Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


  • 0

Prezentacja danych z czujników - jak?


Question

Guest kstaniek
Posted

Wczoraj znalazłem bardzo ciekawy portal pozwalający na zbieranie i prezentowanie danych z różnych czujników.

Rozwiązanie jest o tyle ciekawe, że nie wymaga otwarcia dostępu z Internetu do naszego HC2.

Wszystko odbywa się w oparciu o HTTP i centrala może raportować stan nie tylko czujników, ale nawet otwarcie drzwi czy poziomu oświetlenia.

Przykładowe dane live z mojego HC2:

Please login or register to see this link.

Na stronie trzeba się zarejestrować i założyć swój kanał. Można zrobić sobie osobny widok, który jest pokazywany kiedy się zalogujecie, albo udostępnić część rzeczy publicznie w osobnym widoku.

Żeby połączyć HC2 trzeba wykonać dwa kroki.

1. Zdefiniować wirtualne urządzenie z jednym przyciskiem z kodem LUA, przykład:

Please login or register to see this code.

Od tego momentu za każdym razem jak naciśniecie przycisk to dane zostaną wysłane do waszego kanału na thinggspeak.

Teraz wystarczy jeszcze scena, która będzie naciskała ten przycisk periodycznie:

Please login or register to see this code.

Chętnie zobaczę wasze statystyki.

Miłego weekendu,

Klaudiusz

Recommended Posts

  • 0
Guest sztywniak
  • Inquirer
  • Posted

    trochę upierdliwy ten błąd, sprawdzę zaraz u siebie

    • 0
    Guest kstaniek
  • Inquirer
  • Posted

    Podobno poprawiony w 3.517

    • 0
    Guest sztywniak
  • Inquirer
  • Posted

    poprawiony

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_icon_wink.gif" alt=";-)" />

    • 0
    Guest kstaniek
  • Inquirer
  • Posted

    To może dlatego ci nie działało wcześniej. Bo ja też miałem kłopoty z tym skryptem do wysyłania wartości i dlatego wyizolowałem ten błąd.

    • 0
    Guest sztywniak
  • Inquirer
  • Posted

    nie, ja nie zauważyłem tego błędu , od początku mam aktualną wersję

    • 0
    Guest kstaniek
  • Inquirer
  • Posted

    No ale ona się pojawiła 4 dni temu.

    • 0
    Guest sztywniak
  • Inquirer
  • Posted

    hehehe u mnie się wgrywają z automatu

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_icon_wink.gif" alt=";-)" />

    • 0
    Guest kstaniek
  • Inquirer
  • Posted

    Nie wiem, czy się rozumiemy. Chodzi mi o to, że ten wątek powstał 15 marca a błąd został poprawiony 20 marca. Jak w tym okresie robiłeś testy to mogło ci coś nie działać.

    • 0
    Guest sztywniak
  • Inquirer
  • Posted

    zacząłem testować dzisiaj jak @simryc napisał że mu coś nie działa, doszedłem że lepiej jest to połączyć do jednego stringa wysyłanego postem ale mnie ubiegłeś swoją odpowiedzią

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_icon_wink.gif" alt=";-)" />

    mam prośbę, mógłbyś tutaj zerknąć i napisać swoje uwagi i przemyślenia :

    Please login or register to see this link.

    • 0
    Posted

    Podoba mi się zaproponowane rozwiązanie wysyłania kilku pól jednocześnie.

    Ja w miedzyczasie po prostu stworzyłem oddzielne klawisze dla każdego pola i sceną z odstępami co 15 sek wysyłałem Posta do serwisu ThingSpeak...

    • 0
    Posted

    Właśnie wpadłem na pomysł ( choć na pewno "Ameryki nie odkryłem" ) jak w kilku linijkach kodu, zrobić prosty rejestrator danych z czujników. Tu akurat rejestrują się zmiany temperatury w pomieszczeniu.

    Please login or register to see this code.

    U mnie ID 13 ma czujnik temperatury podpięty pod FGBS-001.

    Efektem działania są wpisy w oknie podglądu, które pojawiają się po każdej zmianie temperatury ( wpisy są dodawane niezależnie od tego czy mamy otwarte okno edycji sceny, czy nie ). Wygląda to tak:

    [DEBUG] 22:25:59: temp=19.93

    [DEBUG] 22:26:15: temp=22.25 - tu dotknąłem na chwilę czujnik paluchem

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_icon_mrgreen.gif" alt=":mrgreen:" />

    [DEBUG] 22:26:36: temp=20.5

    [DEBUG] 22:26:57: temp=20.25

    [DEBUG] 22:30:27: temp=19.93

    [DEBUG] 22:33:36: temp=19.87

    [DEBUG] 22:37:06: temp=19.81

    Może się komuś przyda, do zarejestrowania zmian jakiegoś parametru.

    Oczywiście to samo możemy podejrzeć w panelu zdarzeń, ale tam dane nas interesujące, są przeplatane innymi zdarzeniami w systemie.

    • 0
    Posted

    No fajnie ale potem ręcznie musisz to przewalić do jakiegoś programu co robi wykresiki…chyba, że ktos wie jak z zewnątrz podłaczyć się do zapisu w logu debuga.

    • 0
    Posted

    Tą moją scenę można wykorzystać do sprawdzenia jak zmienia się jakiś parametr w krótkim czasie, bez sięgania po skomplikowane narzędzia programistyczne i zakładania kont w zewnętrznych serwisach.

