Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


  • 0

Grupowanie, asocjacje


WiruSSS

Question

Witam.

 

Próbuję zrealizować wyłącznik schodowy za pomocą fibaro. Z tego co widzę, bez użycia kodu mogę to zrobić na 2 sposoby (chyba że jakiś mi umknął) Grupowanie i asocjacje. Niestety oba wyglądają na niedopracowane.

 

Grupowanie byłoby idealnym rozwiązaniam gdyby nie fakt że działa jednostronnie. Urządzenie zgrupowane jest sterowane przez nadrzędne ale już nadrzędne nie steruje zgrupowanym. Czyli nie działa to wg opisu gdzie jest wyraźnie napisane, że po zgrupowaniu działają jak jedno. Tak niestety nie jest. Nie jestem też pewien czy grupowanie działa podobnie do asocjacji, czyli z pominięciem centrali.

 

Asocjacje rozwiązują ten problem gdyż mogę zaasocjować urządzenia do siebie wzajemnie. Tutaj znów niestety mamy efekt uboczny taki, że oba urządzenia są dalej widoczne w systemie. Nie byłby to jednak problem, gdyby nie fakt kolejnego niedopracowania. Mianowicie asocjacja działa tylko na fizyczne kliknięcia we włącznik. Nie działa natomiast poprzez interfejs.

 

Być może to jest kwestia różnego trybu działania przełączników (monostabilny walli a z drugiej bistabilny przełącznik połączony z klasycznym switchem)  Tego nie wiem, jednak wg mnie nie powinno to mieć najmniejszego znaczenia.

 

Jeśli istnieje jakiś inny sposób na zrealizowanie chyba jednego z najbardziej podstawowych zadań, bardzo prosiłbym o sugestię. Wiem, mogę to sobie po prostu wyklikać lub zakodować w scenie. Problem w tym, że po pierwsze, docelowo potrzebuje takich asocjacji/grup kilkanaście i nie wyobrażam sobie tego robić scenami a już w ogóle tym zarządzać w ten sposób, po drugie sceny działają bardzo nieregularnie i rzadko natychmiastowo. to zadanie powinno być realizowane bez zbędnej zwłoki.

Edited by WiruSSS
Link to comment
Share on other sites

3 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

..czy można liczyć na jakąkolwiek odpowiedź od kogoś z supportu? ..czy jak zwykle samemu trzeba dochodzić co i jak? ?

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Finalnie zrobiłem to asocjacjami, jednak one działają najpewniej i w miarę szybko, sceny to katastrofa jeśli potrzeba szybkiej reakcji, nie nadają czy to do zapalania światła. Podam przykład.

Czujnik ruchu w wiatrołapie no i oczywiście światło, zrobiłem sobie fajną scenę, gdzie światło zapalało się po wykryciu ruchu w wiatrołapie oraz tylko wtedy gdy poziom światła był poniżej jakiejś tam wartości (generalnie było ciemno) w 99.9% przypadków światło zapalało się już dawno po tym jak przeszedłem wiatrołap. Asocjacje działają może nie natychmiastowo ale bez porównania szybciej, często poniżej sekundy.

 

Było trochę zabawy z nimi ale udało się poustawiać. Jest tego sporo, wiadoma wada, działają tylko na fizyczne kliki, ale w sumie to 99% przypadków więc problem żaden.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...