Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


Fibaro Z-Wave czy HomeKit dla mieszkania + kilka pytań


Apollion

Recommended Posts

Cześć,

 

Przymierzam się do zakupu systemu automatyki do mieszkania. Dokładniej to planuje kupić nowe mieszkanie i chciałbym od początku przygotować wszystko jak należy.

 

Mam kilka pytań na które nie znalazłem bardziej lub mniej precyzyjnych odpowiedzi, dlatego założyłem ten temat. 

Myślę, że najpierw napisze co chce uzyskać, a ktoś z czytających może będzie chciał podzielić się swoim doświadczaniem.

 

 

Tak jak napisałem, planuję wszystko od 0, obecnie nie posiadam urządzeń smart / automatyki domowej.

 

Pierwsza i podstawowa kwestia, chce wybrać urządzenia Fibaro, lepiej wybrać rozwiązanie oparte na Z-Wave czy Apple HomeKit?

Czytałem o obu systemach i mniej więcej rozumiem zalety obu rozwiązań, jednakże nie znalazłem bezpośredniego porównania tych rozwiązań. 

 

Jeśli chodzi o Apple to w domu mamy telefony, komputery i przystawkę do tv od Apple, więc część dotycząca samych urządzeń sterujących nie ma dla mnie bezpośredniego znaczenia. Posiadam również dwa głośniki z Amazon Alexa... których używam obecnie do podstawowych funkcji (włącz radio... wyłącz głośnik, zmień głośność). 

 

Co chce uzyskać:

- "inteligentne" oświetlenie mieszkania, ustawianie scen, koloru światła i natężenia - obsługę z aplikacji, przełącznika (pilota lub ściennego),  jak i głosową - myślę o Philips Hue

-  rolety w oknach (przeciwsłoneczne) sterowane z aplikacji + ustawienia scen

 

- czujnik dymu z możliwością powiadomień nawet jak nie ma nikogo w domu 

- czujnik zalania podłogi 

- sterowanie wybranymi gniazdkami elektrycznymi 

- jakiś prosty monitoring (z zapisem na dysk)

- jeśli zdecyduję się na klimatyzację to jakiś sterownik ścienny z możliwością sterowania przez aplikację, chciałbym, aby sam sprawdzał temperaturę z różnych czujników i dopasowywał nastawienia klimatyzacji

- (najmniej istotne, gdyż nie wiem czy będę to posiadał) sterownik do ekranu do projektora - tutaj też automatyka scen (rozwijam ekran i automatycznie zasłonią się okna) - również sterownie z poziomu telefonu / pilota. 

 

Do tego system audio (multiroom)  z obsługą Amazon Alexa, Google Asystent i Airplay2.

 

Przeglądam ofertę różnych producentów, jednakże po przeczytaniu wielu poradników, chcę zainwestować w rozwiązania Fibaro.

Tak więc jeśli HomeKit... to jak to będzie w praktyce działać w +/- 70-80m2, obawiam się, że urządzenia działają na Bluetooth i ich efektywność nie będzie najlepsza? Czy znalezienie wszystkiego co chce kompatybilnego z HomeKit będzie bardzo kłopotliwe? 

Jeśli Z-Wave to czy centralka HC2 czy Lite - co będzie lepszym wyborem dla moich potrzeb?

 

Jeśli wybiorę rozwiązanie z centralką Fibaro, to czy da się to połączyć jakoś z HomeKit? (bardziej lub mniej oficjalnie)

 

Dodam tylko, że z racji ograniczeń finansowych nie jestem w stanie kupić wszystkiego "od razu", więc zakupy planuje rozłożyć w czasie od tych ważniejszych do gadżetów, dlatego łatwość rozbudowy systemu też będzie dla mnie ważna. 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...