Welcome to Smart Home Forum by FIBARO
Dear Guest,
as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.
As a member you can:
- Start new topics and reply to others
- Follow topics and users to get email updates
- Get your own profile page and make new friends
- Send personal messages
- ... and learn a lot about our system!
Regards,
Smart Home Forum by FIBARO Team
Question
Guest vayher
W dniu dzisiejszym wydaliśmy nową wersję oprogramowania HC1 - 1.1.1230.
Wkrótce ukaże się też w Apple AppStore nowa wersja aplikacji na iPhone, dostosowana do wersji 1.1.1230.
Przed dokonaniem aktualizacji, proszę wykonać backup danych (przeniesione do Opcje sieci->Utwórz backup).
Najważniejsze zmiany:
1. Poprawiona konfiguracja urządzeń Fibaro.
Na rynku znajduje się kilka wersji naszych urządzeń (1.1, 1.2, 1.3, 1.4). Aktualizacja porządkuje i poprawia konfigurację urządzeń w każdej wersji. Rozwiązuje w ten sposób między innymi problem pojawiającego się ciągle okna informującego o konieczności skonfigurowania urządzeń.
2. Poprawiona szybkość odpytywania urządzeń Fibaro.
Aktualizacja wprowadza nowy model odpytywania urządzeń Fibaro o ich stany. Po zmianie stanu urządzenia np. przez wciśnięcie przycisku na ścianie, centralka jest o tym szybko informowana i zmienia stan urządzenia w interfejsach.
3. Poprawiona konfiguracja asocjacji w urządzeniach podrzędnych.
Switche Fibaro posiadają urządzenia podrzędne (drugi klawisz). W nowej wersji można poprawnie skonfigurować asocjacje dla drugiego klawisza.
4. Poprawione wyświetlanie/ukrywanie urządzeń podrzędnych.
Dla niektórych urządzeń parametr "Pokazuj urządzenia podrzędne" wyświetlał się dwa razy. Teraz wyświetla się poprawnie - jeden raz. Rozwiązany został też problem pokazywania się czasem urządzeń podrzędnych na ekranie, mimo że powinny być ukryte (występowało to w momencie, gdy na ekranie pojawiał się czerwony przycisk "Zapisz").
5. Urządzenia podrzędne, które są ukryte ("Pokazuj urządzenia podrzędne: nie") nie pokazują się już na listach w konfiguracji scen.
6. Poprawiona konfiguracja scen z użyciem termostatów.
W poprzednich wersjach przy próbie stworzenia sceny z udziałem termostatu, na ekranie pojawiało się wiele niepotrzebnych i nieużywanych przez termostat pól. W nowej wersji cały ten proces został poprawiony zarówno dla zdarzeń jak i dla poleceń scen.
7. Poprawione wielokrotne wyświetlanie się termostatów na ekranie.
8. Poprawiona konfiguracja scen dla czujników.
W poprzednich wersjach niepoprawnie działały zdarzenia "Uzbrojony czujnik naruszony". W nowej wersji poprawnie działa zarówno zdarzenie naruszenia czujnika w dowolnym stanie (uzbrojony lub rozbrojony) jak i zdarzenie naruszenia uzbrojonego czujnika (scena uruchomi się tylko wtedy gdy czujnik zostanie naruszony i jest uzbrojony).
9. Spolszczenie plików urządzeń.
W nowej wersji, w konfiguracji scen występują już polskie teksty, np. "Urządzenie włączone lub wyłączone" zamiast "Device is turned on or off".
10. Poprawione sterowanie SMSami.
W niektórych centralkach zdarzało się, SMSy sterujące docierały do centralki z dużym opóźnieniem, podobnie jak SMSy zwrotne do użytkownika. Nowa wersja rozwiązuje ten problem.
11. Poprawione usuwanie termostatów Danfoss.
W nowej wersji podczas usuwania kod termostatu poprawnie wyrejestrowuje się z serwera i można ponownie użyć go na tej samej lub innej centralce.
