Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


Moduł Sterownika RGBW - Pierwsze wrażenia


Guest kstaniek

Recommended Posts

Guest kstaniek

Ostatnio dzięki uprzejmości Fibaro wpadł mi w ręce moduł sterownika RGBW.

Moduł jest zamknięty w takiej samej obudowie jak dimmer czy relay.

Niestety nie mam w domu oświetlenia LED więc kupiłem zestaw w sklepie IKEA:

Please login or register to see this link.

W zestawie są cztery sztywne segmenty LED, które można połączyć w jeden długi segment albo używać oddzielnie.

W zestawie jest zasilacz i kontroler.

Po otwarciu kontrolera (można go otworzyć bez uszkodzenia) okazało się, że podłączenie do modułu FGRGBM441 to kaszka z mleczkiem.

Wylutowałem kabel z oryginalnego sterownika zwracając uwagę na oznaczenie kabli '+', '-', R, G, B i podłączyłem bezpośrednio do FGRGBM441.

Wszystko zadziałało bez problemu i po dodaniu do HC2 moduł pojawił się w GUI zajmując szerokość czerech normalnych modułów. (w załączeniu).

Interfejs jest całkiem przyjemny, można ustawić dowolny kolor, lub zaprogramować sekwencję (program) zmiany kolorów.

Wszystkie akcje dostępne są z poziomu scen LUA.

Niestety w wersji 3.550 HC2 obsługa modułu nie jest jeszcze dostępna w bloczkach, ale za pewne w kolejnych wersjach się pojawi.

Dodatkowo moduł posiada możliwość współpracy z 4 sensorami analogowymi 0-10V. Mogą to być sensory temperatury, wilgotności, wiatru, kierunku wiatru, jakości powietrza, nasłonecznienia itp. Na razie nie przebadałem tej możliwości, bo jak podłączyłem ten zestaw z IKEI i przykleiłem listwy LED dookoła telewizora to żona powiedziała, że świeci pięknie i tak ma już zostać. Cieszę, się za każdym razem jak ona widzi w tym wartość, bo jak jest zadowolona z Fibaro, to zwykle pozwala mi na dalsze eksperymenty

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_icon_wink.gif" alt=";-)" />

Wada jest taka, że muszę chyba pomyśleć o nowym module, żeby potestować te wejścia....

W razie pytań chętnie służę pomocą.

Klaudiusz

Please login or register to see this attachment.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Guest damian
  • Topic Author
  • Rewelacja, kstaniek. Czekamy na możliwość zakupu modułu.

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

    Mam ledy w dwóch miejscach, chętnie sprzęgę je z HC2.

    Jeśli tylko możesz, to podeślij skan ulotki, albo chociaż fragmentu z opisem wejść/wyjść.

    Link to comment
    Share on other sites

    Guest simryc
  • Topic Author
  • Witam,

    orientujesz się jaka jest obciążalność prądowa pojedynczego wyjścia ?

    Link to comment
    Share on other sites

    Guest kstaniek
  • Topic Author
  • Panowie, co do ulotki to wprawdzie mam jakąś nieoficjalną wersję, bo inaczej nie mógłbym podłączyć tego modułu, ale wolałbym raczej, żeby Fibaro opublikowało oficjalną wersję.

    Co do obciążenia to maksymalnie można obciążyć 12 A sumarycznie dla wszystkich 4 wyjść przy 12V zasilania. Moduł można maksymalnie zasilić 24V

    Co do fotki to moduł jest już za telewizorem, ale tak jak napisałem obudowa jest dokładnie taka sama jak dla dimmera/relay'a.

    Jest tylko znacznie więcej styków - razem 10.

    +Vcc / GND

    4 wejścia

    4 wyjścia.

    Link to comment
    Share on other sites

    Super, czekam na mozliwość zabawy

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_icon_smile.gif" alt=":-)" />

    Link to comment
    Share on other sites

    Guest sztywniak
  • Topic Author
  • Jak zwykle Klaudiusz się wychylił przed szereg

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_icon_wink.gif" alt=";-)" />

    Ja ze swojej strony chciałbym zwrócić uwagę na praktyczne aspekty.

    Moduł obsługuje taśmy RGBW!!!

    Moduł pozwala na zaprogramowanie kilku sekwencji (programów) więc nie trzeba pisać skomplikowanych scen w Lua.

    Można ustawić "program" np alarm gdzie ledy pulsują od żółtego do czerwonego i takiego gotowca wykorzystujemy w scenach.

