Jump to content
Guides for the Forum Read more... ×
Poradniki na Forum Read more... ×

Question

Posted (edited)

Witam

Czy ktoś z Was ma gotowe rozwiązanie do zarządzania sauną i może opisać jak to rozwiązał u siebie ew co możecie podpowiedzieć ,aby zrobić to jak najwydajniej i przeznaczyć na to tylko niezbędne moduły Z-Wave.

Chciałbym odczytywać :
1.Temperatura w środku sauny
2.Wilgotność w środku sauny
3.Temperaturę na zewnątrz sauny
4.Wilgotność na zewnątrz sauny
5.Czujnik Otwarcia/Zamknięcia Drzwi

Tutaj chyba najwygodniej będzie użyć :
1 x UBS fibaro + 2 x czujnik Temp DS18B20 + 2 x mierniki wilgotności (jakie ?) + kontrakton otwarcia/zamknięcia drzwi (jaki ?) do ew późniejszych scen.

Chciałbym Sterować :
1.Włączeniem / Wyłączeniem pieca 220V - 2lub3 fazowego (manualnie oraz ze scen na podstawie odczytu temperatury z czujnika wewnątrz sauny)
2.Wentylatorem 220V na zewnątrz sauny (uruchamianym ze sceny z czujnika wilgotności na zewnątrz sauny)
- tu do wykorzystania Switch 2x1.5kw (przez stycznik aby ogarną piec)
3.Włączeniem / Wyłączeniem oraz Płynną Regulacją oświetlenia 24V 
- tu do wykorzystania 1xRGBW Dimmer Fibaro/Qubino

4.Włączeniem / Wyłączeniem oraz Płynną Regulacją Listwy LED 12V 
- tu do wykorzystania 1xRGBW Dimmer Fibaro/Qubino

Do podglądu/zarządzania na zewnątrz na ścianie sauny tablet 7-10" i aplikacja ImperiHome Pro.

pozdrawiam
kosmacz

Edited by kosmacz

3 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Pamiętaj że do sterowania sauny powinieneś używać oryginalnego sterownika mającego wbudowane odpowiednie zabezpieczenia i gwarantującego że nie ominiesz np. zabezpieczenia termicznego. Także uważaj przy instalacji jakichkolwiek czujników w saunie na  gwarancję ich prawidłowej izolacji od 230V z uwagi na wilgoć która może się pojawić jeśli polejesz kamienie wodą (bateryjne w saunie wytrzymają krótko). 

Ja między innymi dlatego sterowanie z-wave podłączyłem pośrednio przez profesjonalny sterownik sauny (akurat Tylo) który ma specjalnie przewidzialen wyjścia, wejścia do podłączenie zewnętrznego sterowania. Urządzeniem które z nim współpracuje u mnie jest Qubino który stykiem steruje sauną i pobiera status jej pracy, a wejściem I3 sprawdza przez podłączony kontaktron stan drzwi (nie trzeba wtedy baterii). Czujnika wilgotności nie istalowałem bo od lat używam sauny i na oko wiem ile wody zostawić w misce pieca.

• Thanks 1

• 0
  • Inquirer
  • Posted (edited)
    12 godzin temu, drboss napisał:

Pamiętaj że do sterowania sauny powinieneś używać oryginalnego sterownika mającego wbudowane odpowiednie zabezpieczenia i gwarantującego że nie ominiesz np. zabezpieczenia termicznego

Chciałbym uniknąć sterownika , aby obniżyć koszty instalacji oraz nie dublować urządzeń i wykorzystać jako sterownik tablet ,który posłużyłby również do sterowania innymi urządzeniami w pomieszczeniu przy saunie np muzyką ,oświetleniem itp.

Co do zabezpieczenia przed przegrzaniem w wyniku awarii systemu wystarczy zwykły bezpiecznik termiczny zamontowany nad piecem ,który rozłączy zasilanie gdy temperatura przekroczy 120 stopni celcjusza.

Jako że każde rozwiązanie należy przeanalizować i przemyśleć :) podaj proszę model sterownika TYLO oraz typ modułu Qubino, który wykorzystałeś w swojej instalacji.

Rozumie ,że zdalnie możesz włączać/wyłączać saunę widząc jej stan oraz masz podgląd stanu otwarcia/zamknięcia drzwi? Do modułu Qubino można by podpiąć jeszcze czujnik Dallas DS18B20 w hermetycznej obudowie ,aby mieć podgląd temperatury w saunie?

pozdrawiam

kosmacz

Edited by kosmacz

• 0

dokładnie tylko trzeba pamiętać aby termiczny zamontować :-)

Co do sterownika ja mam z serii CC MPE (manipulator CC10) . W manipulatorze są wyprowadzone piny (u mnie w wersji z przed kilku lat - 19,20,21 - 19-20 zwarcie załącza, 20-21 zamknięte sygnalizuje włączenie). W komplecie była dokumentacja elektryczna  więc nie było problemu. Co do Qubino to wersja Switch 1 lub 2, ale na pewno nie nadaje się 1D plus hermetyczny czujnik ze stykiem do niego.

Jedyna wada mojego rozwiązania to że po zaniku w domu zasilania nastawa temperatury na Tylo wraca na minimalną i trzeba ją na nowo nastawić.

W moim przypadku ja zawsze ustawiam na 7 w skali do 10, co daje mi temperaturę 87-90 stopni co normalnie mi wystarcza + 10% wilgotności z parującej wody. Fibaro służy mi do włączania / wyłączania sauny oraz po osiągnięciu temperatury suwakiem wirtualnego urządzenia (obecnie 70^C) włącza muzykę z Sonosa w sałnie, przełącza oświetlenie na powolne RGB w pomieszczeniu i saunie oraz wysyła 3 raz na telefon i głośniki (jesli dom nie jest w trybie noc) komunikat że wszystko sauna gotowa  

• Thanks 1