Jump to content
Guides for the Forum Read more... ×
Poradniki na Forum Read more... ×
Sign in to follow this  
Kamol_

Dlaczego system Fibaro nie jest smart?

Recommended Posts

Marzy mi się żeby system Fibaro stał się kiedyś systemem smart.

Posiadam centralkę HC2  ponad 3 lata i wiele funkcjonalności które wprowadziłem, cieszy mnie codziennie. Większość z nich została zaczerpnięta z forum lub narodziła się z codziennych rutynowych czynności wykonywanych przez mnie i moją rodzinę. Niestety mimo upływu czasu nadal nie mogę powiedzieć że zyskałem dom inteligentny. Jak to przeczytałem już gdzieś, być może nawet na tym forum, zyskałem dom centralnie sterowany z możliwością zdalnego lub też automatycznego reagowania w ograniczonej liczbie przypadków.  Nie ma nawet krzty inteligencji. Samo programowanie to wieczna walka z błędami i koniecznością udoskonalania/ przepisywania na nowo każdego z elementów -scen, VD itd.. Najbardziej mnie boli brak repozytorium wiedzy w systemie jeśli można to tak nazwać. Nie mówię tu o forum, czy też wszelkiego rodzaju instrukcjach, ale samej wiedzy dostępnej w systemie na podstawie setek operacji przez niego wykonywanych. Poniżej opisze kilka elementów, które przyszły mi do głowy:

1. Dlaczego system Fibaro nie wie kiedy jest dzień, a kiedy jest noc?

Tak mam świadomość, że każdy sobie to opisze na zmiennych. W systemie podajemy strefę czasową, do tego system powinien wiedzieć kiedy zamiera ruch z czujników ruchu, kiedy czujniki natężenia światła pokazują niskie wartości, kiedy użytkownicy (ich telefony) są od dłuższego czasu w jednym miejsc, kiedy zamknięte zostały rolety zewnętrzne i w charakterystyczny sposób został uzbrojony alarm. Za każdym razem muszę te wartości opisywać inteligentnemu domowi na nowo. 

Od 3 lat opisuje taką prostą rzecz i jeszcze się nie nauczył. Według mnie taka wiedza jest niezbędna do prawidłowej pracy systemu inteligentnego.

Posiadam w domu termostat firmy NEST ( tak, tak od kilku lat czekam na powrót działającego plaginu jak i wielu innych użytkowników :( )i kilka czujników ruchu/czadu/dymu z firmy NEST. Termostat ma funkcje AWAY - gdy nikogo nie ma w domu nie włącza ogrzewania, przechodzi w tryb eco. Nie zdarzyło się jeszcze żeby ten system mnie zawiódł tzn. wyłączył ogrzewanie kiedykolwiek gdy byłem w domu lub też ustawił tryb AWAY w nocy. Korzysta z GPS w telefonach i czujników ruchu, ale ja tego w systemie nie ustalałem, nie uczyłem - nic w tym zakresie nie musiałem poprawiać. Bardzo często korzystam z tego faktu (tryb AWAY włączony) w scenach HC2 bo jest to niezawodne i dostosowuje się do mnie.      

To system powinien mi dostarczać informacji o powtarzalnych zdarzeniach  i pytać czy nie chce tej wiedzy wykorzystać.

2. Dlaczego system nie wysyła zbiorczych informacji (raportów) o zużyciu prądu - dziennym, miesięcznych itd. Dlaczego nie proponuje wyłączania urządzeń gdy nie ma mnie w domu.

System Nest tak robi - podsumowuje, przyznaje zielone listki za bycie Eko, porównuje zachowania użytkowników w danym państwie/regionie. Promuje tych którzy ręcznie zmieniają temperaturę na niższą - bo oszczędzają. Fibaro oczywiście ma zaszytą w systemie wiedzę o zużyciu energii, ale czy ktokolwiek z tego korzysta? Tak wiem, że w aplikacji na ipada/tablet mogę sobie popatrzeć na wykresy, ale wygenerować ich już nie można i dlaczego ja mam znowu to robić ręcznie?

3. Dlaczego system nie wyłącza światła lub nie proponuje jego wyłączenia gdy w pomieszczeniu od dłuższego czasu nie ma ruchu. Pierwsza rzecz jakiej szukają użytkownicy HC2 to scena lua jak wyłączyć światło przy braku ruchu i jednocześnie podtrzymać światło gdy ktoś jest w pomieszczeniu. Wszyscy tego szukają i z lepszym lub gorszym rezultatem testują, a taka funkcjonalność w systemie powinna być od razu dostępna - określam pokój i czas, a system działa za mnie - nie powinienem się przejmować ile czujników mam w danym pokoju - jak są tam dodane to powinny być uwzględnione i tyle.

4. To samo co powyżej powinno się tyczyć uzbrajania alarmu, zamykania bramy garażowej  i wielu innych setki razy wałkowanych scen. System powinien być smart. 

Przecież wiele z tych rzeczy to trochę bardziej rozbudowane sceny typu magic, które były krokiem w dobrą stronę, ale od dłuższego czasu nic nowego w tym zakresie się nie pojawiło.

Jak wielu nowych klientów kupiłoby System gdyby wiedziało, że chociaż część z marketingowych filmików Fibaro jest do wykorzystania na etapie pierwszego uruchomienia HC2, a nie w wyniku mozolnych wieloletnich uzupełnień kodu pozyskanego dzięki twórczej pracy - orce innych użytkowników z tego forum?

• Like 1

Masz racje filmiki i raklama a system ubogi nic nie ma wspólnego z Smart home ja nadal walczę z połączeniem z modułem pogodowym Fakro zwmp i oknami żadnego wsparcia ze strony Fibaro czy fakro