Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

 •     Start new topics and reply to others
 •     Follow topics and users to get email updates
 •     Get your own profile page and make new friends
 •     Send personal messages
 •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


 • 0

Migracja HC2 do HC3 - najlepszy sposób


wojciechS

Question

Jak wszyscy już wiemy - nie ma możliwości migracji urządzeń z HC2 do HC3. To powoduje że każde urządzenie w nowym systemie należy zainicjować od początku. Wszystko jest ok jeśli mamy urządzenia do których jest dostęp, niestety nie zawsze tak jest. Np. sterowanie roletami wymaga dobicia się do wnętrza. Nie mówiąc już o tak ważnych elementach jak np sterowanie ogrzewaniem czy alarmem - tego nie można wykonać "na dwa razy". Dlatego pojawia się pytanie - jaki jest najlepszy sposób na wykonanie w.w migracji? Czy lepiej budować instalacje od zera, krok po kroku migrując elementy systemu? Czy może złączyć centrale, wtedy należy podjąć decyzje która ma być opcją master. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 answers to this question

Recommended Posts

 • 0

Wstawiam odpowiedź z innego wątku "Interfejs HC3" gdzie opisałem kwestię migracji.

Cytat

Niestety między HC2 a HCL nie było problemu bo był to ten sam system. Ten sam chip z-wave itd.

W HC3 wygląda to zupełnie inaczej. Z tego powodu powstanie tylko migracja samych urządzeń, żeby nie trzeba było ich od nowa dodawać (termin niestety nie jest znany, ale trwają prace). Natomiast migracja scen, urządzeń wirtualnych, scen lua nie będzie zrobiona. Jest to związane ze stworzeniem całkowicie nowego ekosystemu do tych rzeczy.

Osobiście uważam, że nowe instalacje na HC3 to ok, natomiast u siebie nie planuję zmieniać HC2 na HCe, bo nie widzę sensu. Wszystko co mam obecnie (a jest to myślę jeden z bardziej rozbudowanych systemów) działa mi bezproblemowo i bezawaryjnie a system HC3 jak każdy nowy system ma błędy wieku dziecięcego.

 

Link to comment
Share on other sites

 • 0
W dniu 11.02.2020 o 22:10, viperlodz napisał:

Wstawiam odpowiedź z innego wątku "Interfejs HC3" gdzie opisałem kwestię migracji.

 

Generalnie migracja z HC2 do HC3 już działa w najnowszym oprogramowaniu 5.021.38.
Jednak tak jak pisał Viperlodz przenoszą się tylko urządzenia i pokoje, sceny należy budować od nowa.
Tutaj uwaga nie wszystkie sceny będzie sie dało zbudować (przynajmniej na razie) tak jak sie to robiło w HC2,
no chyba że w LUA.
Podczas przenoszenia trzeba sprawdzić czy wszystkie urządzenia na pewno się dobrze przeniosły, zauważyłem, iż np termostaty
nie przenoszą się do danego pokoju tylko zataja przypisane do "Default Room", trzeba je przenieść do pokoju w którym chcemy by były.


 

Link to comment
Share on other sites

 • 0
 • Inquirer
 • Przeniosłem już całe HC2 do HC3. 
  wszystko działa, jestem zadowolony. Sceny pisałem od zera. 

  Link to comment
  Share on other sites

  • 0

  Jest wiele powodów, ale najważniejszy to : Apilkacja i jej grafika, brak aplikacji na tablet (używam do sterowania). To HC3 to był mój największy błąd. Skończyło się na obiecankach.

  Link to comment
  Share on other sites

  • 0

  Ja też stoję przed dylematem - chcę zmienić HCL na "coś szybszego". Dobija mnie odświeżanie ekranu na PC, gdy przechodzę między kolejnymi urządzeniami czy scenami. Oczywiście do wyboru albo używane HC2 za 800-1000 zł albo HC3 za 1900 - 2500 zł. No i grzebię po tym forum od dwóch miesięcy (z przerwami oczywiście). Oczywiście chciałbym urządzenie nowocześniejsze technicznie (chociażby to z-wave 500). Ale jak czytam posty o tym HC3 to ręce opadają...

  Link to comment
  Share on other sites

  • 0

  Czemu nie jakaś centralka "poza Fibaro"? W fibarowskich i tak trzeba grzebać i odprawiać czarną magię. Równie dobrze można postawić HomeAssistant lub OpenHab z z-wave. Cena zdecydowanie mniejsza, moc obliczeniowa zdecydowanie większe, wsparcie community równie mocne. I przede wszystkim są logi "co się pie...li" i nie trzeba się tego domyślać.

  Link to comment
  Share on other sites

  • 0

  Oj - ja już się dobrze przyzwyczaiłem do HCL. Wszystko jest po polsku, wszystkie urządzenie fibarowe doskonale się konfigurują z centralką, w sumie działa to bardzo sprawnie i niezawodnie.

  Menu (interfejs) pod Windows jest też bardzo przyjazne (pomijając fakt, że ślamazarne jak krowa). A o HomeAssistant lub OpenHab nawet nie słyszałem i nie mam pojęcia czy to w ogóle gada po polsku i jak działa np ze switch'ami Fibaro.

   

  No, poszukałem w Google - znalazłem pierwszy z brzegu artykuł - z niego cytat:

  Ja skupię się na tych najbardziej popularnych. Po kliknięciu w nazwę urządzenia, pełny artykuł o zakupionym zestawie i krokach instalacji.

  • Please login or register to see this link.

    na karcie SD 
  • Please login or register to see this link.

   - instalacja prosta
  • Please login or register to see this link.

   na karcie SD - instalacja wygląda tak samo jak na RPi 3


   Oj - to nie dla mnie. Nie chcę się babrać w jakieś COŚ co robiłem 40 lat temu, lutując tranzystorki i oporniczki i trawiąc płytki przy pomocy chlorku żelaza (o ile pamiętam). To już nie dla mnie. Zdecydowanie!!! Oczywiście "przeginam" z tym przykładem sprzed 40 lat. Ale po prostu już nie chcę nic samodzielnie dłubać - już oczy nie te, już cierpliwość nie ta, no i rozum też trochę słabszy :((
  Edited by Leszek_Fibaro
  Link to comment
  Share on other sites

  Join the conversation

  You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

  Guest
  Answer this question...

  ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

    Only 75 emoji are allowed.

  ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

  ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

  ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  ×
  ×
  • Create New...