12. Poprawione działanie dostępu zdalnego.
Zdalny dostęp został zoptymalizowany. Aktualnie nie powinny już występować problemy ze zdalnym łączeniem się z centralkami.
13. Zmienione powiadamianie smsem o naruszeniu czujnika.
W nowej wersji pole "Czy wysyłać SMSy z informacjami o zmianach:" ma 3 opcje: "nie", "gdy uzbrojony", "zawsze".
14. Zmienione powiadamianie smsem w kontaktronach.
W kontaktronach, oprócz zmian z punktu 13, w nowej wersji pojawia się pole wyboru o jakich zmianach stanu centralka ma powiadamiać smsem: "dowolnych", "o otwarciu", "o zamknięciu".
15. Włączanie obsługi smsów i panelu ogrzewania zostało przeniesione z nieintuicyjnego miejsca we właściwe - czyli do panelu sms i panelu ogrzewania.
16. Rozszerzenie listy "Czym steruje urządzenie".
Dla włączników i ściemniaczy pojawiły się nowe ikony pojawiające się w panelu konfiguracyjnym, interfejsach mobilnych www i w aplikacji natywnej.
Dla włączników parametr "Czym steruje urządzenie" może przyjąć teraz wartości: światłem, lampką nocną, wiatrakiem, zraszaczem, czajnikiem, kinkietem, klimatyzatorem, uzbrajaniem alarmu, stan uzbrojenia alarmu, stan alarmu, innym urządzeniem.
Dla ściemniaczy: światłem, wiatrakiem, innym urządzeniem.
Zmodyfikowaliśmy kod centralki tak, że jesteśmy w stanie w bardzo prosty sposób dodać szybko dowolną ilość ikon dla włączników i ściemniaczy. Proszę o propozycje dotyczące rozszerzenia list ikon.
17. Sterowanie kamerami obrotowymi.
W nowej wersji pojawia się możliwość sterowania kamerami obrotowymi.
Kamera IP, która ma możliwość obracania się, posiada adresy (zazwyczaj opisane w dokumentacji kamery), które należy wywołać aby uzyskać dany ruch. W nowej wersji w konfiguracji kamery, w drugiej zakładce pojawiły się nowe pola konfiguracji: "URL do obrotu w lewo", "URL do obrotu w prawo", URL do obrotu w górę", "URL do obrotu w dół", "URL do zatrzymania ruchu" i "Wysyłanie STOP po komendzie ruchu". Przykładową konfigurację mogą Państwo zobaczyć, po wybraniu z listy modelu kamery IPCam. Po skonfigurowaniu kamery do sterowania służą przyciski w pierwszej zakładce, pod obrazem z kamery. Sterowanie kamerą wprowadzone zostało również do aplikacji natywnej na iPhone.
Niektóre kamery obrotowe działają tak, że po wciśnięciu przycisku obracają się o określony mały kąt. W takim przypadku chcąc obrócić kamerę o większy kąt klikamy kilkakrotnie przycisk obrotu w danym kierunku. Lecz są też kamery, w których sterowanie wygląda tak, że po wciśnięciu przycisku obrotu kamera obraca się "do oporu" w danym kierunku. Jeżeli trafią Państwo na taką kamerę a woleliby Państwo jednak mieć sterowanie w którym wciśnięcie przycisku obraca kamerę o mały kąt, należy zaznaczyć opcję "Wysyłanie STOP po komendzie ruchu". Wtedy po każdym wciśnięciu przycisku obrotu, po chwili wysyłana jest dodatkowo do kamery komenda "STOP", o ile została zdefiniowana.
