Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

 •     Start new topics and reply to others
 •     Follow topics and users to get email updates
 •     Get your own profile page and make new friends
 •     Send personal messages
 •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


 • 0

Nowa wersja - 1.1.1214


Guest vayher

Question

Guest vayher

Szanowni Państwo

Od czasu oddania w Państwa ręce pierwszej centralki nieustannie pracujemy nad jej rozwojem i usprawnieniem jej działania. W dniu dzisiejszym wydamy aktualizację do wersji 1.1.1214. Niektórzy z Państwa mają w tej chwili starsze wersje centralki, niektórzy nowsze, dlatego część z Państwa zauważy więcej zmian a część niektóre ze zmian ma już w swoich centralkach.

Nie jesteśmy w stanie opisać tu całości zmian, które wprowadza aktualizacja. Tak naprawdę większość z nich dotyczy "silnika" centralki i zmiany nie są zauważalne w interfejsie dostępowym. Poniżej wymieniam tylko pokrótce niektóre zmiany, które dotyczą interfejsów dostępowych - panelu konfiguracyjnego i interfejsów www dla komórek.

Po wydaniu przez nas aktualizacji, Państwa centralki automatycznie wykryją dostępną nową wersję. Wykrywanie nowej wersji odbywa się raz na dobę więc prawdopodobnie jutro przy pierwszym uruchomieniu panelu konfiguracyjnego centralki, poinformuje on Państwa, że dostępna jest nowa wersja 1.1.1214, otwierając odpowiednie okno z informacjami. W oknie tym należy kliknąć "Aktualizuj". Po chwili potrzebnej na ściągnięcie obrazu nowej wersji oprogramowania, HC da nam wybór "Zachowaj moje obecne ustawienia i konfigurację" lub "Przywróć konfigurację do ustawień fabrycznych". Wybranie opcji numer 1 spowoduje zachowanie całej konfiguracji domu i jest opcją domyślną. Wybranie opcji nr 2 spowoduje utratę ustawień takich jak pokoje, sceny, ustawienia zaawansowane. Zalecamy oczywiście korzystanie z opcji domyślnej - nr 1. Po decyzji klikamy "Rozpocznij aktualizację". Dodatkowo możemy wcześniej, klikając "Zapisz kopię zapasową", zapisać backup ustawień lokalnie na dysk twardy. Taką kopię zapasową można wykorzystać w przyszłości do odtworzenia konfiguracji (Zaawansowane -> Odtwórz dane).

Kopia zapasowa wykona się również automatycznie na naszych serwerach.

Dalej aktualizacja wykonuje się automatycznie i trwa do około 10min. (w praktyce często około 6min.). Jeśli centralka nie poinformuje Państwa o zakończonej aktualizacji, co jest możliwe, gdyż podczas aktualizacji restartuje się ona co najmniej jednokrotnie, proszę odczekać maksymalnie 15min. a następnie zamknąć stronę i otworzyć ją jeszcze raz.

Niektóre zmiany:

- Poprawione wyświetlanie stanów czujników. We niektórych wcześniejszych wersjach HC nie wyświetlało np. danych z czujnika wilgotności.

- Poprawione zarządzanie strefami i pokojami.

- Obsługa rolet pracujących w klasie ściemniacza.

- Najnowsze wersje interfejsów www dla iPhone'a, smartfonów i dowolnych komórek. Poprawione wyświetlanie interfejsu na smartfonach. Poprawione błędy związane z aktualizacją stanów świateł w pokojach. Przyśpieszone ładowanie interfejsu. Poprawiony błąd utraty ustawień ikon reprezentujących pokoje. Optymalizacja szybkości działania wszystkich trzech interfejsów. Poprawiony błąd zdarzającego się czasem bardzo długiego ładowania interfejsu. Dodany ekran startowy w interfejsie dla iPhone'a. Poprawione gesty typu włącz/wyłącz wszystko (niektóre trudno było wykonać na małym ekranie telefonu). Poprawiony błąd "rozpadającego się"" ekranu. Poprawione wyświetlanie obrazu z kamer.

- Po wejściu z telefonu na stronę http:///mobile.html system rozpoznaje telefon i przekierowuje na odpowiednią stronę - dla iPhone'ów, smartfonów lub działającą na wszystkich komórkach.

- W konfiguracji on/offów i dimmerów możliwość wybrania, czy dane urządzenie steruje światłem, czy czymś innym. W interfejsach zewnętrznych gesty typu "zgaś światła w całym domu" działają teraz tylko dla włączników i ściemniaczy z zaznaczoną opcją "steruje światłem".

- Przy długich listach urządzeń do wyboru, np. w scenach, dodane dodatkowe przyciski usprawniające nawigację.

- Usprawniony proces dodawania kamer. Kamerę można teraz wybrać z listy najpopularniejszych modeli a system sam uzupełni odpowiednie pola charakterystyczne dla modelu.

- Przycisk "Zapisz" pojawia się dodatkowo na pasku okna konfiguracji (urządzenia, sceny itp.), dzięki czemu zawsze widzimy, kiedy zmiany należy zapisać (bez konieczności przesuwania okna do góry).

- Dodany numer wersji w lewym górnym rogu (w odpowiedzi na pytania, po czym rozpoznać, że aktualizacja przebiegła poprawnie).

- Dla urządzeń zawierających urządzenia podrzędne (np. on/off dwuprzyciskowy naszej produkcji) możliwość zdefiniowania w urządzeniu nadrzędnym, że nie chcemy wyświetlać urządzenia podrzędnego (czasem nie jest wykorzystywane i jego wyświetlanie jest mylące dla użytkownika).

