Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

 •     Start new topics and reply to others
 •     Follow topics and users to get email updates
 •     Get your own profile page and make new friends
 •     Send personal messages
 •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


 • 0

Remotec ZXT-800 - w świetne rozwiązanie IR do sterowania klimatyzacją i multimediami?


MJJ_ADE

Question

Witajcie.

 

W końcu dostałem pierwszy egzemplarz Remotec ZXT-800 - tzw. Z-Wave-to-IR-bridge. Steruje zarówno klimatyzatorami (dość bogata baza) jak i sprzętem AV/etc. - nawet jak nie ma go w bazie to potrafi się nauczyć poszczególnych przycisków z piota. Sprzęt wygląda ciekawie (zasilanie po microUSB lub bateryjnie 3xAAA) i estetycznie a po pierwszych testach powiem tak: na to czekałem. Kąt 360' dla zasięgu diod IR + opcja podłączenia zewnętrznej diody IR robi robotę w całym pomieszczeniu (a nawet obok) z masą urządzeń. Zrobienie sceny "Czas na kino" możliwa nawet ze sprzętem do tej pory całkowicie odpornym na integrację :)

 

Jest tylko jedno "ale" - centralna Fibaro HC3 niestety niezbyt chce współpracować z tym sprzętem. O ile HVAC przyzwoicie się integruje to inne elementy kiepsko. Ale skąd wiem, że to działa? Producent przygotował apkę do szczegółowej konfiguracji i integracji urządzenia z sprzętem po IR. Przez BLE apka gada z ZXT-800 i możemy również z telefonu sterować dokładniej urządzeniami - zarówno tymi z bazy jak i tymi nauczonymi.

 

Gorąco sugeruję ekipie Fibaro pomoc w integracji tego urządzenia - w (jeszcze) przyzwoitych pieniądzach daje możliwość zgrabnej integracji :)

 

MJJ

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 answers to this question

Recommended Posts

 • 0
 • Inquirer
 • Hello.

  Finally, I got the Remotec ZXT-800 - the so-called Z-Wave-to-IR-bridge. It controls both air conditioners (quite a rich base) and AV / etc. equipment - even if it is not in the database, this can learn individual buttons from pilot The equipment looks interesting (powered by microUSB or 3xAAA battery) and aesthetically pleasing, and after the first tests I will say this: this is what I was waiting for. 360' angle for IR LEDs range + the option of connecting an external IR LED "does the job" in the whole room (and even next room) with the mass of devices. Making a scene "Time for the cinema" possible even with equipment so far completely resistant to integration :)

  There is only one "but" - the Fibaro HC3 unfortunately does not want to fully work with this equipment. While HVAC integrates decently, other elements poorly. But how do I know it works? The manufacturer has prepared an app for detailed configuration and integration of the device with IR equipment. Through BLE app operates with ZXT-800 and we can also control more accurately from the phone devices - both those from the base and those learned.

  I strongly suggest the Fibaro team to help integrate this device - in (still) decent money it gives the opportunity for neat integration!

  MJJ
  Link to comment
  Share on other sites

  • 0

  Trenowałem wykorzystanie ZXT-600 z Fibaro i moją klimatyzacją (Mitsubishi). Niestety problem z tym rozwiązaniem jest taki, że nie masz możliwości otrzymania statusu klimatyzatora (tak działa blaster IR, jak w pilocie TV wysyłasz sygnał i nie masz potwierdzenia odbioru, no chyba że stoisz i się przyglądasz czy urządzenie zareagowało).

  Nie jesteś w stanie zrobić sensownej automatyzacji w takiej sytuacji.

  Dla mnie rozwiązaniem problemu było wykorzystanie HomeAssistanta i integracji, które można wykorzystać "od ręki". Wszystko chodzi, aż miło. Automatyzacje na NodeRed. 

  Pozdrawiam serdecznie

  Link to comment
  Share on other sites

  • 0
 • Inquirer
 • Oczywiście nie ma feeback'u z urządzeń ale niektóre starsze w ogóle takiego nie umożliwiają same z siebie. I głównie o tym myślę - integracja urządzeń w których w ogóle trudno o współpracę :)

  Link to comment
  Share on other sites

  Join the conversation

  You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

  Guest
  Answer this question...

  ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

    Only 75 emoji are allowed.

  ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

  ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

  ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  ×
  ×
  • Create New...