18. Namierzanie lokacji.
W nowej wersji uruchomiliśmy namierzanie lokacji. Funkcjonalność dostępna będzie po aktualizacji aplikacji natywnej na iPhone oraz w aplikacji natywnej na system Android (jest na ukończeniu). W nowej wersji aplikacji natywnej, w konfiguracji pojawia się nowe pole, w którym możemy wprowadzić np. imię dziecka, któremu dajemy iPhone z naszą aplikacją. Aplikacja co określony czas wysyła lokalizację dziecka. W panelu konfiguracyjnym, w menu po lewej stronie, na dole pojawia się lista wszystkich użytkowników, dla których włączyliśmy w aplikacjach natywnych sczytywanie lokacji (sekcja Rodzina). Po kliknięciu w danego użytkownika, otwiera się okno w którym wyświetla się mapa (Google Maps). Mapa wycentrowana jest na ostatnie sczytane położenie użytkownika danego dnia. Pozostałe namierzone lokalizacje połączone są linią, dzięki czemu możemy prześledzić np. gdzie danego dnia było dziecko. Możemy też zmienić zakres dat, aby prześledzić trasę dziecka innego dnia lub np. zawęzić zakres czasu do określonych godzin (np. sprawdzić gdzie dziecko było między godziną 15 a 17). Możemy też ustawić częstotliwość sczytywania lokalizacji w minutach, zależnie od tego, czy zależy nam na dokładnym poznaniu trasy dziecka, czy raczej stawiamy na oszczędność baterii w iPhone. Po najechaniu kursorem na dany punkt (lokalizację dziecka) na mapie, pojawia się informacja z imieniem użytkownika i godziną sczytania lokalizacji. W przypadku, gdy iPhone nie ma chwilowo połączenia z internetem, dane lokalizacji zachowywane są lokalnie w bazie danych a gdy tylko iPhone złapie połączenie internetowe, są przesyłane na serwer a więc nawet jeśli dziecko przez jakiś czas jest w miejscu, gdzie nie ma połączenia internetowego, to i tak w końcu poznamy jego trasę, również z tego okresu.
Ponieważ aktualizacja aplikacji natywnej nie pojawiła się jeszcze w Apple AppStore, przygotowałem "demo" namierzania lokacji. W każdej centralce pojawi się w menu w dziale "Rodzina" użytkownik o imieniu "demo". Po kliknięciu w niego, proszę w otwartym oknie wybrać datę 2011-10-06. Będą tam testowe dane z mojej dzisiejszej nocnej trasy, sczytywane co 15 minut. Użytkownik "demo" zniknie po wydaniu nowej wersji aplikacji natywnej.
19. Plugin pogody.
W nowej wersji został wprowadzony plugin pogody. Aby dodać urządzenia związane z pogodą, należy:
- Wejść do działu Zaawansowane->Lokalizacja i wypełnić pole "Miejscowość do sczytywania pogody (bez polskich znaków)", wpisując miejscowość w której znajduje się centralka, bez polskich znaków (np. Poznan).
- Wejść do działu Zaawansowane->Stwórz urządzenie. W polu "Nazwa pliku UPNP urządzenia" wpisać D_FibaroWeather.xml . W polu opis podać dowolną nazwę tworzonego urządzenia (np. Pogoda). Kliknąć "Stwórz urządzenie". Zamknąć okno z tworzeniem urządzenia.
- Kliknąć w prawym górnym rogu w przycisk Odśwież lub Zapisz.
- Odświeżyć stronę (CTRL+F5).
Po tej procedurze nad lewym menu pojawią się informacje pogodowe: temperatura, wilgotność powietrza, prędkość wiatru i odpowiednia ikona odzwierciedlająca warunki na zewnątrz. Oprócz tego dane te można wykorzystać w scenach, w konfiguracji zdarzeń wywołujących scenę. Pojawią się tam do wyboru urządzenia: Pogoda (o ile tak nazwaliśmy urządzenie), Temperatura zewnetrzna, Wilgotnosc zewnetrzna, Wiatr. Temperatura zewnętrzna i wilgotność zewnętrzna działają dokładnie jak czujniki temperatury i wilgotności, czyli mamy do wyboru "Temperatura powyżej", "Temperatura poniżej", "Wilgotność powyżej", "Wilgotność poniżej". Dla wiatru mamy zdarzenia "Prędkość powyżej" i "Prędkość poniżej". Dla pogody mamy do wyboru różne stany pogody, typu "Słonecznie", "Deszcz", "Burza", "Śnieg" i wiele innych. Czyli możemy skonfigurować scenę tak, aby uruchamiała się np. gdy będzie padał deszcz.