    Możliwość obsługi RGBW pozwala ustawić czy biały ma być ciepły czy zimny co jest często bardzo istotne.

    definiowanie programów bardzo upraszcza konfigurację scen:

    Zielony - pralka skończyła pranie

    Seledynowy : suszarka skończyła

    Czerwony : alarm włamanie

    Czerwony i niebieski : zalanie

    Itd.

    Dodatkowo fajne jest ze można podpiąć czujniki np światła.

    Urządzenie wygląda jak zwykły on/off lub dimmer. Różni się jedynie symbolem i ilością wejść.

    Byłem naprawdę bardzo zaskoczony rozmiarem bo mam już w domu sterowniki RGB i są niestety duże.

    Jeśli macie jakieś pytania to chętnie potestuje i odpowiem

    Link to comment
    Share on other sites

    Guest simryc
  • Topic Author
  • Witam,

    mam nadzieję, że z tą obciążalnością to nie są oficjalne dane.

    standardowa taśma led RGBW (

    Please login or register to see this link.

    ) pobiera 19.2W/m co znaczy, że do sterownika można podpiąć tylko 7.5m taśmy dla jednych wystarczy dla innych mało

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

    Pozdrawiam

    Link to comment
    Share on other sites

    Guest kstaniek
  • Topic Author
  • Simryc, nie jestem do końca przekonany.

    Moduł można zasilić z 24V. Taśma o której mówisz też ma zasilanie 24V.

    Jeżeli ograniczeniem dla modułu jest Imax = 12A to oznacza, że przy zasilaniu 24V można sterować obciążeniem Pmax = 288 W. A to przekłada się 15m w/w taśmy.

    Nie jestem elektrykiem i zakładam, że mogę się mylić.

    Link to comment
    Share on other sites

    Dziękujemy za pierwsze pozytywne recenzje

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

    Od siebie dodam, że to moim skromnym zdaniem najbardziej zaaawansowany moduł Fibaro dotychczas - możliwość konfiguracji i potencjalnych zastosowań jest olbrzymia (od elementów dekoracji wnętrz po współpracę z przetwornikami przemysłowymi).

    simryc,

    Jest dokładnie tak jak pisze kstaniek, według specyfikacji tej taśmy: P=UxI, czyli Moc=NapięciexNatężenie - w tym przypadku Moc maksymalna = 24v x 12A, czyli 288Wat.

    Taśma pobiera 19,2W/m, czyli 288Wat/19,2 wychodzi równo 15 metrów.

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_icon_smile.gif" alt=":-)" />

    Jeżeli 15metrów będzie komuś za mało, to moduł posiada zaawansowane możliwości asocjacji obejmujące synchronizację kolorów wielu modułów na raz.

    Link to comment
    Share on other sites

    Fibaro thank you for this very good new product and thanks Klaudiusz for the review ! I admit that it will be hard to wait

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_icon_mrgreen.gif" alt=":mrgreen:" /> . (sorry for the English on the Polish forum

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_icon_wink.gif" alt=";-)" /> )

    Link to comment
    Share on other sites

    Guest simryc
  • Topic Author
  • Jeżeli 15metrów będzie komuś za mało, to moduł posiada zaawansowane możliwości asocjacji obejmujące synchronizację kolorów wielu modułów na raz.

    OK, macie racje:)

    taśma jest na 24V i kontroler też to faktycznie można 15m ale czy to dalej dużo czy mało zależy:P Już zacząłem dumać na rozwiązaniem by zwiększyć moc jakimiś mosfetami

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

    Cieszy mnie natomiast fakt: zaawansowane możliwości asocjacji z synchronizacją.

    Gratuluje kolejnego bardzo brakującego modułu.

    To teraz pewnie czas na multisensora? czy może odświerzona seria dimmerów/switchy z pomiarem energii z wejściem nie połączonym z wyjściem? a może multi I/O ? albo dobry czujnik pir/obecności? ho można by było sobie chcieć

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

    Pozdrawiam i trzymam kciuki.

    Link to comment
    Share on other sites

    To teraz pewnie czas na multisensora? czy może odświerzona seria dimmerów/switchy z pomiarem energii ....

    Dodałbym jeszcze czujnik CO

    Link to comment
    Share on other sites

    Guest sztywniak
  • Topic Author
  • Wrzucam parę informacji o RGBW który dostaliśmy od Fibaro do testów ale proszę nie napalajcie się bo nie znamy terminu kiedy wejdzie do sprzedaży.

    Please login or register to see this image.

    Obrazek przedstawia wyłączone urządzenie

    2.JPG

    Obrazek przedstawia urządzenie włączone

    3.JPG

    Edycja urządzenia, zwróćcie uwagę na powiązane

    4.JPG

    cd..

    5.JPG

    Tworzymy nowy program który pulsuje czerwony - biały - czerwony - biału .......

