria z tematami wsparcia. Sprawdźcie przewodnik dla Downloads, aby wiedzieć jak dodać rozwiązanie (wszystkie pliki muszą zostać zatwierdzone).   Rozwiązania Społeczności zostaną zamknięte dla nowych tematów, jednak tematy już wczęśniej dodane będą nadal dostępne. Prosimy autorów rozwiązań do przenoszenia ich do Downloads - prosimy o dodanie linkiem do tematu na górze opisu. Połączymy wtedy temat wsparcia z tematem z Rozwiązań Społeczności.   W przypadku pytań, prosimy o kontaktowanie się z administratorami - @T.Konopka and @I.Srodka. (Rozwiązania mogą być dodawane w języku polskim!)
  • T.Konopka

   Technical Support Helpline - May Holidays   04/23/18

   Dear users, We would like to inform you that due to incoming holidays in Poland on 30th of April and on 1st and 3rd of May our Technical Support helpline will not be available. We apologize for the inconvenience. Sincerely, FIBARO Team
  • T.Konopka

   Linia Wsparcia Technicznego - Majówka   04/23/18

   Drodzy użytkownicy, W związku z nadchodzącą majówką, 30 kwietnia oraz 1 i 3 maja linia Wsparcia Technicznego nie będzie dostępna. Za utrudnienia serdecznie przepraszamy. Z wyrazami szacunku, Zespół FIBARO

Question

Posted (edited)

Witam

Czy ktoś z Was ma gotowe rozwiązanie do zarządzania sauną i może opisać jak to rozwiązał u siebie ew co możecie podpowiedzieć ,aby zrobić to jak najwydajniej i przeznaczyć na to tylko niezbędne moduły Z-Wave.

 

Chciałbym odczytywać :
1.Temperatura w środku sauny
2.Wilgotność w środku sauny
3.Temperaturę na zewnątrz sauny
4.Wilgotność na zewnątrz sauny
5.Czujnik Otwarcia/Zamknięcia Drzwi

 

Tutaj chyba najwygodniej będzie użyć :
1 x UBS fibaro + 2 x czujnik Temp DS18B20 + 2 x mierniki wilgotności (jakie ?) + kontrakton otwarcia/zamknięcia drzwi (jaki ?) do ew późniejszych scen.

 

Chciałbym Sterować :
1.Włączeniem / Wyłączeniem pieca 220V - 2lub3 fazowego (manualnie oraz ze scen na podstawie odczytu temperatury z czujnika wewnątrz sauny)
2.Wentylatorem 220V na zewnątrz sauny (uruchamianym ze sceny z czujnika wilgotności na zewnątrz sauny)
- tu do wykorzystania Switch 2x1.5kw (przez stycznik aby ogarną piec)
3.Włączeniem / Wyłączeniem oraz Płynną Regulacją oświetlenia 24V 
- tu do wykorzystania 1xRGBW Dimmer Fibaro/Qubino

4.Włączeniem / Wyłączeniem oraz Płynną Regulacją Listwy LED 12V 
- tu do wykorzystania 1xRGBW Dimmer Fibaro/Qubino

 

Do podglądu/zarządzania na zewnątrz na ścianie sauny tablet 7-10" i aplikacja ImperiHome Pro.

 

pozdrawiam
kosmacz

Edited by kosmacz

Share this post


Link to post
Share on other sites

3 answers to this question

Recommended Posts

 • 0

Pamiętaj że do sterowania sauny powinieneś używać oryginalnego sterownika mającego wbudowane odpowiednie zabezpieczenia i gwarantującego że nie ominiesz np. zabezpieczenia termicznego. Także uważaj przy instalacji jakichkolwiek czujników w saunie na  gwarancję ich prawidłowej izolacji od 230V z uwagi na wilgoć która może się pojawić jeśli polejesz kamienie wodą (bateryjne w saunie wytrzymają krótko). 

Ja między innymi dlatego sterowanie z-wave podłączyłem pośrednio przez profesjonalny sterownik sauny (akurat Tylo) który ma specjalnie przewidzialen wyjścia, wejścia do podłączenie zewnętrznego sterowania. Urządzeniem które z nim współpracuje u mnie jest Qubino który stykiem steruje sauną i pobiera status jej pracy, a wejściem I3 sprawdza przez podłączony kontaktron stan drzwi (nie trzeba wtedy baterii). Czujnika wilgotności nie istalowałem bo od lat używam sauny i na oko wiem ile wody zostawić w misce pieca.

 

 • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
 • 0
 • Inquirer
 • Posted (edited)
  12 godzin temu, drboss napisał:

  Pamiętaj że do sterowania sauny powinieneś używać oryginalnego sterownika mającego wbudowane odpowiednie zabezpieczenia i gwarantującego że nie ominiesz np. zabezpieczenia termicznego

  Chciałbym uniknąć sterownika , aby obniżyć koszty instalacji oraz nie dublować urządzeń i wykorzystać jako sterownik tablet ,który posłużyłby również do sterowania innymi urządzeniami w pomieszczeniu przy saunie np muzyką ,oświetleniem itp.

  Co do zabezpieczenia przed przegrzaniem w wyniku awarii systemu wystarczy zwykły bezpiecznik termiczny zamontowany nad piecem ,który rozłączy zasilanie gdy temperatura przekroczy 120 stopni celcjusza.

   

  Jako że każde rozwiązanie należy przeanalizować i przemyśleć :) podaj proszę model sterownika TYLO oraz typ modułu Qubino, który wykorzystałeś w swojej instalacji.

  Rozumie ,że zdalnie możesz włączać/wyłączać saunę widząc jej stan oraz masz podgląd stanu otwarcia/zamknięcia drzwi? Do modułu Qubino można by podpiąć jeszcze czujnik Dallas DS18B20 w hermetycznej obudowie ,aby mieć podgląd temperatury w saunie?

   

  pozdrawiam

  kosmacz

   

   

   

  Edited by kosmacz

  Share this post


  Link to post
  Share on other sites
  • 0

  dokładnie tylko trzeba pamiętać aby termiczny zamontować :-)

  Co do sterownika ja mam z serii CC MPE (manipulator CC10) . W manipulatorze są wyprowadzone piny (u mnie w wersji z przed kilku lat - 19,20,21 - 19-20 zwarcie załącza, 20-21 zamknięte sygnalizuje włączenie). W komplecie była dokumentacja elektryczna  więc nie było problemu. Co do Qubino to wersja Switch 1 lub 2, ale na pewno nie nadaje się 1D plus hermetyczny czujnik ze stykiem do niego.

  Jedyna wada mojego rozwiązania to że po zaniku w domu zasilania nastawa temperatury na Tylo wraca na minimalną i trzeba ją na nowo nastawić.

  W moim przypadku ja zawsze ustawiam na 7 w skali do 10, co daje mi temperaturę 87-90 stopni co normalnie mi wystarcza + 10% wilgotności z parującej wody. Fibaro służy mi do włączania / wyłączania sauny oraz po osiągnięciu temperatury suwakiem wirtualnego urządzenia (obecnie 70^C) włącza muzykę z Sonosa w sałnie, przełącza oświetlenie na powolne RGB w pomieszczeniu i saunie oraz wysyła 3 raz na telefon i głośniki (jesli dom nie jest w trybie noc) komunikat że wszystko sauna gotowa  

  • Thanks 1

  Share this post


  Link to post
  Share on other sites

  Create an account or sign in to comment

  You need to be a member in order to leave a comment

  Create an account

  Sign up for a new account in our community. It's easy!

  Register a new account

  Sign in

  Already have an account? Sign in here.

  Sign In Now

  ×