20. Panel wilgotności.
W menu po lewej pojawiła się nowa sekcja - "Panele" a w niej m.in. panel wilgotności. Działa on podobnie jak panel ogrzewania, z tym że definiujemy jaką wilgotność chcemy utrzymywać w domu w jakie dni i o jakich porach. W dziale "Powiązania" pojawiły się dodatkowo czujniki wilgotności, dla których możemy stworzyć powiązania z on/offami sterującymi np. nawilżaczami. Działanie panelu wilgotności włączamy/wyłączamy zaznaczając/odznaczając pole "Włącz panel wilgotności" na górze panelu.
21. Panel zraszaczy.
Otrzymywaliśmy zgłoszenia, że w przypadku podlewania ogrodu, zdefiniowanie jak kolejne jego strefy mają być podlewane, jest żmudne i skomplikowane, gdy robimy to za pomocą scen. Dlatego stworzyliśmy panel zraszaczy. Aby z niego skorzystać, najpierw należy zdefinować które włączniki sterują zraszaczami. W tym celu wchodzimy w konfigurację danego włącznika i na liście "Czym steruje urządzenie" wybieramy: zraszaczem. Na górze okna zaznaczamy "Włącz panel zraszaczy". Zapisujemy dane. Teraz po wejściu w panel zraszaczy klikamy w ikonę z plusem ("Dodaj kolejny panel zraszaczy"). Pojawi nam się lista (panel) wszystkich zraszaczy, dla której definiujemy nazwę danego schematu podlewania i godzinę rozpoczęcia podlewania. Dla każdego zraszacza podejemy jego kolejność i czas podlewania. Zapisujemy dane czerwonym przyciskiem "Zapisz". Przykładowo: mając trzy zraszacze: A, B i C, definiujemy dla panelu godzinę 12:00, dla A podajemy kolejność #2 i czas 20 minut, dla B podajemy kolejność #1 i czas 30 minut, dla C podajemy kolejność #3 i czas 20 minut. Po zapisaniu danych codziennie o godzinie 12:00 na 30 minut włączy się zraszacz B, potem o godzinie 12:30 na 20 minut włączy się zraszacz A a następnie o godzinie 12:50 na 20 minut włączy się zraszacz C. Schematów możemy dodać dowolną ilość. Pozostawiając dla danego zraszacza czas równy 0 powodujemy, że nie bierze on udziału w danym schemacie. Działanie panelu możemy wyłączyć bez konieczności usuwania konfiguracji zraszania, odznaczając na górze pole "Włącz panel zraszaczy".
Dodatkowo możemy użyć opcji "Susza" aby chwilowo wydłużyć czasy podlewania. Wypełniemy pole "Podaj wartość" podając o ile procent ma się wydłużyć czas podlewania i wciskamy przycisk "Włącz". Jeśli np. podamy wartość 50, to dla naszego przykładowego schematu podlewanie będzie wyglądało następująco: o godzinie 12:00 na 45 minut włączy się zraszacz B, potem o godzinie 12:45 na 30 minut włączy się zraszacz A a następnie o godzinie 13:15 na 30 minut włączy się zraszacz C.