- Zakładka "Odtwórz dane" w panelu "Zaawansowane". Centralka raz na dobę tworzy backup konfiguracji (pokoje, sceny itd.) na naszych serwerach. W przypadku awarii wystarczy zgłosić się do nas, otrzymać plik z backupem i wgrać go w tej zakładce, aby odzyskać całą konfigurację domu. Kończymy prace nad stroną www, na której użytkownik będzie miał po zalogowaniu m.in. dostęp do wszystkich swoich backupów i będzie mógł pobierać je samodzielnie.

- Mnóstwo zmian, dodatków i poprawek w silniku centralki. Są niewidoczne w interfejsach ale usprawniają procesy aktualizacji, tworzenia backupów, działania centralki, konfiguracji urządzeń, łączenia się centralki z serwerami, stabilność działania centralki etc.

W razie pytań lub problemów służymy pomocą.

Link to comment
Share on other sites

4 answers to this question

Recommended Posts

 • 0
Guest rpedrakowski
 • Inquirer
 • Od razu powiem ze nie przygladalem sie tej sprawie jeszcze bezposrednio w Homecenter, teraz w domu czytam ten opis i mam takie szybkie pytanko odnośnie backupów, czy nie lepiej bylo by aby była tez mozliwość wyłączenia takiej opcji ? chodzi mi o klienta koncowego aby np jak zrobi sobie pelne ustawienia i juz ostatecznie wie ze to co ma poustawiane jest ok to wtedy chce zrobic backup.

  Wydaje mi sie ze np jezeli bedize zapisywal raz dziennie bez wzgledu na poprawnosc dzialania asocjacji scen itp to moze zapisac backup ktory jest zle skonfigurowany.

  Pomysl backupa jest bardzo fajny i mysle ze bardzo przydatny ale takze pomyslalem ze klient moze pomyslec ze to moze wplywac negatywnie na jego bezpieczeństwo (np włamie sie ktos wam na serwer sciagnie takie informacje i np wykorzysta do okreslenia czy np osoba wyjechala bo sceny sa np ustawione na symulowanie obecnosci domownikow.)- co wtedy mamy mu odpowiadać?

  Link to comment
  Share on other sites

  • 0
  Guest Fidziu
 • Inquirer
 • Na początku zaznaczę iż nad kwestią projektowania zdalnego dostępu, archiwizacji i on-linowych aktualizacji nie pracował student pierwszego roku informatyki. tylko zespół złożony z kilkunastu inżynierów i specjalistów pracujących w branży od czasu gdy NASK zaczął rejestrować domeny albo jeszcze wcześniej.

  Proszę się nie obawiać o architekturę połączenia HC oraz rejestrowania jego stanu.

  Konfiguracje w HC wykonuje się podczas podłączania systemu, i sporadycznych modyfikacji.

  Co najmniej dziwne było by gdyby ktoś codziennie zmieniał swoje przyzwyczajenia i tym samym konfiguracje budynku.

  Lecz nawet gdyby tak robił jesteśmy na to przygotowani.

  Niemniej opcje backupu można wyłączyć i włączyć.

  Włamanie na serwery jest przechowujące dane jest znacznie trudniejsze niż włamanie do sieci klienta. Ponadto jak już ktoś będzie chciał się włamać do domu klienta to po prostu zrobi to w klasyczny sposób. Złodzieja nie bardzo będzie interesowała konfiguracja żarówek i rolet w budynku klienta tylko zawartość obiektu.

  Niemniej nawet gdyby do włamania na nasze serwery doszło i ktoś wykradł by dane konfiguracyjne. Na nic mu się one nie zdadzą. Są bowiem zaszyfrowane. i porozrzucane po różnych serwerach. jakakolwiek próba pobrania danych z jednego serwera skutkuje natychmiastowym odcięciem pozostałych. Więc nawet jak ktoś włamie się na serwer, odszyfruje wykradzione dane to co mu przyjdzie po tabeli z nazwami pomieszczeń.

  Nie wiem skąd myśl o przechowywaniu stanów urządzeń klienta.

  Backu polega na zapisaniu ustawień a nie wykonywanych działań!

  Backup na serwery wszystkich wykonywanych czynności jest totalnym absurdem. Zakatował by serwery po pół roku.

  Link to comment
  Share on other sites

  • 0
  Guest rpedrakowski
 • Inquirer
 • ja tylko spekuluje nad mozliwymi pytaniami o bezpieczensto od klientow, ciesze sie za odpowiedz i zapewnienie o bezpieczenstwie, im wiecej my wiemy na dane tematy tym klient mniej nas zaskoczy w ewentualnych pytaniach a padaja na prawde rozne

  Please login or register to see this image.

  /emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

  pozdrawiam i dziekuje za odpowiedz

  Please login or register to see this image.

  /emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

  Link to comment
  Share on other sites

  • 0
  Guest rpedrakowski
 • Inquirer
 • Witam, w prezentacjach szkoleniowych zauważyłem że mimo iż mamy tą samą wersję oprogramowania czyli 1214 to macie państwo bardziej spolszczoną wersje, np jesli chodzi o ustawienia scen i np jak wchodzi sie w ustawienia sciemniacza, macie panstwo do wyboru w jezyku polskim wyłącz włącz ustaw poziom, my mamy po angielsku.

  Kiedy sie doczekamy aktualizacji ? mimo iz pracujemy w teorii na tej samej wersji.

  Link to comment
  Share on other sites

  Join the conversation

  You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

  Guest
  Answer this question...

  ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

    Only 75 emoji are allowed.

  ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

  ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

  ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  ×
  ×
  • Create New...