    6.JPG

    Definiujemy program

    7.JPG

    Panel RGB - wybór kolorów z palety

    8.JPG

    Dodawanie nowego koloru

    9.jpg

    Tak wygląda moduł

    W tej chwili katuje moduł. Zaskoczyła mnie wielkość. Myślałem że to będzie jakiś klocek a tu fajny mały modulik ;-)

    Jakby coś to pytajcie

    Link to comment
    Share on other sites

    Kurcze, trzeba będzie mieć jeszcze mniejszy śrubokręcik do tych śrubek

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_icon_wink.gif" alt=";-)" />

    Czekam z niecierpliwościa na wejście do sprzedaży.

    Link to comment
    Share on other sites

    simryc, myślę, że jeszcze Cię miło zaskoczymy

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_icon_smile.gif" alt=":-)" />

    Link to comment
    Share on other sites

    Czy dobrze rozumiem z pozostałych wątków forum, że ten moduł będzie też godnym zastępcą "pimpka" (4 we i 4 wy)?

    Jakich nowości możemy się spodziewać w tym zakresie? Pochwalicie się?

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_icon_smile.gif" alt=":-)" />

    Jest może szansa na asocjacje po temperaturze? Np.:

    - dwie podpięte czujki (podłoga + powietrze), które mogą bezpośrednio sterować termozaworem. Wtedy odpada największy strach zimowy, pt. centralka wisi i temperaturą nic już nie steruje.

    - zupełny gadżet pt. led'y świecące od niebieskiego do czerwonego w zależności od temperatury

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_icon_smile.gif" alt=":-)" />

    A przy okazji, czy ten moduł będzie można zasilić z 220V czy tylko 12/24V? Bardzo przydałby się "pimpek" nie wymagający zasilacza. Wtedy wsadzony do jednej puszki razem ze relay switch'em w zasadzie zastępowałby klasyczny termostat do podłogówki.

    Link to comment
    Share on other sites

    Grzegorz,

    Czy dobrze rozumiem z pozostałych wątków forum, że ten moduł będzie też godnym zastępcą "pimpka" (4 we i 4 wy)?

    Moduł ma 4 wejścia i 4 wyjścia ale nie będzie rozpoznawany w interfejsie jako czujki ruchu.

    dwie podpięte czujki (podłoga + powietrze), które mogą bezpośrednio sterować termozaworem. Wtedy odpada największy strach zimowy, pt. centralka wisi i temperaturą nic już nie steruje.

    W pierwszej wersji nie, ale planujemy prawdopodobnie dać to w następnej aktualizacji modułu (moduł może się zdalnie aktualizować). Oczywiście można taką funkcjonalność zrealizować sceną.

    zupełny gadżet pt. led'y świecące od niebieskiego do czerwonego w zależności od temperatury

    Tak ale sceną

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

    A przy okazji, czy ten moduł będzie można zasilić z 220V czy tylko 12/24V? Bardzo przydałby się "pimpek" nie wymagający zasilacza. Wtedy wsadzony do jednej puszki razem ze relay switch'em w zasadzie zastępowałby klasyczny termostat do podłogówki.

    Moduł będzie zasilany z 12/24VDC. Niestety nie jest możliwe stworzenie tak małego modułu z obciążeniem do 12A, ponieważ jesteśmy ograniczeni wielkością zasilacza.

    Link to comment
    Share on other sites

    Dzięki za odpowiedź! Brzmi obiecująco

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_icon_smile.gif" alt=":-)" />

    A jak z czujkami innymi niż temperatury (wilgotność, światło)? Czy są plany ich obsługi w tym module?

    Wszystko co dziś oferują producenci zWave jest zwyczajnie szkaradne i wymaga regularnego biegania z wiaderkiem baterii. Dlatego możliwość zabudowy w puszce elektrycznej + dyskretny mały czujnik tu i ówdzie byłyby na wagę złota.

    Link to comment
    Share on other sites

    Guest Fidziu
  • Topic Author
  • Dzięki za odpowiedź! Brzmi obiecująco

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_icon_smile.gif" alt=":-)">

    A jak z czujkami innymi niż temperatury (wilgotność, światło)? Czy są plany ich obsługi w tym module?

    Wszystko co dziś oferują producenci zWave jest zwyczajnie szkaradne i wymaga regularnego biegania z wiaderkiem baterii. Dlatego możliwość zabudowy w puszce elektrycznej + dyskretny mały czujnik tu i ówdzie byłyby na wagę złota.

    Kazdy czujnik pracujacy w "standardzie" 0-10V.

    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Reply to this topic...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


    ×
    ×
    • Create New...