    Ja sprawdziłem sobie, jak zmienia się temperatura w domu w nocy. A wygląda to tak:

    [DEBUG] 22:45:08: temp=19.81

    [DEBUG] 22:48:18: temp=20.31

    [DEBUG] 22:50:24: temp=19.87

    [DEBUG] 22:53:54: temp=19.81

    [DEBUG] 22:57:03: temp=19.75

    [DEBUG] 23:03:42: temp=19.68

    [DEBUG] 23:13:51: temp=19.62

    [DEBUG] 23:27:09: temp=19.56

    [DEBUG] 23:33:48: temp=19.5

    [DEBUG] 23:43:57: temp=19.43

    [DEBUG] 23:50:36: temp=19.37

    [DEBUG] 23:54:06: temp=19.43

    [DEBUG] 23:57:15: temp=19.37

    [DEBUG] 00:00:45: temp=19.31

    [DEBUG] 00:10:54: temp=19.25

    [DEBUG] 00:17:33: temp=19.31

    [DEBUG] 00:20:42: temp=19.18

    [DEBUG] 00:27:42: temp=19.12

    [DEBUG] 00:30:51: temp=19.18

    [DEBUG] 00:34:22: temp=19.12

    [DEBUG] 00:41:01: temp=19.06

    [DEBUG] 00:44:10: temp=19.12

    [DEBUG] 00:47:40: temp=19.06

    [DEBUG] 00:54:19: temp=19

    [DEBUG] 01:04:28: temp=18.93

    [DEBUG] 01:11:07: temp=18.87

    [DEBUG] 01:24:25: temp=18.81

    [DEBUG] 01:31:04: temp=18.75

    [DEBUG] 01:38:04: temp=18.81

    [DEBUG] 01:41:13: temp=18.75

    [DEBUG] 01:44:43: temp=18.68

    [DEBUG] 01:58:01: temp=18.62

    [DEBUG] 02:11:19: temp=18.56

    [DEBUG] 02:24:58: temp=18.5

    [DEBUG] 02:38:16: temp=18.43

    [DEBUG] 02:41:25: temp=18.37

    [DEBUG] 02:44:55: temp=18.43

    [DEBUG] 02:48:25: temp=18.37

    [DEBUG] 03:01:43: temp=18.31

    [DEBUG] 03:25:10: temp=18.25

    [DEBUG] 03:35:19: temp=18.18

    [DEBUG] 03:45:07: temp=18.12

    [DEBUG] 03:48:37: temp=18.18

    [DEBUG] 03:51:46: temp=18.12

    [DEBUG] 04:05:25: temp=18.06

    [DEBUG] 04:25:22: temp=18

    [DEBUG] 04:38:40: temp=17.93

    [DEBUG] 04:58:59: temp=17.87

    [DEBUG] 05:02:08: temp=17.93

    [DEBUG] 05:05:38: temp=17.87

    [DEBUG] 05:15:47: temp=17.81

    [DEBUG] 05:18:56: temp=17.87

    [DEBUG] 05:22:26: temp=17.81

    [DEBUG] 05:39:14: temp=17.75

    [DEBUG] 05:56:02: temp=17.68

    [DEBUG] 06:09:20: temp=17.75

    [DEBUG] 06:12:29: temp=17.81

    [DEBUG] 06:15:59: temp=17.93

    [DEBUG] 06:19:29: temp=18

    [DEBUG] 06:22:38: temp=18.06

    [DEBUG] 06:26:08: temp=18.18

    [DEBUG] 06:29:17: temp=18.25

    [DEBUG] 06:32:47: temp=18.31

    [DEBUG] 06:35:56: temp=18.37

    [DEBUG] 06:39:26: temp=18.43

    [DEBUG] 06:46:05: temp=18.37

    [DEBUG] 06:49:35: temp=18.5

    [DEBUG] 06:56:14: temp=18.56

    [DEBUG] 06:59:23: temp=18.62

    Zaspokoiłem ciekawość, jutro zmierzę coś innego. O, już wiem. Sprawdzę pogodę

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_icon_biggrin.gif" alt=":-D" />

    Please login or register to see this code.

    • 0
    Guest simryc
  • Inquirer
  • Posted

    wykorzystując te skomplikowane narzędzia (

    Please login or register to see this link.

    ) masz ładny wykres z wielu czujników. Czas potrzebny do zrealizowanie tego to dosłownie parę minut.

    Używanie debuga do prezentacji danych i oglądanie zmian mało wnosi.

    Spróbuj wykorzystać swój sposób do analizy wzrostu temperatury w pomieszczeniu względem pracy kotła i grzejników (ja mam np pomiar na kotle, na kaloryferze i w pomieszczeniu).

    Lepiej skupić się na szukaniu lepszego rozwiązania.

    • 0
    Posted

    Nieufność do przedstawionego rozwiązania, wynika z mojej wrodzonej niechęci do zakładania kolejnych kont w internecie i z faktu, iż dopiero raczkuję w temacie obsługi i programowania systemu Fibaro.

    Muszę jednak przyznać rację, że uruchomienie prezentacji danych z czujników, nie jest tak skomplikowane jak wygląda na pierwszy rzut niewprawnego oka.

    Ja największy problem miałem ze znalezieniem ID stworzonego urządzenia wirtualnego. Po kilku minutach walki odkryłem, że ID urządzenia pokazuje się w lewym dolnym rogu strony przeglądarki, po najechaniu wskaźnikiem na symbol klucza w urządzeniu.

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Answer this question...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...