22. Panel alarmu.
W związku z tym, do naszej centrali można podłączyć standardową centralkę alarmową, przygotowaliśmy wstępnie panel alarmu. Będzie on jeszcze rozbudowywany. Po wejściu w panel alarmu możemy zdefinować strefy alarmowe a dla nich wybrać z trzech list trzy włączniki: sterujący, stanu i alarmujący. Wskazując włącznik sterujący definiujemy który włącznik w centrali Fibaro odpowiada za uzbrojenie danej strefy w centrali alarmowej. Wskazując włącznik stanu definiujemy który włącznik w centrali Fibaro otrzymuje z centrali alarmowej informację o stanie uzbrojenia danej strefy (wyłączony = strefa nie uzbrojona, włączony = strefa uzbrojona). Wskazując włącznik alarmujący definiujemy który włącznik w centrali Fibaro otrzymuje informacje o uruchomionym alarmie w danej strefie (wyłączony = brak alarmu, włączony = alarm uruchomiony). Ten panel to kolejny element, którego ważną częścią jest aplikacja natywna na iPhone, dlatego w momencie ukazania się jej aktualizacji, wydamy małą aktualizację tego panelu i opiszemy to bardziej szczegółowo.
23. Sterowanie urządzeniami podłączonymi pod port USB centralki - wstęp.
Rozpoczęliśmy prace nad sterowaniem bardziej zaawansowanymi urządzeniami, podpiętymi do centralki np. przez port USB (telewizory, dekodery, projektory itp.). Na początek opracowaliśmy plugin sterujący projektorem NEC NP210. Plugin jest prosty, po jego instalacji i stworzeniu urządzenia (podobnie jak w przypadku pluginu pogody) mamy możliwość włączania/wyłączania projektora a w aplikacji natywnej na iPhone dodatkowo regulacji głośności projektora. Plugin ten otwiera nowy dział w naszej centralce. Docelowo planujemy opracowanie tego zagadnienia bardziej ogólnie, tak aby dać użytkownikom możliwość samodzielnego wgrywania pluginów. Póki co, jeśli potrzebują Państwo pluginu do sterowania jakimś urządzeniem znajdującym się u Państwa, proszę o kontakt i dostarczenie dokumentacji urządzenia oraz opisu, co plugin ma robić (włączać, wyłączać, zmieniać kanały, sterować głośnością itp.). W miarę możliwości czasowych postaramy się dopisywać kolejne pluginy dla Państwa.
Dodawanie urządzenia podłączonego przez USB do centralki przedstawię na przykładzie projektora Nec NP210, dla którego prosty plugin znajduje się już w tej aktualizacji.
- Podłączamy urządzenie pod port USB centralki za pomocą przejściówki RS232 <-> USB.
- Odczekujemy 30 sekund i wchodzimy w Zaawansowane->Port szeregowy. Po podłączeniu urządzenia pojawi się tam konfiguracja portu szeregowego. Konfigurujemy go zgodnie ze specyfikacją urządzenia. Dla Nec NP210 jest to: Baud = 38400, Parzystość = none, Bity danych = 8, Bity stopu = 1. Zapisujemy ustawienia czerownym przyckiem Zapisz.
- Wchodzimy w Zaawansowane->Stwórz urządzenie. W polu "Nazwa pliku UPNP urządzenia" wpisujemy D_NecNP2101.xml . W polu opis podać dowolną nazwę tworzonego urządzenia (np. Nec NP210). Klikamy "Stwórz urządzenie". Zamykamy okno z tworzeniem urządzenia.
- Klikamy w prawym górnym rogu w przycisk Odśwież lub Zapisz.
- Wchodzimy ponownie w Zaawansowane->Port szeregowy. Na dole z listy "Używany przez urządzenie" wybieramy stworzone urządzenie.
- Klikamy w prawym górnym rogu w przycisk Odśwież lub Zapisz.
- Odświeżamy stronę (CTRL+F5).
Po tej procedurze możemy włączać/wyłączać projektor a w aplikacji natywnej na iPhone (po aktualizacji) w dziale Multimedia pojawia się projektor, który możemy włączać, wyłączać i sterować jego głośnością za pomocą suwaka.
Uwaga: ponieważ w dziale zaawansowane pojawiła się zakładka "Port szeregowy", zakładka dotycząca tworzenia backupów i odtwarzania danych została przeniesiona do działu "Opcje sieci".
Centralki jak zwykle wykryją nową wersję po północy.
30 answers to this question
Recommended Posts
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.