Jump to content
  • 0

Ustawienie scen dla ogrzewania

Question

Cześć,

mieszkam w bloku i mam urządzenie HCL oraz 4 głowice z połączonymi czujkami temperatury. Czy da się ustawić tak ogrzewanie, żeby wyłączać grzanie w godzinach między 8 a 15, a w pozostałych godzinach żebym mógł ustawić sobie sceny np. jeżeli temperatura jest poniżej 21,5 stopni to włącz ogrzewanie na maksa a jeżeli więcej niż 23 stopnie to wyłącz grzanie?

7 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Witaj, Wystarczy skorzystać z harmonogramu i ustawić zadaną temperaturę w odpowiednich godzinach.

Przykład:

image.thumb.png.ae59f9720661d993a07336828616e959.png

• 0

Dzięki za odpowiedź, ale to tak nie działa. Jak jest ustawiony harmonogram to głowica ustawia się na podaną temperaturę w harmonogramie. Niestety nie jest to temperatura z czujnika.

• 0

Nie mam dostępu do HCL, ale to co chcesz uzyskać chyba najłatwiej będzie załatwić scenami. Np. wyłączenie pomiędzy 8:15 może wyglądać jak poniżej.

{
  conditions = { {
      conditions = { {
          isTrigger = true,
          operator = "match>=",
          property = "cron",
          type = "date",
          value = { "00", "08", "*", "*", "*", "*" }
        }, {
          isTrigger = true,
          operator = "match<",
          property = "cron",
          type = "date",
          value = { "00", "15", "*", "*", "*", "*" }
        } },
      operator = "all"
    } },
  operator = "all"
}

fibaro.call(ID, 'setThermostatMode', "Off")

• 0

Mam ustawione tak, że np w salonie jeżeli temperatura spadnie poniżej 20 stopni to głowica grzeje na maksa, a w momencie kiedy osiągnie temperaturę 22 stopnie to wyłącza się.

Chcę po prostu dorzucić opcje, żeby te sceny się nie włączały w godzinach od 8 do 15. Myślałem, że jak ustawię harmonogram gdzie to określę, ale sceny są ważniejsze niż harmonogram i tak czy inaczej włącza się grzanie. Czy ktoś jest mi w stanie pomóc jak to ustawić na blokach?

scena2.jpg

scena.jpg

• 0

Musisz "powiedzieć" centralce o jakie pory dnia Ci chodzi. Trzeba dodać zmienne pory dnia i potem ja dodać do scen wł/wył ogrzewania. Na początek w panelu zmiennych dodać zmienną poraDnia z wartościami np 8-16, 16-21 itd według Twoich potrzeb. Potem zrób sceny jak niże i wskaż w na tą zmienną. Jak to zrobisz, to potem w Twoich scenach ogrzewania dodać warunek, że jeśli poraDania = 8-15, to wyłącz ogrzewanie = zamknij głowice

Zrzut ekranu 2020-10-20 154304.png

• 0

Dziękuję. Przemyślałem i potrzebuje jednak zróżnicować zmienną "Pora_dnia" na cztery etapy:

05-08 - grzanie w oparciu o sceny
08-15 - OFF
15-22 - grzanie w oparciu o sceny
22-05 - OFF

image.png.32173766af28530d7e3233eff28512cc.png

Następnie stworzyłem sceny dla por dnia:

obraz.png.9e274cbca8243c04f6275a8c0d90b38a.png

Każda ze scen wygląda odpowiednio tak

obraz.png.ba0e223f4a85ce40a047969cd32e1331.png

Kiedy dochodzę do dodania zmiennej Pora_dnia w moich scenach mam pewną wątpliwość ponieważ sceny mają się załączać tylko w dwóch z czterech przedziałów godzinowych. Stworzyłem taką scenę ale nie wiem czy dobrze myślę. Głowica ma się wyłączyć jeżeli osiągnie temperaturę 22 stopnie i będzie pora dnia 05-08 lub 15-22. Nie wiem czy te lub tutaj zadziała. Proszę o pomoc.

obraz.png.f47f7f65253ee20a00c08e552facc0e9.png